המסדר הריבוני הצבאי של מלטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המסדר הריבוני הצבאי של מלטה
Sovrano militare ordine ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rodi e di Malta
Supremus Ordo Militaris Hospitalis Sancti Ioannis Hierosolymitani Rhodius et Melitensis
דגלסמל
המנון לאומי Ave Crux Alba
ממשל
משטר מונרכיה נבחרת תאוקרטית
ראש מדינה נגיד מסדר ההוספיטלרים
נגיד מסדר ההוספיטלרים ג'ון ט. דאנלפ
שפה נפוצה איטלקית
עיר בירה רומא (וילה דל פריוראטו די מלטה ופלאצו מלטה)
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה  

- הקמת מסדר ההוספיטלרים וממלכת ירושלים

- הכרה אפיפיורית בריבונות

- 1099

- 1113
ישות קודמת הוספיטלרים עריכת הנתון בוויקינתונים
דמוגרפיה
דת נצרות קתולית
כלכלה
מטבע סקודו מלטזי
שונות
www.orderofmalta.int
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מסדר ההוספיטלרים הריבוני הצבאי של יוחנן הקדוש של ירושלים, רודוס ומלטה (ידוע בקיצור גם בשם "המסדר הריבוני הצבאי של מלטה") הוא מסדר קתולי עמאי (לא מיועד לאנשי כמורה) אשר מפקדתו שוכנת ברומא. המסדר נחשב על ידי רבות ממדינות העולם כבעל מעמד ריבוני עצמאי והוא בעל מעמד של משקיף באומות המאוחדות.

מקורו של המסדר של ימינו הוא במסדר ההוספיטלרים אשר הוקם בירושלים באמצע המאה ה-11 במטרה לספק עזרה לצליינים חולים ועניים. לאחר נפילת מדינת הצלבנים בירושלים בשנת 1187 הפך למסדר צבאי אשר היה מיועד לאבירים ולאצילים. לאחר הכיבוש הסופי של ארץ ישראל על ידי המוסלמים עברה פעילות המסדר לרודוס (1310–1523) ולאחר מכן למלטה (1530–1798), שם שימש המסדר כריבון של האי. לאחר כיבוש מלטה על ידי נפוליאון חדל המסדר מלשמש כריבון אולם המשיך לפעול, ומאז הוא ממשיך לטעון לריבונות עצמאית.

כיום במסדר כ-13 אלף חברים, כ-80 אלף מתנדבים קבועים וכ-20 אלף רופאים, אחיות ואנשי סגל רפואי. מטרת המסדר היא לעזור לזקנים, נכים, פליטים, ילדים, חסרי דירה וחולים בכל רחבי העולם, ללא הבחנה של גזע או דת.

בשנת 1993 קיבל המסדר מעמד של משקיף באומות המאוחדות. על אף שריבונות המסדר מוכרת על ידי יותר ממאה מדינות, המסדר הוא הישות העצמאית היחידה בעולם שאין לה טריטוריה כלשהי.

בשנת 2019 התקיים שיתוף פעולה אקדמי ראשון בין גורם רשמי מטעם המסדר, ד"ר פבריציו בוצאטו (שגריר המסדר ברפובליקת נאורו), לבין איש אקדמיה ישראלי, פרופ' דב בער קוטלרמן (אוניברסיטת בר-אילן) - אשר שימשו יו"ר משותפים של כנס "דיפלומטיה הומניטרית ולימודי יהדות", שהתקיים על אדמת טאיוואן והוקדש לשני חסידי אומות העולם האסייתים - צ'יאונה סוגיהארה מיפן וחה פנגשאן מסין.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Simon Kotlerman, The Order of Malta: From the Caliphs to modern Israel, The Jerusalem Post, ‏24 בפברואר 2021