גרביונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף גרביון)

גרביונים, גרבונים או גרבי מכנס הם גרביים ארוכים המשמשים כמעין מכנסיים. בדרך כלל גרביונים נלבשים על ידי נשים.

לבישת גרביונים נעשית לרוב לשם שמירת חום הגוף ברגליים. לחלופין, היא עשויה להיעשות לשם הסתרת פגמים פיזיים, הקלת החיכוך בין הירכיים או החיכוך בין כף הרגל לנעל. גרביונים עשויים להילבש כחלק ממדים רשמיים, או כפריט אופנתי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של גרביונים, כמו גם גרביים, קשורה לשינויים בסגנונות המכפלות שנשים נהגו ללבוש. 

לפני 1920, היה נהוג לצפות מנשים שיכסו את רגליהן לכל אורכן כולל הקרסוליים בעת ששהו מחוץ לביתן. אורך השמלות והחצאיות אז היה בדרך כלל עד הרצפה. התחומים יוצאי הדופן היו בעיקר תחומי הספורט והבידור. בשנות העשרים של המאה העשרים החל אורך החצאיות והשמלות להתקצר, ורגליים נחשפו בדרך כלל עד הברך. אז נכנסו גרביונים לאופנה גם על מנת לשמור על כיסוי הרגל לכדי רמת חימום מסוימת. הגרביונים הפופולריים ביותר היו גרביונים שנעשו בתחילה ממשי או ממשי מלאכותי (באנגלית: rayon).

בשנת 1938 פותח על ידי חברת דופונט הניילון, ומאז החל להיכנס לשימוש בתהליך הכנת גרביונים. גרביונים הגיעו לחנויות בשנת 1939 ונתקבלו בהתלהבות על ידי הקהל. כארבעה מיליון גרביונים נמכרו ביום אחד.[דרוש מקור]

הביקוש בחנויות היה גדול מאוד, אך כאשר בשנת 1942 התערבה ארצות הברית במלחמת העולם השנייה, עברה חברת דופונט לייצר אך ורק עבור צבא ארצות הברית והפסיקה לייצר גרביונים, משום שהניילון ששימש בתהליך הייצור הופנה לייצור מצנחים, כילות נגד יתושים לחיילים ושימושים דומים. גרבוני הניילון הפכו למעין סמל של הקרבה אזרחית למען המולדת והאמרה המקובלת הייתה: "תורידי אותם בשביל הדוד סם". אינספור גרביוני ניילון נאספו מהארונות והמדפים, מוחזרו והפכו בין היתר לגלגלים של מפציצים שכונו 'גרביונים מעופפים'.[דרוש מקור]

באוגוסט 1945, עם תום הקרבות, חזרה דופונט למכור גרביונים לשוק האזרחי. כשחזרו הגרביונים למדפים, במקומות רבים בארצות הברית צבאו אלפי נשים על חנויות הבגדים. העיתונאים תיארו את מהומות הניילון תוך שימוש בז'רגון צבאי שהיה שגור עדיין בפיהם: "מכירה של גרביונים בשיקגו! אין הרוגים". רבים האשימו את דופונט שהיא אוגרת במכוון גרביונים ויוצרת ביקוש מלאכותי, ובדופונט טענו בתגובה שהחברה מייצרת שלושים מיליון זוגות גרביונים בחודש. בעקבות לחץ ציבורי העניקה דופונט רישיונות ייצור לגרבוני ניילון לחברות אחרות, ההיצע עלה ו"מהומות הניילון" שככו[1].

בשנות ה-40 וה-50 של המאה העשרים, נהוג היה שמפיקים בתחומי התיאטרון והקולנוע יתפרו גרביונים לשחקניות והרקדניות שלהם.

בשנת 1953 פיתח אלן גנט מחברת גלן רייבן (Glen_Raven,_Inc) דגם מסחרי של גרביונים, אך הם החלו להימכר בשוק רק לאחר 1959. במהלך תקופה זו המציא ארנסט רייס גרביונים בעיצוב משלו, הדומים לאלו הנמכרים כיום בשוק. בשנת 1956 הוא הגיש בקשה לרישום פטנט של שילוב בין גרביונים ותחתונים[2], שהועתק על ידי חברות יצרניות רבות, מה שגרם לסכסוכים בבתי משפט בארצות הברית במשך שנים רבות לפני אישור הפטנט (זמן מה לאחר מותו של רייס)[3].

עד לאותה תקופה, לא הייתה סיבה ממשית לנשים מחוץ לתחומי הבמה ללבוש גרביונים, מאחר שהמכפלות הארוכות אפשרו להם ללבוש גרביים עד מעל לברך שאובטחו בביריות. במהלך שנות השישים של המאה העשרים השתפרו תהליכי ייצור הטקסטיל, והגרביונים הפכו זולים יותר. ייצור של טקסטיל אלסטי מלאכותי גם הפך אותם לעמידים ונוחים יותר.

הופעתה של חצאית המיני האופנתית, שחשפה את הרגליים מעל הברך, גרמה לנשים רבות לרצות גרביונים. לאורך שנות ה-70 וה-80 של המאה העשרים, הפכו הגרביונים למוצר מלתחה חיוני.

משנת 1995 החלה ירידה מתמדת במכירות הגרביונים ששיאה היה בשנת 2006, כאשר המכירות בארצות הברית היו פחות ממחצית בהשוואה לעבר. ירידה זו יוחסה לאופנת הרגליים החשופות, שינויים בקוד הלבוש במקומות עבודה, ופופולריות גוברת של מכנסיים לנשים[4].

בעוד המכירות של סגנונות גרביונים מסורתיים לא התאוששו, במהלך המאה ה-21 נצפתה עלייה במכירות של סגנונות מסוימים. גרבוני רשת, גרביונים בהדפסים וצבעים שונים, גרביונים אטומים, גרביונים בגזרה נמוכה וגרביונים לגברים: כל אלה חוו גידול במכירות. בשנת 2010 הפופולריות ההולכת וגדלה של טייטס אטומים בשילוב עם שמלות יומיומיות, החליפה את המקום שהיה לגרביונים באופנה, אף על פי שגרביונים כחלק מלבוש פורמלי נשארו פופולריים[5][6].

גרביונים נחשבים לפריט לבוש נשי, אך גם גברים לובשים אותם, חלקם מסיבות בריאותיות ואקלימיות. רוכבים במרוצי סוסים עשויים ללבוש גרביונים מתחת למדים שלהם, על מנת לאפשר להם להחליק בחופשיות בתנועה בקצב מהיר[7]. בסוף שנות ה-90 של המאה העשרים הציגו יצרני אופנה גרביונים מעוצבים לגברים, כדי לספק את הצורך הנישתי לגרבוני גברים כפריט אופנה[8].

מבנה והרכב בד[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרביונים בדוגמאות שונות בחנות בקניון בתל אביב
גרבי מכנס שקופים
גרביונים לדוגמה בחנות בקניון בתל אביב

לגרביונים בדרך כלל מבנה סטנדרטי: החלק העליון באזור המותניים יהיה לרוב עשוי מחומר אלסטי עמיד יחסית. החלק המכסה את הירכיים ואת הישבן מורכב מחומר עבה יותר מאשר זה שבאזור הרגליים. החומר באזור הרגליים הוא לרוב הבד הדק ביותר, ותפור בצורה רציפה עד לבהונות. חלק זה יכול להיות מחוזק מעט על מנת למנוע שחיקה. גרביונים דקים עשויים מאריג של ניילון וסטרץ', הרכב בד אשר מספק את הגמישות ואת הצורה המתאימה לרגל ואופיינית לגרביונים המודרניים. לאריג הניילון יש נטייה להיקרע מה שיוצר לעיתים קרובות את ה"רכבות" בגרביונים. גרביונים עשויים גם מחומרים אחרים כגון: משי, כותנה או צמר.

יתרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גרביונים מעניקים לרגליים מראה אסתטי בכך שהם מבליטים את צורת הרגל ומסתירים פגמים בה.
 • חלק מהגרביונים כוללים אמצעים המשפרים את המראה החטוב של הלובש.
 • לבישת גרביונים מונעת שפשוף.
 • לבישת גרביונים הופכת שימוש בנעלי סירה - עם או בלי עקב - לנוח יותר. הגרביונים מקלים על הכנסת והוצאת כף הרגל מהנעל, וכן עוזרים במניעת היווצרות שלפוחיות בעת השימוש.
 • העלות של גרביונים פשוטים נמוכה ביותר ומאפשרת רכישתם גם על ידי מי שאין הפרוטה מצויה בכיסו.
 • מאפשרים מראה צנוע למי שרוצה בכך.

חסרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"רכבת" בגרביונים

בניגוד לכותנה, ניילון אינו חומר סופג. כתוצאה מכך, זיעה אינה מתנדפת ונשארת במגע עם הרגליים ושאר האזורים המכוסים בבד וכך יכולים להתפתח חיידקים וריחות לא נעימים. על מנת למנוע הזעה של כפות הרגליים, מכילים חלק מהמוצרים כסף ובכך הופכים את חוויית לבישת הגרביונים לנעימה יותר. אם נקרעים או נשרטים קשה מאוד לתקן אם בכלל. אורך החיים שלהם קצר יחסית.

גרביוני ניילון אינם ניתנים למיחזור ואינם מתכלים. השלכתם של הגרביונים לאשפה אינה יעילה סביבתית, ושרפתם עלולה לפלוט חומרים רעילים לאטמוספירה.

שימושים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרביונים שנקרעו יכולים לשמש לעטיפת פירות על עץ כדי למנוע מציפורים לאכלם או לכיסוי צמחים נגד חרקים[9], אריזת בגדים עדינים[10] למניעת הסתבכותם עם בגדים אחרים במכונת כביסה, תליית סריגים לייבוש, סמרטוט לניקוי, מסננת לצבעים, אחסון בצלים ושומים, קשירה ועטיפת של בגדים באחסון, קשירת צמחים מטפסים, כמסנן אבק[11] ועוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רן לוי, על המצאת הניילון ומהומות הגרביונים, באתר ynet, 26 בספטמבר 2010
 2. ^ פטנט אמריקאי מס' 2826760 Combination Stockings and Panty, מ-18 במרץ 1958, ארנסט ג' רייס
 3. ^ Tights, Inc. v. Acme-McCrary Corporation, 541 F.2d 1047 (4th Cir. 1976).
 4. ^ Petrecca, Laura (1 בינואר 2007). "Hope for sagging pantyhose sales?". USA Today. ארכיון מ-2 בנובמבר 2012. Pantyhose can feel like a tourniquet, and once a pair gets a snag, it usually has to be tossed. Going without discomfort costing from a few dollars to more than $40 a pair was a trend many women were happy to embrace. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ Wellington, Elizabeth (15 ביולי 2008). "Pantyhose, once a fashion must, is on its last legs". The Seattle Times. ארכיון מ-18 באוקטובר 2012. נבדק ב-11 בנובמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ "Women's Hosiery — US — September 2002 - Introduction". Oxygen.mintel.com. 2002. ארכיון מ-1 בנובמבר 2013. נבדק ב-6 ביוני 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ Armytage, Marcus (31 באוקטובר 2011). "Diary: Warwick racecourse stage remembrance day for gentleman George Mernagh". London: The Daily Telegraph. ארכיון מ-1 בינואר 2012. נבדק ב-31 באוקטובר 2013. It is one of the curiosities of racing that, to a man, jockeys go out to ride wearing that most feminine of undergarments; ladies nylon tights. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Helliker, Kevin (19 בפברואר 2002). "Kingsize, Not Queen: Some Men Have Taken To Wearing Pantyhose". The Wall Street Journal. ארכיון מ-29 באפריל 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Jacki Hollywood Brown, Reader question: What about old pantyhose?, unclutter, ‏6/3/2018 (באנגלית) (ארכיון)
 10. ^ How to Recycle Old Pantyhose, Wiki How to do anything, ‏13/3/2020 (באנגלית)
 11. ^ ויטסטון גורדון, Turn Old Pantyhose Into Makeshift Dust Filters for Your PC, באתר Life Hacker, ‏2014-12-01 (באנגלית)