מפלצות וחיות אגדיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מפלצת)
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מפלצות שונות. בתמונה רואים עוף חול, דרקון, כבשת טטארי (אנ'), חד קרן, בסיליסק ובאמצע התמונה עוף הרוק עם רוכב.
מפלצות שונות.
קנטאור - חצי סוס, חצי אדם.
ענק ומתחת נעלו אדם.
דרקון קומודו -מפלצת מודרנית.
דרקולה משוחק על ידי בלה לוגוסי.

מפלצות וחיות אגדיות הן יצורים בדיוניים שמקורם באגדות עם, במיתולוגיות, בסיפורי עם או ביצירות בנות זמננו. ביצירות מיתולוגיות ואף באגדות מודרניות מאופיינות לרוב המפלצות באופן ארכיטיפי, כלומר על פי היותן בעלות קו עלילתי (נרטיב) דומה. כך, למשל, שומרות לעיתים קרובות המפלצות על מקום או דבר מה שמור-היטב, כגון הכלב קרברוס השומר על הכניסה לשאול.

משמעויות המושג "מפלצת"[עריכת קוד מקור | עריכה]

למושג מפלצת יש משמעויות שונות, חלקן חופפות חלקית:

  • יצור אגדי מפחיד וגדול. לרוב, המפלצת היא חייתית ואכזרית.
  • כינוי לדבר (לרוב מכונה או כלי רכב) גדול במיוחד.
  • כינוי גנאי לאדם מכוער או מרושע במיוחד.
  • במשחק התפקידים "מבוכים ודרקונים" ודומיו, מפלצות הן כל היצורים איתם מתמודדות ונלחמות הדמויות שמגלמים השחקנים.
  • בתנ"ך (דברי הימים ב, טו, טז) מסופר שמעכה אמו של המלך אסא בנתה מפלצת לאשרה, והכוונה איננה ברורה. האמורא רב יוסף טוען בתלמוד (ע"ז מד, א) כי מדובר בפסל בעל איבר זכרות גדול שאתו הייתה מאוננת באופן פולחני. אך אין לכך סימוכין, מלבד ההקשר האטימולוגי האפשרי, בין 'מפלצת' ל'פאלוס' הלועזי, המסמל את איבר המין הגברי.

בכל המשמעויות המושג מפלצת מורה על פחד או זעזוע-פלצות.

סוגים ארכיטיפיים של מפלצות קלאסיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלצת הקלאסית היא יצור חייתי ואל-אנושי, שאוכלת בעיקר בני אדם. בדרך כלל מדובר ביצור גדול ומפחיד, בעל זרועות ארוכות וגמישות, טפרים חדים ולוע גדול, נוטף ריר, ומלא בשיניים חדות. המראה החיצוני של מפלצות מעורר בדרך כלל רתיעה, פחד וגועל.

מפלצות חיות בדרך כלל במערות, בלבירינתים, בטירות עתיקות ונטושות או ביערות עבותים. הן מעדיפות אזורים חשוכים ואפלים, וקובעות את מקום משכנן על פי רוב באזורים שאינם מיושבים.

מפלצות משמשות בספרות ובקולנוע בכמה תפקידים קלאסיים. ברוב היצירות הכוללות דמויות מפלצתיות, משמשות המפלצות לפחות באחד מהתפקידים הקלאסיים האלה, המפורטים להלן. עם זאת, יצירות מודרניות מסוימות משתמשות בכוונה בדמויות מפלצתיות בתפקידים שונים לחלוטין, ואפילו הפוכים לארכיטיפ הקלאסי של המפלצת. דוגמאות לכך ניתן למצוא בסרטי הקולנוע שרק ומפלצות בע"מ. ייתכן שיצירות אלה משקפות את גישת התקינות הפוליטית, המקובלת בעת האחרונה.

המפלצת כאויב הכפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלצת חייה במערה או במבוך באזור כפרי, מיושב בדלילות. בתדירות ידועה (בדרך כלל, פעם בחודש) יוצאת המפלצת לטרוף אנשים מאוכלוסיית הכפרים המקומית. חלק מהמפלצות מסדיר הסכם-קורבן, בו תושבי הכפר משאירים מספר נערים ונערות קשורים במקום מסוים לטובת המפלצת, והיא בתמורה אוכלת רק אותם ועוזבת במנוחה את שאר תושבים.

לכפר מגיע גיבור נודד ושומע על המפלצת המאיימת על הכפר. חמוש לרוב בחרב או בחץ וקשת יוצא הגיבור לצוד את המפלצת ולהרגה. הגיבור - או שנכנס למערה כדי להילחם במפלצת, או שהוא מציב לה מארב כאשר היא יוצאת לאכול את הקורבן שהכינו לה.

בסיומו של קרב קשה, הגיבור קוטל את המפלצת, בא על שכרו הנאה וזוכה לתהילת עולם.

המפלצת כשומר על אוצר או בן/בת ערובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוסם רשע או מלך אכזר מצליח לשים את ידיו על אוצר גדול, חפץ קסום רב עוצמה או דמות אהובה (בדרך כלל נסיכה יפה). הוא מחביא את שללו במבוך, מערה או טירה נטושה, ומציב מפלצת שתפקידה הוא לשמור על השלל מפני זרים.

גיבור נודד או אביר שהוטלה עליו משימה קדושה מוצא את מקום המחבוא, הורג את המפלצת וזוכה בשלל.

המפלצת כגיבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש גם מפלצות שמצילות אנשים, כדוגמה גודזילה - דינוזאור ענק ורדיואקטיבי שתחילה הורס את טוקיו, אך הופך בהמשך למושיע של כדור הארץ ומגן עליו מפולשים חיצוניים. מפלצות נוספות המגנות על כדור הארץ הם אנגירוס, רודן ומות'רה.

מפלצות מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלצות מפורסמות מהמיתולוגיה, הספרות, המסורת המקומית והקולנוע. יש פסבדו-מדע הנקרא קריפטוזואולוגיה המנסה להוכיח את קיומן של מפלצות:

מפלצות מודרניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר חיות אמתיות נחשבות למוזרות או למשונות מספיק ונחשבים למעין "מפלצות מודרניות" לדוגמה:

חיות אחרות נכחדו, אך נמצאו במאובנים, וגם הן בעלות דמיון למפלצות לדוגמה:

הדוגמאות אינן קשורות לחיות טורפות ומסוכנות שגם הן נחשבות לפעמים למפלצות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שרה פאנלי ושהם סמיט, מפלצות מיתולוגיות, דניאלה די-נור מוציאים לאור, 2007

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]