המשבר בעולמות האינסופיים (יקום החץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: נדרש צמצום הרקע וקיצוץ מסיבי בעלילה ולאחר מכן הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
המשבר בעולמות האינסופיים
Crisis on Infinite Earths
קרוסאובר של יקום החץ
לוגו הקרוסאובר
תאריכי שידור 8 בדצמבר 201914 בינואר 2020
שפה אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סופרגירל
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק אחת"
פרק 9 (עונה 5)
תאריך שידור מקורי 8 בדצמבר 2019
תסריט דרק סימון וג'יי פארבר
בימוי ג'סי וורן
באטוומן
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק שתיים"
פרק 9 (עונה 1)
תאריך שידור מקורי 9 בדצמבר 2019
תסריט דון וייטהד והולי הנדרסון
בימוי לורה בלסי
ברק שחור (לא רשמית)
"ספר ההתנגדות: פרק ארבע: המשבר בעולם"
פרק 9 (עונה 3)
תאריך שידור מקורי 9 בדצמבר 2019
תסריט לאמונט מגי
בימוי טאשה סמית
הפלאש
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק שלוש"
פרק 9 (עונה 6)
תאריך שידור מקורי 10 בדצמבר 2019
תסריט לורן סרטו וסטרלינג גייטס
בימוי דוד מקווירטר
החץ
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק ארבע"
פרק 8 (עונה 8)
תאריך שידור מקורי 14 בינואר 2020
תסריט מארק גוגנהיים ומארב וולפמן
בימוי גלן וינטר
אגדות המחר
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק חמש"
פרק 1 (עונה 5)
תאריך שידור מקורי 14 בינואר 2020
תסריט קטו שימיזו ואובה מוחמד
בימוי גרגורי סמית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המשבר בעולמות האינסופיים הוא אירוע הקרוסאובר השנתי של יקום החץ לעונת השידורים 20192020. האירוע כלל חמישה פרקים המשלבים בין סדרות היקום "סופרגירל", "באטוומן" (הסדרה החדשה ביקום), "הפלאש", "החץ" ו"אגדות המחר". הקרוסאובר התחיל ב-8, 9, ו-10 בדצמבר 2019 והסתיים בפרק כפול ב-14 בינואר 2020. גם הפרק המקביל בסדרה "ברק שחור" בשם "המשבר בעולם" הוקדש למשבר, אף על פי שלא היה חלק מהקרוסאובר באופן רשמי, והוא שודר ב-9 בדצמבר, מיד אחרי הפרק של "באטוומן". המשבר מהווה המשך לאירועי הקרוסאובר השנתי הקודם, עולמות אחרים, והוא השפיע משמעותית על הנעשה ביקום החץ. בין היתר אוליבר קווין, הגיבור הראשי של סדרת "החץ", נהרג במהלכו פעמיים, במקביל לסגירת הסדרה בתום שמונה שנות שידור. הקרוסאובר נוצר בהשראת מיני-סדרת הקומיקס של יקום DC, "המשבר בעולמות האינסופיים" משנת 1985. המשבר עצמו נמשך הרבה מעבר לקרוסאובר, שהכיל את שיאו, והוא התחיל ב-15 באוקטובר 2019.

לחצו כדי להקטין חזרה
המוניטורז'ון ז'ונסלקס לות'ר-38סופרמן קץ הממלכההמבשרתקלארק קנט-38לויס ליין-38ג'ון קונסטנטיןקייט קייןאוליבר קוויןג'פרסון פירסבארי אלן-90אייריס וסט-אלןסיסקו ראמוןקארה דנברסשרה לאנסמיק רורי-74בארי אלן-1COIE official poster.jpg
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

הפוסטר הראשון
לחצו כדי להקטין חזרה
אנטי-מוניטוראוליבר קוויןלקס לות'ר-38רנה רמירזאלכס דנברסניה נאלקילר פרוסטז'ון ז'ונסג'ון דיגלפרייהראיין צ'ויריי פאלמרמיק רורי-74שרה לאנסבארי אלן-1קארה דנברסקייט קייןג'פרסון פירסCOIE official final poster.jpg
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

הפוסטר האחרון

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

משבר 2024 לשעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האירוע המכונה "משבר 2024" עומד במרכזה של הסדרה "הפלאש", ומוזכר לעיתים בסדרות האחרות ביקום. מהעונה הראשונה היה ידוע כי המשבר יתקיים ב-25 באפריל 2024. באותו אירוע היה צפוי להתקיים קרב בין בארי אלן (הפלאש) לבין איאוברד ת'ון (הפלאש ההפוך). באירוע היו צריכים להשתתף גם, מצד גיבורי העל, אוליבר קווין (החץ הירוק), ריי פאלמר (אטום), וקנדרה סונדרס (הוקגירל). היה צפוי כי בחצות הלילה יתמודדו אלן ות'ון בקרב איתנים מעל שתי משאיות הרוסות הדולפות דלק בסנטרל סיטי, כשברגע השיא יתנגשו אחד בשני במלוא מהירותם, המהווה את כוח העל של שניהם, וייעלמו יחדיו. התיאור מזכיר אניהילציה, התנגשות בין חומר לאנטי חומר, מושג מעולם הפיזיקה, כשה-speed force של אצני יקום החץ וה-speed force השלילי שנוצר בידי ת'ון כחלק ממזימותיו ואומץ על ידי נורה וסט-אלן (אנ'), בתו של אלן, משחקים את תפקידי החומר והאנטי חומר. בינתיים, אטום יעזור למשטרה לפנות את האזרחים מהאזור.

הסנטרל סיטי סיטיזן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסנטרל סיטי, עיר מגוריו של הפלאש, מתפרסם עיתון דיגיטלי בשם "סנטרל סיטי סיטיזן" (האזרח/ית מסנטרל סיטי) ואייריס וסט-אלן, אשתו של בארי אלן, משמשת כיוזמת, בעלים ומוציאה לאור שלו. מתוך מיליוני תושבי העיר, לעיתון יש כמה מאות אלפי מנויים נכון לחודשיים לפני הקרוסאובר. בעתיד, העיתון פרסם ידיעה מורחבת על משבר ההתנגשות בין אלן לת'ון ככתבה ראשית בעמוד השער בתאריך 25 באפריל 2024: "הפלאש נעדר, נעלם במשבר" מאת אייריס וסט-אלן. בעמוד מופיעות גם כתבות נוספות, חלקן קשורות לאירועים שונים ביקום החץ, כמו כתבה על הצלחת המיזוג בין "תעשיות ויין" (אנ'), החברה המסחרית בבעלותה של קייט קיין (באטוומן), לבין "תעשיות קווין" (אנ') של אוליבר קווין. כתבה נוספת, שקשורה ישירות למשבר בעולמות האינסופיים ואף מוזכרת בידיעה הראשית, מספרת על תקופה קצרה בסנטרל סיטי, במהלכה הפכו השמיים לאדומים כדם. בניגוד לכתבה של וסט-אלן, שנכתבה לפי חוקי הכתיבה העיתונאיים, הכתבה על השמיים האדומים מכילה גיבוב של מילים, כשלחלק מהמשפטים אין כלל משמעות. הטקסט לא נכתב בידי תסריטאי הסדרה "הפלאש", אלא הועתק מכתבה באתר חדשות האסטרונומיה העולמית מפברואר 2014, כחצי שנה לפני עליית הסדרה.[1] לאחר ההעתקה שונה הטקסט במקצת כך שהאירועים עברו מבריטניה לסנטרל סיטי, ומשפטים רבים עוותו. כך לדוגמה, המשפט "גמדים חומים משתרעים על הקו שבין כוכבים לכוכבי לכת" קוצץ עד כדי משפט חסר פשר "הקו שבין כוכבים לכוכבי לכת".

המשבר, שצפוי היה להתקיים ב-25 באפריל 2024, עבר שינויים רבים במהלך העונות של הסדרה "הפלאש", בהתאם להתפתחויות של קו הזמן. בין היתר הכתבה של וסט-אלן נעלמה לכמה ימים בעונה הראשונה, כשת'ון נכשל זמנית להפוך את בארי אלן לפלאש. כאשר צפוי היה סאביטר לרצוח את אייריס וסט, הופיע שם של עיתונאית אחרת כמי שכתבה את הידיעה, ושמה של אייריס חזר לאחר שניצלה. בימים בהם הפלאש היה עלול למות, הופיע במקומו כגיבור הידיעה וולי וסט (קיד פלאש), אחיה הצעיר של אייריס.

עולמות אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עולמות אחרים (יקום החץ)

בדצמבר 2018 שודר ברשת CW אירוע הקרוסאובר השנתי של יקום החץ בשם "עולמות אחרים". במהלכו החליט מאר נובו (המוניטור) (אנ'), ישות קוסמית עם כוחות אדירים, לבחון עולמות שונים של המולטיוורס (העולם של היקומים המקבילים) (אנ'), כדי למצוא אחד שיוכל להוביל את המאבק שיציל את כל אינסוף העולמות במולטיוורס מהריסה מוחלטת במשבר הצפוי. הוא השתמש לשם כך בספר הגורל - כרך עב כרס המאפשר לשנות את המציאות כאוות נפשו של הפותח אותו.

במהלך אירועי "עולמות אחרים" סוגר אוליבר קווין עסקה עם מאר נובו, לפיה יעשה כל מה שיידרש ממנו כדי להציל את אינסוף העולמות במשבר הצפוי, ובתמורה יציל המוניטור את חייהם של הפלאש (בארי אלן) ושל סופרגירל (קארה דנברס), שעמדו למות בניסיון להציל את העולם ממזימותיו של ג'ון דיגן (דוקטור דסטיני) (אנ'), הנבל של "עולמות אחרים". בסופם הובס ונכלא דיגן, חדר ליד רוג'ר היידן (פסיכו-פיראט) (אנ'), נבל-על נוסף. השניים היו צפויים להיות בצבא הנבלים במשבר בעולמות האינסופיים, אך בסוף הוחלט לוותר עליהם, כי לא נתנו ערך מוסף לסיפור.

כמו כן, הפלאש בארי אלן מכדור הארץ-90, גיבור הסדרה הברק משנות התשעים, שלקח חלק בקרוסאובר, נעלם בהינף ידו של המוניטור, ולא היה ידוע לאן הגיע.

היעלמותו של בארי אלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשבר צפוי היה בארי אלן (הפלאש) להיעלם בהתנגשות חזיתית עם הפלאש ההפוך תוך כדי ריצה. נכון לקו הזמן הנוכחי, כשלו כל הניסיונות למצוא אותו במשך עשרות שנים, ובגיליון "הסנטרל סיטי סיטיזן" משנת 2049 פורסם כי הפלאש עדיין נעדר. בשנת 2056 הפלאש כבר חזר, והוא מעביר הודעה לצוות "אגדות המחר" בנושא "הפלישה" (אנ'), הקרוסאובר השנתי של 2016. היה צפוי כי קו הזמן ישתנה והפלאש יינצל, מכיוון שלא נמסר שהעונה השישית הצפויה של הסדרה, בעונת השידורים 2019–2020, תהיה האחרונה, או אף תקוצר בדומה לסדרה "החץ". עם זאת, בפרק הראשון לעונה של "הפלאש" המוניטור אמר לבארי אלן כי היקום בסכנה והדרך היחידה להצילו היא אם הפלאש ימות. לכן בחצי הראשון של העונה מתמודדים גיבורי הסדרה עם ציפייה למותו של אלן במשבר בדומה לציפייה למותה של אייריס באחת העונות הקודמות. כמו כן, לשחקן גרנט גאסטין, המגלם את הפלאש, יש חוזה חתום לשבע עונות.

פלאשפוינט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף העונה השנייה של הסדרה "הפלאש" מחליט בארי אלן לחזור לעבר כדי להציל את אמו ביום בו ת'ון רצח אותה. לאחר שמצליח, הוא חוזר לזמן ממנו עזב ומגלה שינויים מפליגים. בין היתר, אמו ואביו בחיים. הוא חי באושר במשך כמה חודשים עד שמבין שעשה טעות גורלית ומחליט לבטל את התערבותו ולאפס את קו הזמן. העולם חוזר ברובו לקדמותו, אך מתגלים כמה שינויים מטרידים כתוצאה מההתערבות בקו הזמן. למשל, אחיו של סיסקו ראמון (וייב) נהרג, קייטלין סנואו קיבלה כוחות של קילר פרוסט, אייריס וסט-אלן נרצחה על ידי סאביטר, אייריס וסט-אלן ואביה (ג'ו ווסט) לא מדברים זה עם זה, ראלף דיבני לא נהרג בפיצוץ במעבדות סטאר שהפך את בארי אלן לפלאש, וכך הלאה. אחד השינויים המפליגים ביותר הוא שבתם של ג'ון דיגל וליילה מייקלס, בייבי שרה, נעלמה, ובמקומה התברר שנולד להם בן, בייבי ג'ון או JJ. לאחר שהדבר נודע לדיגל, הוא אף לא דיבר עם בארי אלן למשך זמן מה, עד שהם השלימו. גם ליילה אמרה פעם שזה היה מוזר מאוד לגלות יום אחד שהייתה לה בת שהיא לא מודעת לעצם קיומה.

סמולוויל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סמולוויל (סדרת טלוויזיה)

"סמולוויל" היא סדרת דרמה אמריקאית על אודות קלארק קנט ששודרה במשך עשר עונות, משנת 2001 עד 2011, ברשתות The WB ו-The CW. הסדרה זכתה להצלחה רבה במהלך שידורה ולאחריה. העלילה מתמקדת בחייו של קלארק קנט מגיל 14 עד 24, ביום בו למד לעוף והפך לסופרמן והשתתפו בה מספר רב של גיבורי-על ונבלי-על מ-DC קומיקס. לאחר תום הסדרה נעשו ניסיונות רבים מצד הצופים המעריצים להמשיך אותה, מה שאכן קרה פעמיים: בפעם הראשונה פורסמה סדרת קומיקס בשם "סמולוויל עונה 11", המהווה המשך ישיר לאירועי הסדרה, לאחר העונה העשירית. הסדרה רצה במשך כשלוש שנים, מ-2012 עד 2015. כשהוחלט על קרוסאובר של יקום החץ "המשבר בעולמות האינסופיים", נעשה ניסיון שני להמשיך את "סמולוויל" לזמן קצר במסגרת הקרוסאובר. מספר דמויות מ"סמולוויל" נשקלו כמשתתפות אפשריות בקרוסאובר, ולבסוף הוחלט כי טום ולינג ואריקה דוראנס יחזרו לשחק את קלארק קנט ולויס ליין בהתאמה. דוראנס כבר השתתפה ביקום החץ בסדרה "סופרגירל", בתפקיד אחר - אלורה זור-אל, אמה של קארה, ותחזור לשחק אותה במקביל בקרוסאובר. עד רגע השידור היה קיים סיכוי לצירוף דמויות נוספות, על אף שצילומי הקרוסאובר כבר הסתיימו. בהתאם לעלילה, העולמות של הסדרה "סמולוויל" - העולם הראשי בו התרחשו אירועי הסדרה, עולם המראה בו ביקר קלארק פעמיים, ועולם נוסף לתוכו נקלע עם לויס ליין במהלך העונה ה-11, מתבררים כחלק מעולמות המולטיוורס של יקום החץ, מה שמאפשר לתושביהם לקחת חלק במשבר המתפרס על פני עולמות רבים. הפקת הקרוסאובר הודיעה כי לצורך הקרוסאובר ייחשבו קנוניות גם הסדרה וגם עונה 11. ההמשכיות של האירועים נשמרה בעקבות העובדה ששלושת התסריטאים של הפרק "באטוומן" בקרוסאובר, בו הופיעו ולינג ודוראנס, היו גם תסריטאים בסדרת "סמולוויל" עצמה, והתסריט הועבר לאישור ליוצר "סמולוויל". עולם הסדרה צורף לקרוסאובר כעולם-167. במהלך העונה ה-11 נלחמו חברי ליגת הצדק העתידיים עם מועצת המוניטורים, אך לא הוצג קשר ביניהם לבין המוניטור ואנטי-מוניטור של המשבר.

סופרמן ולויס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם 38, עולם הבית של הסדרה "סופרגירל", קיים גם קלארק קנט (סופרמן), אותו מגלם טיילר הקלין. הגיבור השתתף עד לקרוסאובר בשבעה פרקים, כולל "עולמות אחרים". קלארק, בן דודה של קארה, מקבל נתח קטן בסיפור היקום, והתסריטאים מקפידים לפתח את דמותו ולהוסיף פרטים על גורלו. ב"עולמות אחרים" הופיעה לראשונה גם לויס ליין, אהבת חייו, בגילומה של ביטסי טולוץ'. במהלך הקרוסאובר הקודם נודע כי היא בהיריון, ולכן קלארק ולויס עזבו את כדור הארץ לתקופה של כשנה לארגו (אנ'), השריד האחרון של הכוכב קריפטון (אנ'). הסיבה לעזיבתם הייתה חשש מבעיטות העובר במהלך ההיריון, המחוזקות על ידי השמש הצהובה של כדור הארץ, ועלולות לפגוע בלויס האנושית. קלארק אף הציע ללויס נישואין בשחזור סצנה של קלארק מ"סמולוויל" עם לאנה לאנג. בקרוסאובר הנוכחי קלארק ולויס חוזרים מארגו, והם משתתפים בעלילה יחד עם התינוק, שנקרא ג'ונתן, על שם אביו המאמץ של קלארק ג'ונתן קנט, וקיים סיכוי שיהפוך לסופרבוי. רשת The CW משתמשת בקרוסאובר כקרש הקפיצה לסדרת הטלוויזיה "סופרמן ולויס" בכיכובם של השניים. הסדרה תעלה בסתיו 2020 ותביא את סיפורם של השניים כהורים עובדים בחברה בת זמננו. המפיק הראשי של "הפלאש" טוד הלבינג עוזב את הסדרה כדי להוביל את הפיתוח של "סופרמן ולויס", כשהוא חוזר לנושא בו כבר עסק לפני שנים כשהיה תסריטאי של פרק בעונה השביעית של "סמולוויל" המספר על ביקורו של פיט רוס בעיר.

בשבוע בו שודר הקרוסאובר התחלף האיש שעומד בראש חברת CW המשדרת. כמה ימים לאחר מכן ביטל המנהל החדש את ההחלטה לצלם פיילוט לסדרה החדשה במאי 2020, שייבדק על ידי הרשת כדי להחליט האם להזמין את הסדרה, כפי שזה היה תמיד מקובל ברשת. במקום זאת קבע שהסדרה תשודר מעונת 2020–2021 ללא צורך בפיילוט או בדיקות.

גרין לנטרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ג'ון סטיוארט (קומיקס)

במהלך קיומו של יקום החץ פורסמו רמזים לא מעטים לכך שג'ון דיגל, עוזרו של אוליבר קווין בסדרת "החץ", יהפוך בעתיד לגרין לנטרן, וכי שמו האמיתי הוא ג'ון סטיוארט. בין היתר, כשבארי אלן מעולם 90, גיבור הסדרה הברק, פגש את דיגל לראשונה, התברר שהכפיל שלו בעולם 90 הוא ג'ון סטיוארט. אף על פי ששם משפחתו הוא דיגל, אביו החורג הוא אלוף בצבא ארצות הברית בשם רוי סטיוארט, כשם סבו בקומיקס. בהתחשב בכך שהרשת The CW מתכננת סדרה עתידית אפשרית על הגרין לנטרן וטרם פרסמה את שם השחקן הראשי, קיימת אפשרות כי לאחר סגירת סדרת "החץ" דיגל יעבור לשם. דייוויד רמזי, המשחק את דיגל ביקום, אמר כי עד סוף העונה האחרונה של "החץ" יוודע בוודאות האם דיגל הוא חבר בחיל הפקחים הירוקים או לא.

סופרמן חוזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – סופרמן (סרט), סופרמן 2, סופרמן חוזר

בשנת 1978 יצא לבתי קולנוע סרט "סופרמן" בכיכובו של כריסטופר ריב. בשנת 1980 יצא סרט המשך בשם "סופרמן 2". בשנת 2006 יצא הסרט השלישי בסדרה, "סופרמן חוזר", כשאת ריב החליף בתפקיד סופרמן שחקן אחר, העתיד להפוך לאחד מכוכבי יקום החץ, ברנדון ראות'. הטרילוגיה לא זכתה להמשך, וסדרת סרטי סופרמן הותחלה מחדש בשנת 2013. לצורך הקרוסאובר, צורף עולם הטרילוגיה ליקום החץ, כשראות' חזר לגלם את התפקיד אותו עשה 13 שנים קודם. במהלך השנים נעשו עוד כמה סרטים על סופרמן, חלקם בכיכובו של ריב. כדי למנוע בלבול, ניתן לראות את הרפתקאות הסופרמן כמתרחשים בשני עולמות שונים. באחד מהם התקיימה הטרילוגיה המדוברת. בעולם אחר, שלא קשור לקרוסאובר וכנראה גם ליקום החץ, קרו בדיוק אותם אירועים כמו בעולם הטרילוגיה, שהוצגו בשני הסרטים הראשונים. אבל אירועי "סופרמן חוזר" לא התקיימו בו. במקום זאת, הרפתקאות סופרמן וחבריו התקדמו כפי שהם מופיעים בסרטים "סופרמן 3", "סופרמן 4: השאיפה לשלום", ו"סופרגירל", ומה שהיה שם לא קרה בהתאם בעולם הטרילוגיה.

יוצרי הקרוסאובר השתמשו בעובדה שהחברה האחים וורנר מחזיקה בזכויות היוצרים על סרטי "סופרמן חוזר" ועל יקום החץ, והחליטו להמשיך את הרפתקאות של סופרמן מחוץ למסך, בהתאם לאירועי הקומיקס קץ הממלכה. העולם צורף לקרוסאובר כעולם-96.

קץ הממלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קץ הממלכה (קומיקס)

אחד מעולמות המולטיוורס שהופיע בקרוסאובר הוא עולם "קץ הממלכה", בהשראת קומיקס של DC משנת 1996. מדובר בעולם בו האירועים בהשתתפות גיבורי העל התקדמו במסלול שונה מאוד מהמקובל בקומיקס. ג'וקר במלחמתו בגיבורי העל ארגן התקפת גז חריפה על בניין הדיילי פלאנט (אנ'), במהלכה מתו אנשים רבים, ביניהם לויס ליין. זה שבר את סופרמן, שהתקרב לצד האפל. באטמן הזדקן, כשהוא שונא את סופרמן, והוא לא לובש יותר את גלימתו, אלא מצליח ללכת רק כשמשתמש באקסוסקלטון. ברנדון ראות' חזר לשחק את סופרמן מעולם קץ הממלכה בקרוסאובר. קווין קונרוי משחק את באטמן מעולם אחר, עולם-99, אבל כדמות שדומה לו מאוד. יש לקחת בחשבון גם כי סופרמן של עולם קץ הממלכה הוא אותו גיבור מעולם טרילוגיית סופרמן חוזר, שמוקם בקרוסאובר כעולם-96.

סדרות וסרטים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר סדרות וסרטים נוספים צורפו לקרוסאובר.

 • בשנים 1990-1991 שודרה סדרת טלוויזיה הברק, שסיפרה על בארי אלן נוסף שהפך לפלאש, בכיכובו של ג'ון וסלי שיפ. הגיבור הראשי שלה חזר להופיע ב"עולמות אחרים", אז גם הצטרף עולם הסדרה למולטיוורס כעולם-90.
 • ברשת The CW משודרת מינואר 2018 הסדרה "ברק שחור" על הרפתקאות של מנהל בית ספר שהחליט לחזור להיות גיבור על לאחר שנים רבות של פרישה ושל בנותיו אניסה וג'ניפר שירשו את המטא-גנים. זמן מה לפני הקרוסאובר הוחלט לצרף את הסדרה רשמית ליקום החץ, כשהגיבור הראשי, ג'פרסון פירס, לוקח חלק פעיל בקרוסאובר. הסדרה צורפה למולטיוורס כעולם-73.
 • בשנות 20022003 שודרה ברשת The WB, שבהמשך הפכה לחלק מ-CW, סדרה בשם "מורשת העטלף". היא סיפרה על עולם בו באטמן התייאש והחליט לעזוב. חבורה של שלוש נשים, ציפורי הטרף, תפסה את מקומו. אחת מהן היא הציידת, בתם של באטמן וקאטוומן, והיא חזרה לגלם את התפקיד בקרוסאובר. איתה לחמה באטגירל לשעבר, ברברה גורדון, וגם היא השתתפה בקרוסאובר. השלישית היא בתה בת השש עשרה של הקנרית השחורה בשם דיינה לאנס. השחקנית ששיחקה אותה, רייצ'ל סקארסטן, הביעה נכונות לחזור לתפקיד, כשהיא כבר משחקת ביקום החץ את נבלת-העל אליס, אחותה התאומה של קייט קיין בסדרה "באטוומן", אבל הדבר לא יצא לפועל. הסדרה צורפה למולטיוורס כעולם-203.
 • בשנת 2016 עלתה ברשת פוקס סדרה לוציפר, המספרת על גיבור DC comics בשם לוציפר מורנינגסטאר (אנ'), השטן שעבר מתוך שעמום מגיהנום ללוס אנג'לס, שם ממשיך במעשיו כמעניש החוטאים, ולכן פותר תיקים משטרתיים להנאתו. הסדרה עברה בשנת 2019 לרשת נטפליקס. העולם בו מתקיימת הסדרה צורף למולטיוורס כעולם-666, וכדי למנוע אי התאמות בתסריט הוחלט כי הוא נמצא בנקודת זמן שונה מכדור הארץ-1, בדומה לשני עולמות נוספים בקרוסאובר, והנקודה המקבילה למשבר נופלת לחמש השנים הראשונות של לוציפר בכדור הארץ, לפני תחילת אירועי הסדרה, כשהיה רק בעלי מועדון לילה עולל. דבר השתתפותו של טום אליס, כוכב הסדרה, דלף כמה חודשים לפני השידור, והעניין הוכחש כדי להטעות את הצופים ולגרום להפתעה. יחד עם העולם הראשי הצטרפו למולטיוורס גם שני עולמות נוספים של הסדרה, העולם "בראשית בראה" והעולם "פרט אחד קטן".
 • בשנת 2020 עלתה ביקום DC וברשת The CW סדרה חדשה בשם "סטארגירל", שעוקבת אחר הרפתקאותיה של קורטני ויטמור (אנ'), גיבורת-על בחברת הצדק של אמריקה. הסדרה צורפה למולטיוורס החדש כעולם-2, וחמישה מגיבוריה, קורטני ויטמור, יולנדה מונטז, צ'ארלס מק'ניידר, ריק טיילר ו-S.T.R.I.P.E. (אנ') הופיעו בקרוסאובר.
 • בשנת 2020 צפויה לעלות גם סדרת המשך של "החץ" בשם "החץ הירוק והקנריות". העלילה תתחיל בשנת 2040, בכיכוב החץ הירוק החדשה מיה קווין, לשעבר מיה סמוק, בתם של אוליבר קווין ופליסיטי סמוק, ושתי חברות בכירות ברשת הקנריות, דיינה דרייק ולורל לאנס מכדור הארץ-2. כל השלוש לקחו חלק בסדרה "החץ" והסדרה עצמה תמשיך את האירועים של קטעי פלאשבק הפוכים משנת 2040 שהופיעו בסדרת האם במשך שתי עונות אחרונות.
 • משנת 2013 החלו לצאת סרטי היקום הקולנועי של DC, המספרים על גיבורי ליגת הצדק, סופרמן, באטמן, וונדר וומן ואחרים. בארי אלן, בכיכובו של עזרא מילר, משתתף בקרוסאובר. עד הקרוסאובר הגיבור השתתף בשלושה סרטים, באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק, יחידת המתאבדים וליגת הצדק, והוא צפוי לשחק בסרט אישי ב-2022.
 • משנת 1966 עד 1968 שודרה סדרת טלוויזיה באטמן. היא צורפה למולטיוורס כעולם-66, וברט וורד, שגילם את רובין, חזר לתפקידו.
 • בשנת 1989 יצא לאקרנים הסרט באטמן, כראשון בסדרה בת ארבעה סרטים. עולם הסדרה צורף למולטיוורס כעולם-89 ורוברט וול, ששיחק את העיתונאי אלכסנדר נוקס, חזר לתפקידו.
 • בשנת 2011 יצא לאקרנים הסרט גרין לנטרן. הוא צורף למולטיוורס כעולם-12, ופגישת חייל הפנסים הירוקים הופיעה בקרוסאובר באמצעות צילומי ארכיון.
 • משנת 2018 משודרת סדרת רשת טיטאנים. היא צורפה למולטיוורס כעולם-9, וחמישה מגיבוריה, ג'ייסון טוד, רייצ'ל רות', קורי אנדרס, האנק הול ודון גריינג'ר, חזרו לתפקידיהם.
 • בשנת 2019 שודרה סדרת רשת היצור מן הביצה. היא בוטלה אחרי עונה אחת אך למרות זאת, גיבור הסדרה, אלק הולנד בכיכובם של אנדי בין ודרק מירס הופיע בקרוסאובר, ועולם הסדרה צורף למולטיוורס כעולם-19.
 • בשנת 2019 התחילה לרוץ סדרת רשת סיירת האבדון. גיבורי הסדרה, ריטה פאר (אנ'), קיי צ'ליס (אנ'), ויקטור סטון, קליפורד סטיל (אנ') ולארי טריינור (אנ'), הופיעו בקרוסאובר, ועולם הסדרה צורף למולטיוורס כעולם-21.

הקומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המשבר בעולמות האינסופיים

הקרוסאובר נוצר בהשראת מיני-סדרת הקומיקס של יקום DC באותו שם, שפורסמה בשנת 1985. הסדרה נוצרה לקראת חגיגות היובל של DC קומיקס, כדי לפשט את סדרות הקומיקס השונות ולהעלות את המכירות. לפי הסדרה, ברגע יצירת היקום הופיעו שתי ישויות בעלות כוחות אדירים: הגיבור המוניטור והנבל מוביוס (אנטי-מוניטור) (אנ'). המוניטור חי מאז במולטיוורס הראשי, והאנטי-מוניטור במולטיוורס מקביל, שבנוי מאנטי-חומר. המשבר נוצר כתוצאה מרצונו של האנטי-מוניטור להישאר השליט היחיד, ולשם כך לחסל את המולטיוורס. המוניטור עמד בדרכו ושניהם גייסו נבלים וגיבורים רבים ככל האפשר, בהתאם. במהלך המשבר אנטי-מוניטור מצליח להכריח את המבשרת לרצוח את המוניטור בניגוד לרצונה והספקטר מחליף אותו. האנטי-מוניטור משמיד את כל העולמות במולטיוורס למעט חמישה, באמצעות התנגשות עם אנטי-חומר שסיפק. גיבורי העל מצליחים להתגבר עליו ולאחד את חמשת העולמות הנותרים לעולם יחיד, כשרק גיבורי העל זוכרים את העבר שכלל עולמות שונים. במהלך המשבר נהרגו מאות גיבורי-על, ביניהם בארי אלן (הפלאש) וקארה דנברס (סופרגירל). כתוצאה מהמשבר המולטיוורס חדל להתקיים והוחלף ביקום יחיד. חלק גדול מאירועי הקומיקס הועברו לקרוסאובר.

עלילת המשבר לקראת הקרוסאובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקדמת המשבר מ-2024 ל-2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה החמישית של סדרת "הפלאש" שלח איאוברד ת'ון את נורה וסט-אלן, בתם של בארי אלן ואייריס וסט-אלן, לעבר הרחוק, בשנת 2018, ותמרן אותה לשנות את קו הזמן ולהצילו בכך מעונש המוות הצפוי לו בתום 15 שנות מאסר. מזימתו הצליחה, מה שאפשר לו לברוח ברגע ההוצאה להורג. כתוצאה משינוי קו הזמן, משבר ההתנגשות עם הפלאש ההפוך הוקדם בכארבע שנים וחצי, ל-10 בדצמבר 2019. טרם פורסם המראה החדש של עמוד השער של "הסנטרל סיטי סיטיזן", לכן אין לדעת האם שאר הכתבות, בין היתר על השמיים האדומים ועל המיזוג של תעשיות ויין עם תעשיות קווין, עברו גם הן ל-2019. במהלך השינוי, עוד בטרם הסתיים עדכון התאריך, נראה מראה שונה של הכתבה הראשית, כשטרם ידוע אם השתנתה שוב עם תום עדכון התאריך, או נשארה כפי שהוצגה. בהתאם לטקסט שהתגלה, נפלו מספר שינויים בתיאור המשבר. הוקגירל נעלמה מהכתבה, ובמקומה הופיעו שרה לאנס (הקנרית הלבנה) וקייט קיין (באטוומן) מכדור הארץ-1 וקארה דנברס (סופרגירל) מכדור הארץ-38. אוליבר קווין נשאר, וכך גם ריי פאלמר, שהפעם לא נמצא עם שאר הגיבורים, אבל עדיין מוזכר כעוזר בפינוי האזור. נודע כי התאריך החדש של הכתבה של אייריס הוא 11 בדצמבר.

ביקורי הכנה למשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק האחרון לעונה הרביעית של הסדרה "סופרגירל" מגיע מאר נובו לביקור קצר בעולם 38, עולם הבית של סופרגירל, כדי לבצע שתי משימות לקראת המשבר הקרב. אחת מהן היא לשחרר את אחיו של ז'ון ז'ונס, מאלפיק, מכלא מסתורי שיתברר בעתיד כאזור הרפאים (אנ') ולהביאו לכדור הארץ שם חי אחיו. האח חדור נקמה ושואף להרוס את חייו של ז'ון. לאחר מכן מגיע מאר נובו למקום בו הרגה לינה לות'ר (אנ') את אחיה לקס, ומעיף לכיוונו ענן זוהר מסתורי. בעתיד יתברר שהמוניטור החיה את לות'ר כדי שייקח חלק במשבר.

בפרק האחרון לעונה הרביעית של הסדרה "אגדות המחר" מגיע מאר נובו לזמן קצר לכדור הארץ 1, שם מבקר ב"עולם היצורים הקסומים", ונראה לא מרוצה מהמתרחש. טרם ידוע מה הייתה מטרת הביקור ולמה הוא היה מאכזב מבחינתו. הוא נושא עימו עת ספר הגורל.

מותו הצפוי של אוליבר קווין[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוליבר קווין, הגיבור הראשי של סדרת "החץ", המכונה "החץ הירוק", נחשף לציבור כשנה לפני המשבר הצפוי, מה שמנע ממנו להמשיך להיות גיבור על. לכן החליטו קווין ואשתו פליסיטי סמוק (המשגיחה) לפרוש מתפקידם כגיבורי העל ולחיות חיים שקטים, בסוף העונה השביעית של הסדרה, לאחר שהביסו את אויביהם הנוכחיים. אך זמן קצר לאחר הולדת בתם הופיע מאר נובו בביתם והזכיר לקווין את העסקה ביניהם. הוא הסביר כי קווין ייהרג במהלך המשבר הקרב, ולאחר מכן יפסידו גיבורי העל במאבקם, כך שכל אינסוף עולמי המולטיוורס ייהרסו כליל. אך ביכולתו של קווין לשנות את הגורל. אם יסכים לעזוב מידית עם מאר נובו את כדור הארץ, מבלי לחכות לבוא המשבר, הוא עצמו עדיין ייהרג, אך העולמות יינצלו בזכותו. קווין נעתר להצעה, נפרד מאשתו פליסיטי, וביקש ממנה להבטיח לשמור על הילדים. בשנת 2040, לכשמילאה את הבטחתה, היא הרגישה מוכנה לעזוב לתמיד את הילדים ואת כדור הארץ, ולעבור בעזרתו של מאר נובו למקום עלום, שם תוכל להתאחד מחדש עם בעלה הממתין לה מאז מותו במשבר.

לקראת האירוע הזה נסגרה הסדרה "החץ", כשבעונתה האחרונה בסתיו 2019 ישנם עשרה פרקים בלבד, עד סמוך לאירועי המשבר בעולמות האינסופיים, ופליסיטי סמוק לא מהווה חלק מהגיבורים בקאסט הראשי ותחזור להופעה חד פעמית בפרק האחרון של הסדרה. ב-8 בנובמבר פרסם השחקן סטיבן אמל את תמונתו לבוש בתור החץ הירוק עם כיתוב "פעם אחת אחרונה".

תחילת המשבר (סופרגירל)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 באוקטובר 2019 החלו לעלות לאוויר פרקים חדשים של הסדרות השונות ביקום החץ, ובהם אירועים לא מועטים הבאים לקדם את המשבר.

מאלפיק מנסה לפגוע באחיו ז'ון ז'ונס, כשזה לא מודע כלל לעצם קיומו. מתברר כי מאלפיק בגד בעמו, וזכרונם של כל בני המאדים הירוקים נמחק נקודתית, כדי לשכוח זאת. ז'ון וחבריו מצליחים להתגבר על מאלפיק ושולחים אותו לאזור הרפאים, אך לינה לות'ר (אנ'), שהפכה לנבלה העונה, מצילה אותו בסתר ומציעה לו שיתוף פעולה: היא תעזור לו להרוג את אחיו ובתמורה הוא יעזור לה לגלות דרך לשלוט על מחשבות של בני אדם. לאחר שמילא את חלקו היא מסרבת למלא את שלה ובמקום זאת הופכת אותו לכלי שרת בידיה באמצעות הטכנולוגיה שהשיגה. לאחר מכן ז'ון מוצא את אחיו ומשלים איתו.

בסוף הפרק האחרון של הסדרה שלפני הקרוסאובר שובצו שלוש סצנות המקדמות אותו. בראשונה, מיד אחרי שז'ון ז'ונס נפרד לשלום מאחיו הוא פוגש את המוניטור, שמודיע כי ז'ון עבר את המבחן. הצייד ממאדים מבין שהמוניטור הוא זה ששחרר את אחיו מאזור הרפאים. המוניטור מסביר כי במהלך "עולמות אחרים" ראה בו לוחם דגול, אבל כזה שיכול ליפול ברגע האמת כי עברו מכביד עליו. לכן גרם לכך שהאחים ייפגשו וישלימו, וכך ז'ונס ישתחרר מעול העבר. המוניטור מספר לו על המשבר הממשמש ובא.

בסצנה השנייה מתברר כי המוניטור אכן החיה את לקס לות'ר-38, לאחר שאחותו לינה הרגה אותו כשניסה להשתלט על ארצות הברית. בסצנה המוניטור מגיע למקום משלו, שם מחזיק את לות'ר. המוניטור מסביר כי במשבר הקרוב יהיה צורך במוח כמו שיש לו, ולות'ר עונה שיעזור בשמחה, אחרי הדיון על אחותו.

הסצנה השלישית הוצגה כמשותפת למספר סדרות היקום.

תחילת המשבר (הפלאש)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוניטור מופיע בסנטרל סיטי, הורס את הקלטת המסר האחרון של נורה להוריה, ומודיע לבארי ואייריס כי הדרך היחידה של המולטיוורס לשרוד במשבר היא אם הפלאש ימות, וכי המשבר הוקדם ויתרחש בעוד חודשים ספורים, ב-10 בדצמבר 2019 (יום השידור של פרק "הפלאש" בקרוסאובר). תחילה בארי לא מאמין לו, ולכן מנסה לרוץ לעתיד, אל יום אחרי תאריך מותו הצפוי. הניסיון נכשל כי הוא נתקל במחסום המורכב מאנטי-חומר. בעזרת דוקטור ג'יי גאריק, הפלאש לשעבר מכדור הארץ-3, תודעתו של בארי מוקרנת לעתיד, שם הוא צופה במיליארדי אפשרויות של הבאות, וכמעט בכולן כדור הארץ-1 נהרס, וכל חבריו נהרגים. רק אפשרות אחת, בה הוא מקריב את עצמו, מצילה את היקום. כך בארי מבין כי המוניטור דיבר אמת ומשלים עם הגורל. הוא מנסה להסתיר את דבר מותו הצפוי משאר הצוות, אך בסוף משתכנע לספר להם.

גאריק השקיע מאמצים לא מעטים בניתוח המולטיוורס בשנה האחרונה מאז "עולמות אחרים", וגילה עקבות רבים של אנטי-חומר ברחביה. לפי חישוביו, צפוי גל האנטי-חומר להגיע בקרוב לעולם של כדור הארץ-2.

לכדור הארץ-1 מגיע נאש ולס, האריסון ולס החדש, בניסיון למצוא את המוניטור. הוא מציע לחברי צוותו של הפלאש לאחד את הכוחות כדי להציל את חייו של בארי. ולס טוען כי המוניטור הוא נוכל שמגיע לעולמות שונים ומפחיד את האנשים בנבואות אפוקליפטיות, כשהוא עצמו אחראי על הריסת עולמות. ולס מסביר, כי מצא את מקום מסתורו של המוניטור בכדור הארץ-1, מתחת לסנטרל סיטי, שם נמצא מעבר בין עולמות, ולאחר מכשולים רבים הוא מוכן להיכנס פנימה, כדי לנקום במוניטור.

לאחר התחמקויות רבות אייריס משתכנעת להתחיל לכתוב את הכתבה הראשית ב"הסנטרל סיטי סיטיזן" שתפורסם יום אחרי מות בעלה.

ולס מגיע למנהרה בה מקווה למצוא את המוניטור, אבל לא מספיק להיכנס כשמותקף על ידי זומבים רבים שיצר הנבל של הסדרה בחצי הראשון של העונה. כשוולס מנסה להשתחרר, גל האור האולטרה-סגול שמפיץ צוותו של הפלאש כדי לנצח את הנבל עוצר את ההתקפה ומציל את ולס.

בחצות של יום חדש, 10 בדצמבר, השמיים מעל סנטרל סיטי נצבעים באדום.

תחילת המשבר (החץ)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוניטור שולח את אוליבר קווין למשימתו הראשונה. עליו להגיע לכדור הארץ-2, לאתר ולהביא למוניטור חלקיקי כוכב ננסי שניתן למצוא רק שם. במהלך חיפושיו הוא פוגש את לורל לאנס-2 (אנ'), חברה קבועה בצוות שלו, שחזרה הביתה כדי לעבוד עם החץ הירוק המקומי, ואת ג'ון דיגל מכדור הארץ-1 שנשלח על ידי פליסיטי לעזור לו. אוליבר נעתר לשכנועי דיגל לאפשר לו להצטרף בעבודתו עבור המוניטור, ומצליח להשיג את החלקיקים. אך רגע לפני עזיבתם מגיע גל האנטי-חומר אותו ניבא גאריק, ומשמיד את היקום של כדור הארץ-2. אוליבר, דיגל ולורל מצליחים להינצל באמצעות מעבר בין יקומים, כשהכל מסביבם הושמד. אינספור תושבי כדור הארץ נהרגו, אם כי לא ברור הגורל של ג'סי קוויק, גיבורה ראשית בעונות הקודמות של סדרת "הפלאש", שתאורטית יכלה להינצל עקב כך שלספידסטארית יש אפשרות לעבור בין עולמות ללא אמצעים טכניים. כך, בהשמדת יקום שלם, החל רשמית המשבר בעולמות האינסופיים, ב-15 באוקטובר 2019.

המוניטור נוזף באוליבר על כי הפר את הנחייתו לא להתערב בעניינים פנימיים של עולמות אחרים, מה שהביא להצלתה הלא מתוכננת של לורל לאנס-2. הוא מעביר את החבורה להונג-קונג, שם צריך אוליבר לאתר מישהו בשם ד"ר רוברט וונג ולהביאו למוניטור. לורל עוזבת אותם בניסיון נואש לחפש ניצולים, ולבקשת ג'ון ליילה עוזרת לה. טאטסו, שעזבה את ננדה פרבאט והפכה ללוחמת צדק בהונג-קונג, מצטרפת לחיפושים. לאחר זמן מה כולם מתאחדים, מוצאים את וונג, ואוליבר מחליט לוודא שהמוניטור אכן האיש הטוב בסיפור, ולכן חוזר לננדה פרבאט. שם הוא מוצא מסמך הנותן לו לחשוד כי מוניטור הוא הנבל של הסיפור, אם כי לא ידוע האם הציור שאוליבר ראה הוא שלו, או של אנטי-מוניטור.

ליילה מתגלה כמשתפת בסתר פעולה עם המוניטור לקראת המשבר, והם מכירים שנים רבות.

החל מתחילת העונה השביעית של הסדרה הופיעו הבזקים של עתיד אפשרי, בהשתתפות ילדיו של אוליבר, ויליאם ומיה, יחד עם זואי רמירז, בתו של כלב פרא, וקונור הוק, בנו המאומץ של ג'ון דיגל. ברגע מסוים בשנת 2040 זואי נהרגה בקרב, ומיה, ויליאם וקונור נשלפו מזמנם והועברו להווה של 2019, הבונקר של החץ הירוק, שם פגשו את ג'ון דיגל, דיינה דרייק ורנה רמירז. יחד איתם נשלף בדרכו חזרה מננדה פרבאט והועבר לבונקר גם אוליבר, כשכולם מופתעים לראות את כולם. הצוות העתידי מנסה לשנות את ההיסטוריה הצפויה, בעזרת צוותו של החץ.

אוליבר קווין וחבריו מחפשים דרך לעצור את המוניטור לאחר שהשתכנעו כי הוא הנבל בסיפור. אוליבר מנסה למצוא דרך ליצור נשק מאנטי-חומר, בדומה לזה שראה הורס את כדור הארץ-2, כדי לנצח את המוניטור. יחד עם רוב צוותו הוא נוסע לרוסיה כדי להשיג תוכניות לנשק כזה. בינתיים, השאר משיגים פלוטוניום במחסן צבאי כדי להפעיל את הנשק. המוניטור מציע ללורל לשחזר את עולמה אם בתמורה תבגוד באוליבר. עליה לדאוג לכך שלאחר שישיג את התוכניות, הן יועברו למוניטור. לורל בוחרת לספר על כך לאוליבר וצוותו, שמנסים להתעמת עם ליילה. כתוצאה מכך אוליבר ולורל מוכנסים למציאות מדומה, וכדי להשתחרר ממנה, על אוליבר להבין את האמת, שהמוניטור באמת רוצה להציל את המולטיוורס, ואוליבר חייב להשלים עם מותו הקרוב במשבר. לורל מקבלת מהמוניטור פרס על כך שלא בגדה בחברה למרות ניסיונו להכשיל אותה. כשאוליבר אכן השלים עם גורלו וחזר להאמין במוניטור, הוא יחד עם לורל, דיגל, מיה, ויליאם וקונור מועברים לליאן יו. לדברי ליילה, זאת המשימה האחרונה, ואף על פי שכל המשימות שאוליבר קיבל ממוניטור היו מבחנים, כל מה שהשיג, שברי כוכב ננסי, ד"ר וונג, תוכניות לבניית נשק ופלוטוניום, הם חלקים מהפאזל שיעזור לנצח במשבר.

על האי ליילה מבקשת מכולם להתאחד כדי ליצור בעזרת החלקים הללו את הנשק עבור המוניטור, אך הם מסרבים, ורק אוליבר משכנע אותם להסכים. רוי הארפר, דיינה דרייק ורנה רמירז מביאים את פלוטוניום. ליילה מספרת שהיא עוזרת למוניטור מאז הציל את חייה באפגניסטן, והיא לא יודעת את תוכניותיו. החבורה יוצרת את הנשק רק כדי לגלות שליילה היא היחידה שמסוגלת להפעיל אותו. כשעושה זאת, היא הופכת למבשרת (אנ') - גיבורת על שמבשרת לעולם על הבאות. היא כבר יודעת הכל, ועוזבת בפורטל. בחצות של 10 בדצמבר היא חוזרת לספר על כך על רקע שמיים ההופכים אדומים מעל האי.

הסצנה המקדימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשבוע שלפני הקרוסאובר שודרה סצנה מקדימה, שפוזרה בין מספר סדרות. הסצנה שודרה לראשונה בסדרה "באטוומן". צוין כי מדובר בסנטרל סיטי שעל כדור הארץ-1. האירוע קרה ב-9 בדצמבר בשעה 23:58. היום והשעה, יחד עם כך שפרק לפני האחרון שלפני הקרוסאובר של הסדרה "הפלאש" התקיים ב-8 בדצמבר בעולם היקום, מביאים להנחה שכל שלושת הפרקים הראשונים של הקרוסאובר יתקיימו באותו תאריך, 10 בדצמבר 2019.

נאש ולס סוף סוף מוכן לפתוח את דלת הסתרים של המוניטור. בסצנה מוצג דו-שיח בין ולס לבין קול ללא פנים, שיכול להיות שייך למוניטור, או לאנטי-מוניטור, או למישהו אחר. ולס אומר כי במשך שנים רבות טייל בין עולמות רבים במטרה אחד בלבד, להרוג את בן שיחו. ועכשיו, ממשיך ולס, זה הציל את חייו. הקול מורה לוולס להתמסר ולהתחיל את חייו מחדש. ולס מבקש הדרכה, והקול עונה כי הוא יודע בעצמו מה לעשות. ואכן, ולס מקליד את הסיסמה על מנעול הדלת, שנראה כי "הרגיש אותה מבפנים". הדלת נפתחת, כשוולס נשאב פנימה בפרץ אור ההופך אותו לגיבור העל בשם פרייה (אנ').

הסצנה שודרה גם בסדרות הנוספות ביקום באותו שבוע בשידור חוזר - "סופרגירל", "הפלאש", ו"החץ". רק לאחר צפיית "הפלאש" ניתן היה להבין על איזו הצלת חיים מדבר ולס, וגם שהוא טועה לחשוב שהמוניטור הוא זה שהציל אותו. בהתחשב בכך שצפוי כי אנטי-מוניטור יוכל להתחיל את המשבר על כדור הארץ-1 כשפרייה הוא זה שישחרר אותו, ניתן להניח שהקול ששמע ולס היה קולו של אנטי-מוניטור.

עלילת הקרוסאובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרק הראשון (סופרגירל)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרק מתחיל בקולו של מוניטור, המספר על ראשית יצירת המולטיוורס, החל מריק שלא היה בו כלום, ליצירת יקומים שהשתכפלו יותר ויותר. על כל בחירה אפשרית נוצרו כמה יקומים, ויש אינסוף מהם. תרבויות קמו ונכחדו, וקמו שוב, עד שהגיע עידן הגיבורים, והם באו כדי להציל את העולמות. על המסך מופיעים פלאשבקים רבים של גיבורי יקום החץ בקרבותיהם הגדולים בעבר, מתוך הסדרות השונות. הקול ממשיך ואומר כי הגיבורים מצאו זה את זה והתאחדו בדיוק בזמן, כדי להתמודד עם ההתקפה הקרבה על מולטיוורס כולו.[2]

בכדור הארץ-89, עולם הבית של הסרט באטמן, בגות'אם סיטי, אחד מגיבורי הסרט העיתונאי אלכסנדר נוקס רואה את השמיים האדומים עם סמלו של הבאטמן במרכזם ואומר כי הוא מקווה שהבחור הגדול עוקב אחרי העניין, כשהוא מתכוון לבאטמן. בכדור הארץ-9, עולם הבית של הסדרה טיטאנים, גיבורי הסדרה הנץ ורובין רואים את השמיים האדומים. בכדור הארץ-X ריי טריל-1 עף באוויר ורואה את השמיים האדומים מולו. בכדור הארץ-66, עולם הבית של באטמן, רובין רואה את השמיים האדומים ומקלל בהלם.[2]

בכדור הארץ-38 בנשיונל סיטי תמהוני צועק על סוף העולם הקרב ברחוב כשלפתע דרקון תוקף במעופו. סופרגירל מגיעה, מצילה את התמהוני ומזהה את הדרקון כספייק שהופיע בעונה הקודמת של סדרתה - לטאה קטנה שגדלה לממדי ענק כשהיא מפחדת. קארה מרגיעה אותה ומביאה ל-DEO. שם פוגשת את אחותה אלכס (אנ') ואת ברייניאק 5 (אנ'). מתברר כי כל החיות מפוחדות, ויש רעידות אדמה בכל רחבי כדור הארץ, כשמקורם מחוץ לכדור הארץ. הם מנסים להבין מה קרה, כשמגיע ז'ון ומסביר על המשבר, בהתאם למה שסיפר לו המוניטור. ברייני מספר על גל האנטי-חומר שגילה, שיגיע לגבולות היקום בעוד כמה שעות ואז יחזור, כשהוא הורס את הכל בדרכו, כולל את כדור הארץ-38 למחרת בערב. בדרכו יש רק כוכב לכת מיושב אחד, ארגו-סיטי. קארה רוצה לשלוח אזהרה, ביודעה ששם נמצאים אמה, קלארק, לויס ובנם הפעוט ג'ונתן.

קלארק ולויס משחקים עם בנם בארגו. קלארק אומר שתמיד האמין כי הם יחיו על כדור הארץ ויהיו להם שני ילדים. לויס עונה שנראה כי ניבוי הוא לא אחד מכוחות העל שלו. לפתע מופיעה הולוגרמה של קארה. היא קוראת להם לברוח כי ארגו בסכנה ונעלמת. השמיים הופכים לאדומים. בעזרת אלורה הם מוצאים את החללית היחידה הפנויה ושולחים את ג'ונתן לכיוון כדור הארץ. ארגו מתפוצץ. קארה רואה את זה על המסך ובוכה.

בכדור הארץ-1 על ליאן יו אוליבר ומיה מדברים כשהשמיים הופכים לאדומים, ואז ליילה מגיעה ומספרת כי המשבר התחיל. בסנטרל סיטי בארי רץ בעיר ומנסה להבין את פשר השמיים האדומים, כשליילה מגיעה, מספרת כי עובדת עם מוניטור, ועל בארי ללכת איתה כי המשבר התחיל. בגות'אם סיטי קייט נלחמת בארנבים, תופסת אחד מהם ומאלצת אותו לספר על מיקומה של אליס, כשלפתע מגיעה ליילה, ולוקחת משם את קייט המתנגדת. בסטאר סיטי שרה וריי מבלים כשליילה מגיעה.

המבשרת מופיעה לפתע ב-DEO. קארה שואלת אם היא זאת שהרסה את ארגו, אך רגע אחרי מופיעים מאחורי ליילה גם קלארק קנט-38, לויס ליין-38, קייט קיין, אוליבר קווין ומיה סמוק. קארה רצה לקלארק ולויס, שמחה שהם חיים. הם מספרים לה על כך ששלחו את ג'ונתן בחללית, ואז ליילה באה להציל אותם, אך אמה של קארה לא שרדה. קייט נותנת אגרוף לליילה, כי זאת הפריעה לה ברגע שארנב התחיל לדבר. קארה אומרת שהיא סומכת על כל הנוכחים, ולכן קייט מורידה את המסכה. אוליבר, שמבין לראשונה שקייט ובאטוומן הן אותו בן אדם, אומר שזה הגיוני. מיה מציגה את עצמה כבתו של אוליבר.

המבשרת מספרת לגיבורים הרבים שאספה בחדר הישיבות על המשבר. אוליבר מציין שראה את הריסתו של כדור הארץ-2. ליילה אומרת כי גל האנטי-חומר מתקדם במולטיוורס, כשהוא מגיע כל פעם לעולם נוסף, הורס אותו וממשיך הלאה. אם לא יצליחו לעצור אותו בעולם 38, כשהוא שם, הוא ימשיך עד שיהרוס את כל הקיום. ליילה עוזבת כדי להביא את בארי אלן-1 ואת אגדות המחר, ששלחה אותם לאסוף מודיעין. אלכס מספרת כי ברייניאק בנה אלגוריתם המאפשר לחשב את מיקומו של הגל בעולמם ולדעת מתי יגיע לכדור הארץ.[3] לויס ליין-38 וקלארק קנט-38 מספרים כי הם לא יודעים איפה נמצא בנם הפעוט ג'ונתן, ברייניאק מבטיח לאתר את החללית, ובאותו רגע נשמע פיצוץ. מתברר שמגדל הופיע בקרוב משום מקום. קארה מבטיחה לסדר את העניין, כשליילה חוזרת עם בארי, שרה וריי, והם אומרים כי זה מגדל קוונטי, הדרך היחידה להציל את חיי תושבי כדור הארץ הזה.

ליילה מסבירה כי המוניטור הציב מגדלים קוונטיים ברחבי המולטיוורס בנקודות החשובות ביותר כדי לבלום את האנטי-חומר, ונראה שזה אכן עובד. אבל בקרוב יגיע צבאו של אנטי-מוניטור להרוס את המגדל, ויש לעצור אותו. ריי מציע לקייט לשדרג את תלבושתה, והיא מסרבת. ברייניאק מאבד את המעקב אחר החללית של ג'ונתן, מכיוון שנשאבה לכדור הארץ-16, שנת 2046. מתברר ששרה וריי כבר היו שם בעונה הראשונה של "אגדות המחר", אך לא ידעו כי מדובר בכדור ארץ אחר. קלארק נאלץ להישאר כדי להגן על המגדל, כשלויס, שרה שמכירה את המקום, וברייני עוזבים כדי להחזיר את ג'ונתן.

ברייני וז'ון דנים בפינוי כולל ובתקווה שכל החייזרים שבאו בעבר לכדור הארץ ירשו להשתמש בחלליות שלהם כדי שיהיה מקום לפנות את כולם. ברייני נותן לז'ון מפתחות מחללית הלגיון הענקית שנשארה לאחר בואם של אנשיו בעבר. ז'ון ואלכס מחליטים בלית ברירה לפנות ללינה, כי היא היחידה שמסוגלת לפתוח פורטל מספיק גדול, כפי שכבר עשתה בעבר, כדי להעביר את כל החלליות לעולם-1, המקום האחרון אליו יגיע גל האנטי-חומר.

אוליבר הכין למיה חליפה חדשה, ומסביר לה שהגיע זמנה להפוך לחץ הירוק במקומו. היא מסרבת תחילה, אך לבסוף משתכנעת.

בארי חוזר ומספר לאוליבר על מותו הקרב. אוליבר הנסער צועק באוויר כי צריך לדבר ומועבר לעולמו של המוניטור. המוניטור אומר שהעסקה הייתה על להציל את בארי וקארה בשנה שעברה. הוא גם אומר כי לא יסביר על אנטי-מוניטור, כדי שהגיבורים יהיו מוכנים לכל תרחיש.[4]

אלכס מבקשת מלינה לעזור, וזאת מסכימה אף על פי שנאתה הגלויה לאחיות דנברס. הגיבורים מסכימים על דרך ההגנה על המגדל, כשמגיעה רעידת אדמה נוספת וקארה וקלארק נאלצים לעזוב, כדי לעזור לאנשים.

בכדור הארץ-16 מתברר כי אוליבר קווין-16 הציל את ג'ונתן מהחללית. אוליבר תוקף את ברייני, שרה ולויס, אך לפתע מזהה בהלם את שרה, שמתה מזמן בעולמו בתאונת הגמביט. לויס מוצאת את ג'ונתן ומודה לאוליבר.

מעל המגדל מגיע צבאו של אנטי-מוניטור - המוני שדי הצל המעופפים. מתחיל הקרב הגדול. קייט מסכימה לשדרוג הבאטרנג בידי ריי ומרוצה מהתוצאות. ברגע המכריע מגיעים לעזרה קארה, קלארק ובארי.

ניה נאל (החולמת) (אנ') משדרת באמצעות כוחותיה אזהרות פינוי לתושבי העולם, ומבקשת מהם להיכנס לחלליות רבות שהצליחו לגייס ג'ון וברייני.

אוליבר-16 מתנצל בפני שרה במקום שרה מעולמו, על מותה בגמביט. היא עונה כי התאונה החלה באירועים שהביאו אותה למה שהיא היום, והיא מאושרת. אוליבר בוכה. ברייני אומר שצריך לעזוב דחוף, והם עושים כך.

שדי הצל מצליחים להרוס את הפאנלים הסולריים על גג המגדל, והגל האדום מתחיל לחזור. קארה וקלארק עולים לשם ומספקים אנרגיה חלופית באמצעות ראיית החום שלהם. שאר הגיבורים מנסים לבלום את השדים. קארה אומרת שצריך למשוך זמן, ואפשר יהיה להציל את האנשים אם לא את העולם.

לינה בעזרת רעיון גאוני של אלכס פותרות את בעיית הפורטל, אך בכל זאת מסרבת להשלים איתה. קלארק וקארה מצליחים להרוויח 14 דקות יקרות, וכולם ממשיכים להילחם בשדי הצל. פינוי התושבים מתקדם.

המוניטור מגיע ומכריז על הפסד, ועל כך שצריך להתפנות כדי שאפשר יהיה להילחם בהמשך. הוא מוציא את כל הגיבורים בפורטלים בזה אחר זה, אך אוליבר מסרב לעזוב עד שכל התושבים יתפנו ואף בולם את המוניטור באמצעות חץ מתוחכם.[5] לאחר מאבק ארוך השדים מצליחים לפצוע אותו אנושות, כשנגמרו לו כל החצים. הוא מועבר לכדור הארץ-1 והמוניטור מספר כי מתוך 7.5 מיליארד 3 ניצלו והגיע לכדור הארץ-1, מיליארד מתוכם כתוצאה מהקרבתו של אוליבר. לפתע מופיע נאש ולס לבוש כגיבור על ומסביר שהוא נענש על כי שחרר את אנטי-מוניטור ובכך הפך לפרייה, המנודה. שרה, לויס, ברייני וג'ונתן חוזרים. אוליבר מעביר את השרביט לבארי וקארה ומת. כולם בוכים, והמוניטור אומר שראה את מותו של אוליבר אחרת. גם פרייה אומר שצפה אחרת, אך ברור שכל מה שקיים נידון לכליה.[6]

העולם של כדור הארץ-38 מפסיק להתקיים.

הפרק השני (באטוומן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרה מספידה את אוליבר, איתה קארה וקייט. קארה מנסה לחשוב על דרך להחזיר את כל מי שנהרג במשבר. ליילה מופיעה ואומרת שלא מצליחה לספר לבעלה על אוליבר. ריי והמוניטור נכנסים מתווכחים, כשריי אומר כי אסור להחרים את וייבריידר, כי צוות האגדות נמצא עליו. המוניטור עונה כי צריך את הטכנולוגיה של וייבריידר כדי לנצח במשבר. ליילה אומרת שאין צורך בצוות, רק בספינה, כשבמולטיוורס יש אינסוף כאלו, ונעלמת.

בוויבריידר של כדור הארץ-74 ליילה נתקלת לפתע בבקבוקי בירה רבים ושואלת אם יש שם מישהו, כי ידוע לה שהספינה אמורה להיות ריקה. קול ללא פנים עונה להפתעתה, ומתברר כי זה לאונרד, הגידעון של העולם הזה, בעל קולו של לאונרד סנארט המקומי. הוא מאיים עליה בעונש מוות על פריצה, כשלפתע מופיע מיק רורי-74. מתברר שצוות האגדות המקומי פרש, חוץ מאחד שנהרג, כשהכוונה כנראה ללאונרד-74 המקורי. רורי חי בשקט על וייבריידר ומנסה לכתוב ספרים. ליילה מציעה לו לבוא לעזרת הגיבורים עם ספינתו כדי להציל את המולטיוורס, בתמורה לבירה וסיפורים. מיק עונה שבירה זה מצוין ואז וייבריידר ממריא.

המוניטור מדבר עם קנטים-38, בארי, קארה, קייט ומיק-74. הוא אומר שלמרות מותו של אוליבר אין לאבד תקווה, כי קיים סיכוי להציל את המולטיוורס, בעזרת שבעה גיבורים ברחבי העולמות והזמן המסוגלים לנצח במשבר, וקוראים להם פאראגונים. בארי שואל למה הוא מדבר עליהם כל כך מאוחר. המוניטור עונה כי גילה רק עכשיו מספר הגורל. בארי מופתע, כי הספר הושמד ב"עולמות אחרים". ליילה מתחילה לשמוע קולות מוזרים. המוניטור מסביר שלאחר מותו של אוליבר חזר בזמן לעבר והביא משם את הספר.[7] מיה נכנסת. קארה מציעה להשתמש בספר כדי לשחזר את העולמות שנהרסו, והמוניטור עונה כי פעולה רחבה כל כך תביא לשיגעונו של מי שינסה. מיה שואלת אם אפשר להחזיר את אביה, והמוניטור עונה כי אי אפשר, אם כי הוא היה אמור למות בצורה אחרת, אך ככל שאנטי-מוניטור מתחזק, המוניטור נחלש. המוניטור ממשיך כי המטרה צריכה להיות איתור כל שבעת הפאראגונים, ויש לו מידע מסוים על זהותם, שקיבל מפליסיטי סמוק, שהצליחה להשיג את כרך השומרים של ספר הגורל. מדובר ככל הנראה באירועים עליהם מסופר בקומיקס. קארה זור-אל היא פאראגון התקווה. שרה לאנס היא פאראגון הגורל. הפאראגון השלישי, פאראגון האמת, הוא גרסה של סופרמן שאיבד יותר מאשר בן אדם יכול לעמוד בו. הרביעי הוא פאראגון האומץ, וידוע רק שהוא "עטלף העתיד". כדור הארץ-99 חי בעתיד, ובאטמן מקומי הקדיש את עצמו ללוחמה בפשע. צריך להגיע לשם כדי למצוא את הפאראגון הרביעי.

קארה צופה על המסך ברגעיו האחרונים של עולמה כשהמוניטור מביא את לקס-38. קארה הולכת לכיוונו בנחישות כשהמוניטור אומר שלכולם יש תפקיד, אפילו ללקס. הוא מסביר כי היה יכול להחיות אותו, אבל לא את אוליבר, כי היה הרבה יותר חזק לפני המשבר.

ליילה שומעת קול, האומר לה לעצור מישהו לפני שמצא את הספר. היא מוצאת את לקס גונב את ספר הגורל, שאומר לה שהוא הולך לרצוח את כל גרסאות הסופרמן ונעלם, לפני שהיא מספיקה לעצור אותו. המוניטור נכנס ונראה שהוא צפה לכך, באומרו כי לכולם יש תפקיד.

אייריס מגיעה ואומרת לבארי כי אם המוניטור טעה לגבי מותו של אוליבר, כך יכול לטעות לגבי מותו של בארי עצמו. הוא אומר כי מתכוון למצוא בור לזרוס בכדור ארץ אחר, כי בשלהם תיאה השמידה את כולם, ולהחזיר את אוליבר. אייריס מופתעת כי המוניטור נתן לה משימה אישית למצוא את הפאראגון השלישי.

מיה מספרת לשרה על התוכנית בעניין בור לזרוס. שרה שיודעת איך זה יכול להיגמר מנסה להניא אותה, אך מיה אומרת שניסה אל-גול חינכה אותה וסיפרה לה הכל על הבורות.

בכדור הארץ-99 קארה וקייט מגיעות לאחוזתו המתפוררת של באטמן. לוק פוקס המקומי פותח את הדלת. קייט אומרת שהיא בת דודו של ברוס, לוק לא מאמין וסוגר, אך קארה פורצת את הדלת. לוק מאיים עליהם בנשקו, אך ברוס מגיע באקסוסקלטון ועוצר אותו. קייט וברוס מופתעים כשמזהים זה את זה. הם מדברים לבד כשקארה בספריה. ברוס אומר שקייט שלו מתה לפני חמש שנים. קייט מתחילה להסביר לו על המצב.[8]

בכדור הארץ-75 במטרופוליס לויס-38 שומעת בקשר הבין-יקומי מאייריס על לקס. הקנטים מחליטים למצוא את סופרמן המקומי לפני שלקס הגיע אליו. אבל לפתע הם רואים על הקיר מהדורת חדשות בטלוויזיה עם תמונה של סופרמן המקומי מת ולויס ליין-75, כפילתה של לויס-38, בוכה מעליו. הכותרת על המסך מדברת על לקס לות'ר שרצח את סופרמן ונעלם.

ג'ון קונסטנטין-1 מסכים לעזור לשרה, מיה ובארי להחזיר את נשמתו של אוליבר, כפי שעשה עבור שרה עצמה בעבר הרחוק. הוא מציג מפה מאגית של מולטיוורס, כשהרבה גרסאות של כדור הארץ נעלמו וכמה ממשיכות להיעלם, ומוצא בה כדור ארץ עם בור לזרוס פעיל.

בכדור הארץ-167, עולמה של סמולוויל, קלארק קנט עובד בחווה. הקנטים ואייריס מנסים להזהיר אותו בפני לקס. קלארק מופתע שהנשיא בעיר, כשלפתע כל האורחים נעלמים בהינף ספר הגורל. לקס מופיע ומציג את עצמו, אך קלארק לא מזהה אותו. הוא שואל איפה שלושת אורחיו, ולקס מסביר כי החזיר אותם לווייבריידר. הוא אומר שמוזר שכאן קלארק קנט הוא סופרמן, כי בכדור הארץ שלו זה לא קרה. קלארק שואל על כוונותיו, ולקס מסביר כי מתכוון לרצוח את כל הגרסאות של סופרמן, כי אם הגיבורים יצליחו לנצח במשבר אף אחד לא יעצור אותו. לקס נותן לקלארק אבן קריפטונייט שהביא עימו. קלארק לא נפגע ומסביר כי ויתר על כוחותיו, כדי להיות עם משפחתו. קולה של אשתו לויס מתחיל לדבר על בנותיהם, כשלקס מנסה להכות את קלארק, שבקלות מעיף אותו באומרו כי הוא עדיין חזק יותר. לקס לא משתמש בספר, כשמסביר כי אין בזה שום הנאה, ובכל זאת כולם ימותו במשבר, ואז נעלם. לויס מגיעה ושואלת מה קרה. קלארק עונה כי הגיע לקס לות'ר אחר והמולטיוורס מתקרב לקיצו. לויס צוחקת כי לאחר עשר שנים של ניסיונות הוא הצליח לספר בדיחה, והם עוזבים לכיוון הבנות.

ברוס-99 צוחק בשומעו על פאראגון האומץ. הוא מספר שבעבר הנהיג ממלכת טרור, כי מי שנאבק במפלצות הופך בעצמו למפלצת. קייט המופתעת עונה כי עכשיו יש לו סיכוי לחזור להיות גיבור.[9]

על סיפון וייבריידר ריי בונה מכשיר המסוגל למצוא פאראגונים לבקשת המוניטור, ומיק-74 מנסה להרגיע את ג'ונתן התינוק, כשהוא קורא לו את ספר הארוטיקה שכתב, "תשוקה כובשת".

במטרופוליס-96, עולמו של סופרמן חוזר, הקנטים ואייריס מגיעים למערכת התוססת של דיילי פלאנט. מתברר שריי הצליח לעקוב אחרי לקס לכדור הארץ הזה. אייריס מופתעת לגלות כי קלארק הוא כפילו של ריי פאלמר. האורחים מבקשים לדבר איתו על לקס. מתברר כי קלארק קנט המקומי משמש כעורך האחראי של העיתון.

קארה מגלה בספריה בגועל את ארון השלל של ברוס-99 שלקח ממי שניצח. לפתע היא רואה משקפיים שבורים של קלארק קנט עם טיפות דם עליהם. מתברר שבאטמן הרג את סופרמן המקומי, ובמאבק ביניהם הפך למשותק חלקית.

בעולם-96 קלארק קנט המקומי אומר שאין מה לדאוג, הוא יתמודד עם לות'ר כמו תמיד. אייריס מסבירה שהפעם זה שונה, כי לקס השיג את ספר הגורל, והוא יכול לעשות הכל. לויס מגלה קיר זיכרון במשרדו של קלארק, עליו שמות רבים, כולל שלה, פרי וייט וג'ימי אולסן. קלארק מספר על התקפת הגז ומודה כי איבד את כל עולמו, ומזה אורחיו מבינים שמצאו את הפאראגון השלישי. אייריס מזמינה אותו לבוא איתם, והוא עולה על מדים ומודיע שיתחיל מהתמודדות עם לקס, וקלארק-38 עונה שיצטרף אליו. בזה הרגע נכנס לקס ואומר שמאס מלהרוג סופרמנים ועכשיו הוא רוצה שסופרמן יהרוג סופרמן אחר.[10] הוא משתמש בספר, וקלארק המקומי מתחיל לשנוא את כולם ותוקף את קלארק-38. מתחילה קטטה ביניהם ברחבי הבניין והשמיים. לבסוף קלארק-96 מחליט להרוג את לויס ואייריס, כדי שקלארק-38 יסבול. לקס מרותק למראה ולויס משתמשת בזה ומעלפת אותו במכת נעל על ראשו מאחור. קלארקים נאבקים כשאייריס ולויס מנסות להשתמש בספר כדי להחזיר את המצב לקדמותו, ללא הצלחה. לויס פונה לקלארק-96 ומזכירה לו את אהבתו לחבריו, וזה גורם לו להתעשת.

בכדור הארץ-18 קונסטנטין מוצא את הבור הפעיל. הוא עוזב עם בארי להביא את גופתו של אוליבר, כששרה ומיה מנקות את הבור. לפתע מגיע ג'ונה הקס המקומי, בריון ללא צלקת, ומנסה להבריח אותן, ואז רוצה לתפוס את מיה. מתחילה קטטה. שרה תופסת אותו ופוצעת את פניו בעזרת סכין, באומרה שהוא צריך לקבל את הצלקת שלו מתישהו, ומיה מעלפת אותו. בארי וג'ון מביאים את אוליבר ומכניסים למים.

ברוס-99 מסרב לעזוב באומרו כי עדיף שהיקום ימות, כי לעולם הזה אין תקווה. קארה נכנסת ואומרת כי הוא רצח את סופרמן המקומי, והוא לא פאראגון. ברוס תוקף את קארה, כשהוא מצליח להעיף אותה בעזרת אבן הקריפטונייט בקופסת עופרת המותקנת ביד של האקסוסקלטון.[11]

אוליבר חסר הנשמה קופץ מהבור ותוקף את כולם, אך שרה מצליחה לתת לו זריקת הרדמה.

קייט מנסה להגן על קארה, נאבקת עם ברוס, שנופל על מנגנון כלשהו שמחשמל את האקסוסקלטון שלו והורג אותו.[12]

קלארק-96 וריי פאלמר הכפילים פוגשים זה את זה על סיפון וייבריידר. לקס מוחזק בשדה כוח. קארה וקייט נכנסות. קייט מספרת על מותו של ברוס בניסיון להרוג את קארה, מה שאומר שאין פאראגון רביעי וההפסד בטוח. המוניטור לא מסכים ומבקש מריי להציג את המכשיר לאיתור הפאראגונים. ריי מפעיל את המכשיר לראשונה ומופתע לגלות שאחד הפאראגונים נמצא איתם על הסיפון. המוניטור מסביר כי קייט קיין היא פאראגון האומץ, "עטלף העתיד", וכי הוא אמר שכדור הארץ-99 יביא לפאראגון, לא שהוא שם.

קונסטנטין מנסה להחזיר את נשמתו של אוליבר, אך מגלה שהמשבר ביטל את כוחותיו המאגיים.

קארה וקייט מדברות על מה שקרה. קייט לא מבינה למה היא פאראגון, כשקארה מזכירה לה איך הצילה אותה היום, והצילה את בארי ואוליבר ב"עולמות אחרים". קארה נותנת לקייט תמונה של התאומות גרסת כדור הארץ-99, מאושרות יחד, אותה מצאה בספרייה של באטמן. קייט אומרת שהייתה רוצה להכיר בת' כזאת. קארה עונה שאולי זה עוד יקרה. היא מוסיפה כי מקווה להחזיר את כדור הארץ-38 בעזרת ספר הגורל. לאחר שהיא עוזבת קייט מוציאה את קופסת העופרת הקטנה עם קריפטונייט, שפירקה מידו של ברוס.

ליילה מנסה להתמודד עם הקול בראשה, הקורא לה להגיע אליו. לבסוף היא נכנעת ומגיעה אל אנטי-מוניטור, המודיע שיש לו עבודה בשבילה.[13]

פרק ההפוגה (ברק שחור)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם 73, עולם הבית של הסדרה "ברק שחור". ג'ניפר מתלבטת בשאלה איזה צד לקחת, של אביה או של אמה, בסוגיה שעומדת במרכזה של הסדרה. היא מתרווחת בכורסא, כשלפתע השמיים נהיים אדומים. ג'ניפר מנסה להתקשר בבהילות לאחותה, אך ללא הצלחה. הסוכן אודל מתקשר ומזהיר שלא תצא מהבית. לפתע היא מתחילה לזהור, נעלמת, חוזרת ומתמוטטת. היא מגיעה לריק שחור, שם פוגשת שתי כפילות שלה מעולמות אחרים שלא לבושות כמו גיבורות על, אחת בלבן ואחרת בשחור. היא רואה את הרפתקאותיהן בעולמן, כל אחת מנקודת מבט שונה, מבלי שניתן לראות אותה, וזה עוזר לה להגיע לפתרונות משלה. מספור העולמות הללו שונה מהמקובל במולטיוורס, והם מוצגים כ"ג'ן: כדור הארץ 1", ממנו באה ג'ניפר הלבושה בלבן, ו"ג'ין: כדור הארץ 2", ממנו באה ג'ניפר הלבושה בשחור ("Gen: Earth 1" ו-"Jinn: Earth-2").

בינתיים, אניסה מגיעה לפגישה שקבעה עם ג'ניפר ומוצאת אותה בלי הכרה, זוהרת ונעלמת לפרקים. ג'ניפר מזעיקה את גמבי שמנסה לעזור כשג'ניפר לפתע מתעוררת, אומרת לאחותה בבהילות שאביהם מת, כפי שראתה בעולם אחר, ומתעלפת שוב. גמבי מנסה להבין למה המדדים הרפואיים של ג'ניפר נעלמים אף על פי שהיא בחיים. לין מגיעה. ג'פרסון נכנס בבהילות. גמבי מגלה שהשמיים האדומים הם חלקיקי אנטי-חומר, וזה משפיע על כוחותיה של ג'ניפר וגורם למצבה. היא נמצאת למעשה בשני מקומות בו זמנית. לדעתו, מכיוון שסיפרה על אירועים שלא קרו, מדובר בעולמות מקבילים. ג'פרסון לא מאמין לו, אך לין כמדענית מסכימה עם התאוריה. גמבי אומר שהוא מאמין במה שאמר, אך לא יכול להוכיח זאת. ג'ניפר רואה את כפילותיה בריק השחור נשטפות בגל לבן ומתפוררות.

עשרים וארבע שעות אחרי שהשמיים הפכו לאדומים פירס נעלם לפתע. לין נבהלת, אך שנייה אחרי זה היא, ג'ניפר, אניסה וגמבי מתפוררים בגל האנטי-חומר שהרס את עולמם.

הפרק השלישי (הפלאש)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכדור הארץ-203, עולם הבית של הסדרה "מורשת העטלף", הציידת רצה בשלוליות מתחת לשמיים האדומים של ניו-גות'אם. היא מדברת בקשר עם ברברה גורדון, וזאת עונה לה כי אין מספיק זמן לנתח את הגל האדום המתקדם. לפתע קייל רואה את גל האנטי-חומר מתקרב, מאכל מגדל קוונטי, ואז אותה.

בכדור הארץ-1 על סיפון וייבריידר המוניטור מדבר עם לויס-38, שני הקלארקים, קארה, קייט ואייריס על חיפוש הפאראגונים הנותרים. ריי אומר שלא כל כך קל לבנות מזהה הפאראגונים. בארי מביא לעזרה את סיסקו, קילר פרוסט וראלף.[14] הוא מגייס חלק מהגיבורים להציל ככל שיותר אנשים מעולמות אחרים ולהביאם לכדור הארץ-1 שעלול להיפגע אחרון. ז'ון מבטיח לשמור על תקשורת ביניהם באמצעות כוחותיו הטלפתיים. קארה נשארת כדי לנסות למצוא פתרון להצלת כדור הארץ-38. ריי בעזרת סיסקו מתקן את מזהה הפאראגונים. ליד ארבעת הפאראגונים הידועים מופיעות תמונותיהם של ז'ון ז'ונס כפאראגון הכבוד, כשקארה מציינת שזה לא מפתיע, בארי אלן-1 כפאראגון האהבה, ופנים חדשות, ראיין צ'וי, כפאראגון האנושיות. מדובר בפרופסור לפיזיקה באוניברסיטה על כדור הארץ-1. אייריס, ראלף וריי עוזבים כדי למצוא אותו. המוניטור מתחיל לדבר על עצירת גל האנטי-חומר, כשלאונרד מודיע על בואו של ג'ון דיגל, שרותח על שרה לנוכח מצבו של אוליבר. היא עונה שבקרוב כמה גיבורים עוזבים לגיהנום כדי למצוא את נשמת אוליבר, כפי שג'ון בזמנו עשה עבורה, ודיגל מודיע שיצטרף. שרה מספרת כי ליילה נעלמה. המוניטור נכנס ומספר על חששו כי ליילה נמצאת עם אנטי-מוניטור.[15]

המוניטור אוסף את הגיבורים שנותרו ומספר כי מטרתו של אנטי-מוניטור היא להשמיד את כל המולטיוורס ולהחליפו באחר, שיבנה כך שיוכל לנהל שם את הכל. המוניטור אומר כי מתחרט שלא צפה בזמן את אפשרות עזיבתה של ליילה, אבל אי אפשר לשכתב את מה שקרה, רק להציל את מה שאפשר. כשקארה שומעת זאת, היא עוזבת במהירות. קייט באה אחריה, מוציאה לרגע את קופסת הקריפטונייט. שרה אומרת לדיגל שתשמור על גופתו של אוליבר, בזמן שהוא ואחרים יחפשו את נשמתו.

סיסקו מאתר את מסלול חלקיקי האנטי-חומר בכדור הארץ-1, ומצליח למצוא את מקורם מתחת לסנטרל סיטי, במנהרה אותה מצא בעבר נאש. הוא עוזב כדי להתכונן לנסיעה לשם, ובדרך נתקל במוניטור, המכריז כי לסיסקו יש מטרה חשובה, ולכן יש להחזיר את וייב. סיסקו עונה כי יש סיבה לכך שוויתר על הכוחות, אך המוניטור מחזיר לו אותם למרות התנגדותו. בארי מבקש מאייריס למצוא את ראיין צ'וי ולחזור מהר.

וייב וקילר פרוסט מגיעים למנהרה של אנטי-מוניטור, כשבארי נשאר בחוץ כדי לבדוק את הסביבה. הם עוצרים בדלת עם סיסמת הכניסה, כשמופיע פרייה. הוא מספר כי נפל למלכודת של אנטי-מוניטור ושחרר אותו לעולם-1. בכך הפך לפרייה, המנודה, ונאלץ לראות איך אנטי-מוניטור משמיד את העולמות. נאש אומר כי אין לו יותר חלק מזכרונותיו לפני המהפך, כולל סיסמת הכניסה, אך וייב יכול לקרוא את הזכרונות הללו באמצעות כוחותיו. סיסקו נוגע בו ורואה את רגעי הכניסה לדלת לפני כמה שעות.

קארה שואלת את לקס איך להשתמש בספר. הוא מתמהמה, ואז קייט מוציאה אותו לכמה דקות מכלאו ומנסה להוציא את המידע בכוח. לקס מסביר כי צריך כוח רצון עז ויכולת להתרכז במחשבה אחת בלבד. קארה מבינה שבמקרו שלו זו הייתה שנאה לסופרמן. לקס מוסיף שאם להשתמש בספר לא נכון, ניתן להשתגע, כפי שזה קרה עם ג'ון דיגן. קארה עוזבת עם הספר למרות ניסיונות האזהרה של קייט.

בכדור הארץ-666, עולם הבית של הסדרה "לוציפר", קונסטנטין, דיגל ומיה מגיעים ללוס אנג'לס. קונסטנטין מסביר, כי כוחותיו כבר לא מספיקים כדי להגיע לגיהנום, אבל יש מישהו שיכול לעזור. הם פוגשים את לוציפר מורנינגסטאר במועדון הלילה שלו. זה מציג את עצמו ושואל את מיה באמצעות כוחותיו מהי תשוקתה הגדולה. כששומע על בעיות עם אבא, נושא האהוב עליו עקב בעיותיו שלו עם אלוהים אביו, הוא מוכן להיכנס לנושא באריכות, אך קונסטנטין מאיץ בו, ולוציפר נותן להם כרטיס כניסה קצר מועד לגיהנום בתמורה לחוב ישן, אז הציל קונסטנטין את שומרת הראש שלו, המלאכית השחורה מייז. לוציפר אומר לדיגל כי זה מזכיר לו את אחיו אמנדיאל - גבוה, שחור, ולוציפר מעצבן אותו.[16] לאחר שחוזר למועדון, קונסטנטין מפעיל לחש על הכרטיס, ושלושתם מגיעים לגיהנום, שמתברר שנראה כמו ליאן יו. לדברי קונסטנטין, נראה שזה המקום האחרון שאוליבר חשב עליו. הוא גם מזהיר כי ברגע שנשמתו של אוליבר הגיעה לכאן, הוא איבד את זכרונותיו.

הפלאש מגיע, אומר שאין אף אחד מסביב, ואין גם מגדל קוונטי על כדור הארץ הזה. ארבעתם משתמשים בסיסמה ונכנסים פנימה. בפנים הם מוצאים את תותח האנטי-חומר, שמייצר אותו ומפזר בין עולמות. קילר פרוסט מעריכה כי הכתם במרכזה זה משהו חי. פלאש רץ לפני שפרייה הספיק לעצור אותו, רואה שהכתם זה בארי אלן-90 שרץ ללא הפסקה על מסילת כושר, ומתנגש בשדה כוח מסביב לתותח, הזורק אותו אחורה. פרייה מספר כי ב"עולמות אחרים" המוניטור העיף את הפלאש-90 מדרכו וזה נחת ב"שום יקום" (Netherverse), שם אנטי-מוניטור מצא אותו והשתמש בו לבניית התותח. אז גם עשה ניסוי ראשון על כדור הארץ-2 והשמיד אותו. כך החברים מגלים על גורלם של הארי וג'סי קוויק. וייב פותח מעבר לתוך שדה הכוח, המאפשר לפלאש-90 לרוץ החוצה. התותח נעצר. הפלאש-90 מודה על ההפוגה, אך מסביר שעליו לחזור כי אנטי-מוניטור שם מנגנון הגנה, המפוצץ את חלק המולטיוורס שנשאר מידית במקרה של עצירה. בארי-1 פונה לפרייה, אך זה נעלם.

אייריס וחבריה מגיעים למשרדו של צ'וי. זה נדהם לראות את אלילו ריי פאלמר, ומספר כי בנה את הקריירה על פיתוח אחד ממאמריו. אייריס עוצרת את שיחתם, וצ'וי שומע לראשונה על סוף העולם, ועל כך שגיבורי על זקוקים לעזרתו. צ'וי חושב שמדובר בבדיחה, ואז ראלף מראה לו את האיש המתארך בפעולה. אבל ראיין שהאמין להם כי הגיע סוף העולם נבהל מהאחריות ורץ הביתה כדי להיות עם משפחתו ברגע האחרון, באומרו כי איננו גיבור.

לויס-38 והמוניטור רואים על המסך את מותו של כדור הארץ-73, העולם של ברק שחור, ונשארו רק שבעה כאלו. לויס אומרת כי היא רואה את האירוע הגדול בהיסטוריה, ואף אחד לא יקרא על זה. המוניטור נזכר בעולמו שנהרס בעבר, יחד עם משפחתו. קלארק מעולם קץ הממלכה מגיע מאוכזב שלא הצליח להציל אנשים כשניסה. הוא מסביר לשאלת לויס, כי הסמל השחור-אדום שלו על החזה מייצג את התקווה גם בזמנים השחורים ביותר וחוזר.

לפתע מופיע במנהרה ברק שחור. הוא שואל לאן הגיע, דורש להחזירו הביתה, ומתחיל לחשמל לכל עבר. בארי-1 עונה לו בברק משלו והם מועפים באוויר. פרייה מגיע ומנסה להרגיע את כולם. הוא אומר לפירס שהביא אותו כדי לעזור במאבק, וכדור הארץ שלו הרגע נהרס. פירס מתנפל עליו וצועק שהיה צריך להציל את משפחתו, לא אותו. בארי מרגיע אותו כשאומר שמבין מה זה לאבד משפחה, ופירס שואל מה צריך לעשות. בארי מסביר כי צריך להגיע לתותח ושואל אם יש לפירס מספיק כוח להכיל כמות כזאת של אנרגיה. פירס שולח ברק לתותח ובמאמץ רב מצליח להחזיק את הברק פועל ללא הפסקה.

קארה מתלבטת אם לפתוח את הספר, כשקייט מנסה להניא אותה מכך. קארה אומרת כי היא חייבת, וקייט עונה כי היא חייבת לעצור אותה, והיא מסוגלת. היא מסבירה כי אם קארה תכשל, המולטיוורס נדון לכליה כי הם יישארו בלי פאראגון. קארה יוצאת בסערה.

ברק שחור דורש פתרון מהר יותר כי הוא מתחיל להיכשל. בארי-1 ובארי-90 נכנסים לזמן איטי כדי להתייעץ. בארי-1 אומר כי כל שנייה מת כדור הארץ נוסף. בארי-90 מספר כי היה פעם נשוי לטינה מקגי, שאמרה לו שמטרתה בחיים לגרום לו לרוץ. אבל הפעם אולי כדאי לקחת כמה צעדים אחורה. זה נותן לבארי-1 רעיון. הם יוצאים ובארי מסביר לחבריו שהגיע הזמן לפלאש להיעלם במשבר. הוא מתכוון לרוץ על המסלול בכיוון ההפוך, כדי שהאנטי-חומר יחזור לתותח ויהרוס אותו. בינתיים ברק שחור מנסה להחזיק מעמד באמצעות חזרה על משפטי העידוד הקבועים שנהג לומר לתלמידיו.

קונסטנטין, דיגל ומיה מתקדמים בליאן יו. לפתע אוליבר מתנפל עליהם, מעיף אותם ומנסה לחנוק את קונסטנטין. דיגל מזכיר לו שהם אחים, והוא לו יכול לאבד את אוליבר, וזה נזכר ומשחרר את קונסטנטין. אוליבר מתחבק עם דיגל ואז עם מיה.

אייריס מנסה לשכנע את ראיין צ'וי לעזור במאבק, ואומרת לו ששניהם לא גיבורי על, אבל בני אדם הם סיבה למאבק של הללו. אבל הוא רוצה להיות עם בתו התינוקת ברגעיו האחרונים של העולם. אייריס שואלת אם לא יעדיף להציל את העולם בשבילה, וצ'וי מסכים לבסוף. ריי נכנס עם ראלף ואומר לאייריס כי לויס-38 הודיעה בקשר שהושמדו עוד שישה עולמות וכדור הארץ-1 הוא היחיד שנשאר. ראלף שואל איך אייריס ידעה מה להגיד לראיין, והיא נזכרת בשיחת הפרידה שקיימה עם בעלה לפני שיצאה.

בארי אומר כי ייתכן כי לא ייפגשו יותר וגורלו להיעלם כפאראגון הגיע. אייריס לא רוצה לעזוב אותו, אך הוא אומר כי החוכמה והלב שלה הם כוחות העל שלה, והוא תמיד ירוץ אליה הביתה, כפי שהבטיח ברגע שהתארסו. הוא מבקש שתגייס את צ'וי ותחזור, והיא נפרדת ממנו בדמעות ובתקווה שייפגשו שוב.

קייטלין מגיעה, ובארי נפרד ממנה ומסיסקו. לפתע בארי-90 תוקף את בארי-1 ולוקח ממנו זמנית את מהירותו, באמצעות טכניקה שלמד במהלך חייו הארוכים כפלאש. קייטלין שואלת בבהלה למה, והוא עונה כי המוניטור אמר שהפלאש צריך למות, ולא ציין איזה. פירס לא מצליח יותר להחזיק את התותח. בארי-90 מודה לו ומבקש מסיסקו לפתוח מעבר פנימה. בארי-1 מתנגד, אך סיסקו עונה כי בארי מינה אותו למנהיג ולימד לקבל החלטות קשות, ופותח את הפורטל. התותח מתחיל לקלוט את האנטי-חומר, ופירס קורא לכולם לצאת במהירות. בארי-1 רוצה להישאר, אך סיסקו גורר אותו משם. בארי-90 רץ מהר ויותר ונזכר בסצנה בצעירותו, שהוצגה באמצעות קטע מסדרת "הברק" המקורי, בו הוא אומר לטינה כי מאמין בה, והיא עונה שגם היא מאמינה בו. ברגע זה הוא מתפורר, התותח מתפוצץ, וגל האנטי-חומר נעלם רגע לפני שהגיע לכדור הארץ-1.

קונסטנטין מסתכל על כרטיס הכניסה המתכלה ומאיץ בכולם לצאת. לפתע מופיע ג'ים קוריגן, וקונסטנטין אומר שזה לא אותו קוריגן שהוא מכיר. קוריגן אומר כי עכשיו הוא גם מישהו אחר, הספקטר. עיניו בוערות. הוא מסביר לאוליבר שגורלו הוא להציל את כולם. אוליבר מחליט להישאר עם הספקטר ונפרד מבתו ומדיגל. עיניו של קוריגן בוערות שוב, ומיה, דיגל וקונסטנטין חוזרים לפתע לוויבריידר עם כרטיס הכניסה שכבר לא פועל.

בארי-1 ופירס מדברים על מי שאיבדו. קייט משיגה את קארה במסדרון. האחרונה אומרת שכפאראגון האומץ, היה לה הרבה לעצור אותה. קייט רוצה להחזיר לה את הקריפטונייט, ומסבירה שלקחה אותו מברוס-99, אך קארה אומרת שאין צורך להחזיר, ולקייט לא תהיה סיבה להשתמש בו.

לאונרד מודיע כי אייריס, ראלף וריימונד חזרו עם דוקטור צ'וי. בארי נכנס ואומר לאייריס כי הבטיח לה שיחזור וקיים. היא מנשקת אותו בהקלה, והוא מספר לה כי הפלאש היה בארי-90. כולם מתחילים להעלות רעיונות איך למצוא את המבשרת, בתקווה שתדע מה לעשות כדי להציל את המולטיוורס, כשהיא מופיעה לפתע. מתברר שהיא זוכרת שהייתה במשימה בכדור הארץ-1, אך לא זוכרת איפה. לפתע עיניה הופכות ללבנות, ואנטי-מוניטור מדבר מגרונה. היא מעיפה את אלו המנסים לתקוף אותה. רק פרייה ומוניטור מצליחים לעמוד על הרגליים, והאחרון אומר לפרייה כי עכשיו רק הוא יכול להציל את האנושות, והוא יבין מה צריך לעשות. המוניטור וליילה תוקפים זה את זה באמצעות שני פרצים של אנרגיה טהורה, ואנטי-מוניטור מצליח לנצח, וסופג את הכוחות של המוניטור ברגע מותו. הוא שולח גל אנטי-חומר שמכלה את כדור הארץ-1, ורק וייבריידר נשאר מכל המולטיוורס. נותרו 28 שניות עד שהגל ישיג את וייבריידר, ופרייה מבין מה עליו לעשות. הוא משתמש בכוחותיו כדי לשלוח את שבעת הפאראגונים למקום עלום. ליילה שואלת איפה הם, ופרייה עונה שהם במקום בו אנטי-מוניטור לא ישיג אותם. אלו שנשארו אומרים כי הפאראגונים יילחמו בכל כוחם, ואנטי-מוניטור משמיד את כולם, כולל את ליילה.

המולטיוורס לא קיים יותר.

שבעת הפאראגונים מגיעים למקום הרוס, ושרה מזהה בו להפתעתה את נקודת ההיעלמות, מקום מושבם בעבר של אדוני הזמן שצוות האגדות פוצץ בעונה הראשונה, מקום מחוץ לזמן או מרחב. לפתע קלארק מעולם קץ הממלכה מתמוטט, כשפורץ ממנו אור אדום. לאחר שניות הוא מתפורר, ואת מקומו תופס לקס לות'ר-38. מתברר שהוא תלש מספר הגורל את דף המספר על שבעת הפאראגונים כשהיה מחוץ לשדה הכוח, והסתיר אותו בספר שקרא. לאחר מכן שכתב את הגורל, כשכתב את שמו במקום אחד משבעת סימני הפאראגונים על הדף, כאלו שהיו גם על הדלת של אנטי-מוניטור. מעכשיו לקס לות'ר הוא פאראגון האמת.[17]

הפרק הרביעי (החץ)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכוכב הלכת מלטוס, לפני 10,000, שנה מאר נובו ואשתו קְסֶנִין מתכוננים לקראת ניסוי במכונת זמן שבנו. מאר נובו מתכוון לחקור את שחר הזמן - נקודה בזמן בעבר הרחוק בו התחיל המולטיוורס, לפני שנוצרו כל העולמות. קסנין ממליצה לו להתלבש לדרך. הוא מנשק אותה ואומר שאוהב אותה, היא עונה שאוהבת אותו. אחר כך אומרת שכל המערכות תקינות. מאר נובו, שלבש את הבגדים שמופיע בהם באופן קבוע ביקום החץ, אומר שנראה מגוחך. אשתו עונה כי הבגד הזה מגן עליו מקרינה בשחר הזמן. מאר נובו אומר שהוא מכיר את התאוריה, אך היה מעדיף אם הייתה מעצבת משהו פחות מגוחך. לאחר מכן הוא אומר כי הוא רק נוסע בזמן, ואשתו היא המוניטור, המנווטת את העסק. הוא מגיע לשחר הזמן ורואה רק סביבה ירוקה, בדומה למה שמופיע בחלונות וייבריידר ב"אגדות המחר". הוא אומר לקסנין כי המראה יפהפה, וחבל שאיננה רואה. לפתע המערכת במלטוס מתחילה להשתגע. קסנין אומרת שהיא לא מבינה את הקריאות. נראה שנוכחותו של מאר נובו פגעה בשחר הזמן, ויש קרינה שטרם פגשה, אך לדעתה מדובר באנטי-חומר. בירוק מסביב למאר נובו נמהל צבא אדום. קסנין אומרת, ואז צועקת, שייצא משם מיד. לפתע מאר נובו מגיע לשטח הררי כלשהו. קסנין אומרת לבעלה כי בטעות יצר בנוכחותו פורטל שהעביר אותו לשחר הזמן של יקום הפוך, הבנוי מאנטי-חומר. היא גם אומרת כי גופו סופג את הקרינה מסביב, והבגד שלובש לא יצליח לבלום אותה. מאר נובו עונה כי הוא מצטער, ויומרנותו פגעה בשניהם. מולו מופיע אנטי-מוניטור.

בנקודת ההיעלמות ראיין צ'וי כותב מכתב לאשתו אמנדה, שם אומר לה כי נהרגה יחד עם כל המולטיוורס, והוא אחד משבעת הפאראגונים, היחידים שנשארו ואמורים לתת סיכוי ליקום, אך איננו רואה אותו. המצלמה עוברת בין חבריו בזמן שהוא ממשיך לכתוב. למראה שרה העומדת ובוהה למרחק אומר ראיין כי פאראגון הגורל לא מאמינה יותר במחר. למראה קייט המתאמנת אומר כי פאראגון האומץ מתאמנת ימים שלמים לקראת קרב שלא יגיע. למראה ז'ון העושה מדיטציה אומר כי פאראגון הכבוד עושה זאת כל הזמן. למראה קארה ההולכת אבודה ומחזיקה על ידיה את גלימתו של קלארק-96 אומר כי פאראגון התקווה איבדה את תקוותה. והוא עצמו, ממשיך ראיין, מעביר את ימיו בניסיון להתאים את הטכנולוגיה ההרוסה בנקודת ההעלמות למשהו שיאפשר לצאת משם. ראיין, שעכשיו יש לו זקן, ולקס מלחימים משהו, כשהאחרון אומר כמה פעמים לראיין להיזהר עם העבדה. ראיין ממשיך לכתוב כי הוא מבין שמדובר בסוציופת, נרקיסיסט, הגאון הנבל, ועוד הרבה דרכים לתאר את לקס. העבודה נהרסת, לקס מתפוצץ וצועק שהיה מעדיף להיכלא כאן עם מישהו שיש לו לפחות מאתיים נקודות איי-קיו. ראיין ממשיך כי פוץ הוא התיאור הטוב ביותר.[18] ולגבי בארי אלן, הפלאש, פאראגון האהבה, אומר ראיין, הוא פשוט נעלם.

פאראגונים נוספים מתקרבים אל ראיין ולקס. שרה שואלת לפשר מעשיהם, וראיין מסביר כי הם מנסים להפוך את המכשירים שנותרו מאדוני הזמן למכונת התעתקות. קייט שואלת לאן הוא מתכוון להתעתק. ז'ון מסכים איתה ואומר כי לא נשאר שום דבר בחוץ. שרה אומרת שאם כך צריך לשלוח מישהו אחד בתור ניסוי. ז'ון אומר כי הוא מוכן, אבל קארה עונה כי לא נשארו כל כך הרבה אנשים טובים, ומודה ללקס שהתנדב, כביכול. לקס עונה כי זה היה מאוד קריר. הוא שואל אותה האם זה משום שהרג את בן דודה מעולם מקביל. קארה בתגובה רק מאיצה בו. לקס מעביר מחשב אותו החזיק לראיין ונעמד במרכז המכונה. קארה אומרת כי אם זה יצליח, הם יצאו מכאן, ינצחו את אנטי-מוניטור ויחזירו את כל מי שאבד. המכונה מתחילה לעבוד, אך כעבור כמה שניות עולה באש. קארה שואלת אם התיקון אפשרי אך לקס עונה שגם ככה זה היה יותר מדי לקוות. לפתע נשמע רעש ובארי מופיע משום מקום, מועף באוויר. מתברר שבזמן שעבור שאר הפאראגונים עברו חודשים, הוא נעלם לפני שתי שניות, ניסה להיכנס ל-speed force כדי למצוא דרך לצאת מנקודת ההיעלמות, אבל לא הצליח.

אוליבר חי מחדש את כל הקרבות בחייו. למשך זמן קצר מאוד הוא נראה נלחם בניסה אל-גול, סלייד וילסון, ראס אל-גול ודמיאן דארק. אוליבר וקוריגן יושבים ליד מדורה בכור המצרף, הנראה כמו ליאן יו. קוריגן שואל את אוליבר מה הוא ראה. אוליבר, הלבוש כספקטר, עונה שראה הכל, והוא יכול עכשיו לראות הכל. קולן השתנה מאוד, והפך לקול של הספקטר, עמוק וצרוד. קוריגן עונה כי אם כך, אוליבר מוכן. זה שואל למה היה צריך לחיות את הכל שוב וקוריגן עונה כי כל מכה וכל חץ בחייו הביאו אותו לנקודה הזאת, לקרב החשוב ביותר. לשאלת אוליבר עם מי צריך להילחם, אוליבר עונה כי מדובר באנטי-מוניטור, הרוע האולטימטיבי. אוליבר שואל איך אפשר לנצח אותו וקוריגן עונה כי הוא יקבל עזרה, והגיע הזמן לבקר את חבריו.

בארי רוצה שוב לנסות להיכנס ל-speed force, אבל חבריו עוצרים אותו כי הוא עייף מדי. הוא מתעקש ומתחיל ויכוח. רגע לפני שהוויכוח הופך לקטטה קארה אומרת כי אסור להסתכסך. אולי בארי צודק וזאת אכן תקוותם האחרונה, אבל... ולפני שהיא מספיקה להמשיך נשמע קולו של הספקטר האומר כי זה אכן כך, ה-speed force הוא מפתח להצלת כולם. הפאראגונים מופתעים לראות אותו. אוליבר מסביר כי הוא עכשיו גם משהו אחר, הספקטר שעוזר למולטיוורס שלא קיים יותר, ויקום חדש, בנוי מאנטי-חומר הגיע במקומו. אנטי-מוניטור נמצא בשחר הזמן כדי להפוך את הריסת המולטיוורס לעובדה מוגמרת. קייט אומרת שצריך להגיע לשם ולכסח אותו. אוליבר עונה כי ייתכן שכל השמונה לא יצליחו לנצח את אנטי-מוניטור, שמאוד חזק עכשיו, לכן ישנה תוכנית נוספת. לפני כמה אלפי שנים בכוכב הלכת מלטוס מאר נובו ניסה להגיע לשחר הזמן, ובמקום זה פתח דלת ליקום האנטי-חומר. לקס עונה כי זה אומר שהמוניטור הוא מי שאשם בהגעת אנטי-מוניטור. אוליבר מאשר זאת, ואומר שכשחלק מהם נלחמים בשחר הזמן, השאר צריכים להגיע למלטוס ולמנוע מהמוניטור לשחרר את כפילו. קארה וראיין מתנדבים ללכת למלטוס, ולקס מצטרף אליהם באומרו כי מובן שקארה לא תעזוב אותו לרגע. בארי אומר שאפשר היה להגיע לשני המקומות דרך ה-speed force, אך הוא לא יכול להיכנס לשם. אלא אם אוליבר, שאמר כי עוזר למולטיוורס, ייתן לו דחיפה. אוליבר עונה כי זה מאוד מסוכן. בארי מתחנן, ואוליבר נעתר ונוגע במצחו, כשהוא מסביר שבכך שחרר את מלוא כוחו של בארי. אוליבר שואל אם בארי מאמין בו, וזה עונה כי אם מי שלפניו הוא עדיין אוליבר קווין, הוא מאמין בכל מאודו. אוליבר קורא לו לרוץ. בארי לוקח את שאר הפאראגונים ל-speed force, מביא את קארה, ראיין ולקס למלטוס וחוזר פנימה לשאר חבריו.

קארה, ראיין ולקס נוחתים ביער עבות על מלטוס. קארה תופסת את ראיין ברגע האחרון לפני שנפל במעופו. את לקס אף אחד לא תפס, והוא קם בגערה. קארה אומרת שצריך למצוא את מאר נובו, ואי אפשר לחפש באינטרנט. ראיין מצביע על עיר גדולה באומרו כי שם צריכה להיות מערכת ביורוקרטית שיכולה לעזור. קארה מסתובבת אל לקס רק כדי לגלות שהוא נעלם.

בארי רץ ב-speed force, אך לפתע מתנגש באנטי-מוניטור הבא לקראתו. הוא מועף למסדרון חשוך, מתנגש בשולחן ונופל. לפתע הוא לא לובש יותר את חליפתו. הוא שומע את קולו שלו מסביר לאוליבר כי איחר בגלל הרכבת, סצנה שהתרחשה לפני שנים בפגישתם הראשונה, אך הקול נשמע מהדהד. לפתע מופיע אוליבר, שלא נראה כמו הספקטר ואומר כי הם ב-speed force. הוא לא הספקטר עכשיו במראהו ובקולו, כי אנטי-מוניטור תקף אותם ולכן הספקטר "חילק את עצמו" וכל חלק נמצא ליד בארי, קייט, ז'ון ושרה שהתפזרו בגלל המתקפה, ומנסה לא לאבד אותם. בארי אומר כי זה המקום בו הכירו. אוליבר מסביר כי אחד הדברים החזקים בעולם הוא זיכרון על קשרים בין אנשים. לכן הוא משתמש בזכרונות של חבריהם הקרובים כעוגנים לשאר הפאראגונים, כדי למשוך אותם לתוך הזיכרון ולא לתת להם ליפול החוצה מה-speed force, שם יעכל אותם האנטי-חומר. הוא ממשיך ואומר כי על בארי למצוא את הזכרונות החזקים ביותר ולאסוף מתוכם את חבריו, מהר ככל האפשר, ונעלם.

בארי רץ ומגיע למקום הנראה כמו מעבדות סטאר, שם נתקל בבארי אלן אחר, גם הוא לבוש כפלאש, שהגיע מתוך יקום הסרטים של DC. שניהם נדהמים מהפגישה. בארי שואל את כפילו מה הוא עושה כאן, וזה אומר שיענה כשיבין איפה זה כאן. הכפיל חושב שבארי לבוש כמוהו בתור אוהב קומיקס. בארי עונה שגם הוא פלאש. הכפיל שומע את המילה לראשונה, אוהב אותה ומחליט לאמץ. הם מביעים את דעתם החיובית אחד על חליפתו של השני. הכפיל בחליפה עשויה מתכת, ובארי אומר כי היא מאוד חלקה. הכפיל עונה כי חליפתו של בארי נראית בטיחותית ונושמת. כשמגלים שנוגעים אחד בחליפתו של השני, הם נרתעים ומציגים את עצמם. ברגע ששומעים את אותו השם, הם נדהמים. הכפיל לא מבין כלום, בארי אומר שזה בלתי אפשרי עכשיו, כשהוא מתכוון לכך שאין יותר מולטיוורס. הכפיל מנסה לקבל הסבר, טוען שאמר לוויקטור שזה יצליח, ונעלם. בארי לא מבין מה קרה.

לקס הולך ביער. קארה עוקפת אותו ונוחתת לפניו. לשאלתה על מעשיו הוא עונה כי כמו שצריך לעשות בעולם חוצני לא מוכר, הוא בודק את השטח, מחפש אנשים או חיות פרא שיכולים לפגוע בהם. קארה אומרת שתעצור אותו, לא משנה מה הוא מתכוון לעשות. לקס אומר לה, כי למה שלא תשאל פשוט מה הוא זומם. היא שואלת, הוא עונה כי מתכנן להשתלט על הכל ולפתע תוקף אותה בפרצי אנרגיה היוצאים מידיו. היא מועפת באוויר ונוחתת בלי הכרה. לקס מוסיף כי שכח לספר שסידר לעצמו כמה שדרוגים, כשהיה ברשותו ספר הגורל. ראיין צ'וי רץ מאחור וצועק על לקס מה הוא עושה. זה מעלף גם אותו, וממשיך ללכת.

קייט נוחתת על הרצפה בפאלמר טק, בזיכרון בו ריי פאלמר פוגש את אוליבר וטרם מאמין בו. ריי אומר כי פליסיטי ממליצה על כך, אך אסור לסמוך עליה בגלל אהבתה לאוליבר. זה עונה כי העיר נמצאת בפני סכנה. ריי אומר כי יצליח להתמודד. אוליבר מסתובב בחדר, רוצה לענות אך לפתע נתקל להפתעתו בקייט. כששואל אותה מי היא, קייט מתקשה לענות.

ז'ון נוחת בזיכרון של פגישתם של אוליבר וקארה בקרוסאובר הפלישה, כשאוליבר אמר שהוא מעדיף כי קארה לא תתערב, כי צריך להיות גבול לשפיות, וקארה מנסה לא לרתוח יותר מדי. לפתע מופיע ז'ון. קארה שואלת מה הוא עושה כאן, וזה עונה כי מדובר בסיפור ארוך.

ראיין מתעורר, נבהל ורץ להעיר את קארה. היא אומרת שנראה שלא שבר כלום, אז אפשר ללכת אחרי לקס. ראיין אומר כי עדיין לא מבין למה הוא פאראגון, כי אין לא כוחות ואיננו מרגיש מיוחד. קארה עונה כי עזב את משפחתו כשמישהו שמעולם לא פגש ביקש את עזרתו, וזה עושה אותו מיוחד.[19] ראיין שואל איך היא יודעת איפה לחפש את לקס. קארה עונה כי לקס אמר שרוצה להשתלט על הכל, והיא מכירה אותו מספיק כדי לדעת שהוא רוצה להתערב בניסוי של מאר נובו ולהטות אותו לטובתו. לאחר מכן מנסה להרגיע אותו כדי שלא יפחד כשיעופו.

הזיכרון הבא הוא על רגע הניצחון על ג'ון דיגן ב"עולמות אחרים". קלארק-38 אומר לדיגן שהכל נגמר, וזה, בדמותו של סופרמן שחור, עונה כי רק הוא קובע. בארי מופיע ומחפש את אוליבר האמיתי בזיכרון. אוליבר מופיע עם החץ שקיבל מהמוניטור, יורה אותו בספר הגורל בידיו של דיגן והורס אותו. קלארק תופס את לויס בנפילתה, והם הולכים לברך את אוליבר בניצחונו. לפתע לויס מזהה את אוליבר, שלא אמור להיות שם, ושואלת מופתעת אם קפץ לקנות חליפה חדשה תוך כדי הקרב. הוא עונה שהסיפור ארוך מדי, ומבקש לדבר עם אוליבר בנפרד. הוא מתחיל להסביר, אך אוליבר לפתע נזכר בהכל. בארי שואל על החץ, ואוליבר אומר כי אף פעם לא סיפר כי לא רצה להכביד על בארי, אך הם היו צריכים למות בקרב עם דיגן. בארי נזכר במילים האחרונות של אוליבר לפני מותו, כי היה נותן הכל למען בארי וקארה. הוא מבין כי אוליבר עשה עסקה עם המוניטור. אוליבר עונה כי היה עושה זאת שוב. בארי אומר כי זה עלה לו במשפחתו ובחייו. אוליבר עונה כי הכי קל למות, כי מקבלים מנוחה. הגיבורים הם אלו שנשארים וממשיכים להילחם.[20] הוא מאיץ בבארי למצוא את השאר.

הזיכרון האחרון הוא של שרה על רגע אחרי מותה. היא שוכבת על שולחן עם פצע גדול ברקה ופצע ענק בחזה, מכוסה בדם, לבושה כקנרית השחורה. אחותה לורל-1 בוכה, דיגל עומד לידה. הוא אומר כי הגיע הזמן לשחרר. לורל שואלת מה להגיד להוריה, כי לקוונטין יש לב חולה, והוא עלול להתמוטט. היא לוקחת את המסכה של שרה ואומרת כי הייתה צריכה להיות במקומה, וכי שרה הייתה גיבורה אמיתית. דיגל עונה כי גיבורים מהווים דוגמה, ועל לורל ללבוש את המסכה ולהמשיך בדרכה של אחותה. לפתע מופיע בארי ברעש וצלצולים והם בוהים זה בזה.

שוב הרגע בו מאר נובו מוכן לנסוע לשחר הזמן. אבל הפעם לקס מפתיע אותו, אומר כי הגיע מהעתיד, והניסוי הולך להתקלקל, מה שיהרוג את אשתו ואת כוכב הלכת שלו. מאר נובו חושב כי מדובר באחד מיריביו מבית המנסה לבלבל אותו. לקס אומר שאין לא מושג במי מדובר, הוא בכלל לא מהיקום הזה. הוא אומר כי יודע בדיוק מה יהיה לא בסדר בניסוי ומוכן לספר, אם בתמורה מאר נובו ישתמש בכוחות שלו שיופיעו בקרוב כדי לעזור לו לטפל בכמה "סופר-בעיות".

דיגל שואל את בארי מי הוא. בארי לא יודע מה לענות. הוא ניגש לשרה. לורל צועקת שלא יתקרב אליה. הוא עונה כי היא ודיגל לא באמת קיימים. הוא נוגע בשרה עם ברק שלו, והיא מתעוררת לחיים בבהלה ושואלת אותו מה קרה. הוא אומר שיספר בדרך. לורל אומרת כי מדובר בנס. דיגל מזהיר כי הוא לא ייקח את שרה לשום מקום. בארי חוזר ואומר כי הם לא באמת קיימים ועוזב עם שרה.

ז'ון ממשיך לדבר עם זכרונות של קארה ואוליבר. הוא מספר להם על ה-speed force, על אנטי-מוניטור, ועל כך שבעתיד הם יעבדו אחד עם השני, אף על פי שעכשיו לא ממש אוהבים זה את זה, וכולם יסמכו על כולם. לפתע עובר בארי ולוקח את ז'ון.

קייט נמצאת עם זכרונות של ריי ואוליבר. היא אומרת שככה זה תמיד אצל אוליבר. הוא מכיר אנשים חדשים, לא סומך עליהם והם עליו, אך בהמשך זה משתנה, והם הופכים לחברים עם קשר חזק, ואולי כדאי לה ללמוד איך זה קורה.[21] באותו רגע בארי אוסף אותה.

לקס מסביר למאר נובו על החור שיצר ליקום האנטי-חומר, ומה צריך לשנות במכונה כדי שזה לא יקרה. באותו רגע קארה פורצת פנימה. היא אומרת למאר נובו כי אם סומכים על לקס הוא תוקע סכין בגב. לקס אומר שגם בבטן זה בסדר. ראיין לבקשת קארה מוביל את מאר נובו מהחדר. זה מגלה בחוץ את אשתו שאולפה בידי לקס. ראיין אומר כי אסור לפתוח את הפורטל, כי אינסוף אנשים ימותו. מאר נובו אומר כי הוא מופיע כמו בקסם ומבקש לעצור את עבודת חייו. ראיין עונה שזה שהוא בכלל מופיע צריך להיות סיבה טובה. מאר נובו אומר לראיין כי הוא בן אדם יוצא מן הכלל. ראיין עונה כי רק עכשיו אמרו לו שהוא מיוחד, והוא לא האמין עד ששמע את זה שוב. מאחורי מאר נובו קארה מועפת באוויר, נוחתת וממשיכה להילחם בלקס. באותו זמן הם מדברים על לינה. קארה אומרת שלקס השאיר אותה הרוסה, ולקס עונה כי רק סיפר לה את האמת, מה שקארה לא עשתה. לפתע ראיין נכנס ואומר כי מספיק להילחם, הוא הצליח לשכנע את מאר נובו. קארה מרוצה מהתקדמותו, לקס אומר כי הוא חדש, אבל הרס תוכנית נבל מושלמת. ברגע זה נכנס בארי ואוסף את קארה ואת ראיין.

בארי מביא את כל הפאראגונים לשחר הזמן של יקום האנטי-חומר. הפעם שרה חזרה ללבוש לבן. שם הם מוצאים את אנטי-מוניטור. ראיין אומר שזה בלתי אפשרי, כי הוא שכנע את המוניטור לא לערוך את הניסוי. אנטי-מוניטור עונה כי בין אינסוף היקומים של המולטיוורס תמיד יימצא עוד מוניטור אחד ששאיפותיו יגרמו לו לבצע את הניסוי, זה הגורל. שדי הצל מתווספים מסביבו.

מאחורי הגיבורים מופיע הספקטר ואומר כי הגיע הרגע הגדול. הם נבחרו כפאראגונים, כי רק הם מסוגלים לבצע את המשימה, לעמוד איתן בקרב מספיק זמן, כדי שאפשר יהיה לבנות יקום חדש במקום המולטיוורס שנהרס, ושחר הזמן הוא המקום היחיד בו זה אפשרי. הוא ממשיך ואומר כי הוא ידליק את הניצוץ, ועליהם להבעיר את הלהבה. כשיגיע הרגע, לקס ידע איך. הקרב על היקום מתחיל. הפאראגונים נלחמים בשדי הצל. אפילו לקס משתמש בכוחותיו החדשים כדי לחסל ככל שיותר שדי הצל, באומרו, שאם מישהו ישתלט על היקום, זה יכול להיות רק הוא.

אנטי-מוניטור ואוליבר עומדים זה ליד זה על ראש הר. אנטי-מוניטור אומר כי כל החיים נגמרים, רק הוא נצחי, ואוליבר עונה לו כי נראה לגבי זה. הם ממריאים מעלה ומתחילים להילחם. הקרב עם שדי הצל נמשך. מבלי לעצור, ראיין שואל אם זה רגיל אצלם, להציל את העולם. ז'ון עונה בחיוב. לקס עונה בשלילה. שרה אומרת שבדרך כלל הצוות שלה הורס את הדברים לטובה. בארי קורא לכולם להתרכז.

הספקטר ואנטי-מוניטור עומדים זה מול זה, מכוונים פרצי אנרגיה על היריב. הספקטר אומר לאנטי-מוניטור כי הוא אכזב את היקום הזה. הם מחזיקים אחד בשני. במאמץ עילאי הספקטר מרים את מבטו. שני פרצי אור יוצאים מתוך עיניו, מתמזגים ועולים מעלה עד אינסוף. באותו רגע כל שדי הצל נעלמים. הגיבורים מסיימים להילחם, ורואים את פרץ האור העולה מעל אוליבר. הם נזכרים כי אמר שהוא ידליק את הניצוץ, ועליהן להבעיר את הלהבה. הם פונים ללקס לקבל תשובות. הוא נזכר בספר הגורל, מוציא את הדף התלוש מכיסו, ומבין שעליהם להשתמש בו. הספר דורש להתרכז במחשבה אחת, וקארה אומרת כי על כל אחד מהם להתרכז ב"נושא" שלו - התקווה, גורל, האמת, האומץ, הכבוד, האהבה ואנושיות, וכל אלו יצרו את היקום החדש. הם עושים כך, מתרכזים מבלי לגרוע עין מעמוד האש. מעליו מופיע יקום חדש וצעיר. אנטי-מוניטור צועק "לא" בתסכול. אוליבר מפסיק להסתכל מעלה ולשלוח פרצי אור. אנטי-מוניטור משקיע את כולו במאבק, ושניהם מתפוצצים. קארה נבהלת. שרה דורשת מבארי לקחת אותה למעלה והוא עושה זאת. הם מוצאים את אוליבר שרוע על הקרקע. הוא אומר להם בכוחותיו האחרונים כי הם הצליחו, והוא כבר לא הספקטר. רחוק מעליהם הם רואים יקום קטן חדש. הם מנסים לעודד את אוליבר, אך הוא עונה כי זה מה שהמוניטור צפה. הוא קורא להם תמיד להמשיך להילחם ומת בפעם השנייה והאחרונה.[22] הם בוכים.

היקום החדש ממשיך לגדול.

הפרק החמישי (אגדות המחר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארה חולמת על האירועים האחרונים. מתעוררת בבהלה ומוצאת את עצמה על ספה בדירתה. אלכס אומרת שטוב שהיא סוף סוף קמה. קארה, מבוהלת עוד יותר, שורפת בטעות חור בקיר עם ראיית החום, ומתחילה להתנצל. אלכס שואלת אם חלמה חלום רע. קארה עונה כי לא יודעת ושואלת איך הגיעה לכאן. אלכס עונה כי נרדמה מול הטלוויזיה. קארה מנסה להבין מה קורה ואומרת דברים שנשמעים לאלכס לא הגיוניים, ולכן היא שואלת את קארה אם המאבק עם איש המאדים הלבן עייף אותה. קארה רצה לעיתון כדי לגלות כתבה על כך שניצחה אתמול את איש המאדים שוב. אלכס עוזבת לענייניה לאחר שווידאה שקארה בסדר. ניה מתקשרת להאיץ בקארה להגיע לטקס הענקת פרס נובל לשלום. קארה מגיעה בריצה ומבקשת מניה לפרש חלום בו כל העולמות נהרסו. ניה עונה שזה יותר מדי אפילו בשבילן. מנחה הטקס מזמין את חתן פרס נובל לשלום, לקס לות'ר. כולם חוץ מקארה קמים ומריעים. היא בהלם מוחלט ושואלת אם היא עדיין חולמת. ניה עונה שזה נפלא כשפרס מגיע למישהו שבאמת מגיע לו. לקס קורץ לקארה. הוא נושא נאום ארוך על כך שישנם גיבורי על רבים. הוא לא גיבור, אבל הוא עושה הכל למען האנושות. הקהל קם ומריע.

קארה ב-DEO מדברת בתיעוב עם אלכס על הנאום. אלכס אומרת שלקס הוא הטוב ביותר. קארה עונה כי הוא פסיכופת מטורף. אלכס לא מבינה אותה, ואומרת כי הוא הבוס, והתומך מספר אחד של קארה למעט לינה. שניהם הגנו על סופרגירל פעמים רבות בפני הנשיאה. כל מילה נשמעת לקארה הזויה, במיוחד על לינה. כשהיא נזכרת במילה בוס אלכס כבר הלכה לעסוק בענייניה, אבל קארה מגלה לחרדתה שהיא עומדת במרכז העולם הגדול ב-DEO, ומתחת לסמל הרגיל של הארגון על הרצפה ישנה עוד שורה, סניף לות'רקורפ. ז'ון מגיע ומנסה להרגיע את קארה. הוא מסביר כי היקום נוצר מחדש, וקרו בו אירועים אחרים לגמרי ממה שהם מכירים. רק הפאראגונים זוכרים את מה שהיה קודם, וז'ון מאמין כי יהיו שינויים רבים נוספים. נשמעת אזעקה. אלכס חוזרת ואומרת שיש בעיה בעיר, וקארה מתנדבת לטפל בה, כי היא צריכה להרביץ למישהו.

ג'וסלין ג'קם, מכשפת מזג האוויר מהסדרה "הפלאש", משתוללת עם המטה שלה בטיילת. אנשים בורחים בבהלה. קארה שואלת אותה מי היא. ג'וסלין מופתעת שקארה לא זיהתה אותה. היא מתחילה לסובב את המטה כדי לתקוף את קארה, ואז מגיע בארי ומעיף אותה. הוא מתנצל בפני קארה, ואומר שג'וסלין היא האויבת שלו. קארה שואלת מה היא עושה בכדור הארץ שלה, אם ככה. ומה בארי עושה שם. בארי לא מבין ושואל מה קארה עושה בכדור הארץ שלו. הם מנסים להבין מה קרה. מארב וולפמן, עובר אורח, קורא להם ומבקש שיחתמו על תמונה משותפת שלהם שהוא משיט. קארה ובארי שומעים לתדהמתם כי אנשים יודעים שהם עובדים ביחד, ולפעמים מצטרפים גם החץ הירוק ואגדה או שתיים. לשאלה ממתי הוא יודע ששניהם עובדים יחד, עונה מארב כי זה תמיד היה ככה.

בסנטרל סיטי שני פועלי מנהרות מגלים את נאש ולס שרוע על הקרקע בלי הכרה במקום בו הייתה המכונה של אנטי-מוניטור. הם מזעיקים עזרה רפואית. עלומה של אור עוברת על אחד הקירות, ואין שם יותר את הדלת עם הסיסמה, רק קיר. נאש כבר לא גיבור על יותר.

בסטאר סיטי שרה הולכת ברחוב ומנסה להבין איך הגיעה לשם. היא כמעט נדרסת על ידי מכונית חולפת, ואז מתקשרת לריי כדי לקבוע איתו פגישה דחופה במקום בו ליילה מצאה אותם בתחילת הקרוסאובר. הם נפגשים ושרה מחבקת אותו להפתעתו ושואלת אם הוא זוכר את וייבריידר החלופי והריסתו של המולטיוורס. ריי שואל בהתלהבות אם היה עוד קרוסאובר ומי ניצח. ז'ון מגיע ואומר שכנראה הטובים. שרה מופתעת שריי מכיר את ז'ון מכדור הארץ של סופרגירל. ז'ון מסביר כי העולמות שלהם מוזגו ורק הפאראגונים זוכרים מה היה קודם. ריי לא מבין מה קרה. ז'ון נוגע ברכתו ומשחזר לו טלפתית את הזכרונות החסרים. הוא מסביר כי עובר מעיר לעיר ומשחזר זכרונות לככל שיותר גיבורים. שרה שואלת אותו לגבי אוליבר. ז'ון עונה כי אין לו כל סימן. היא יוצאת בסערה לחפש את אוליבר.

שרה נכנסת לבונקר, שם רואה לפתע מעמד ערום עליו אמורה להיות חליפתו של החץ הירוק. היא פוגשת את דיגל, רנה ודיינה בוכים, כי ז'ון כבר שחזר להם את הזכרונות. דיגל אומר כי אוליבר מת פעמיים, והוא לא היה שם בשבילו. שרה אומרת שכולם חזרו, אולי גם אוליבר. רנה אומר כי הם ביקשו מפליסיטי לחפש את אוליבר מסביב לעולם, ללא הצלחה. שרה אומרת כי אולי אי אפשר למצוא אותו ככה בצורה של הספקטר, אך בסוף משתכנעת ומתחילה לבכות, מחובקת עם דיגל. גם דיינה ורנה בוכים מחובקים.

בסנטרל סיטי קייטלין בודקת את נאש השוכב בלי הכרה כשז'ון נכנס. היא שואלת אם משהו קרה. ז'ון עונה שכבר לא, באשמת נאש. קייטלין שואלת אם הוא יודע למה נאש בלי הכרה, והוא אומר שכן, וגם היא תכף תדע, ומשחזר לה את הזיכרון. קייטלין אומרת שהכל באשמת נאש, הוא שחרר את אנטי-מוניטור. נאש מתעורר ושואל מה קרה. ז'ון צועק כי הוא כמעט הביא את העולם לאבדון. נאש, כמו שהוא היה מגיב בזמנו, אומר שלא מעניין אותו לשמוע הטפות מעובדי ממשלה, אך ז'ון תופס אותו ומשחזר לו את הזיכרון. נאש מתמוטט חזרה למיטה, הרוס לגמרי. הוא אומר שהוא מצטער, וז'ון אומר שכדאי לו מאוד. נאש אומר כי עכשיו הכל בסדר, ז'ון וחבריו תקנו את טעותו, וז'ון עונה, לחרדתו של נאש, כי לא לגמרי.

קארה ובארי מגיעים לבונקר מוקסמים ממיזוג העולמות, אבל שם שומעים כי אוליבר לא שרד. דיגל אומר שאולי הוא הקריב את עצמו כדי שבתמורה העולם יחזור. מתברר שגם ארגו סיטי חזר למקומו בשמיים בעולם המאוחד. נשמעת אזעקה של הבונקר. מתברר כי יש מישהו חדש בעיר שהולך ברחוב ופוגע באזרחים, ודיגל מופתע מאוד ממה שרואה על המסך.

האנשים בורחים בפני ביבו בגובה ארבע קומות. שרה שואלת את עצמה בבונקר מה ביבו עושה ברחוב. בארי נזכר כי וולי פעם סיפר על אגדות שאיחדו טוטמים לביבו ענק כדי להילחם בשד הזמן. קארה המופתעת שואלת אם זה מה שקורה גם הפעם. שרה מתקשרת לוויבריידר כדי לברר את העניין אם אווה ונייט. אווה אומרת שזה לא יכול להיות המקרה כי הטוטם של בהרד נמצא על הספינה. אווה שואלת אם צריך להגיע לסטאר סיטי לעזור, אבל שרה מעדיפה שהצוות יישאר בוושינגטון. אווה עונה שזה קשה, כי חבר צוות אחד נוסף נמצא בסטאר סיטי.

מיק רורי-1 בדמותה של רבקה סילבר חותם לקוראות נלהבות על ספריה. נשמעים צעדים מצלצלים ואנשים בורחים. מיק מתעצבן כשרואה בחלון רגל של ביבו.

ביבו הולך ברחוב, ואנשים בורחים מפניו. קארה, ריי ובארי נמצאים בדרכו. ריי עושה סלפי עם ביבו. שרה, הרגילה לפקד על האגדות, לוקחת בטבעיות פיקוד בבונקר. היא מורה לבארי וקארה להעסיק את ביבו, ולבארי להשתמש בכבלים ממשאית בקרבת מקום, שראתה על המסך. דיינה שואלת אם זה באמת קורה. רנה שואל אם כל הקרוסאוברים נראים ככה. שרה עונה לדיינה שכן ולרנה שלא בדיוק. מיק המעוצבן מגיע ומנסה לשרוף את ביבו. בארי מסיים לרוץ מסביב לרגלי ביבו עם הכבל. ארבעת הגיבורים מושכים את הכבל כדי להפיל את ביבו, אך לאכזבתם הכבל עובר דרכו. ריי בודק בחליפתו ומגלה שמשהו לא בסדר, לא נראה שביבו בנוי מחומרים כלשהם. קייט נוחתת על אחד הגגות. קארה מאבדת את עצמה לגמרי משמחה ששתיהן יחיו עכשיו על אותו כדור הארץ. היא מבינה איך זה נראה מהצד ומנסה לחזור להתנהג ברצינות. קייט אומרת שביבו לא נראה טבעי. שרה שואלת אם הוא חייזר וקארה נעלבת. קייט אומרת שנראה כי הוא כאן רק כדי להסיט את תשומת לב כולם ממשהו אחר. בארי שואל ממה, ומיק אומר שהוא יודע מה הוא היה עושה.

סארגון המכשף שודד בנק, שם מוציא מכספות כסף ותכשיטים. בארי מגיע ומביא את שרה. הוא שואל את סארגון אם אין לו שום דבר קדוש אם השתמש בביבו. שרה אומרת כי ביבו מחוץ לתחום ומאלפת את סארגון במכה אדירה בפרצוף. באותו רגע ביבו הופך לעיסה כחולה. קארה נחרדת מהריח.

רנה, ריי, דיגל ורורי חוגגים בבונקר את הניצחון עם שמפניה כשנאש מתפרץ בבהלה. הוא מספר כי הכסיה שלו מצביעה על עלייה דרסטית של אנטי-חומר בשעה האחרונה בסטאר סיטי, ונראה שהמאבק מתחיל מחדש.

שרה ובארי יושבים בפארק על מדרגות לבושים על אזרחי ומדברים ברוגע. מתברר שבארי רץ ברחבי העיר כדי למצוא אותה, לאחר שלא באה לחגוג. היא אומרת שאוליבר היה הבן אדם האחרון שהכיר אותה הישנה, לפני גמביט. הם מדברים על החיים ועל מושג המשפחה. שרה מבינה שהאגדות הן משפחתה. לפתע שד הצל תוקף אותם. הם מתגברים עליו, ושומעים בראשם את קולו של ז'ון האומר שנראה כי שדי הצל חזרו כדי לצוד את הפאראגונים. שרה ובארי מבינים שצריך להגן על ראיין, היחיד שלא יכול לעשות זאת בעצמו.

ראיין מנסה להגן על בתו התינוקת בחדרה מפני שד הצל. שרה נכנסת בסערה ומעיפה אותו. ראיין שואל בבהלה מה קורה ושרה עונה שהוא צריך ללכת איתה עכשיו.

שרה מפקדת על הגיבורים שמתגודדים בבונקר. הם מבינים מדבריה ומסיפורו של נאש כי אנטי-מוניטור עדיין חיי. מיק נזכר בספרו ומציע לזרוק את אנטי-מוניטור על השמש, כדי שיישרף. נאש עונה שמדובר בראיון גרוע מאוד, כי אנטי-מוניטור בנוי מאנטי-חומר, והפיצוץ יחסל את מערכת השמש. שרה אומרת שמיק לפחות מציע פתרון במקום להיות בעיה. היא ונאש מתחילים להתווכח עד שריי מפריד ביניהם. נאש נרגע ואומר ששרה צודקת, הוא האשם. ריי אומר שאת אנטי-מוניטור אי אפשר ליצור או להרוס, רק לשנותו למשהו אחר. ראיין מציע לגרום לתגובת שרשרת שתקטין אותו ללא הפסקה, עד שיגיע לגודל אטום או פחות. ריי אומר שזה אפשרי, כי הוא עצמו עשה זאת בטעות כמה פעמים כשבנה את חליפתו, אבל בניית המכשיר תיקח הרבה זמן. נאש לוקח את העניינים לידיים והולך לבנות פצצת כיווץ. שרה שולחת את צוות החנונים לעבוד איתו, את מיק להגן עליהם, כשהוא נראה לא מרוצה, ואומרת שהשאר יצטרכו להילחם כדי להרוויח להם זמן. היא מוסיפה שאם ייכשלו, יעשו זאת כשהם נלחמים.

אינספור שדי הצל מתאספים לקרב עם הגיבורים, קלארק, קייט, אלכס, ז'ון בחליפת גיבור על חדשה, קארה, שרה, בארי, דיגל, ניה ורנה. דיינה נשארה על המחשבים בבונקר. ז'ון מסביר לאלכס שהחליפה החדשה באה עם העולם החדש. מתחיל הקרב המכריע. לפתע כל שדי הצל נסוגים, מצטופפים ויוצרים את אנטי-מוניטור.

ריי, נאש וראיין ממשיכים לפתור בעיות בדרך לבניית הפצצה. דיינה מודיעה בקשר שחלק משדי הצל מגיעים אליהם, וקילר פרוסט אומרת שתטפל בזה. היא הולכת במסדרון תוך כדי פלירטוט קל עם מיק. מופיע שד הצל. שניהם מנסים לוותר זה לזה את הזכות לחסל אותו, עד שלפתע מופיע פירס ומחשמל את השד. פרוסט שואלת אותו לשמו. עוד שדי הצל מגיעים, ושלושתם יוצאים לקרב.

אנטי-מוניטור קורא לגיבורים להיכנע, כי אין להם סיכוי. שרה עונה שזה לא יקרה, וקוראת לכולם להילחם בשביל אוליבר. הם תוקפים את אנטי-מוניטור אך הוא מתגונן בעזרת שדה כוח מסביבו, עד שמנחית מכה על הקרקע וכל הגיבורים מועפים לצדדים מההדף. לפני שהספיקו לקום, הוא גדל לממדי ענק. דיגל אומר שצריך פצצה גדולה יותר. קארה קוראת ל"צוות השמיים" להמריא איתה, ויחד עם קלארק וז'ון הם מנסים לתקוף את אנטי-מוניטור מלמעלה. שרה שואלת בקשר על התקדמות הפצצה, ריי עונה שצריך מישהו עם ידיים זריזות, והיא שולחת את בארי לעזור.

פירס, פרוסט ומיק ממשיכים להילחם בשדים. מיק שואל את פירס מאין הוא צץ, וזה ומסביר שז'ון שחזר לו את הזכרונות מוקדם יותר. בארי עובר לידם בדרך למעבדה, מרכיב במהירות את הפצצה לפי התוכניות, מקבל הוראות הפעלה, וחוזר כשהוא לוקח איתו את ריי.

אנטי-מוניטור מצליח לתפוס את קלארק במעופו. הגיבורים על הקרקע נלחמים בשדי הצל. בארי מגיע לעזור. ריי עף בחליפתו לכיוונו של אנטי-מוניטור. קלארק מנסה להשתחרר מתוך אגרופו. קארה מחליטה לתקוף אותו ויהיה מה, אך ברגע האחרון עוצרת כששומעת את קולו של ריי שהביא את הפצצה. הוא יורה קרן מצמקת על קלארק, וזה נהיה קטן מספיק כדי ליפול מבין אצבעותיו הענקיות של אנטי-מוניטור. ריי מדליק את הפצצה ונותן לקארה כשהוא מבקש שתזרוק אותו כמו בחורה. היא עונה שתמיד עושה זאת כך וקולעת ישירות בשריונו של אנטי-מוניטור בזריקה מדויקת. אנטי-מוניטור צועק בתסכול "לא" ומתחיל להצטמק עד שנעלם לגמרי. כל שדי הצל מתפזרים ברוח באותו רגע. קארה מחפשת את קלארק ומוצאת אותו בגודל כמה סנטימטרים מול פרצופה. ריי מתנצל ויורה בו קרו מגדילה.

המלחמה נגמרה. שרה מודה לאוליבר, שלא נמצא שם.

נשיאת ארצות הברית נושאת נאום טלוויזיוני מיוחד לאומה מהבית הלבן. היא מספרת כי מוקדם יותר באותו יום ישות חורשת רעות בעלת כוח בלתי מוגבל ניסתה להרוס את העולם, אך הגיבורים ניצחו, בהנהגתו של אוליבר קווין מסטאר סיטי. גיבורים רבים רואים את השידור. דיגל מחובק עם ליילה, והיא לא גיבורת העל יותר. שני ילדיהם משחקים ביחד לידם. מתברר שבעולם החדש קיימים גם ג'ון וגם שרה שנמחקה בפלאשפוינט. קארה ואלכס בדירתם, יושבים יחד עם קייט על הספה. קלארק עף בשמיים, לויס מתקשרת אליו וקוראת לחזור הביתה, כי בניו מחכים לו. כך מתברר לו להפתעתו שבעולם החדש יש להם יותר מילד אחד. הנשיאה מדברת על מותו של אוליבר. בארי וקייטלין רואים את הנאום במעבדות סטאר. דיינה ורנה בוכים בבונקר, לידם ריי, שרה ומיק. אווה בוכה על סיפון וייבריידר, נייט לידה. הנשיאה מכריזה על דקת דומייה וכולם מרכינים את ראשם.[23]

קולו של אוליבר מקריא טקסט בדומה לזה שקריין המוניטור בתחילת הקרוסאובר. הוא מספר כי בסוף היה כלום, ממנו נוצר עולם. על כל החלטה העולמות התפצלו, וכך נוצר המולטיוורס. מתברר שגם ביקום החדש ישנם עולמות רבים. מוצגים כדורי הארץ רבים במולטיוורס החדש. כדור הארץ-2 הוא עולם הבית של סטארגירל, ומופיעים לידה גם יולנדה מונטז, דוקטור מידנייט, איש השעה ו-S.T.R.I.P.E.. כדור הארץ-12 הוא עולמו של הסרט "הפנס הירוק", ונראים צילומי ארכיון של אינספור פנסים ירוקים מתאספים לפגישה באואה. בכדור הארץ-19 מופיע היצור מן הביצה. בכדור הארץ-9, עולם הבית של הטיטאנים, מופיעים רובין, הנץ והיונה, רייבן וסטארפייר. בכדור הארץ-21, עולם הבית של סיירת האבדון, משתוללים בחצר אלסטי גירל, קרייזי ג'יין, סייבורג, רובוטמן ואיש הנגטיב. קלארק מתוך הסרט סופרמן חוזר עף מסביב לכדור הארץ-96, והוא לובש חליפה חדשה, בה הצהוב חזר והחליף את השחור. באולם ענק על כדור ארץ חדש, כדור הארץ-פריים, עומדים קלארק, פירס, בארי, קארה, שרה, קייט וז'ון. אוליבר חוזר על דבריו של המוניטור על כך שלבסוף התחיל עידן הגיבורים.[24]

קארה צועדת קדימה לקראת חליפתו של אוליבר בארון הזכוכית. היא, בארי ושרה מספידים את אוליבר. קארה מדליקה אש תמיד בעיניה. לאחר הטקס פירס שואל למה זה היה צריך להיות בבית שמיועד להריסה. בארי הנעלב עונה כי זה אחד המתקנים הסודיים של מעבדות סטאר, ואפשר יהיה להשתמש בו אם יצטרכו להתווסף שוב. ז'ון אומר שזה עדיף מלהצטופף ב-DEO. פירס שואל למה בכלל צריך את זה, כמה כבר קורה שהעולם מגיע אל קיצו. כל אחד משאר הנוכחים עושה פרצוף של אין מה לעשות, הרבה. פירס מפסיק לחייך ומבין לאן הוא נפל. קייט אומרת שלא צריך לדאוג, גם היא הייתה חדשה בשנה שעברה.[25] בארי שואל אם הם מוכנים לחלק הטוב. קארה מהנהנת בהתרגשות. בארי מוריד כיסוי משולחן עגול עם כוכב מחומש עליו, ובכך העולם הופך רשמית להיכל הצדק. מסביב השולחן שמונה כיסאות, ועל גבו של כל אחד מהם סמל של אחד הגיבורים. כולם אוהבים את השולחן. הם מתיישבים על הכיסאות השחורים. כיסא שמיני לבן עם סמלו של החץ נותר ריק. כולם מחייכים. לפתע נשמעים מלמעלה קולות של קוף, מפתיעים את הגיבורים. מתנגנת הנעימה של "סופר חברים", ונראה מחוץ לעולם כלוב ריק של הקוף המפורסם גליק עם חותמת של מעבדות סטאר עליו. מוצג מבט על הבניין מבחוץ, הזהה למראה המפורסם של היכל הצדק. בעוד שני פרקים של "סופרגירל", הבניין יקבל את השם הרשמי, היכל הצדק.

הרחבת הסיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שיוצרי הקרוסאובר הבינו שלא יצליחו להכניס את כל קווי העלילה שחשבו עליהם לתוך חמש שעות רשמיות שעמדו לרשותם, הוחלט להרחיב את הסיפור לקומיקס. סדרה בשם "Crisis on Infinite Earths Giant" נכתבה במיוחד למטרה הזאת, ותצא לאור בימים הקרובים. הסדרה כוללת שתי חוברות, כשכל אחת היא בת 100 דפים, מתוכם 24 דפים של הסיפור העיקרי, ו-8 דפים של סיפור רקע. כל אחת מהחוברות תכלול גם 68 דפים מתוך הסיפור המקורי למזכרת. החוברת הראשונה יצאה לאור ב-15 בדצמבר, כמה ימים אחרי החצי הראשון של הקרוסאובר. החוברת השנייה הייתה צפויה לצאת לאור ב-19 בינואר, כמה ימים אחרי החצי השני. אבל היא בוטלה, לאחר מכן הוחזרה, ונדחתה ל-26 בפברואר. ב-6 במאי תפורסם מהדורה בכריכה קשיחה בת 96 עמודים, שתכלול את כל הסיפורים החדשים "בשידור חוזר", וגם סיפורו של המוניטור כתוספת. הסיפור יתמקד בגיבורים שלא לקחו חלק בקרוסאובר הטלוויזיוני, ובראשם פליסיטי סמוק, ריי טריל, וולי וסט וניסה אל-גול. באירועים ישתתפו גם אטום, שרה לאנס, קייט קיין, בארי אלן-1 ו"מועצת לקסים לות'רים". הקומיקס מהווה חלק בלתי נפרד מהסיפור, בניגוד למצב רגיל במקרים כאלו בהם הוא רק תוספת לעלילה העיקרית. האירועים בקומיקס מתרחשים במקביל לדקות הראשונות של הפרק "באטוומן" בקרוסאובר. הסיפור בקומיקס מסופר בידי פליסיטי סמוק. נראה כי בין היתר פליסיטי סמוק הצליחה להשיג את כרך השומרים של ספר הגורל, ממנו המוניטור קיבל את המידע על הפאראגונים.

מהכתבות בכלי תקשורת אמינים לגבי תוכן החלק הראשון, ניתן להבין סיפור חלקי מאוד של מה שמתואר בקומיקס. בין היתר, מתברר כי ריי טריל-1 הצליח להינצל ברגע האחרון מגל האנטי-חומר ששטף את כדור הארץ-X בתחילת הפרק הראשון של הקרוסאובר. פליסיטי סמוק מחפשת פרטים על הפאראגונים. אף אחד לא מוכן לספר לה על גורל בעלה, אז היא פורצת את לאונרד ומוצאת מידע על דבר מותו. היא מתעמתת עם המוניטור בנושא, והוא מספר לה כי אוליבר הציל בכך מיליוני אנשים. ליילה מוצאת אותה בוכה ומודה שטרם סיפרה גם לדיגל, וברי משמש כאוזן קשבת לפליסיטי ביום הקשה שלה. לאחר שפליסיטי מתעשתת היא ממשיכה לחפש את הפאראגונים, בתקווה שניצחונם יחזיר את הדברים לקדמותם, כולל את בעלה. היא מגלה כי אאוטקאסט (Outcast, מוקצה), הכפיל של פרייה במולטיוורס השלילי של אנטי-מוניטור, יודע מי הם, וכותבת אלגוריתם חיפוש, המאתר אותו בכדור הארץ-76, עולם הבית של הסדרה משנות ה-70 אשת חיל שהביאה את הרפתקאותיה של וונדר וומן. המוניטור שולח לשם קבוצה של גיבורים, בה ריי פאלמר, קייט קיין, ריי טריל, בארי אלן-1, וולי וסט, ניסה אל-גול וליילה מייקלס. הם מוצאים אותו שם. דיאנה פרינס, הגיבורה של לינדה קרטר, לוקחת חלק פעיל בסיפור, כשהיא מצילה את העוברים ושבים שנתקלו באזור הקרב בין פריה לאאוטקאסט. האחרון תוקף את בארי, אך ברגע האחרון וולי רץ בפניו וסופג את הפגיעה של גל האנטי-חומר שאאוטקאסט שלח. וולי נראה מתפורר באוויר, וגם, לכל הפחות, נחשב כמת. בארי מתאבל עליו, ועד סוף החלק הראשון של הקומיקס מדובר בעובדה מוגמרת. בהתחשב בכך שפורסם כי וולי וסט יחזור לחצי השני של העונה של "הפלאש", נראה כי בעתיד המצב ישתנה. מתברר כי אנטי-מוניטור סידר את המצב כך שייראה כאילו אאוטקאסט יודע איפה אפשר למצוא את הפאראגונים, אבל למעשה הפך אותו לפצצה אנושית של אנטי-חומר ושלח אותו להתפוצץ ובכך להרוג את קבוצתו של המוניטור.

הפאראגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך הנפוצה בסיפורי גבורה, המוניטור מספר שלא כולם נולדו שווים. יש כמה יוצאים מהכלל, המכונים "גיבורים". ואפילו בין אלו יש כמה עוד יותר נעלים, המכונים "הפאראגונים" (Paragons), שעליהם סומכת הבריאה להציל את הכל. חלק מגיבורי היקום והסדרות הם כאלו, ויש צורך להביא נוספים, וכשכולם יתווספו הם יצליחו לנצח במשבר הקרב. ישנם סך הכל שבעה, "מספר קסום" בתרבות המערבית, והם:

 1. פאראגון התקווה, קארה זור-אל מעולם 38.
 2. פאראגון הגורל, שרה לאנס מעולם 1.
 3. פאראגון האמת, קלארק קנט מעולם 96. מחליף אותו לקס לות'ר מעולם 38.
 4. פאראגון האומץ, קייט קיין מעולם 1.
 5. פאראגון הכבוד, ז'ון ז'ונס מעולם 38.
 6. פאראגון האהבה, בארי אלן מעולם 1.
 7. פאראגון האנושיות, ראיין צ'וי מעולם 1.

בסוף הפרק השלישי הם היחידים שנותרו בחיים מכל מולטיוורס להילחם באנטי-מוניטור.

פרייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחת לפני השטח עובר במהלך המשבר סיפורו של נאש ולס, פרייה. פרטים מועטים מאוד סופרו, וטרם ידוע איך קיבל את כוחותיו. בתור עונש על כך שאפשר לאנטי-מוניטור לעבור למולטיוורס, הוא מקבל כוח המאפשר לו להתעתק. אבל הוא לא יכול לבחור כל זמן או מקום, אלא רק להגיע למקומות בהם צפויה לקרות טרגדיה בדקות הקרובות, ועונשו הוא לצפות בכל אותן הטרגדיות. במהלך הקרוסאובר זה קורה מספר פעמים. לראשונה ניתן היה לראות את זה כשפרייה מגיע לצפות במותו של עולם-38, בסוף הפרק הראשון. בפעם השנייה הוא מופיע במהלך החלק השלישי במנהרה של אנטי-מוניטור, לקראת מותו הצפוי של הפלאש. תוך כדי הביקור הוא עוזב לכמה דקות כדי להביא את ברק שחור שיכול לעזור. הוא מסוגל לעשות זאת כי עולמו של פירס נהרס כמה דקות לאחר מכן, ומסוגל לחזור כי מותו של הפלאש עדיין היה צפוי בקרוב. בפעם השלישית הוא מופיע כמה דקות לפני מותו של המוניטור בסוף הפרק השלישי.

יקום החץ בעקבות המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

השלכות על היקום כולו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המולטיוורס נהרס, ובמקומו נולד אחד חדש, שחלק מעולמותיו נשמרו, חלק נהרסו, חלק מוזגו וחלק נולדו מחדש. בין היתר, נוצר עולם חדש בשם "כדור הארץ-פריים", המאכלס את הגיבורים מעולם-1 עולם-38 ועולם-73 לשעבר. למעשה, מדובר בריבוט של יקום החץ.
 • טרם פורסמו החוקים הפיזיים של המולטיוורס החדש, כולל החשוב ביותר בהם - האם ניתן לעבור מעולם לעולם, כפי שזה היה אפשרי קודם, בין באמצעים טכניים, או בשימוש בכוחות, כמו של הפלאש או וייב. ואם לא, האם ניתן לראות, למשל באמצעות וייבינג, מה קורה בעולמות אחרים. טרם ידוע גם האם מסע בזמן אפשרי בעולם החדש. כבר פורסם כי תושבי וגיבורי העל של כדור הארץ-פריים בטוחים שכדור הארץ שלהם הוא היחיד שקיים, ולא מודעים לשאר המולטיוורס החדש.

השלכות על "סופרגירל" ועל "סופרמן ולויס"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לעולם הסדרות הצטרפו עולם-1 ועולם-73 לשעבר. זה מממש את חלומה הישן של קארה לחיות באותו עולם עם קייט.
 • ז'ון ז'ונס נזכר באחיו, משלים איתו והאחרון עוזב למאדים בניסיון להשכין שם שלום.
 • לקלארק ולויס יש שני בנים במקום אחד בעולם הישן.
 • ה-DEO איננו ארגון סודי, והוא אף מנהל קמפיין פרסום עצמי.
 • לקס לות'ר חי, ובעולם החדש הוא לוחם למען האנושות, שקיבל פרסים רבים, ביניהם פרס נובל לשלום. הוא הגן יחד עם לינה הרבה פעמים על קארה בפני הנשיא. אך מתחת לפני השטח הוא עדיין שואף לשליטה עולמית, אם כי אופיו רך יותר.
 • לינה לות'ר לא שנאה יותר את קארה בעולם החדש, והיא הגנה עליה הרבה פעמים בפני הנשיאה יחד עם אחיה. כל זה השתנה ברגע חזרת הפאראגונים, כשהזיכרון שלה מהעולם החדש הוחלף בזה המקורי מהעולם הישן. מתברר כי העסקה אותה סגר לקס עם המוניטור בפרק "סופרגירל" האחרון לפני הקרוסאובר הייתה כי לקס יעזור למוניטור, וזה בתמורה יבטיח כי לינה תעבור את המשבר ללא שינוי.
 • אימם של לקס ולינה לא נמצאת יותר בכלא.
 • DEO מנוהל על ידי לות'רקורפ שבראשו עומד לקס לות'ר, עוזרת לו לינה לות'ר, ואימם מנהלת את קרן הצדקה של התאגיד.
 • ויליאם דיי לא חוקר יותר את אנדריאה, אלא את לקס לות'ר.
 • השתנה אורך הגל של גלי קיו, מה שמקשה על עבודתה של לינה.
 • לוויתן טרם עשה אף פעולה גלויה, ואפילו לא הספיק לפנות לאנדראה ולהפוך אותה לגיבורת על.
 • לקס לות'ר יודע את זהותה של קארה.
 • קארה עדיין זכתה בפרס פוליצר, וטרם פורסם על מה, כשזה כבר לא יכול להיות על חשיפת תוכניתו הזדונית של לקס.
 • תושבי עולמות שונים שנהרסו בגל האנטי-חומר ששלח אנטי-מוניטור במהלך המשבר זולגים לתוך כדור הארץ-פריים דרך חור תולעת אחד או יותר, מה שגורם להופעת כפילים שונים.
 • ביקום החדש לא קיימת טכנולוגיה המגינה את סופרגירל בפני קריפטונייט.

השלכות על "באטוומן"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לעולם הסדרה הצטרפו עולם-38 ועולם-73 לשעבר.
 • קייט מתחילה להאמין בעצמה.
 • קייט מאבדת הזדמנות פז לאתר את אליס.
 • בעולמה של קייט קיים קריפטונייט, הדבר היחיד שמאפשר לפגוע בחליפתה כדי להרוג אותה.
 • לקייט יש קריפטונייט.
 • קייט חיה באותו עולם עם קארה, כפי שרצתה.
 • במשרדה של קייט גרסה אחרת של אחותה התאומה בת'. היא חזרה מסמסטר לימודים מחוץ למדינה, ידע שלה שונה בפרטים קטנים, והיא מעולם לא נחטפה ולא הפכה לרעה. האירועים התפצלו ברגע התאונה, כשקייט שלה הצליחה להציל אותה ברגע האחרון. גם חיצונית היא שונה מאליסה, ונראית כמו בת' בתמונה של התאומות מהספרייה בעולם-99. מדובר בכפילה מכדור הארץ האחר שכנראה הגיעה דרך חור התולעת. מתברר כי שתי הגרסאות לא יכולות להתקיים בו זמנית, ואחת מהן צריכה למות כדי שהשנייה תחיה. בת' היא בעלת תואר שני באסטרופיזיקה, כך שהיא מקבלת בקלות את העניין.

השלכות על "ברק שחור"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לעולם הסדרה הצטרפו עולם-1 ועולם-38 לשעבר.
 • ג'ניפר פירס מקבלת הזדמנות המאפשרת לה להחליט איזה צד לקחת במחלוקת בה היא חיה.
 • הסוכן אודל נולד וחי בגות'אם סיטי.
 • ג'ניפר חוזרת מהריק שחור אליו נכנסה בתחילת המשבר, ובשל כך היא נשארה כפי שהייתה, ללא שינויים בזיכרון.

השלכות על "הפלאש"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לעולם הסדרה הצטרפו עולם-38 ועולם-73 לשעבר.
 • לאחר שנים של אימונים והתקדמות הדרגתית, מלוא פוטנציאל המהירות של בארי שוחרר בבת אחת.
 • ה-speed force, המספק כוחות לספידסטארים, כולל בארי וקיד פלאש, הזדהם בכוחו של הספקטר, ומת כתוצאה מכך.
 • כל אינסוף האישיויות של האריסון ולס ממולטיוורס הישן התמזגו במוחו של נאש ולס.
 • גורילה סיטי עבר לכדור הארץ-פריים.
 • העונה הנוכחית של הסדרה חולקה לשני חצאים, ציפייה למשבר והתמודדות עם מה שהשאיר אחריו.
 • המסר שנורה וסט-אלן השאירה להוריה נמחק.
 • האנטלקט העילי של גורילה גרוד לא נפגע כתוצאה מהמשבר, כך שהוא זוכר את מולטיוורס הישן, אבל גם מבין שהמצב השתנה.
 • הארטלי ראטווי הפך מידיד של צוות הפלאש לנבל.
 • גידעון ספרה כ-3,725,000,000,000 שינויים בין כדור הארץ-1 לכדור הארץ פריים.

השלכות על "החץ" ועל "החץ הירוק והקנריות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לעולם הסדרה הצטרפו עולם-38 ועולם-73 לשעבר.
 • אוליבר קווין מת פעמיים, ובהתאם הסדרה "החץ" נסגרת.
 • כל האירועים בעונה האחרונה והמקוצרת קשורים למשבר.
 • טליה אל-גול הפסיקה להילחם בתיאה קווין, וביחד הן החליטו ליצור את ליגת הגיבורים.
 • מיה סמוק הפכה ל"חץ הירוק" החדשה.
 • מיה סמוק מכירה את אביה.
 • ויליאם משלים עם אביו.
 • סוד קיומה של מיה נחשף בין הגיבורים.
 • לדיגל וליילה יש שני ילדים, ג'ון ושרה.
 • מיה סמוק הפכה למיה קווין.
 • ויליאם ומיה גדלו ביחד.
 • JJ לא הפך לנבל.
 • קונור בדרך להפוך לפושע.
 • דיינה נעלמה לאחר הלווייתו של אוליבר קווין והופיעה למחרת לפי הזמן שלה, לאחר עשרים שנה, כשמעולם לא הייתה קיימת במציאות החדשה, לא כבן אדם, לא כלוחמת צדק, ולא כשוטרת.
 • אחוזת קווין לא נחרבה בין עונה שנייה ושלישית, ומיה רואה בה את ביתה.
 • מיה ו-JJ מאורסים.
 • זואי בחיים.
 • הסירנה השחורה היא הגרסה הממוזגת של לורל לאנס למיניהן.
 • לוחמי הצדק מוערכים בסטאר סיטי כגיבורי העם.
 • אין גיבורי על או לוחמי צדק בסטאר-סיטי.
 • כשיצר את היקום החדש, הפך אוליבר קווין את גורל עירו. אירועים רבים בעבר קרו אחרת, וכמה אנשים חזרו לחיים. אוליבר הצליח להשתחרר רגע לפני שסלייד רצח את אימו, והצליח להציל אותה. טומי מרלין נשאר בחיים, ואף היה נשוי ללורל לאנס המקורית עד למותה. אמיקו קווין נשארה בחיים, וכך גם קוונטין לאנס.
 • כתוצאה מכך סטאר סיטי הפכה לעיר הבטוחה ביותר בעולם, ללא פשעים בין 2019 לבין 2040. רשת הקנריות לא קמה. לא הייתה יותר חומה בין חלקי העיר, ורנה הוא ראש העיר של כולה שנים רבות.
 • רק בשנת 2041 העיר עלתה בלהבות ונפלה, הכל באשמת מיה קווין.
 • נראה כי אוליבר הצליח להחזיר את כל הקרובים אליו, כל עוד זה לא הפריע ליצירתו כגיבור ולכן יצר פרדוקס. בין היתר אביו לא חזר. גם לורל לאנס המקורית לא חזרה, והסירנה השחורה מזוהה כאחת שבאה מכדור ארץ אחר טרום משבר.
 • לרוי אחרי המשבר יש יד ביונית, אף על פי שידו נפגעה כתוצאה מהמשבר, ולכן הפגיעה לא הייתה אמורה לחזור על עצמה בעולם החדש.
 • ג'ון דיגל עבר עם משפחתו למטרופוליס, ורגע אחרי שהמשפחה נסעה נפל מטאור לידו, כשהוא מביא איתו את הטבעת של הפנס הירוק.

השלכות על "אגדות המחר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לעולם הסדרה הצטרפו עולם-38 ועולם-73 לשעבר.
 • בפרק העונה הראשונה "סטאר סיטי 2046" נעשתה טעות בהמשכיות, דבר שלא קרה יותר בסדרות היקום. המשבר נתן הזדמנות לתקן את הבעיה, באמצעות העברת אירועי אותו פרק לעולם אחר.
 • ראיין צ'וי הופך מפרופסור לגיבור, וטרם פורסם אם ייקח חלק בסדרה כמחליפו של ריי פאלמר.
 • קוונטין לאנס נשאר בחיים.
 • נול הגורל ששבריו היו מפוזרים ברחבי המולטיוורס חזר להיות בעולם יחיד של כדור הארץ-פריים, מה שהחזיר את הכוחות לאחיות של צ'רלי.

השלכות על שאר המולטיוורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הפלאש מהסדרה "הברק" מת.
 • קלארק קנט מעולם סמולוויל מגלה את קיומו של המולטיוורס.
 • באטמן שהפך לנבל באחד העולמות נהרג.
 • ג'ונה הקס באחד העולמות מקבל את הצלקת שלו.
 • אחד העולמות נותר בלי סופרמן.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרוסאובר מכיל חמישה פרקים. אירועי המשבר לא התפרסו על פני פרקים של סדרות שונות שישודרו במהלך אותו שבוע בדצמבר, כמקובל בקרוסאוברים השנתיים של יקום החץ, אלא התחלקו לשני חלקים: שלושה פרקים בדצמבר 2019, לפני פגרת חג המולד, ושני נוספים מיד לאחריה, בינואר 2020. הפרקים בסדרות "סופרגירל" (9 בעונה 5), "באטוומן" (9 בעונה 1) ו"הפלאש" (9 בעונה 6) שודרו ב-8, 9 ו-10 בדצמבר 2019 בהתאמה. ב-14 בינואר 2020 שודרו שני פרקים ברצף: הפרק של "החץ" (8 בעונה 8) והפרק הראשון לעונה 5 של "אגדות המחר", ששובצה במחציתה השנייה של עונת השידורים 2019–2020, במשבצת השידור שמפנה הסדרה "החץ", עם תום עונתה האחרונה והמקוצרת. פרק של "ברק שחור" (9 בעונה 3) ששודר לאחר הפרק של "באטוומן" הוקדש גם הוא למשבר. הצילומים החלו ב-24 בספטמבר 2019 והסתיימו בשבוע הראשון של נובמבר.

ב-22 בנובמבר פורסם הפוסטר הרשמי הראשון של הקרוסאובר. ב-24 בנובמבר פורסם הטריילר הראשון, בן כחצי דקה.[26] ב-3 בדצמבר פורסם הטריילר המלא הראשון[27] וב-6 בדצמבר השני.[28] ב-11 בדצמבר פורסם פוסטר נוסף לקראת פתיחת הסטרימינג של שלושת הפרקים הראשונים.[29] בהמשך פורסמו עוד כמה פוסטרים עם מספר גיבורים קטן בכל אחד. ב-7 בינואר פורסם הפוסטר הרשמי האחרון של הקרוסאובר, שנבנה בצורה סימטרית לפוסטר הראשון.

הרשת The CW הזמינה את קווין סמית, שחקן, במאי, תסריטאי, מפיק, עורך, מנחה תוכניות טוק-שואו וחובב גדול של קומיקס, להגיש תוכנית ראיונות מיוחדת שלוותה את המשבר. התוכנית בשם "תוצאות המשבר" ("Crisis Aftermath") שודרה בשני חלקים, בשעה שלאחר הפרק הראשון והשלישי של הקרוסאובר בדצמבר.

הופעות אורח[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוצרי הקרוסאובר השתדלו להביא ככל שיותר שחקנים ודמויות לתפקידי אורח. מייקל רוזנבאום (לקס לותור) לא הסכים לתנאים. עזרא מילר חוזר להיות בארי אלן מיקום הקולנועי של DC. טום אליס שב לתפקיד השטן מהסדרה "לוציפר". טום ולינג חוזר להיות קלארק קנט מהסדרה "סמולוויל", כשאריקה דוראנס משחקת לצדו שוב את לויס ליין יחד עם התפקיד הרגיל אמא של קארה, אלורה זור-אל. במקביל לריי פאלמר, ברנדון ראות' חוזר לשחק את הסופרמן סרט סופרמן חוזר משנת 2006. למוניקה גרט משחק שני תפקידים בו זמנית, המוניטור ואחיו אנטי-מוניטור. ג'ונתון שק, המשחק במספר פרקי "אגדות המחר" את איש המערב הפרוע ג'ונה הקס, מגלם את כפילו מעולם אחר בקרוסאובר. דומיניק פרסל יחד עם מיק רורי (גל חום (אנ')) משחק גם את כפילו. אוסריק צ'או נבחר לשחק את ראיין צ'וי (אטום), לקראת עזיבתם הקרובה של ריי פאלמר ונורה דארק את "אגדות המחר". סטיבן לובו לוהק לתפקיד הבלש ג'ים קוריגן, הכלי המחזיק בתוכו את הספקטר. לא ידוע לאיזה עולם שייך קוריגן, אבל לא לעולם-1, בו כבר הופיעה דמותו בסדרה קונסטנטין בגילום שחקן אחר. קווין קונרוי, שדיבב את באטמן (ברוס ויין) בעיבודים מונפשים רבים, מגלם אותו גם בקרוסאובר, הפעם בדמות הדומה לזאת מעולם "קץ הממלכה". רוברט וול חזר לתפקיד אלכסנדר נוקס מסרט "באטמן" מ-1989. מארב וולפמן, אחד משני כותבי הקומיקס המקורי משתתף בתפקיד עצמו, במקביל להיותו תסריטאי בחלק הרביעי של הקרוסאובר. ויל ויטון, כוכב הסדרה מסע בין כוכבים: הדור הבא, שם שיחק את וסלי קראשר, מופיע בתפקיד תושב כדור הארץ-38 שמנסה לשכנע את סביבתו ברחוב הומה אדם כי סוף העולם הגיע. כמו כן הובאו מספר רב של שחקנים מסדרות שונות, ביניהם שתי שחקניות "מורשת העטלף", חמישה שחקני "סטארגירל", שחקן "באטמן" מ-1966, חמישה שחקני "טיטאנים", חמישה שחקני "סיירת האבדון" ושחקן "היצור מן הביצה". שחקנים רבים לא השתתפו מסיבות מגוונות. בין היתר, לינדה קרטר הידועה מתפקידה כדיאנה פרינס (וונדר וומן) בסדרה "אשת חיל" משנות השבעים, תוכננה להשתתף בקרוסאובר אך בסוף זה לא קרה. קרטר כבר השתתפה ביקום החץ, וגילמה את נשיאת ארצות הברית בעולמה של "סופרגירל", שפרשה מתפקידה עקב היחשפותה כחייזרית.

פרק "ברק שחור"[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהקרוסאובר משתרע רשמית על חמש סדרת, ו"ברק שחור" לא נמצאת ביניהם, הפרק שלה בשבוע הראשון של הקרוסאובר היה חלק חשוב מהאירועים. הרבה זמן לפני שידורו כבר היה ניתן להבין שלפחות סצנה אחת של הפרק התשיעי של העונה תתייחס למשבר. זאת מכיוון שהרשת החליטה לשדר אותו בשעה שלאחר הפרק השני של הקרוסאובר, אף על פי ששאר הסדרות הלא קשורות אליו בוטלו באותו שבוע, כדי למקד את עניין הצופים באירוע המרכזי. יתרה מכך, ב-7 בינואר שובץ השידור החוזר של הפרק, שוב מיד אחרי שידור חוזר של אותו פרק של "באטוומן", ואף מחוץ ליום השידורים הרגיל שלו.

ב-2 בדצמבר העניין הפך לרשמי, כששודר הקדימון לפרק מדובר. התברר שהפרק כולו מוקדש למשבר מנקודת מבטו של עולמה של הסדרה. הפרק נקרא תחילה "האבן השלישית מהשמש", אך בהמשך שמו שונה ל"המשבר בעולם", בדומה לשם הקרוסאובר.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקנ/ית דמות כינוי עולם ישן עולם חדש סדרת הבית
שחקני "סופרגירל" מליסה בנויסט קארה זור-אל / קארה דנברס סופרגירל 38 פריים סופרגירל
קיילר לי אלכס דנברס X
דייוויד היירווד ז'ון ז'ונס הצייד ממאדים
ניקול מיינס ניה נאל החולמת
ג'סי ראת (אנ') קוורל דוקס ברייניאק 5
קייטי מקגראת' לינה לות'ר X
ג'ון קראייר לקס לות'ר
אזי טפסאי (אנ') קלי אולסן
אריקה דוראנס[א] אלורה זור-אל
טיילר הקלין קאל-אל / קלארק קנט סופרמן סופרגירל, סופרמן ולויס
ג'ון דיגן X
שחקני "באטוומן" רובי רוז קייט קיין באטוומן 1 באטוומן
קמרוס ג'ונסון לוק פוקס באטווינג 99 &[ב] X
שחקני "הפלאש" גרנט גאסטין בארי אלן הפלאש 1 פריים הפלאש
קנדיס פאטון אייריס וסט-אלן X
קרלוס ואלדז סיסקו ראמון וייב
דניאל פאנאבייקר קייטלין סנואו X
X קילר פרוסט
הארטלי סויר ראלף דיבני האיש המוארך
טום קוואנו האריסון "נאש" ולס פרייה טרם פורסם
ג'ון וסלי שיפ בארי אלן הפלאש 90[ג] &[ב] הברק
אמנדה פייס (אנ') טינה מקגי[ד] X
ריינה הארדסטי ג'וסלין ג'קם מכשפת מזג האוויר 1 פריים הפלאש
שחקני "החץ" סטיבן אמל אוליבר קווין החץ הירוק החץ
X הספקטר - X
אוליבר קווין החץ הירוק 16 &[ב] אגדות המחר
דייוויד רמזי ג'ון דיגל ספרטן 1 פריים החץ
קייטי קסידי לורל לאנס הקנרית השחורה &[ב]
ג'וליאנה הרכבי (אנ') דיינה דרייק פריים[ה] החץ[ו]
X 2 &[ב] X[ד]
קתרין מקנמרה מיה סמוק החץ הירוק 1 פריים החץ[ו]
אודרי מארי אנדרסון (אנ') ליילה מייקלס המבשרת החץ
מוביוס אנטי-מוניטור יקום האנטי-חומר X
ריק גונזאלז (אנ') רנה רמירז כלב פרא 1 פריים החץ
X 2 &[ב] X[ד]
קתרינה לאו ניסה אל-גול[ד] 1 פריים החץ
מתיו נייבל ראס אל-גול[ד]
מנו בנט סלייד וילסון[ד] דת'סטרוק
ילדים אלמונים ג'ון דיגל X
שרה דיגל 1[ז]
שחקני "אגדות המחר" קייטי לוץ שרה לאנס הקנרית הלבנה / הקנרית השחורה 1 אגדות המחר
ברנדון ראות'[ח] ריי פאלמר אטום
דומיניק פרסל מיק רורי גל חום 74 &[ב] X
1 פריים אגדות המחר
מאט ראיין (אנ') ג'ון קונסטנטין X אגדות המחר[ט]
ניק זאנו נייט הייווד סטיל אגדות המחר
ג'ס מקלן (אנ') אווה שארפ (12) ראונדהאוס
ג'ונתון שק (אנ') ג'ונה הקס X 18 &[ב] X
ונטוורת' מילר לאונרד[י][י"א] 74
בן דיסקין (אנ') ביבו[י"א] 1 פריים אגדות המחר
ניל מקדונו דמיאן דארק[ד]
שחקני "ברק שחור" קרס ויליאמס (אנ') ג'פרסון פירס ברק שחור 73[י"ב] ברק שחור
תפקידים חוזרים
מיקום החץ
למוניקה גרט (אנ') מאר נובו המוניטור לא פורסם[י"ג] &[ב] X
מוביוס אנטי-מוניטור יקום האנטי-חומר
ביטסי טולוץ' לויס ליין X 38 פריים סופרמן ולויס
75 &[ב] X
ראסל טובי ריי טריל הריי 1 פריים לוחמי החופש: הריי
סדרות אחרות טום ולינג קאל-אל / קלארק קנט סופרמן 167[י"ד] סמולוויל
אריקה דוראנס[א] לויס ליין X
טום אליס לוציפר מורנינגסטאר 666[ט"ו] לוציפר
אשלי סקוט הלן קייל הציידת 203[ט"ז] &[ב] מורשת העטלף
דיינה מייר ברברה גורדון[י"א] באטגירל / אורקל
ברק בסינג'ר (אנ') קורטני ויטמור סטארגירל &[ב] 2[י"ז] סטארגירל
איווט מונראל יולנדה מונטז ויילדקאט
הנרי תומאס צ'ארלס מק'ניידר דוקטור מידנייט
לו פריניו ג'וניור (אנ') ריק טיילר איש השעה
רובוט ענק פאט דוגן S.T.R.I.P.E.
ברט וורד (אנ') דיק גרייסון רובין 66[י"ח] &[ב] באטמן
קורן וולטרס (אנ') ג'ייסון תוד 9[י"ט] טיטאנים
אלן ריצ'סון הארנק הול הנץ
מינקה קלי דון גריינג'ר היונה
טיגאן קרופט רייצ'ל רות' רייבן
אנה דיאופ קוריאנד'ר / קורי אנדרס סטארפייר
אפריל בולביי ריטה פאר אלסטי גירל 21[כ] סיירת האבדון
דיאן גררו (אנ') קיי צ'ליס קרייזי ג'יין
ג'ויבן וייד (אנ') ויקטור סטון סייבורג
ריילי שאנאן קליפורד סטיל רובוטמן
מת'יו זוק לארי טריינור איש הנגטיב
דרק מירס אלק הולנד היצור מן הביצה 19[כ"א] &[ב] היצור מן הביצה
סרטים עזרא מילר בארי אלן הפלאש לא פורסם[כ"ב] "ליגת הצדק" ואחרים
ברנדון ראות'[ח] קאל-אל / קלארק קנט סופרמן 96[כ"ג] "סופרמן חוזר" ואחרים
רוברט וול אלכסנדר נוקס X 89[כ"ד] &[ב] "באטמן" 1989
ניצבים רבים גיבורים רבים[ד] חייל הפנסים הירוקים 12[כ"ה] "גרין לנטרן" 2011
תפקידים חדשים אוסריק צ'או (אנ') ראיין צ'וי X 1 פריים X
קווין קונרוי ברוס ויין באטמן 99 &[ב]
סטיבן לובו (אנ') ג'ים קוריגן X לא פורסם
X הספקטר -
מלאני מרקוסקי (אנ') קסנין, אשתו של המוניטור X לא פורסם[י"ג] &[ב]
איילין פידי נשיאת ארצות הברית לא פורסם פריים
ראול הררה ג'ון סארגנ'ט סארגון המכשף
מארב וולפמן (אנ') מארב וולפמן X
ויל ויטון אלמוני הצועק על סוף העולם 38
שני תינוקות אלמונים ג'ונתן קנט סופרמן ולויס
פרק "ברק שחור"
שחקני "ברק שחור" קרס ויליאמס (אנ') ג'פרסון פירס ברק שחור 73[י"ב] פריים ברק שחור
X Gen 1 &[ב] X
ברק שחור Jinn 2
צ'יינה אן מקליין ג'ניפר פירס ברק 73[י"ב] פריים ברק שחור
Gen 1 &[ב] X
Jinn 2
ג'יימס רימר פיטר גמבי X 73[י"ב] פריים ברק שחור
נאפסה ויליאמס (אנ') אניסה פירס רעם / ציפור שחורה
X Gen 1 &[ב] X
רעם Jinn 2
כריסטינה אדמס (אנ') לין סטיוארט X 73[י"ב] פריים ברק שחור
Gen 1 &[ב] X
Jinn 2
 1. ^ 1 2 משחקת שני תפקידים - את אלורה זור-אל ואת לויס ליין מעולם-167
 2. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 טרם פורסם האם מדובר באותם עולמות או לא, והאם הם בכלל קיימים או לא, ולא בטוח אם יפורסם
 3. ^ עולם 90 הוא עולם הבית של הסדרה "הברק"
 4. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 חומר ארכיון בלבד
 5. ^ קיימת אף על פי שנעלמו עקבותיה במציאות החדשה
 6. ^ 1 2 ויככבו גם בסדרה העתידית "החץ הירוק והקנריות"
 7. ^ לא הייתה קיימת מאז הפלאשפוינט
 8. ^ 1 2 משחק שני תפקידים - את ריי פאלמר ואת סופרמן מעולם-96
 9. ^ ראיין גילם את אותה דמות בתפקיד ראשי קודם לכן בסדרה "קונסטנטין" של NBC, ולאחר מכן דיבב אותה בסדרת רשת ושלושה סרטי המשך, אבל הם לא נחשבים לחלק מהקנון ביקום החץ
 10. ^ AI של וייבריידר שנוצר בצלמו של לאונארד סנארט, הוא קפטן קולד
 11. ^ 1 2 3 בקולם בלבד
 12. ^ 1 2 3 4 5 עולם 73 הוא עולם הבית של הסדרה "ברק שחור"
 13. ^ 1 2 עולם הבית של המוניטור
 14. ^ עולם 167 הוא עולם הבית של הסדרה "סמולוויל"
 15. ^ עולם 666 הוא עולם הבית של הסדרה "לוציפר"
 16. ^ עולם 203 הוא עולם הבית של הסדרה "מורשת העטלף"
 17. ^ עולם הבית של הסדרה העתידית "סטארגירל"
 18. ^ עולם 66 הוא עולם הבית של הסדרה "באטמן"
 19. ^ עולם 9 הוא עולם הבית של הסדרה "הטיטאנים"
 20. ^ עולם 21 הוא עולם הבית של הסדרה "סיירת האבדון"
 21. ^ עולם 19 הוא עולם הבית של הסדרה "היצור מו הביצה"
 22. ^ עולם הבית של היקום הקולנועי של DC
 23. ^ עולם 96 הוא עולם טרילוגיית סופרמן חוזר וקץ הממלכה
 24. ^ עולם 89 הוא עולם הבית של סדרת סרטי באטמן
 25. ^ עולם 12 הוא עולם הבית של הסרט "גרין לנטרן"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרק IMDB Logo 2016.svg "סופרגירל", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 • פרק IMDB Logo 2016.svg "באטוומן", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 • פרק IMDB Logo 2016.svg "ברק שחור", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 • פרק IMDB Logo 2016.svg "הפלאש", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 • פרק IMDB Logo 2016.svg "החץ", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 • פרק IMDB Logo 2016.svg "אגדות המחר", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Red skies discovered on extreme brown dwarf". Astronomy Magazine (באנגלית) (United Kingdom: University of Hertfordshire). 6 בפברואר 2014. בדיקה אחרונה ב-21 במאי 2019. 
 2. ^ 1 2 Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 3. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 4. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 5. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 6. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 7. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 8. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 9. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 10. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 11. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 12. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 13. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 14. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 15. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 16. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 17. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 18. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 19. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 20. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 21. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 22. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 23. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 24. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 25. ^ Wikiquote-logo-he.svg ויקיציטוט (באנגלית)
 26. ^ קובץ וידאו Crisis on Infinite Earths | Trailer 1, קדימון באתר יוטיוב, 24 בנובמבר 2019
 27. ^ קובץ וידאו Crisis On Infinite Earths Trailer, קדימון באתר יוטיוב, 3 בדצמבר 2019
 28. ^ קובץ וידאו Crisis On Infinite Earths | Extended Trailer | The CW, קדימון באתר יוטיוב, 6 בדצמבר 2019
 29. ^ Twitter bird logo.svg ציוץ של "הפלאש" ברשת CW ברשת החברתית טוויטר, 11 בדצמבר 2019


DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
עיבודים למדיות נוספות
סרטים
סרטי לייב אקשן באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרליגת הצדק: גרסת סניידרבאטמן
היקום הקולנועי המורחב של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקליגת הצדקוונדר וומןוונדר וומן 1984יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)אקוומןשהאזאםציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתבלאק אדםהפלאששהאזאם: זעם האליםאקוומן והממלכה האבודה
סרטי אנימציה באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן נגד דרקולהבאטמן: מתחת לברדס האדוםהסיפור של באטמןבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםכוח הטיטאנים חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםליגת DC סופר-פטס
יקום סרטי האנימציה המקוריים של DC הבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק: מלחמהליגת הצדק: כס אטלנטיסליגת הצדק האפלליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעיריםהטיטאנים הצעירים: חוזה יהודהבאטמן: האשוונדר וומן: השושלת ממשיכהסופרמן: הבן האדוםליגת הצדק האפל: מלחמת אפוקליפסבאטמן: ליל כל הקדושים הארוךבאטמן: נשמת הדרקון
סדרות טלוויזיה
סדרות לייב אקשן Y: האיש האחרוןאיי זומביאשת חילבאטמןגות'האםהברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףסנדמןקונסטנטיןקריפטון
יקום החץ החץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויס
סדרות רשת מונפשות: ויקסןלוחמי החופש: הריי
אירועי קרוסאובר: הפלישהמשבר בארץ-Xעולמות אחריםהמשבר בעולמות האינסופיים
סדרות אנימציה באטמן - הסדרה המצוירתבאטמן: הדור הבאהבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאניםליגת הצדק: סדרת האנימציהליגת הצדק - הדור הבאסופרמן: סדרת האנימציה
DC Universe טיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצההארלי קוויןסטארגירל
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמןפייבלספריצ'ר
כותבים ומאיירים
ג'ף ג'ונסמארק ויידג'ף לובג'ים ליג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר