לדלג לתוכן

הבחירה הדמוקרטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הבחירה הדמוקרטית
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים רומן ברונפמן, אלכסנדר צינקר
תקופת הפעילות 20 ביולי 199917 באפריל 2006 (6 שנים)
אפיון שמאל הפועלת בנושאים אזרחיים
כנסות הכנסת החמש עשרה - הכנסת השש עשרה
שיא כוחה 2 מנדטים (כסיעת פורשים, הכנסת ה-15)
שפל כוחה מנדט אחד (כחלק מסיעת מרצ-הבחירה הדמוקרטית-שח"ר, הכנסת ה-16)
רשימה פוליטית מרצ-הבחירה הדמוקרטית-שח"ר ‏(2003-2006)‏
נוצרה מתוך ישראל בעליה
התמזגה לתוך מרצ-הבחירה הדמוקרטית-שח"ר
מיקום במפה הפוליטית שמאל
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הבחירה הדמוקרטית היא מפלגה בישראל שהוקמה במהלך כהונת הכנסת ה-15 על ידי רומן ברונפמן לאחר שפרש מישראל בעליה ואשר התמזגה בהמשך עם מרצ. במצעה תמיכה בהסכם שלום עם הפלסטינים, סרבנות לשירות צבאי ולגליזציה של סמים קלים.

תולדות המפלגה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 1999 פרשו רומן ברונפמן ואלכסנדר צינקר מישראל בעליה, על רקע אי הסכמה עם עמדת המפלגה, במיוחד בנושאים חברתיים, והתנגדות להסכם הקואליציוני בין ישראל בעליה וממשלתו של אהוד ברק, שכללה גם את ש"ס והמפד"ל. לאחר הפרישה הקימו ברונפמן וצינקר סיעה עצמאית, תחילה הייתה הסיעה ללא שם, לאחר שישה ימים נבחר השם "מחר - מפלגת חברה ורפורמות", שם שהוחלף לאחר שלושה חודשים ל"בחירה דמוקרטית". במהלך הכנסת ה-15 דובר רבות על אפשרות צירופה של הבחירה הדמוקרטית למפלגות אחרות, כשהבולטת ביניהן הייתה שינוי, אך לבסוף נשארה הסיעה עצמאית.

ב-24 בנובמבר 2002, לקראת הבחירות לכנסת ה-16, החליט רומן ברונפמן לרוץ יחד עם מרצ ברשימה משותפת שכללה גם את תנועת שח"ר, שבה שוריין לו המקום החמישי. אלכסנדר צינקר, שלא היה שותף לאידאולוגיה הסוציאל-דמוקרטית של ברונפמן, פרש והקים את סיעת אזרח ומדינה, שרצה לכנסת ברשימה עצמאית, אך לא עברה את אחוז החסימה.

ברונפמן נבחר לכנסת ה-16 לאחר שהרשימה המאוחדת של מרצ ושותפותיה זכתה בשישה מנדטים. בתחילת 2004 התאחדה מרצ עם תנועת שח"ר. ברונפמן בחר שלא להצטרף לאיחוד ושמר על עצמאות מפלגתו, אם כי נשאר חבר בסיעה המשותפת. לקראת הבחירות לכנסת ה-17 הצהיר ברונפמן כי בכוונתו להוביל את מפלגתו בצורה עצמאית, אך התחרט כחודשיים לפני הבחירות והסיר את מועמדות מפלגתו.

מאז תום כהונתה של הכנסת ה-16 נותרה הבחירה הדמוקרטית "מפלגת מדף" שלא התמודדה בבחירות לכנסת. לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושלוש הסכים רומן ברונפמן כי המפלגה תשמש כפלטורמה לחבירתו של יאיר גולן למפלגת מרצ, כך שיאיר גולן, עד אותה עת חבר מפלגת ישראל דמוקרטית, יעבור למפלגה ויחתום בשמה על הסכם איחוד המפלגה עם מרצ.[1] גולן לא השלים את המהלך מסיבות טכניות, הוצב במקום ה-7 ברשימת העבודה-גשר-מרצ על חשבון המכסה של מרצ ונבחר לכנסת.

נציגי המפלגה בכנסת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ח"כים בסיעה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-15 (1999) 2 מנדטים: רומן ברונפמן, אלכסנדר צינקר הסיעה נוצרה ב-20 ביולי 1999 עם פרישת חבריה מישראל בעליה. ב-26 ביולי 1999 ניתן לה השם "מחר - מפלגת חברה ורפורמות". ב-18 באוקטובר 1999 שונה שמה ל"הבחירה הדמוקרטית".
הכנסת ה-16 (2003) במסגרת מרצ-הבחירה הדמוקרטית-שח"ר מנדט אחד (מתוך 6 לרשימה כולה): רומן ברונפמן
  • רשימת מועמדים מלאה, הכוללת את כלל מועמדי הרשימה המאוחדת, ראו כאן.
  • בתחילת 2004 התאחדו המפלגות מרצ ושח"ר בהקמת יחד. בעקבות כך שונה שם הסיעה בכנסת ב-15 ביוני 2004 ל"יחד (ישראל חברתית דמוקרטית) והבחירה הדמוקרטית". ב-27 ביולי 2005 שונה שם הסיעה שוב ל"מרצ-יחד והבחירה הדמוקרטית".

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]