בית המשפט החוקתי הפדרלי של גרמניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית המשפט החוקתי הפדרלי של גרמניה
Bundesverfassungsgericht
מאפיינים
מדינה גרמניהגרמניה גרמניה
תפקידים נוספים ביקורת שיפוטית
הכרזה על חקיקה בלתי חוקתית וביטולה
היסטוריה
תקופת הפעילות 1951–הווה (כ־73 שנים)
שופטים
נשיא Stephan Harbarth
שופטים מכהנים 16
גאוגרפיה
אתר רשמי
אולם בית המשפט
סמל גרמניה
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של גרמניה
הרשות המחוקקת
הרשות השופטת

בית המשפט החוקתי הפדרליגרמנית: Bundesverfassungsgericht, או BVerfG) הוא בית המשפט העליון החוקתי של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה, אשר הוקם על פי חוקת גרמניה (Grundgesetz). מאז הקמתו עם כינון הרפובליקה שלאחר מלחמת העולם השנייה, שוכן בית המשפט בעיר קרלסרוהה - מרוחק במכוון מן המוסדות הפדרליים האחרים בברלין (קודם לכן בבון ובערים אחרות).

עיקר תפקידו של בית המשפט הוא ביקורת שיפוטית, והוא רשאי להכריז על חקיקה בלתי חוקתית, ובכך הוא הופך אותה לבטלה. במובן זה, בית המשפט החוקתי הפדרלי דומה לבתי משפט עליונים אחרים בעלי סמכויות ביקורת שיפוטית, אך הוא מחזיק במספר סמכויות נוספות, והוא נחשב לאחד מבתי המשפט הלאומיים התוססים והחזקים ביותר בעולם. שלא כמו בתי משפט עליונים אחרים, בית המשפט החוקתי אינו שלב בלתי נפרד מתהליך השיפוט או הערעור (למעט מקרים הנוגעים למשפט בינלאומי חוקתי או פומבי), והוא אינו משמש כבית משפט רגיל לערעורים, כמו בתי המשפט הנמוכים או בית המשפט העליון הפדרלי, שעוסק בהפרות של חוקים פדרליים.

סמכותו של בית המשפט מתמקדת בסוגיות חוקתיות ובציות של המוסדות הממשלתיים לחוקה. תיקונים חוקתיים או שינויים שנעשו על ידי הפרלמנט כפופים לביקורת השיפוטית של בית המשפט, שכן הם חייבים להיות תואמים את העקרונות הבסיסיים ביותר של חוקי היסוד המעוגנים על ידי סעיף נצחי.

נוהג בית המשפט הוא בדרך כלל ביקורת חוקתית עצומה מצד אחד, והמשכיות של הריסון השיפוטי ותיקונים פוליטיים מאידך גיסא[דרושה הבהרה], יצרו מגן ייחודי של חוקי היסוד מאז מלחמת העולם השנייה ונתנו לו תפקיד משמעותי בדמוקרטיה המודרנית של גרמניה.

הליך המינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבית המשפט מתמנים שופטים על ידי בתי הפרלמנט, חצי מהבונדסראט וחצי מהבונדסטאג, כאשר לכל מינוי נדרש רוב של שני שלישים בבית, כאשר בבונסטראט רוב זה הוא מכלל חברי הבית, ובבונדסטאג - מקרב המצביעים, ובלבד שרוב זה יהיה רוב מכלל חברי הבית.[1]

בבונסטאג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מינוי שופט בבונסטאג נעשה על ידי הקמת וועדה בת 12 חברים המשקפת את יחסי הכוחות בבית, המוקמת בתחילת הכהונה של הבית. כל עבודת הוועדה והצבעותיה חשאיות. מועמדים שזכו לפחות בשמונה קולות יועברו לבחירה חשאית על ידי כלל חברי הבית. על מנת להבחר מדרש להשיג רוב של שני שלישים מקרב המצביעים וגם שרוב זה יהיה רוב של כלל חברי הבית.

בבונדסטראט[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי החוקה, הדרישה היחידה היא שהמועמד ייבחר על פי רוב של שני שלישים מכלל חברי הבית.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בתי משפט לחוקה/עליונים, סקירה משווה במחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת
  2. ^ אתר האינטרנט של משרד המשפטים הגרמני