הזבוב (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הזבוב
The Fly
מבוסס על "הזבוב (1968)"
בימוי דייוויד קרוננברג
הופק בידי סטיוארט קורנפלד
תסריט צ'ארלס אדוארד פו ודייוויד קרוננברג
עריכה רולנד סנדרס
שחקנים ראשיים ג'ף גולדבלום
ג'ינה דייוויס
ג'ון גטס
מוזיקה הווארד שור
צילום מארק אירווין
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה סרטי ברוקס
חברה מפיצה פוקס המאה ה-20
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 15 באוגוסט 1986
משך הקרנה 96 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט אימה, סרט רומנטי, סרט המבוסס על יצירה ספרותית, סרט דרמה, סרט מדע בדיוני, סרטי מפלצות, body horror film עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 9,000,000‏$
הכנסות 60,629,159‏$
הכנסות באתר מוג'ו fly
פרסים פרס האוסקר לאיפור הטוב ביותר
3 פרסי סאטורן לשחקן ראשי, האיפור וסרט האימה הטוב ביותר
סרט הבא הזבוב 2
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הזבובאנגלית: The Fly) הוא סרט מדע בדיוני ואימה אמריקאי משנת 1986 שבויים בידי דייוויד קרוננברג. הסרט הוא גרסה מחודשת לסרט בעל אותו השם משנת 1958, המבוסס על סיפור קצר באותו שם וכיכב בו וינסנט פרייס. הסרט זכה בפרס האוסקר ובפרס סאטורן על האיפור של כריס ואלאס, נוסף לשני פרסי סאטורן לשחקן הראשי ולסרט האימה הטוב ביותר לשנת 1986.

הזבוב, על אף שמצויים בו מוטיבים מובהקים של סרט אימה (מראות זועה בדיוניים, יכולות על טבעיות של גיבוריו ומתח קיצוני), הפך לנצפה גם על ידי צופים שאינם חובבי הז'אנר וזאת נוכח משחקו המשכנע של ג'ף גולדבלום ונוכח מרכזיותה של העלילה.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סת בראנדל (ג'ף גולדבלום) הוא מדען אקסצנטרי הנפגש עם עיתונאית בשם ורוניקה (ג'ינה דייוויס) בכינוס של הקהילה המדעית. בניסיון להרשים אותה מספר לה סת כי הוא עובד על המצאה ש"תשנה את העולם שאנו מכירים". סת מזמין את ורוניקה למעבדה שלו הממוקמת במבנה ישן, שמשמשת גם למגוריו, וחושף בפניה את המצאתו המהפכנית. הוא מסביר לה כי פיתח אבטיפוס של טלפודים, העוסק בטלפורטציה, שהוא שיגור חפץ ממכל אחד למישנהו, כל זאת בתהליך של פירוק והרכבה. הוא אף מראה לה הלכה למעשה כיצד פועלת ההמצאה שלו, בכך שמעביר מטלפוד אחד לטלפוד אחר גרביון שנתנה לו דרך המכלים.

ורוניקה, שחשה מיד שחשפה תגלית מהפכנית, משמיעה את קלטת השיחה שלה עם סת לבוס שלה, סטתיס ברנס (ג'ון גטס), העורך של "פרטיקל", חברה לשעבר של ורוניקה. לאור זאת מתעקש סת לאסור שהמצאתו תתפרסם, אלא רק בשלב הסופי של הפיתוח. למזלו, סטתיס אינו מתרשם מהקלטת שהשמיעה לו ורוניקה, וטוען שסת הוא נוכל (או קוסם). סת משכנע את ורוניקה להיות המתעדת של תהליך פיתוח המצאתו, ורק בסיומו תוכל לפרסם את ממצאיה. כך הם צוברים זמן רב ביחד, ומתאהבים.

כעבור זמן מצליח סת לשגר בבון בהצלחה באמצעות הטלפורטציה, זאת לאחר שבשאר הפעמים שניסה לשגר דבר מה שהוא אינו חפץ דומם, נכשל. אולם בטרם לקח את הבבון לבדיקות כדי לראות אם משהו השתנה בו, מחליט סת לנסות בעצמו לעבור טלפורטציה. תהליך השיגור עובר בהצלחה, אולם זבוב הנכנס למכל גרם למחשב, שלא תוכנת לטפל בשתי תבניות גנטיות, לשחבר אותם יחד, כזיווג בין סת לזבוב ברמה הגנטית-מולקולרית. זמן קצר לאחר השיחבור ניכרים על סת שינויים גופניים ושינויים התנהגותיים. סת מתחזק מבחינה גופנית, נתקף בתיאבון חזק בעיקר למאכלים מתוקים והופך במידה רבה לבטוח בעצמו, יהיר, תוקפן ובלתי מתחשב וזאת בשונה מהתנהגותו השקטה והנעימה בעבר. התנהגותו של סת פוגעת בוורוניקה וגורמת לה להיפרד ממנו. בשלב זה ממשיכים בסת השינויים ההתנהגותיים והחיצוניים והוא מאבד בהדרגה צלם אנוש, מאבד את צפורניו, את שיניו, את אוזניו, עורו הופך אדום ומבריק, שיערו מדובלל והתנהגותו גסה ומאיימת. בשלב זה מבין סת שתהליך הטלפורטציה היה שגוי ושבמהלכו התמזג לגופו הזבוב. ורוניקה מבקרת מפעם לפעם את סת ונחרדת כל פעם מחדש מהשינויים המפלצתיים בגופו ובהתנהגותו. בשלב זה, נחרדת ורוניקה לגלות שהיא בהריון. מחשש לעובר מפלצתי, נחושה ורוניקה לבצע הפלה. לאחר שנודע לסת על ההריון ועל הכוונה לבצע הפלה, הוא אורב לוורוניקה וחוטף אותה מהקליניקה של רופא הנשים אל המעבדה. סטתיס, שליווה את ורוניקה בהחלטתה להפיל את העובר, מגיע למעבדה חמוש ברובה ציד. סת תוקף באכזריות את סטתיס באמצעות חומצת קיבה שהוא מקיא עליו ובכך ממס את כף ידו האוחזת ברובה ואת שוק רגלו ואף מנסה להורגו באמצעות הקאה על חזהו. אז גורר סת את ורוניקה לתא הטלפוד האחד, תוך שחבטותיה בו מזרזות ומשלימות את תהליך השרת איבריו האנושיים להתמזגות עם איברי הזבוב, והוא נכנס לתא הטלפוד השני, בניסיון לכפות על ורוניקה עם התינוק שברחמה להתמזג עם גופו באמצעות שיגור שלה ושלו לתא טלפוד שלישי.

לאחר שסת מתפעל את תהליך המיזוג מתוך תאו, סתטיס הנותר פצוע בצד מצליח לירות ברובה הציד בחוטי החשמל המובילים לתאה של ורוניקה, וזו נחלצת. סת אשר מבחין בכך מנסה לצאת מתאו, אולם רגלו עודנה בפנים, והוא מופיע בתא השלישי הריק, כאשר חלק מתא הטלפוד שבו החל את התהליך שוגר יחד איתו ומשולב בגופו. ורוניקה מרימה את רובה הציד לירות בו, אך נתקפת רחמים למראה זחילתו הכנועה ורגשות אהבתה אליו. סת ממשיך לזחול אליה ומצמיד את הרובה שבידה אל ראשו בבקשת תחינה שתהרגו ביריה, ובצער רב היא נעתרת לבקשתו.

צוות שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ג'ף גולדבלום - סת' בראנדל / בראנדל-זבוב, מדען אקסצנטרי אשר הופך לזבוב-אנושי מפלצתי והפרוטגוניסט-הנבל הראשי של הסרט.
  • ג'ינה דייוויס - ורוניקה מקפיי, עיתונאית אשר הופכת למושא אהבתו של סת' .
  • ג'ון גטס - סטתיס ברנס, החבר והמאהב לשעבר של ורוניקה והעורך של עיתון "פרטיקל" ובנוסף הבוס האישי של ורוניקה.

דייוויד קרוננברג מופיע בסרט בתפקיד קמע כגניקולוג .

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המוזיקה לסרט כתב והלחין הווארד שור .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]