עורף כלכלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הינטרלנד)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עורף כלכליגרמנית: Hinterland - מילולית "ארץ עורפית") הוא מונח המשמש בגאוגרפיה ובכלכלה לתיאור תחום ההשפעה ויחסי הגומלין של "מרכז כלכלי" – בעיקר עיר או נמל – עם השטח הגאוגרפי שסביבו, המוגדר כפריפריה.

דוגמאות בולטות הם בדרך כלל: נמלי ים או נמלי אוויר שלצידם מוקמים אזורי תעשיה ביחד עם "אזור תעשייה נלווה" של: מספנות או תעשייה אווירית.

היחסים בין המרכז הכלכלי והעורף השתנו לאורך ההיסטוריה האנושית מהתקופה הפיאודלית שהתבססה על חקלאות כמנוע כלכלי, דרך המהפכה התעשייתית שהגדילה את חשיבות הערים כמרכז כלכלי.

בין המרכז הכלכלי הקרוי גם אזור ליבה והפריפריה מתקיימים יחסי גומלין כלכליים הבאים לידי ביטוי בתחומי התעסוקה, שירותים ותחבורה - העורף הכלכלי מקושר אל אזור הליבה ברכבות, בכבישים או בנתיבי שיט פנימיים.

המושג הינטרלנד מתייחס גם לאזור היבשתי בעורף נמל ימי או נמל אוויר (שדה תעופה), שמייצר ומספק את הסחורות המשמשות לייצוא ומקבל מהנמל את המטענים המיובאים.

שתי דוגמאות ליחסים בין הינטרלנד ונמל:

  • נמל ניו יורק – הוא נמל ימי המרכז סחר ימי בהיקף כולל של כ-160 מיליון טון בשנה (נכון לסוף המאה ה-20) פעילות זו כוללת יבוא של חומרי גלם, סחורות טרופיות ומכוניות וייצוא של מוצרי חרושת ומזונות. ההינטרלנד של נמל ניו יורק כולל את האזור הגאוגרפי של צפון-מזרח ארצות הברית, אזור המאופיין בעיור גבוה וריכוז גבוה של מפעלי תעשייה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים למאמרים העוסקים ביחסים בין הינטרלנד למרכז ליבה