הגבירה והחד-קרן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"טעם"
"שמיעה"
"ראייה"
"ריח"
"מגע"
"לתשוקתי היחידה"

הגבירה והחד-קרןצרפתית: La dame à la licorne) הוא מחזור של שישה שטיחי קיר הנחשבים לפאר היצירה של אמנות ימי הביניים. השטיחים נארגו בפלנדריה במאה ה-16.

חמישה מהשטיחים מתארים אחד מחמשת החושים: טעם, שמיעה, ראייה, ריח ומגע. השטיח האחרון נקרא "לתשוקתי היחידה" ("A mon seul désir"). בכל אחד מהשטיחים מתוארת גבירה עם חד-קרן, ובחלקם גם קוף או אריה.

השטיחים עשויים בסגנון מילפלר ("אלף פרחים") וגודל כל אחד מהם הוא כ-3.5 מטרים על 3.5 מטרים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השטיחים התגלו מחדש ב-1841 על ידי פרוספר מרימה בטירת בוסאק. הסופרת ז'ורז' סאנד כתבה עליהם ופרסמה אותם בציבור, והם נרכשו בשנת 1882 על ידי מוזיאון קלוני בפריז שם הם מוצגים.

תיאור שטיחי הקיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טעם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטיח קיר זה לוקחת הגבירה ממתק ממגש המוחזק על ידי משרתת או אשת חצר. הגבירה מביטה על תוכי העומד על ידיה השמאלית המורמת. האריה והחד-קרן עומדים משני צדדיה ומחזיקים נסי דגלים. הקוף עומד לרגלה של הגבירה ואוכל את אחד הממתקים.

שמיעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטיח קיר זה מנגנת העלמה על עוגב המצוי על שולחן המכוסה בשטיח טורקי. משרתת עומדת בצדו השני של השולחן ומחזיקה את העוגב. האריה והחד-קרן עומדים משני צידי הגבירה והעוגב ומחזיקים נסי דגלים. בשטיח זה הם פונים לכיוונים הפוכים מאשר בשאר השטיחים.

ראייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטיח קיר זה הגבירה יושבת ומחזיקה מראה בידיה הימנית. החד-קרן כורע לרגלה, עם רגליו הקדמיות על ירכה של הגבירה, והוא מביט בבבואתו שבמראה. האריה עומד לשמאלה של הגבירה ומחזיק בידו נס דגל.

ריח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטיח קיר זה הגבירה עומדת ומחזיקה בידה זר פרחים. משרתת עומדת ומחזיקה סל מלא פרחים. משני צדי הגבירה עומדים האריה והחד-קרן ומחזיקים נסי דגלים. קוף אשר גנב את אחד הפרחים מן הסל מריח אותו ומרמז על משמעות המשל.

מגע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטיח זה עומדת הגבירה ובידה האחת נוגעת בקרן של החד-קרן. בידה האחרת היא מחזיקה נס דגל. האריה יושב ומביט בה.

"לתשוקתי היחידה" - A Mon Seul Désir[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטיח קיר זה רחב משטחי הקיר האחרים ועשוי בסגנון שונה. הגבירה עומדת במרכז השטיח, לפני אוהל שעליו רשום "לתשוקתי היחידה" או "לאשר בו חפצתי" (בצרפתית: A Mon Seul Désir). משרתת עומדת לימינה ואוחזת תיבה. הגבירה מניחה את השרשרת שהיא עונדת ביתרת שטיחי הקיר בתיבה. לשמאלה ספסל ועליו שק של מטבעות. האריה והחד-קרן עומדים משני צדיה של הגבירה ומחזיקים נסי דגלים.

הוצעו מספר פירושים למשמעותו של שטיח זה. לפי אחת הפרשנויות, הגבירה, המניחה את השרשרת בתיבה בוחרת לוותר על התשוקות שעוררו בה החושים האחרים וקובעת למעשה את שליטתו של הרצון שלה על החושים. אחרים רואים בשטיח קיר זה כמייצג חוש שישי של הבנה. לפי פרשנויות אחרות השטיח מייצג אהבה או את תום הבתולים.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הגבירה והחד-קרן - רומן היסטורי מאת טרייסי שבלייה (תורגם לעברית בידי שרון פרמינגר בהוצאת זמורה-ביתן 2005). הרומן מתבסס על הדמויות הארוגות בששת השטיחים. כמו כן הרומן מתאר את חיי האורגים הפלמיים בתקופה שבה נארגו השטיחים.
  • הספרון: Of Una Jeffers, ממואר שנכתב ב 1939 על ידי אדית גרינן, ומספר על חייה של חברתה אונה ג'פרס. יצא בשנית ב 1998 בהוצאת story line press במהדורה מוגבלת. הספרון עוסק בחיי השתיים ונשען במידה רבה על היצירה הגבירה והחד קרן. העתק שטיח הקיר הנקרא : a mon seul desir (החלק השישי של העבודה המפורסמת) היה תלוי בחדר עבודתה של אונה. שטיחי הקיר הידועים מתוארים בהרחבה כיצירה שנתנה השראה או איזשהו סיפור מסגרת שדרכו ניתן להבין את חייהן של אונה ג'פרס ואדית גרינן, ואת ההשפעה שהייתה להן זו על זו. הספרון מציין את קבוצת בלומסברי שאליה השתייכו ווירג'יניה וולף ואחרים, עם הקשרים המיוחדים של אהבות וידידות שנוצרו בתוך קבוצת יוצרים זו של משוררים, אמנים וסופרים.
  • בסדרת סרטי הארי פוטר ניתן לראות את העתקים של השטיחים בחדר המשותף של בית גריפינדור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]