המפלגה הלאומית דמוקרטית של גרמניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגלה של המפלגה הלאומית דמוקרטית של גרמניה

המפלגה הלאומית דמוקרטית של גרמניה (גרמנית: Nationaldemokratische Partei Deutschlands) הייתה מפלגה פוליטית שפעלה בגרמניה המזרחית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה הוקמה בשנת 1948 על ידי מספר אנשי צבא גרמנים שחזרו לגרמניה המזרחית מן השבי הסובייטי. באופן רשמי המפלגה דגלה באידאולוגיה ליברלית ולאומנית אולם בפועל היא שימשה כמכשיר בידיה של מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה כדי לגייס תמיכה במשטר הקומוניסטי בגרמניה המזרחית תוך שהיא פונה בעיקר אל חיילי הוורמאכט המשוחררים ואל שני מיליון החברים לשעבר במפלגה הנאצית שהתגוררו בגרמניה המזרחית.

המפלגה הייתה חלק מן החזית הלאומית של גרמניה הדמוקרטית והייתה בעלת נציגות של 52 חברים בפולקסקאמר, במשך כל קיומה היא תפקדה כמפלגת לוויין של מפלגת האיחוד הסוציאליסטי. מבנה המפלגה היה דומה לזה של מפלגת האיחוד הסוציאליסטי והיא נשענה על עקרון הצנטרליזם דמוקרטי, בסוף שנות השמונים מספר חבריה היה כ-110,000.

עוד אחת ממטרותיה של המפלגה הייתה לבסס את התמיכה בכוחות הביטחון המזרח גרמנים והיא תרמה רבות לגיוס כוח אדם מנוסה לשירותי הביטחון הצעירים של גרמניה המזרחית בשנותיה הראשונות של קיום המדינה. כמו כן היא פעלה כנגד הפלייתם בגרמניה המזרחית של נאצים וחיילים לשעבר.

למרות ששימשה כמפלגת לוויין של המשטר לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי היא התמודדה כמפלגה עצמאית בבחירות החופשיות בגרמניה המזרחית תוך שהיא מקבלת רק 44,292 קולות. לאחר איחוד גרמניה המפלגה התמזגה עם המפלגה החופשית-דמוקרטית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]