לדלג לתוכן

הלגיון העשירי גמינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלגיון העשירי גמינה
פרטים
מדינה רומא העתיקה
שיוך הצבא הרומי
סוג לגיון
בסיס האם בעיקר באזור גרמאניה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 61 לפנה"סהמאה ה-5
מקים היחידה יוליוס קיסר
מלחמות
נתוני היחידה
כוח אדם כ-5,000
ציוד עיקרי נשק קר, בעיקר פילום, גלדיוס, סקוטום, לוריקה לוריקה סקוומטה (שריון שרשראות)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הלגיון העשירי גמינהלטינית: Legio X Gemina - תאום) היה לגיון רומי שגויס על ידי יוליוס קיסר תחת שם הלגיון העשירי אקווסטריס (Equestris - רכוב). זהו הלגיון הראשון שקיסר גייס ולכן היה זה הלגיון החביב עליו. הלגיון גויס עוד בהיותו של קיסר מושל היספניה אולטריור (ספרד הרחוקה - דרום מזרח ספרד המודרנית). הלגיון נותר נאמן לקיסר במהלך מלחמת האזרחים בינו לבין גנאיוס פומפיוס מגנוס. בהמשך, צידד באוקטביאנוס ומרקוס אנטוניוס במלחמת האזרחים נגד רוצחיו של יוליוס קיסר. נלחם לצדו של אנטוניוס במהלך המלחמה האחרונה של הרפובליקה הרומית ועבר לצדו של אוקטביאנוס לאחר ניצחונו על אנטניוס. בסופו של דבר מרד בו וכינוי הכבוד "אקסווסטריס" נשלל ממנו. במקום קיבל את התואר "גמינה" - תאום.

תולדות הלגיון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייסוד הלגיון ומלחמת גאליה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשיוליוס קיסר נכנס לתפקידו כמושל היספניה אולטריור בשנת 61 לפנה"ס היו תחת פיקודו שני לגיונות: שמיני ותשיעי. קיסר שרצה להרחיב את תחום השליטה הרומי בחצי האי האיברי גייס לגיון נוסף כדי להגדיל את צבאו. מספרו של הלגיון החדש היה עשר וסמלו שור. הלגיון הפגין אומץ רב ובלט בקרבות בספרד.

הלגיון עבר יחד עם קיסר לגאליה והוצב תחת פיקודו לאחר שקיסר התמנה למושל גאליה קיסאלפינה ואיליריקום. במהלך מלחמת גאליה (58 לפנה"ס - 50 לפנה"ס) היה בין יחידותיו הטובות ביותר של קיסר והשתתף בכל קרב חשוב במלחמה זו. לגיון זה בלם את התקדמות ההלווטים על גדות הנהר רון ושמר על המעבר בזמן שקיסר ניהל משא ומתן כושל עם הגאלים. בהמשך, השתתף בקרב אראר ובקרב ביבראקטה נגד ההלווטים שבהם הפגין אומץ לב רב. הלגיון לא זכה למנוחה ויצא יחד עם יתרת הצבא לקרב ווז' נגד אריוביסטוס, מנהיג הסואבים. בזמן המערכה קיבלו חיילי הלגיון סוסים ומכאן הכינוי שהוענק להם - אקווסטריס (רכוב).

ללגיון העשירי היה תפקיד נכבד בניצחונו של קיסר בקרב סאביס נגד הבלגים בשנת 57 לפנה"ס. במהלך קרב זה, הלגיון ה-12 שהוצב באגף הרומי הימני ספג אבדות כבדות והלגיון העשירי חש לעזרתו ועזר לייצב את האגף ובכך תרם תרומה מכרעת לניצחון הרומי בקרב.

בהמשך השתתף הלגיון בפלישות יוליוס קיסר לבריטניה בשנת 55 ובשנת 54 לפנה"ס. בהמשך השתתף במצור אלסיה (52 לפנה"ס) ודיכא את המרידות בגאליה בשנת 51 לפנה"ס.

מלחמות אזרחים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלגיון הוותיק צידד במפקדו הנערץ, יוליוס קיסר במהלך מלחמת האזרחים. בהתחלה השתתף בעימות בספרד ונכח בקרב אילרדה (קיץ 49 לפנה"ס) ובהמשך ביוון בקרב פרסלוס (48 לפנה"ס). זמן שירותם החוקי של החיילים הגיע כבר לסיומו, אך הם המשיכו להילחם למען קיסר והשתתפו במערכה האפריקנית של קיסר ובהמשך נלחמו גם בקרב מונדה (דרום ספרד המודרנית). בסופו של דבר, קיבלו ותיקי הלגיון ששרדו את הקרבות בסביבות נארבו מרטיוס בדרום גאליה טרנסאלפינה.

חיילים חדשים גויסו ללגיון בשנת 45 על ידי מרקוס איימיליוס לפידוס במהלך הטריומווירט השני. הלגיון עזב את מחנותיו בגאליה ועבר לשרת תחת פיקודו של מרקוס אנטוניוס במזרח והשתתף במערכה שניהל נגד האימפריה הפרתית. אנטוניוס אסף צבא ענק, אך המערכה הייתה כושלת. הלגיון נותר נאמן לאנטוניוס ונלחם לצדו נגד אוקטביאנוס. לאחר תבוסתו של אנטוניוס, עבר לצדו של אוקטביאנוס, אך מרד בו. כעונש על המרד, תוארו "אקווסטריס" נשלל ממנו והוא קיבל כינוי חדש: גמינה - תאום (כלומר, תאום ללגיון העשירי אקווסטריס).

באימפריה הרומית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת האימפריה הלגיון התחיל את שירותו בספרד, במהלך המלחמות הקנטבריות (29 לפנה"ס - 19 לפנה"ס) נגד שבט הקנטבירים (Cantabri). הלגיון נותר בספרד במשך עשרות שנים, עד שעבר לפאנוניה סביב 71 לספירה. כמו כן, נשלח לדכא את המרד הבטאווי. בהיותו בגבול גרמאניה השתתף בהדיפת פלישות מזדמנות של הגרמאנים. בשנת 89 מושל גרמאניה העלית, לוקיוס אנטוניוס סרטוריניוס (Lucius Antonius Saturninus), מרד בקיסר דומיטיאנוס והצבא שהוצב בגרמאניה תחתית, שכלל את הלגיון העשירי, נשלח לדכא את המרד.

במאה ה-2 לספירה השתתף הלגיון במלחמת דאקיה שניהל טראיאנוס. כמו כן יחידות הלגיון (וסקילטיו) השתתפו בדיכוי מרד בר כוכבא

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]