המשבר בעולמות האינסופיים (יקום החץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


המשבר בעולמות האינסופיים
Crisis on Infinite Earths
קרוסאובר של יקום החץ
לחצו כדי להקטין חזרה
המוניטורז'ון ז'ונסלקס לות'ור-38סופרמן קץ הממלכההמבשרתקלארק קנט-38לויס ליין-38ג'ון קונסטנטיןקייט קייןאוליבר קוויןג'פרסון פירסבארי אלן-90אייריס וסט-אלןסיסקו ראמוןקארה דנברסשרה לאנסמיק רוריבארי אלן-1COIE official poster.jpg
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

תאריכי שידור 8 בדצמבר 201914 בינואר 2020
שפה אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סופרגירל
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק אחת"
פרק 9 (עונה 5)
תאריך שידור מקורי 8 בדצמבר 2019
תסריט דרק סימון וג'יי פארבר
בימוי ג'סי וורן
באטוומן
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק שתיים"
פרק 9 (עונה 1)
תאריך שידור מקורי 9 בדצמבר 2019
תסריט דון וייטהד והולי הנדרסון
בימוי לורה בלסי
ברק שחור (לא רשמית)
"ספר ההתנגדות: חלק ארבע: המשבר בעולם"
פרק 9 (עונה 3)
תאריך שידור מקורי 9 בדצמבר 2019
תסריט לאמונט מגי
בימוי טאשה סמית'
הפלאש
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק שלוש"
פרק 9 (עונה 6)
תאריך שידור מקורי 10 בדצמבר 2019
תסריט לורן סרטו וסטרלינג גייטס
בימוי דוד מקווירטר
החץ
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק ארבע"
פרק 8 (עונה 8)
תאריך שידור מקורי 14 בינואר 2020
תסריט מארק גוגנהיים ומארב וולפמן
בימוי גלן וינטר
אגדות המחר
"המשבר בעולמות האינסופיים: חלק חמש"
פרק 1 (עונה 5)
תאריך שידור מקורי 14 בינואר 2020
תסריט קטו שימיזו ואובה מוחמד
בימוי גרגורי סמית'
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המשבר בעולמות האינסופיים הוא אירוע הקרוסאובר השנתי של יקום החץ לעונת השידורים 20192020. האירוע כולל חמישה פרקים המשלבים בין סדרות היקום "סופרגירל", "באטוומן" (הסדרה החדשה ביקום), "הפלאש", "החץ" ו"אגדות המחר". הקרוסאובר יתקיים ב-8, 9 ו-10 בדצמבר 2019 וב-14 בינואר 2020. גם הפרק המקביל בסדרה "ברק שחור" בשם "המשבר בעולם" יוקדש למשבר, אף על פי שלא מהווה חלק מהקרוסאובר באופן רשמי, והוא ישודר ב-9 בדצמבר, מיד אחרי הפרק של "באטוומן". המשבר מהווה המשך לאירועי הקרוסאובר השנתי הקודם, עולמות אחרים, ופורסם כי ישפיע משמעותית על הנעשה ביקום החץ. בין היתר אוליבר קווין, הגיבור הראשי של סדרת "החץ", ייהרג במהלכו, במקביל לסגירת הסדרה בתום שמונה שנות שידור. הקרוסאובר נוצר בהשראת מיני-סדרת הקומיקס של יקום DC, "המשבר בעולמות האינסופיים" משנת 1985. המשבר עצמו יימשך הרבה מעבר לקרוסאובר, שיכיל את שיאו, והוא התחיל ב-15 באוקטובר 2019.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

משבר 2024 לשעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האירוע המכונה "משבר 2024" עומד במרכזה של הסדרה "הפלאש", ומוזכר לעיתים בסדרות האחרות ביקום. מהעונה הראשונה היה ידוע כי המשבר יתקיים ב-25 באפריל 2024. באותו אירוע היה צפוי להתקיים קרב בין בארי אלן (הפלאש) לבין איאוברד ת'ון (הפלאש ההפוך). באירוע ישתתפו גם, מצד גיבורי העל, אוליבר קווין (החץ הירוק), ריי פאלמר (אטום), וקנדרה סונדרס (הוקגירל). היה צפוי כי בחצות הלילה יתמודדו אלן ות'ון בקרב אימתנים מעל שתי משאיות הרוסות הדולפות דלק בסנטרל סיטי, כשברגע השיא יתנגשו אחד בשני במלוא מהירותם, המהווה את כוח העל של שניהם, ויעלמו יחדיו. התיאור מזכיר אניהילציה, התנגשות בין חומר לאנטי חומר, מושג מעולם הפיזיקה, כשה-speed force של אצני יקום החץ וה-speed force השלילי שנוצר בידי ת'ון כחלק ממזימותיו ואומץ על ידי נורה וסט-אלן (אנ'), בתו של אלן, משחקים את תפקידי החומר והאנטי חומר. בינתיים, אטום יעזור למשטרה לפנות את האזרחים מהאזור.

הסנטרל סיטי סיטיזן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסנטרל סיטי, עיר מגוריו של הפלאש, מתפרסם עיתון דיגיטלי בשם "סנטרל סיטי סיטיזן" (האזרח/ית מסנטרל סיטי) ואייריס וסט-אלן, אשתו של בארי אלן, משמשת כיוזמת, בעלים ומוציאה לאור שלו. מתוך מיליוני תושבי העיר, לעיתון יש כמה מאות אלפי מנויים נכון לחודשיים לפני הקרוסאובר. בעתיד, העיתון פרסם ידיעה מורחבת על משבר ההתנגשות בין אלן לת'ון ככתבה ראשית בעמוד השער בתאריך 25 באפריל 2024: "הפלאש נעדר, נעלם במשבר" מאת אייריס וסט-אלן. בעמוד מופיעות גם כתבות נוספות, חלקן קשורות לאירועים שונים ביקום החץ, כמו כתבה על הצלחת המיזוג בין "תעשיות ויין" (אנ'), החברה המסחרית בבעלותה של קייט קיין (באטוומן), לבין "תעשיות קווין" (אנ') של אוליבר קווין. כתבה נוספת, שקשורה ישירות למשבר בעולמות האינסופיים ואף מוזכרת בידיעה הראשית, מספרת על תקופה קצרה בסנטרל סיטי, במהלכה הפכו השמיים לאדומים כדם. בניגוד לכתבה של וסט-אלן, שנכתבה לפי חוקי הכתיבה העיתונאיים, הכתבה על השמיים האדומים מכילה גיבוב של מילים, כשלחלק מהמשפטים אין כלל משמעות. הטקסט לא נכתב בידי תסריטאי הסדרה "הפלאש", אלא הועתק מכתבה באתר חדשות האסטרונומיה העולמית מפברואר 2014, כחצי שנה לפני עליית הסדרה.[1] לאחר ההעתקה שונה הטקסט במקצת כך שהאירועים עברו מבריטניה לסנטרל סיטי, ומשפטים רבים עוותו. כך לדוגמה, המשפט "גמדים חומים משתרעים על הקו שבין כוכבים לכוכבי לכת" קוצץ עד כדי משפט חסר פשר "הקו שבין כוכבים לכוכבי לכת".

המשבר, שצפוי היה להתקיים ב-25 באפריל 2024, עבר שינויים רבים במהלך העונות של הסדרה "הפלאש", בהתאם להתפתחויות של קו הזמן. בין היתר הכתבה של וסט-אלן נעלמה לכמה ימים בעונה הראשונה, כשת'ון נכשל זמנית להפוך את בארי אלן לפלאש. כאשר צפוי היה סאביטר לרצוח את אייריס וסט, הופיע שם של עיתונאית אחרת כמי שכתבה את הידיעה, ושמה של אייריס חזר לאחר שניצלה. בימים בהם הפלאש היה עלול למות, הופיע במקומו כגיבור הידיעה וולי וסט (קיד פלאש), אחיה הצעיר של אייריס.

עולמות אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עולמות אחרים (יקום החץ)

בדצמבר 2018 שודר ברשת CW אירוע הקרוסאובר השנתי של יקום החץ בשם "עולמות אחרים". במהלכו החליט מר נובו (המוניטור) (אנ'), ישות קוסמית עם כוחות אדירים, לבחון עולמות שונים של המולטיוורס (העולם של היקומים המקבילים) (אנ'), כדי למצוא אחד שיוכל להוביל את המאבק שיציל את כל אינסוף העולמות במולטיוורס מהריסה מוחלטת במשבר הצפוי.

במהלך אירועי "עולמות אחרים" סוגר אוליבר קווין עסקה עם מר נובו, לפיה יעשה כל מה שיידרש ממנו כדי להציל את אינסוף העולמות במשבר הצפוי, ובתמורה יציל המוניטור את חייהם של הפלאש (בארי אלן) ושל סופרגירל (קארה דנברס), שעמדו למות בניסיון להציל את העולם ממזימותיו של ג'ון דיגן (דוקטור דסטיני) (אנ'), הנבל של "עולמות אחרים". בסופם הובס ונכלא דיגן, חדר ליד רוג'ר היידן (פסיכו-פיראט) (אנ'), נבל-על נוסף. השניים צפוים להיות בצבא הנבלים במשבר בעולמות האינסופיים.

כמו כן, הפלאש בארי אלן מכדור הארץ-90, גיבור הסדרה הברק משנות התשעים, שלקח חלק בקרוסאובר, נעלם בהנף ידו של המוניטור, ולא ידוע לאן הגיע.

היעלמותו של בארי אלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשבר צפוי בארי אלן (הפלאש) להיעלם בהתנגשות חזיתית עם הפלאש ההפוך תוך כדי ריצה. נכון לקו הזמן הנוכחי, כשלו כל הניסיונות למצוא אותו במשך עשרות שנים, ובגיליון "הסנטרל סיטי סיטיזן" משנת 2049 פורסם כי הפלאש עדיין נעדר. בשנת 2056 הפלאש כבר חזר, והוא מעביר הודעה לצוות "אגדות המחר" בנושא "הפלישה" (אנ'), הקרוסאובר השנתי של 2016. צפוי כי קו הזמן ישתנה והפלאש יינצל, מכיוון שלא נמסר שהעונה השישית הצפויה של הסדרה, בעונת השידורים 2019–2020, תהיה האחרונה, או אף תקוצר בדומה לסדרה "החץ". עם זאת, בפרק הראשון לעונה של "הפלאש" המוניטור אמר לברי אלן כי היקום בסכנה והדרך היחידה להצילו היא אם הפלאש ימות. לכן בחצי הראשון של העונה מתמודדים גיבורי הסדרה עם ציפייה למותו של אלן במשבר בדומה לציפייה למותה של אייריס באחת העונות הקודמות. כמו כן, לשחקן גרנט גאסטין, המגלם את הפלאש, יש חוזה חתום לשבע עונות.

פלאשפוינט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף העונה השנייה של הסדרה "הפלאש" מחליט בארי אלן לחזור לעבר כדי להציל את אמו ביום בו ת'ון רצח אותה. לאחר שמצליח, הוא חוזר לזמן ממנו עזב ומגלה שינויים מפליגים. בין היתר, אמו ואביו בחיים. הוא חי באושר במשך כמה חודשים עד שמבין שעשה טעות גורלית ומחליט לבטל את התערבותו ולאפס את קו הזמן. העולם חוזר ברובו לקדמותו, אך מתגלים כמה שינויים מטרידים כתוצאה מההתערבות בקו הזמן. למשל, אחיו של סיסקו ראמון נהרג, קייטלין סנואו קיבלה כוחות של קילר פרוסט, אייריס וסט-אלן נרצחה על ידי סאביטר, ראלף דיבני לא נהרג בפיצוץ במעבדות סטאר שהפך את בארי אלן לפלאש, וכך הלאה. אחד השינויים המפליגים ביותר הוא שבתם של ג'ון דיגל וליילה מייקלס, בייבי שרה, נעלמה, ובמקומה התברר שנולד להם בן, בייבי ג'ון או JJ. לאחר שהדבר נודע לדיגל, הוא אף לא דיבר עם בארי אלן למשך זמן מה, עד שהם השלימו. גם ליילה אמרה פעם שזה היה מוזר מאוד לגלות יום אחד שהייתה לה בת שהיא לא מודעת לעצם קיומה.

סמולוויל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סמולוויל

"סמולוויל" היא סדרת דרמה אמריקאית על אודות קלארק קנט ששודרה במשך עשר עונות, משנת 2001 עד 2011, ברשתות The WB ו-The CW. הסדרה זכתה להצלחה רבה במהלך שידורה ולאחריה. העלילה מתמקדת בחייו של קלארק קנט מגיל 14 עד 24, ביום בו למד לעוף והפך לסופרמן והשתתפו בה מספר רב של גיבורי-על ונבלי-על מ-DC קומיקס. לאחר תום הסדרה נעשו ניסיונות רבים מצד הצופים המעריצים להמשיך אותה, מה שאכן קרה פעמיים: בפעם הראשונה פורסמה סדרת קומיקס בשם "סמולוויל: עונה 11" (אנ'), המהווה המשך ישיר לאירועי הסדרה, לאחר העונה העשירית. הסדרה רצה במשך כשנתיים, מ-2013 עד 2015. כשהוחלט על קרוסאובר של יקום החץ "המשבר בעולמות האינסופיים", נעשה ניסיון שני להמשיך את "סמולוויל" לזמן קצר במסגרת הקרוסאובר. מספר דמויות מ"סמולוויל" נשקלו כמשתתפות אפשריות בקרוסאובר, ולבסוף הוחלט כי טום ולינג ואריקה דוראנס יחזרו לשחק את קלארק קנט ולויס ליין בהתאמה. דוראנס כבר השתתפה ביקום החץ בסדרה "סופרגירל", בתפקיד אחר - אלורה זור-אל, אמה של קארה, ותחזור לשחק אותה במקביל בקרוסאובר. עדיין קיים סיכוי לצירוף דמויות נוספות, על אף שצילומי הקרוסאובר כבר החלו. בהתאם לעלילה, העולמות של הסדרה "סמולוויל" - העולם הראשי בו התרחשו אירועי הסדרה, עולם המראה בו ביקר קלארק פעמיים, ועולם נוסף לתוכו נקלע עם לויס ליין במהלך העונה ה-11, מתבררים כחלק מעולמות המולטיוורס של יקום החץ, מה שמאפשר לתושביהם לקחת חלק במשבר המתפרס על פני עולמות רבים. הפקת הקרוסאובר הודיעה כי לצורך הקרוסאובר ייחשבו קאנוניות גם הסדרה וגם עונה 11. ההמשכיות של האירועים תשמר בעקבות העובדה ששלושת התסריטאים של הפרק "באטוומן" בקרוסאובר, בו יופיעו ולינג ודוראנס, היו גם תסריטאים בסדרת "סמולוויל" עצמה, והתסריט הועבר לאישור ליוצר הסדרה ההיא.

מכיוון שהמוניטור והאנטי-מוניטור לא שייכים לעולם מסוים במולטיוורס אלא ליקום כולו, עשויים אירועי עונה 11 לקבל חשיבות גדולה בהרבה עבור המשבר. במהלך העונה נלחמים סופרמן וליגת הצדק העתידית בקבוצת מוניטורים - ישויות על שעומדות מעל כל העולמות. המוניטורים לא פועלים לפי מושגי טוב ורע, אלא לפי חובתם שהוגדרה מראש, והיא שמירה על הסדר הקוסמי במולטיוורס. ניתן להשוות את התנהגותם לזו של אדוני הזמן מהעונה הראשונה של "אגדות המחר". מספר מוניטורים מהווים מעין מועצה העומדת מעל המולטיוורס, ומתברר שהמוניטור והאנטי-מוניטור של המשבר הם ישויות מאותו הגזע, אם כי לא נמסר האם השתייכו אי פעם למועצה. לאחר שכל ניסיונות המועצה לגרום לסדר הקוסמי במולטיוורס כשלו, היא החליטה כמוצא אחרון לחסל את כל החיים התבוניים במולטיוורס, כי בני אדם ומינים תבוניים אחרים לא צפויים בהתנהגותם וגורמים לאי-הסדר הקוסמי. הם החלו לחסל את כוכבי הלכת עם חיים תבוניים לפי סדר שקבעו מראש, ובשלב מסוים פוצצו את כדור הארץ בעולם המראה. קלואי סאליבן מעולם המראה, כפילתה של חברתו הטובה ביותר של קלארק קנט, הידועה כ"מגדל שמירה", הצליחה להגיע לכדור הארץ של קלארק קנט בניסיון למצוא עזרה, אך אחד המוניטורים עקב אחריה ורצח אותה. התברר שכחלק מהחלטת המועצה, אסור היה לעולמות לדעת מראש על הריסתם, וכשקלואי סיפרה לקלארק היא גרמה בכך להפרת ההחלטה, ולכן המוניטורים באו לכדור הארץ של קלארק קנט כדי להרוס אותו לפני שהידיעה תופץ. קלארק וחבריו החלו במלחמה במוניטורים, שנמשכה במספר עולמות וספינות חלל של מוניטורים, ולאחר מאמץ רב הצליחו לתפוס ולנצח מספר מוניטורים. מועצת המוניטורים הופתעה מכך שבפעם הראשונה בהיסטוריה מישהו הצליח להתנגד להם, והדבר נראה להם כאילו היקום עצמו לא רוצה בהצלחתם, ולכן החליטה המועצה להפסיק את ההתקפות ולשקול את צעדיה מחדש. עולמו של קלארק ניצל, אבל הסכנה רק נדחתה, לא נעלמה.

כך הסתיימה עונה 11 בניצחון ליגת הצדק וחשש מהבאות. הופעתן של דמויות מ"סמולוויל" בקרוסאובר צפויה לתת למעריצי הסדרה מושג על מה שקרה במהלך ארבע השנים האחרונות, מאז הסתיימה העונה.

סופרמן ולויס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם 38, עולם הבית של הסדרה "סופרגירל", קיים גם קלארק קנט (סופרמן), אותו מגלם טיילר הקלין. הגיבור השתתף עד לקרוסאובר בשבעה פרקים, כולל "עולמות אחרים". קלארק, בן דודה של קארה, מקבל נתח קטן בסיפור היקום, והתסריטאים מקפידים לפתח את דמותו ולהוסיף פרטים על גורלו. ב"עולמות אחרים" הופיעה לראשונה גם לויס ליין, אהבת חייו, בגילומה של ביטסי טולוץ'. במהלך הקרוסאובר נודע כי היא בהיריון, ולכן קלארק ולויס עזבו את כדור הארץ לתקופה של כשנה לארגו (אנ'), השריד האחרון של הכוכב קריפטון (אנ'). הסיבה לעזיבתם הייתה חשש מבעיטות העובר במהלך ההיריון, המחוזקות על ידי השמש הצהובה של כדור הארץ, ועלולות לפגוע בלויס האנושית. קלארק אף הציע ללויס נישואין בשחזור סצנה של קלארק מ"סמולוויל" עם לאנה לאנג. בקרוסאובר הצפוי קלארק ולויס חוזרים מארגו, והם ישתתפו בעלילה יחד עם התינוק. רשת The CW תשתמש בקרוסאובר כקרש הקפיצה לסדרת הטלוויזיה "סופרמן ולויס" בכיכובם של השניים. הסדרה צפויה לעלות בסתיו 2020 ולהביא את סיפורם של השניים כהורים עובדים בחברה בת זמננו. המפיק הראשי של "הפלאש" טוד הלבינג עוזב את הסדרה כדי להוביל את הפיתוח של "סופרמן ולויס", כשהוא חוזר לנושא בו כבר עסק לפני שנים כשהיה תסריטאי של פרק בעונה השביעית של "סמולוויל" המספר על ביקורו של פיט רוס בעיר.

סדרות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר סדרות נוספות צורפו לקרוסאובר.

 • ברשת The CW משודרת העונה השלישית של הסדרה "ברק שחור", על הרפתקאות של מנהל בית ספר שהחליט לחזור להיות גיבור על לאחר שנים רבות של פרישה ובנותיו אניסה וג'ניפר שירשו את המטא-גנים. זמן מה לפני הקרוסאובר הוחלט לצרף את הסדרה ליקום החץ, כשהגיבור הראשי, ג'פרסון פירס, יקח חלק פעיל בקרוסאובר.
 • בשנות 20022003 שודרה ברשת The WB, שבהמשך הפכה לחלק מ-CW, סדרה בשם "ציפורי הטרף". היא סיפרה על עולם בו באטמן התייאש והחליט לעזוב. חבורה של שלוש נשים תפסה את מקומו. אחת מהן היא הציידת, בתם של באטמן וקאטוומן, והיא תחזור לגלם את התפקיד בקרוסאובר. איתה יחד לחמו באטגירל לשעבר ברברה גורדון ובתה בת השש עשרה של הקנרית השחורה בשם דינה לאנס. השחקנית ששיחקה את לאנס, רייצ'ל סקארסטן, הביעה נכונות לחזור לתפקיד, כשהיא כבר משחקת ביקום החץ את נבלית-העל אליס, אחותה התאומה של קייט קיין בסדרה "באטוומן", וטרם פורסם אם אכן תעשה זאת.
 • בשנת 2020 תעלה ביקום DC וברשת The CW סדרה חדשה "סטארגירל", שתעקוב אחר הרפתקאותיה של קורטני ויטמור (אנ'), גיבורת-על בחבורת הצדק של אמריקה. הוחלט כי השחקנית הראשית בסדרה, ברק בסינג'ר, תופיע לראשונה עם הדמות בקרוסאובר, כחלק ממולטיוורס.
 • בשנת 2020 צפויה לעלות גם סדרת המשך של "החץ" בשם "החץ הירוק והקנריות". העלילה תתחיל בשנת 2040, בכיכוב החץ הירוק העתידית, מיה סמוק, בתם של אוליבר קווין ופליסיטי סמוק, ושתי חברות בכירות ברשת הקנריות, דיינה דרייק ולורל לאנס-2. כל השלוש לקחו חלק בסדרה "החץ" והסדרה עצמה תמשיך את האירועים של קטעי פלאשבק הפוכים משנת 2040 שהופיעו בסדרה במשך שתי עונות אחרונות.

סופרמן חוזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – סופרמן (סרט), סופרמן 2, סופרמן חוזר

בשנת 1978 יצא לבתי קולנוע סרט "סופרמן" בכיכובו של כריסטופר ריב. בשנת 1980 יצא סרט המשך בשם "סופרמן 2". בשנת 2006 יצא הסרט השלישי בסדרה, "סופרמן חוזר", כשאת ריב החליף בתפקיד סופרמן שחקן אחר, העתיד להפוך לאחד מכוכבי יקום נחץ, ברנדון ראות'. הטרילוגיה לא זכתה להמשך, וסדרת סרטי סופרמן הותחלה מחדש בשנת 2013. לצורך הקרוסאובר, צורף עולם הטרילוגיה ליקום החץ, כשראות' יחזור לגלם את התפקיד אותו עשה 13 שנים קודם. במהלך השנים נעשו עוד כמה סרטים על סופרמן, חלקם בכיכובו של ריב. כדי למנוע בלבול, ניתן לראות את הרפתקאות הסופרמן כמתרחשים בשני עולמות שונים. באחד מהם התקיימה הטרילוגיה המדוברת. בעולם אחר, שלא קשור לקרוסאובר וכנראה גם ליקום החץ, קרו בדיוק אותם אירועים כמו בעולם הטרילוגיה, שהוצגו בשני הסרטים הראשונים. אבל אירועי "סופרמן חוזר" לא התקיימו בו. במקום זאת, הרפתקאות סופרמן וחבריו התקדמו כפי שהם מופיעים בסרטים "סופרמן 3", "סופרמן 4: השאיפה לשלום", ו"סופרגירל", ומה שהיה שם לא קרה בהתאם בעולם הטרילוגיה.

יוצרי הקרוסאובר השתמשו בעובדה שהחברה האחים וורנר מחזיקה בזכויות היוצרים על סרטי "סופרמן חוזר" ועל יקום החץ, והחליטו להמשיך את הרפתקאות של סופרמן מחוץ למסך, בהתאם לאירועי הקומיקס קץ הממלכה.

קץ הממלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קץ הממלכה (קומיקס)

אחד מעולמות המולטיוורס שיופיע בקרוסאובר הוא עולם "קץ הממלכה", בהשראת קומיקס של DC משנת 1996. מדובר בעולם בו האירועים בהשתתפות גיבורי העל התקדמו במסלול שונה מאוד מהמקובל בקומיקס. ג'וקר במלחמתו בגיבורי העל ארגן התקפת גז חריפה על בניין הדיילי פלאנט (אנ'), במהלכה מתו אנשים רבים, ביניהם לויס ליין. זה שבר את סופרמן, שהתקרב לצד האפל. באטמן הזדקן, כשהוא שונא את סופרמן, והוא לא לובש יותר את גלימתו, אלא מצליח ללכת רק כשמשתמש באקזוסקלטון. ברנדון ראות' ישחק את סופרמן מעולם קץ הממלכה בקרוסאובר, וקווין קונרוי את באטמן. יש לקחת בחשבון גם כי סופרמן של עולם קץ הממלכה הוא אותו גיבור מעולם טרילוגיית סופרמן חוזר.

הקומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המשבר בעולמות האינסופיים

הקרוסאובר נוצר בהשראת מיני-סדרת הקומיקס של יקום DC באותו שם, שפורסמה בשנת 1985. טרם ידוע איזה חלק מאירועי סדרת הקומיקס יועבר לקרוסאובר הצפוי, אם בכלל. הסדרה נוצרה לקראת חגיגות היובל של DC קומיקס, כדי לפשט את סדרות הקומיקס השונות ולהעלות את המכירות. לפי הסדרה, ברגע יצירת היקום הופיעו שתי ישויות בעלות כוחות אדירים: הגיבור המוניטור והנבל מוביוס (אנטי-מוניטור) (אנ'). המוניטור חי מאז במולטיוורס הראשי, והאנטי-מוניטור במולטיוורס מקביל, שבנוי מאנטי-חומר. המשבר נוצר כתוצאה מרצונו של האנטי-מוניטור להישאר השליט היחיד, ולשם כך לחסל את המולטיוורס. המוניטור עמד בדרכו ושניהם גייסו נבלים וגיבורים רבים ככל האפשר, בהתאם. במהלך המשבר מת המוניטור והספקטר מחליף אותו. האנטי-מוניטור מצליח להשמיד את כל העולמות במולטיוורס למעט חמישה, באמצעות התנגשות עם אנטי-חומר שסיפק. גיבורי העל מצליחים להתגבר עליו ולאחד את חמשת העולמות הנותרים לעולם יחיד, כשרק גיבורי העל זוכרים את העבר שכלל עולמות שונים. במהלך המשבר נהרגו מאות גיבורי-על, ביניהם בארי אלן (הפלאש) וקארה דנברס (סופרגירל). כתוצאה מהמשבר המולטיוורס חדל להתקיים והוחלף ביקום יחיד.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקדמת המשבר מ-2024 ל-2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה החמישית של סדרת "הפלאש" שלח איאוברד ת'ון את נורה וסט-אלן, בתם של בארי אלן ואייריס וסט-אלן, לעבר הרחוק, בשנת 2018, ותמרן אותה לשנות את קו הזמן ולהצילו מעונש המוות הצפוי לו בתום 15 שנות מאסר. מזימתו הצליחה, מה שאיפשר לו לברוח ברגע ההוצאה להורג. כתוצאה משינוי קו הזמן, משבר ההתנגשות עם הפלאש ההפוך הוקדם בכארבע שנים וחצי, ל-10 בדצמבר 2019. טרם פורסם המראה החדש של עמוד השער של "הסנטרל סיטי סיטיזן", לכן אין לדעת האם שאר הכתבות, בין היתר על השמיים האדומים ועל המיזוג של תעשיות ויין עם תעשיות קווין, עברו גם הן ל-2019. במהלך השינוי, עוד בטרם הסתיים עדכון התאריך, נראה מראה שונה של הכתבה הראשית, כשטרם ידוע אם השתנתה שוב עם תום עדכון התאריך, או נשארה כפי שהוצגה. בהתאם לטקסט שהתגלה, נפלו מספר שינויים בתיאור המשבר. הוקגירל נעלמה מהכתבה, ובמקומה הופיעו שרה לאנס (הקנרית הלבנה) וקייט קיין (באטוומן) מכדור הארץ-1 וקארה דנברס (סופרגירל) מכדור הארץ-38. אוליבר קווין נשאר, וכך גם ריי פלמר, שהפעם לא נמצא עם שאר הגיבורים, אבל עדיין מוזכר כעוזר בפינוי האזור. נודע, כי התאריך החדש של הכתבה של אייריס הוא 11 בדצמבר.

ביקורי הכנה למשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק האחרון לעונה הרביעית של הסדרה "סופרגירל" מגיע מר נובו לביקור קצר בעולם 38, עולם הבית של סופרגירל, כדי לבצע שתי משימות לקראת המשבר הקרב. אחת מהן היא לשחרר את אחיו של ז'ון ז'ונס, מאלפיק, מכלא מסתורי שיתברר בעתיד כאזור הרפאים (אנ') ולהביאו לכדור הארץ שם חי אחיו. האח חדור נקמה ושואף להרוס את חייו של ז'ון. לאחר מכן מגיע מר נובו למקום בו הרגה לינה לות'ר את אחיה לקס, ומעיף לכיוונו ענן זוהר מסתורי. בעתיד יתברר שהמוניטור החיה את לות'ור כדי שיקח חלק במשבר.

בפרק האחרון לעונה הרביעית של הסדרה "אגדות המחר" מגיע מר נובו לזמן קצר לכדור הארץ 1, שם מבקר ב"עולם היצורים הקסומים", ונראה לא מרוצה מהמתרחש. טרם ידוע מה הייתה מטרת הביקור ולמה הוא היה מאכזב מבחינתו.

מותו הצפוי של אוליבר קווין[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוליבר קווין, הגיבור הראשי של סדרת "החץ", המכונה "החץ הירוק", נחשף לציבור כשנה לפני המשבר הצפוי, מה שמנע ממנו להמשיך להיות גיבור על. לכן החליטו קווין ואשתו פליסיטי סמוק (המשגיחה) לפרוש מתפקידם כגיבורי העל ולחיות חיים שקטים, בסוף העונה השביעית של הסדרה, לאחר שהביסו את אויביהם הנוכחיים. אך זמן קצר לאחר הולדת בתם הופיע מר נובו בביתם והזכיר לקווין את העסקה ביניהם. הוא הסביר כי קווין ייהרג במהלך המשבר הקרב, ולאחר מכן יפסידו גיבורי העל במאבקם, כך שכל אינסוף עולמי המולטיוורס ייהרסו כליל. אך ביכולתו של קווין לשנות את הגורל. אם יסכים לעזוב מיידית עם מר נובו את כדור הארץ, מבלי לחכות לבוא המשבר, הוא עצמו עדיין ייהרג, אך כל העולמות יינצלו בזכותו. קווין נעתר להצעה, נפרד מאשתו פליסיטי, וביקש ממנה להבטיח לשמור על הילדים. בשנת 2040, לכשמילאה את הבטחתה, היא הרגישה מוכנה לעזוב לתמיד את הילדים ואת כדור הארץ, ולעבור בעזרתו של מר נובו למקום עלום, שם תוכל להתאחד מחדש עם בעלה הממתין לה מאז מותו במשבר.

לקראת האירוע הזה נסגרה הסדרה "החץ", כשבעונתה האחרונה בסתיו 2019 צפויים עשרה פרקים בלבד, עד סמוך לאירועי המשבר בעולמות האינסופיים, ופליסיטי סמוק לא מהווה חלק מהגיבורים בקאסט הראשי ותחזור להופעה חד פעמית בפרק האחרון של הסדרה. ב-8 בנובמבר פרסם השחקן סטיבן אמל את תמונתו לבוש בתור החץ הירוק עם כיתוב "פעם אחת אחרונה".

תחילת המשבר (סופרגירל)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 באוקטובר 2019 החלו לעלות לאוויר פרקים חדשים של הסדרות השונות ביקום החץ, ובהם אירועים לא מועטים הבאים לקדם את המשבר.

מאלפיק מנסה לפגוע באחיו ז'ון ז'ונס, כשזה לא מודע כלל לעצם קיומו. מתברר כי מאלפיק בגד בעמו, וזכרונו של ז'ונס נמחק נקודתית, כדי לשכוח זאת. ז'ון וחבריו מצליחים להתגבר על מאלפיק ושולחים אותו לאזור הרפאים, אך לינה לות'ור (אנ'), שהפכה לנבלה העונה, מצילה אותו בסתר ומציעה לו שיתוף פעולה: היא תעזור לו להרוג את אחיו ובתמורה הוא יעזור לה לגלות דרך לשלוט על מחשבות של בני אדם. לאחר שמילא את חלקו היא סירבה למלא את שלה ובמקום זאת הפכה אותו לכלי שרת בידיה באמצעות הטכנולוגיה שהשיגה. לאחר מכן ז'ון מוצא את אחיו ומשלים איתו.

בסוף הפרק האחרון של הסדרה שלפני הקרוסאובר שובצו שלוש סצנות המקדמות אותו. בראשונה, מיד אחרי שז'ון ז'ונס נפרד לשלום מאחיו, הוא פוגש את המוניטור, שמודיע כי ז'ון עבר את המבחן. הצייד ממאמדים מבין שהמוניטור הוא זה ששחרר את אחיו מאזור הרפאים. המוניטור מסביר, כי במהלך "עולמות אחרים" ראה בו לוחם דגול, אבל כזה שיכול ליפול ברגע האמת כי עברו מכביד עליו. לכן גרם לכך שהאחים ייפגשו וישלימו, וכך ז'ונס ישתחרר מעול העבר.

בסצנה השנייה מתברר כי המוניטור אכן החיה את לקס לות'ור-38, לאחר שאחותו לינה הרגה אותו כשניסה להשתלט על ארצות הברית. בסצנה המוניטור מגיע למקום משלו, שם מחזיק את לות'ור. המוניטור מסביר כי במשבר הקרוב יהיה צורך במוח כמו שיש לו, ולות'ור עונה שיעזור בשמחה, אחרי הדיון על אחותו.

הסצנה השלישית הוצגה כמשותפת למספר סדרות היקום.

תחילת המשבר (הפלאש)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוניטור מופיע בסנטרל סיטי, הורס את הקלטת המסר האחרון של נורה להוריה, ומודיע לבארי ואייריס כי הדרך היחידה של המולטיוורס לשרוד במשבר היא אם הפלאש ימות, וכי המשבר הוקדם ויתרחש בעוד חודשים ספורים, ב-10 בדצמבר 2019 (יום השידור של פרק "הפלאש" בקרוסאובר). תחילה בארי לא מאמין לו, ולכן מנסה לרוץ לעתיד, אל יום אחרי תאריך מותו הצפוי. הניסיון נכשל כי הוא נתקל במחסום המורכב מאנטי-חומר. בעזרת דוקטור ג'יי גאריק, הפלאש לשעבר מכדור הארץ-3, תודעתו של בארי מוקרנת לעתיד, שם הוא צופה במיליארדי אפשרויות של הבאות, וכמעט בכולן כדור הארץ-1 נהרס, וכל חבריו נהרגים. רק אפשרות אחת, בה הוא מקריב את עצמו, מצילה את היקום. כך בארי מבין כי המוניטור דיבר אמת ומשלים עם הגורל. הוא מנסה להסתיר את דבר מותו הצפוי משאר הצוות, אך בסוף משתכנע לספר להם.

גאריק השקיע מאמצים לא מעטים בניתוח המולטיוורס בשנה האחרונה מאז "עולמות אחרים", וגילה עקבות רבים של אנטי-חומר ברחביה. לפי חישוביו, צפוי גל האנטי-חומר להגיע בקרוב לעולם של כדור הארץ-2.

לכדור הארץ-1 מגיע נאש ולס, האריסון ולס החדש, בניסיון למצוא את המוניטור. הוא מציע לחברי צוותו של הפלאש לאחד את הכוחות כדי להציל את חייו של בארי. ולס טוען כי המוניטור הוא נוכל שמגיע לעולמות שונים ומפחיד את האנשים בנבואות אפוקליפטיות, כשהוא עצמו אחראי על הריסת עולמות. ולס מסביר, כי מצא את מקום מסתורו של המוניטור בכדור הארץ-1, מתחת לסנטרל סיטי, שם נמצא מעבר בין עולמות, ולאחר מכשולים רבים הוא מוכן להיכנס פנימה, כדי לנקום במוניטור.

לאחר התחמקויות רבות אייריס משתכנעת להתחיל לכתוב את הכתבה הראשית ב"הסנטרל סיטי סיטיזן" שתפורסם יום אחרי מות בעלה.

ולס מגיע למנהרה בה מקווה למצוא את המוניטור, אבל לא מספיק להיכנס כשמותקף על ידי זומבים רבים שיצר הנבל של הסדרה בחצי הראשון של העונה. כשוולס מנסה להשתחרר, גל האור האולטרה-סגול שמפיץ צוותו של הפלאש כדי לנצח את הנבל עוצר את ההתקפה ומציל את ולס.

בחצות של יום חדש, 10 בדצמבר, השמיים מעל סנטרל סיטי נצבעים באדום.

תחילת המשבר (החץ)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוניטור שולח את אוליבר קווין למשימתו הראשונה. עליו להגיע לכדור הארץ-2, לאתר ולהביא למוניטור חלקיקי כוכב ננסי שניתן למצוא רק שם. במהלך חיפושיו הוא פוגש את לורל לאנס-2 (אנ'), חברה קבועה בצוות שלו, שחזרה הביתה כדי לעבוד עם החץ הירוק המקומי, ואת ג'ון דיגל מכדור הארץ-1 שנשלח על ידי פליסיטי לעזור לו. אוליבר נעתר לשכנועי דיגל לאפשר לו להצטרף בעבודתו עבור המוניטור, ומצליח להשיג את החלקיקים. אך רגע לפני עזיבתם מגיע גל האנטי-חומר אותו ניבא גאריק, ומשמיד את היקום של כדור הארץ-2. אוליבר, דיגל ולורל מצליחים להנצל באמצעות מעבר בין יקומים, כשהכל מסביבם הושמד. אינספור תושבי כדור הארץ נהרגו, אם כי לא ברור הגורל של ג'סי קוויק ואביה האריסון ולס, גיבורים ראשיים בעונות הקודמות של סדרת "הפלאש", שתאורטית יכלו להנצל עקב כך שלספידסטארית יש אפשרות לעבור בין עולמות ללא אמצעים טכניים. כך, בהשמדת יקום שלם, החל רשמית המשבר בעולמות האינסופיים, ב-15 באוקטובר 2019.

המוניטור נוזף באוליבר על כי הפר את הנחייתו לא להתערב בעניינים פנימיים של עולמות אחרים, מה שהביא להצלתה הלא מתוכננת של לורל לאנס-2. הוא מעביר את החבורה להונג-קונג, שם צריך אוליבר לאתר מישהו בשם ד"ר רוברט וונג ולהביאו למוניטור. לורל עוזבת אותם בניסיון נואש לחפש ניצולים, ולבקשת ג'ון ליילה עוזרת לה. טאטסו, שעזבה את ננדה פרבאט והפכה ללוחמת צדק בהונג-קונג, מצטרפת לחיפושים. לאחר זמן מה כולם מתאחדים, מוצאים את וונג, ואוליבר מחליט לוודא שמוניטור אכן האיש הטוב בסיפור, ולכן חוזר לננדה פרבאט. שם הוא מוצא מסמך הנותן לו לחשוד כי מוניטור הוא הנבל של הסיפור, אם כי לא ידוע האם הציור שאוליבר ראה הוא שלו, או של אנטי מוניטור.

ליילה מתגלה כמשתפת בסתר פעולה עם המוניטור לקראת המשבר, והם מכירים שנים רבות.

החל מתחילת העונה השביעית של הסדרה הופיעו הבזקים של עתיד אפשרי, בהשתתפות ילדיו של אוליבר, ויליאם ומיה, יחד עם זואי רמירז, בתו של של כלב פרא, וקונור הוק, בנו המאומץ של ג'ון דיגל. ברגע מסוים בשנת 2040 זואי נהרגה בקרב, ומיה, ויליאם וקונור נשלפו מזמנם והועברו להווה של 2019, הבונקר של החץ הירוק, שם פגשו את ג'ון דיגל, דיינה דרייק ורנה רמירז. יחד איתם נשלף בדרכו חזרה מננדה פרבט והועבר לבונקר גם אוליבר, כשכולם מופתעים לראות את כולם. הצוות העתידי מנסה לשנות את ההיסטוריה הצפויה, בעזרת צוותו של החץ.

אוליבר קווין וחבריו מחפשים דרך לעצור את המוניטור לאחר שהשתכנעו כי הוא הנבל בסיפור. אוליבר מנסה למצוא דרך ליצור נשק מאנטי-חומר, בדומה לזה שראה הורס את כדור הארץ-2, כדי לנצח את המוניטור. יחד עם צוותו הוא נוסע להשיג פלוטוניום כדי שאפשר יהיה לבנות אותו. בינתיים, המוניטור מציע ללורל לשחזר את עולמה אם בתמורה תבגוד באוליוור. עליה לדאוג לכך שלאחר שישיג את הפלוטוניום, הוא יועבר למוניטור. לורל בוחרת לספר על כך לאוליבר וצוותו, שמנסים להתעמת עם ליילה. כתוצאה מכך אוליבר ולורל מוכנסים למציאות מדומה, וכדי להשתחרר ממנה, על אוליבר להבין את האמת, שהמוניטור באמת רוצה להציל את המולטיוורס, ואוליבר חייב להשלים עם מותו הקרוב במשבר. לורל מקבלת מהמוניטור פרס על כך שלא בגדה בחברה למרות ניסיונו להכשיל אותה. כשאוליבר אכן השלים עם גורלו וחזר להאמין במוניטור, הוא יחד עם לורל, דיגל, מיה, ויליאם וקונור מועברים לליאן יו. לדברי ליילה, זאת המשימה האחרונה, ואף על פי שכל המשימות שאוליבר קיבל ממוניטור היו מבחנים, כל מה שהשיג, שברי כוכב ננסי, ד"ר וונג ופלוטוניום, הם חלקים מהפאזל שיעזור לנצח במשבר.

על האי ליילה מבקשת מכולם להתאחד כדי ליצור את הנשק עבור המוניטור, אך הם מסרבים, ורק אוליוור משכנע אותם להסכים. רוי הארפר, דיינה דרייק ורנה רמירז מביאים את פלוטוניום. לילה מספרת שהיא עוזרת למוניטור מאז הציל את חייה באפגניסטן, והיא לא יודעת את תוכניותיו. החבורה יוצרת את הנשק רק כדי לגלות שלילה היא היחידה שמסוגלת להפעיל אותו. כשעושה זאת, היא הופכת למבשרת - גיבורת על שמבשרת לעולם על הבאות. היא כבר יודעת הכל, ועוזבת בפורטל. בחצות של 10 בדצמבר היא חוזרת לספר על כך על רקע שמיים ההופכים אדומים מעל האי.

הסצנה המקדימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשבוע שלפני הקרוסאובר שודרה סצנה מקדימה, שפוזרה בין מספר סדרות. הסצנה שודרה לראשונה בסדרה "באטוומן". צויין כי מדובר בסנטרל סיטי שעל כדור הארץ-1. האירוע קרה ב-9 בדצמבר בשעה 23:58. היום והשעה, יחד עם כך שפרק לפני האחרון שלפני הקרוסאובר של הסדרה "הפלאש" התקיים ב-8 בדצמבר בעולם היקום, מביאים להנחה שכל שלושת הפרקים הראשונים של הקרוסאובר יתקיימו באותו תאריך, 10 בדצמבר 2019.

נאש ולס סוף סוף מוכן לפתוח את דלת הסתרים של המוניטור. בסצנה מוצג דו-שיח בין ולס לבין קול ללא פנים, שיכול להיות שייך למוניטור, או לאנטי-מוניטור, או למישהו אחר. ולס אומר כי במשך שנים רבות טייל בין עולמות רבים במטרה אחד בלבד, להרוג את בן שיחו. ועכשיו, ממשיך ולס, זה הציל את חייו. הקול מורה לוולס להתמסר ולהתחיל את חייו מחדש. ולס מבקש הדרכה, והקול עונה כי הוא יודע בעצמו מה לעשות. ואכן, ולס מקליד את הססמה על מנעול הדלת, שנראה כי "הרגיש אותה מבפנים". הדלת נפתחת, כשוולס נשאב פנימה בפרץ אור ההופך אותו לגיבור העל פרייה.

הסצנה שודרה גם בסדרות הנוספות ביקום באותו שבוע בשידור חוזר - "סופרגירל", "הפלאש", ו"החץ". רק לאחר צפיית "הפלאש" ניתן היה להבין על איזו הצלת חיים מדבר ולס, וגם שהוא טועה לחשוב שהמוניטור הוא זה שהציל אותו. בהתחשב בכך שצפוי כי אנטי-מוניטור יוכל להתחיל את המשבר על כדור הארץ-1 כשפרייה הוא זה שישחרר אותו, ניתן להניח שהקול ששמע ולס היה קולו של אנטי-מוניטור.

הפאראגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך הנפוצה בסיפורי גבורה, המוניטור מספר בתחילת העונה האחרונה של "החץ" על כך שלא כולם נולדו שווים. יש כמה יוצאים מהכלל המכונים "גיבורים". ואפילו בין אלו יש כמה עוד יותר נעלים, המכונים "הפאראגונים" (Paragons), שעליהם סומכת הבריאה להציל את הכל. נראה כי חלק מגיבורי היקום והסדרות הם כאלו, ויש צורך להביא נוספים, וכשכולם יתווספו הם יצליחו לנצח במשבר הקרב. מארק גוגנהיים (אנ'), ממובילי הקרוסאובר ויוצר הסדרות "החץ" ו"אגדות המחר", הודיע כי אייריס וסט-אלן תגייס את הפאראגון השביעי. בטריילר המלא של הקרוסאובר המוניטור מסביר כי רק שבעה גיבורים מרחבי המולטיוורס יוכלו לנצח במשבר, וקלארק קנט-38 מבטיח למצוא אותם. יהיו סך הכל שבעה, "מספר קסום" בתרבות המערבית.

פרק "ברק שחור"[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהקרוסאובר משתרע רשמית על חמש סדרת, ו"ברק שחור" לא נמצאת ביניהם, הפרק שלה בשבוע הקרוסאובר יהווה חלק חשוב מהאירועים. הרבה זמן לפני כבר היה ניתן להבין שלפחות סצנה אחת של הפרק התשיעי של העונה תתייחס למשבר. זאת מכיוון שהרשת החליטה לשדר אותו בשעה שלאחר הפרק השני של הקרוסאובר, אף על פי ששאר הסדרות הלא קשורות אליו בוטלו באותו שבוע, כדי למקד את עניין הצופים באירוע המרכזי. יתרה מכך, ב-7 בינואר ישודר השידור החוזר של הפרק, שוב מיד אחרי שידור חוזר של אותו פרק של "באטוומן", ואף מחוץ ליום השידורים הרגיל שלו.

ב-2 בדצמבר העניין הפך לרשמי, כששודר הקדימון לפרק מדובר.[2] מתברר שהפרק רובו אם לא כולו מוקדש למשבר מנקודת מבטו של עולמה של הסדרה. התקציר הרשמי אומר כי "המשפחה חוששת לחייה של ג'ניפר" ושום דבר מעבר לזה. בקדימון ניתן לראות את ג'ניפר נמצאת בריק שחור יחד עם שתי כפילות שלה מעולמות אחרים שלא לבושות כמו גיבורות על. ג'ניפר נראית שוכבת בלי הכרה כשמשפחתה מסביבה, וגמבי מדבר על רב-יקום. שתי גרסאות של ג'ניפר נלחמות אחת עם השנייה. אחת הגרסאות נלחמת עם אביה. אניסה אומרת לאביה כי רק שניהם נשארו והוא הולך למות. ישנה גם סצנה של גל האנטי-חומר ההורס את העולם. בהתחשב בכך שבאחד הפרומואים לקרוסאובר ברק שחור אומר שכל עולמו נהרס עכשיו, ניתן להבין שזאת הסצנה שהוא התייחס אליה.

הפרק נקרא תחילה "האבן השלישית מהשמש", אך בהמשך שמו שונה ל"המשבר בעולם", בדומה לשם הקרוסאובר.

עלילת הקרוסאובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 בנובמבר פורסמו תקצירים רשמיים של שלושת הפרקים הראשונים של הקרוסאובר.[3]

בפרק הראשון, "סופרגירל", המוניטור שולח את ליילה לאסוף את הגיבורים הגדולים של עולמות שונים - קארה דנברס, בארי אלן-1, אוליבר קווין-1, קייט קיין, שרה לאנס, ריי פאלמר וקלארק קנט-38, כהכנה למשבר המתקרב. כשעולמותיהם בסכנה קיומית, הם עולים על מדיהם לקראת הקרב הגדול. ז'ון ז'ונס ואלכס דנברס מגייסים את לינה לות'ור לעזרתם בניסיון למצוא דרך להציל את תושבי עולם-38.

בפרק השני, "באטוומן", הגיבורים משתמשים בהמצאתו של ריי פאלמר כדי למצוא גיבורים נוספים שיעזרו להציל את המולטיוורס. המוניטור שולח את אייריס וסט-אלן, קלארק קנט-38 ולויס ליין-38 לחפש קריפטוני מסתורי. קייט קיין וקארה דנברס יוצאות בניסיון למצוא את ברוס ויין מעולם קץ הממלכה. בינתיים, מיה סמוק מציבה אתגר בפני שרה לאנס, מיק רורי מגלה בעצמו כישרון נסתר, ולקס לות'ור-38 חוזר.

בפרק השלישי, "הפלאש", נאש ולס מגייס את ברק שחור לעזרתו בניסיון לעצור את אנטי-מוניטור, לאחר שבארי אלן-90 משתף את מה שהוא למד במהלך אירועי "עולמות אחרים". בארי אלן-1, סיסקו ראמון וקילר פרוסט, בעזרתו של ברק שחור, מציעים תוכנית שיכולה להציל את כולם. בינתיים אייריס וסט-אלן מדברת לב אל לב עם ראיין צ'וי, כשאוליבר קווין וג'ון דיגל חוזרים לשורשים.

ב-24 בנובמבר פורסם הטריילר הראשון. הסצנה הפותחת היא חיסול מעבדות סטאר בגל אנטי-חומר, אם כי לא נאמר אם מדובר במקום עבודתם של בארי אלן וחבריו בכדור הארץ-1 או במתקן דומה ביקום אחר. בארי אלן-1 אומר לבארי אלן-90 כי כל שנייה מת כדור הארץ נוסף, על רקע תמונות התפוצצותו של כדור הארץ-73. מופיעות גם סצנות שכבר שודרו ביקום - מותם של קילר פרוסט, ראלף דיבני ואייריס וסט-אלן בגל אנטי-חומר, מה שבארי אלן-1 ראה בתחילת העונה כשצפה בגרסאות שונות של העתיד בעזרת ג'יי גאריק. קארה אומרת כי גם אם כדור הארץ אבד אפשר לנסות להציל את האנשים.

ב-26 בנובמבר פורסם כי מרווח הזמן בין הפרק השלישי והרביעי, בן יותר מחודש, יתקיים גם בעולם יקום החץ, כך שהאירועים של הקרוסאובר יעצרו במהלך הזמן הזה.

לקראת שידור הפרק השישי לעונה של "החץ" התראיין במאי הפרק, דייוויד רמזי, המשחק את ג'ון דיגל בסדרה. בעקבות תאוריה שנפוצה בכלי תקשורת שונים, לפיה ייתכן כי ליילה עוזרת למוניטור כי בתמורה הוא הבטיח לה להחזיר את בייבי שרה מקו הזמן שנהרס בעקבות סיומו של פלאשפוינט, ולכן היא מוכנה לעשות הכל כדי לעזור לו, נשאל רמזי האם נשמע בהמשך על בייבי שרה. הוא ענה כי "הרבה יותר מנשמע", מה שמרמז כי יש סיכוי גדול שהתאוריה אכן נכונה. רמזי גם ציין כי חלק משמעותי מאירועי המשבר יתקיים בליאן יו, אי בו אוליבר קווין העביר כמה שנים מחייו.

ב-3 בדצמבר פורסם הטריילר המלא, באורך של כ-100 שניות, המכיל פרטים רבים. בין היתר, ניתן לראות את אוליבר קווין מחבק את בתו בכאב. המסך על הקיר במטה ה-DEO בעולם 38 מראה איך גל האנטי-חומר מכלה את ארגו. קארה דנברס בוכה כשהיא מבינה שאמה מתה כתוצאה מכך. אלכס מסתכלת עליה ברחמים, וגם ז'ון נמצא במקום. גל האנטי-חומר מכלה את מעבדות סטאר. המוניטור מסביר ברקע את מבנה המולטיוורס ומספר על אנטי-מוניטור, כוח שרוצה רק להרוס. גל האנטי-חומר מגיע למערכת השמש ומתקרב לכדור ארץ. ליילה מכנסת בחדר הישיבות של DEO בעולם 38 גיבורים רבים ומספרת להם שהמוניטור רוצה שהם ילחמו בעולם הזה. נמצאים שם קארה דנברס, ז'ון ז'ונס, אלכס דנברס, ברייניאק 5, קלארק קנט-38, לויס ליין-38, אוליבר קווין, מיה סמוק וקייט קיין. אוליבר קווין עונה כי אם כך יש צורך בקבוצת גיבורים גדולה יותר. גל האנטי-חומר מכלה את אייריס. המוניטור מסביר שישנם שבעה גיבורים ברחבי המולטיוורס, שיחדיו יכולים לנצח במשבר. קלארק קנט-38 עונה שימצא אותם. בארי אלן-1 מגיע בריצה ומציע את שירותיו לאוליבר. קלארק קנט-38 ואייריס פונים לקלארק קנט מסמולוויל. ברוס ויין מעולם קץ הממלכה יורד בקושי במדרגות, קייט קיין מופתעת לזהותו והוא אותה, קארה דנברס על אזרחי עומדת ליד. גל האנטי-חומר מכלה את כלב פרא ואת דיינה דרייק. כמה כלי טיס נוחתים ליד הוויבריידר. בארי אלן-1 מגייס את ברק שחור, כשהם על סיפון הוויבריידר. אוליבר נלחם כדי לאפשר לככל שיותר אנשים להתפנות, אבל אין מספיק זמן להציל את כולם. גל האנטי-חומר מכלה את כדור הארץ-38. פרייה אומר למוניטור שהכל אבוד. קארה דנברס מסתכלת על משקפיים שבורות שלה עם טיפות דם עליהן על השולחן. בארי אלן-1 מתפתל על הרצפה. מישהו שנראה כמו אוליבר קווין-1 מפיל את הקשת.

כמו כן, פורסמו פרטים שונים במהלך השבועות שלפני הקרוסאובר. בין היתר, הפרק הראשון יתחיל בהריסת מספר עולמות. קלארק קנט-38 יגיע לפגוש את קלארק קנט מעולם קץ הממלכה ותתפתח קטטה ביניהם בבניין דיילי פלאנט, כשקלארק קנט משמש כעורך האחראי של העיתון, על רקע כתבה ממוסגרת על הקיר המספרת על התקפת הגז של ג'וקר בה מתה לויס ליין. בפרק השלישי יוסבר למה כדור הארץ-2 נהרס כל כך מוקדם בהשוואה לאירועי הקרוסאובר.

המשך הסיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שיוצרי הקרוסאובר הבינו שלא יצליחו להכניס את כל קווי העלילה שחשבו עליהם לתוך חמש שעות רשמיות שעמדו לרשותם, הוחלט להרחיב את הסיפור לקומיקס. סדרה בשם "Crisis on Infinite Earths Giant" נכתבה במיוחד למטרה הזאת, ותצא לאור בימים הקרובים. הסדרה כוללת שתי חוברות, כשכל אחת היא בת 100 דפים, מתוכם 24 דפים של הסיפור העיקרי, ו-8 דפים של סיפור רקע. החוברת הראשונה תכלול גם 68 דפים מתוך הסיפור המקורי למזכרת. השנייה תכלול 36 דפים כאלו וגם כל 32 הדפים העיקריים מהחוברת הראשונה "בשידור חוזר", כלומר יופיע בה כל הסיפור. החוברת הראשונה תצא לאור ב-15 בדצמבר, כמה ימים אחרי החצי הראשון של הקרוסאובר. החוברת השנייה תצא לאור ב-19 בינואר, כמה ימים אחרי החצי השני. הסיפור יתמקד בגיבורים שלא לקחו חלק בקרוסאובר הטלוויזיוני, ובראשם פליסיטי סמוק, ריי טריל, וולי וסט וניסה אל-גול. באירועים יששתפו גם אטום, שרה לאנס, קייט קיין, בארי אלן-1 ו"מועצת לקסים לות'ורים". הקומיקס מהווה חלק בלתי נפרד מהסיפור, בניגוד למצב רגיל במקרים כאלו בהם הוא רק תוספת לעלילה העיקרית. האירועים בקומיקס מתרחשים במקביל לדקות הראשונות של הפרק "באטוומן" בקרוסאובר. הסיפור בקומיקס מסופר בידי פליסיטי סמוק.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרוסאובר יכיל חמישה פרקים. אירועי המשבר לא צפויים להתפרס על פני פרקים של סדרות שונות שישודרו במהלך אותו שבוע בדצמבר, כמקובל בקרוסאוברים השנתיים של יקום החץ, אלא יתחלקו לשני חלקים: שלושה פרקים בדצמבר 2019, לפני פגרת חג המולד, ושני נוספים מיד לאחריה, בינואר 2020. הפרקים בסדרות "סופרגירל" (9 בעונה 5), "באטוומן" (9 בעונה 1) ו"הפלאש" (9 בעונה 6) ישודרו ב-8, 9 ו-10 בדצמבר 2019 בהתאמה. ב-14 בינואר 2020 ישודרו שני פרקים ברצף: הפרק של "החץ" (8 בעונה 8) והפרק הראשון לעונה 5 של "אגדות המחר", שתשובץ במחציתה השנייה של עונת השידורים 2019–2020, במשבצת השידור שתפנה הסדרה "החץ", עם תום עונתה האחרונה והמקוצרת. פרק של "ברק שחור" (9 בעונה 3) שישודר לאחר הפרק של "באטוומן" יוקדש גם הוא למשבר. הצילומים החלו ב-24 בספטמבר 2019 והסתיימו בשבוע הראשון של נובמבר.

ב-9 בנובמבר פורסם כי הרשת The CW הזמינה את קווין סמית', שחקן, במאי, תסריטאי, מפיק, עורך, מנחה תוכניות טוק-שואו וחובב גדול של קומיקס, להגיש תוכנית ראיונות מיוחדת שתלווה את המשבר. התוכנית בשם "תוצאות המשבר" ("Crisis Aftermath") תשודר בשעה שלאחר הפרק הראשון והשלישי של הקרוסאובר בדצמבר, וטרם ידוע אם תחזור גם בינואר בצמוד לשני הפרקים האחרונים.

ב-10 בנובמבר פורסם הטיזר הראשון לקראת הקרוסאובר, וב-15 בנובמבר חמישה נוספים, אחד לכל סדרה.[4] ב-22 בנובמבר פורסם הפוסטר הרשמי של הקרוסאובר. ב-24 בנובמבר פורסם הטריילר הראשון, בן כחצי דקה.[5] ב-3 בדצמבר פורסם הטריילר המלא.[6]

קומיק-קון 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרטים רבים אודות המשבר פורסמו בפסטיבל קומיק-קון ביולי 2019. בין היתר נודע כי אירועי הקרוסאובר יתחילו בהריסה של מספר עולמות במולטיוורס.

במשבר ישתתפו כמה גרסאות של סופרמן מעולמות שונים. טיילר הקלין יחזור לתפקידו כסופרמן מעולם 38, עולם הבית של הסדרה "סופרגירל". ברנדון ראות' ישחק בקרוסאובר שני תפקידים: במקביל לריי פלמר, גיבור "אגדות המחר", הוא ישוב לתפקידו מהסרט סופרמן חוזר משנת 2006, והפעם יגלם את סופרמן מעולם אחר, נוסח קץ הממלכה. סטיבן אמל, הכוכב הראשי של "החץ", ישחק מספר גרסאות של אוליבר קווין מעולמות שונים. ברט וורד, שגילם את רובין בסדרה באטמן בשנות השישים, ישחק בתפקיד שטרם פורסם, אך נרמז לאחר הקומיק-קון שיחזור להיות רובין. למוניקה גרט ישחק שני תפקידים בו זמנית, המוניטור ואחיו אנטי-מוניטור. טום קוואנו ישחק שני תפקידים גם הוא. הוא יחזור לגלם את איאוברד ת'ון, וישחק את נאש ולס, האריסון ולס נוסף שהצטרף בעונה החדשה של "הפלאש", שהופך לגיבור על בשם פרייה (אנ'), כפי שפורסם קרוב יותר לקרוסאובר. העונה הקרובה של סדרת "הפלאש" תחולק לשני חצאים - ציפייה למשבר, והתמודדות עם מה שהשאיר אחריו. בפרק הראשון המוניטור אומר לברי אלן כי היקום בסכנה והדרך היחידה להצילו היא אם הוא יקריב את עצמו.

פרסומים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביטסי טולוץ' תחזור בתפקיד לויס ליין מעולמה של סופרגירל. גם הילד שלה ושל סופרמן, שזה עתה נולד, יופיע במהלך המשבר. כל האירועים בעונה האחרונה והמקוצרת של "החץ" יהיו קשורים למשבר הקרב. לינדה קרטר הידועה מתפקידה כדיאנה פרינס (וונדר וומן) בסדרה "אשת חיל" משנות השבעים, תשתתף בקרוסאובר אך לא תגלם את וונדר וומן. קרטר כבר השתתפה ביקום החץ, וגילמה את נשיאת ארצות הברית בעולמה של "סופרגירל", שפרשה מתפקידה עקב היחשפותה כחייזרית. מספר דמויות מהסדרה "ברק שחור", ביניהם ג'פרסון פירס (ברק שחור), יופיעו בקרוסאובר, ובכך הסדרה תצטרף רשמית למולטיוורס. במהלך הקרוסאובר עולמו ייהרס, אבל זה נראה לא סופי עקב העובדה כי שאר גיבורי הסדרה שלו יצטרכו לחזור לאחר המשבר. קווין קונרוי, שדיבב את באטמן (ברוס ויין) בעיבודים מונפשים רבים, יגלם אותו גם בקרוסאובר, הפעם מעולם "קץ הממלכה", ממנו יבוא הסופרמן של ברנדון ראות'. ג'ונתון שק, המשחק במספר פרקי "אגדות המחר" את איש המערב הפרוע ג'ונה הקס, יחזור לתפקיד בקרוסאובר. ג'ון וסלי שיפ, ששיחק מספר תפקידים בסדרת "הפלאש" ובקרוסאובר "עולמות אחרים", יחזור בתפקיד בארי אלן-90 מסדרה "הברק". אוסריק צ'או ישחק את ראיין צ'וי (אטום), לקראת עזיבתם הקרובה של ריי פאלמר ונורה דארק את "אגדות המחר". אשלי סקוט תחזור לתפקיד הציידת, בתם של באטמן וקאטוומן, אותו גילמה בסדרה "ציפורי הטרף" משנת 2002. אודרי מארי אנדרסון תחזור לתפקידה כליילה מייקלס-1, אבל הפעם ראש שירות הביטחון "ארגוס", הנשואה לג'ון דיגל, תהפוך לגיבורת-העל המבשרת (אנ'), העוזרת של המוניטור. רוברט וול, ששיחק את העיתונאי אלקסנדר נוקס בסרט באטמן בשנת 1989 ישחק בתפקיד שטרם פורסם. סטיבן לובו לוהק לתפקיד הבלש ג'ים קוריגן, שבמהלך המשבר הופך לכלי המחזיק בתוכו את הספקטר. טרם ידוע לאיזה עולם שייך קוריגן, אבל סביר שלא עולם-1, בו כבר הופיעה דמותו בסדרה קונסטנטין בגילום שחקן אחר. סטיבן אמל, המשחק את החץ, פרסם תמונה שלו מצילומי הקרוסאובר באינסטגרם, כשמאחוריו נראה לוח עם רשימת שחקנים לסצנה כלשהי, שכוללת, בין היתר, שתי גרסאות של לקס לות'ר, מה שאומר ששחקן נוסף, מעבר לג'ון קראייר המשחק את לות'ר-38, יגלם את הדמות. קייטי קסידי, שמשחקת בסדרה "החץ" את לורל לאנס-2 וגילמה את לורל לאנס המקורית, הקנרית השחורה הקודמת, לא תשחק בקרוסאובר את לורל-2, אף על פי שהיא משתתפת באירועי טרום משבר בעונה האחרונה של "החץ", אבל היא תשחק את לורל-1, למרות מותה לפני שלוש שנים וחצי. קרלוס ואלדז יחזור לשחק את סיסקו ראמון מהסדרה "הפלאש", אך ידוע כי יופיע לבוש בתור וייב, אף על פי שהוא הפסיק להיות כזה. טרם פורסם אם כוחותיו יחזרו, יתלבש ללא כוחות, או מדובר בכפיל מעולם אחר שיופיע בנוסף. אריקה דוראנס תשחק שני תפקידים - את לויס ליין מסמולוויל ואת אלורה זור-אל, אמא של קארה, תפקיד קבוע ב"סופרגירל". ברק בסינג'ר העתידה לשחק בתפקיד הראשי בסדרה "סטארגירל" שתעלה ב-2020, תגלם את הדמות שלה גם בקרוסאובר, והסדרה תהיה חלק ממולטיוורס, כשסביר שלא תתקיים בעולם-1, לאחר שסטארגירל קורטני אחרת לקחה חלק מרכזי ב"אגדות המחר" בעבר. פורסם כי אחד מהשלושה יקח חלק בקרוסאובר - או הוקמן (קרטר הול) והוקגיקרל (קנדרה סונדרס) יחדיו, או הריי (ריי טריל מכדור הארץ-X) או ויקסן (מרי מקייב מדטרויט או אמאייה ג'יווה). מרמזים שונים ניתן להניח כי מדובר בוויקסן. נרמז רשמית כי גם נייט הייווד מ"אגדות המחר" ישתתף בקרוסאובר, אך ייתכן כי מדובר בהטעיה.

קייטי לוץ (שרה לאנס / הקנרית השחורה, "אגדות המחר"), קיילר לי (אלכס דנברס (אנ'), "סופרגירל"), קנדיס פאטון (אייריס וסט-אלן, "הפלאש"), דניאל פאנאבייקר (קייטלין סנואו / קילר פרוסט, "הפלאש"), דייוויד רמזי (ג'ון דיגל / ספרטן, "החץ"), דייוויד היירווד (ז'ון ז'ונס / הצייד ממאדים, "סופרגירל"), ג'יסי ראת (קוורל דוקס / ברייניאק 5 (אנ'), "סופרגירל"), הארטלי סויר (ראלף דיבני / האיש המתארך, "הפלאש"), קייטי מקגראת' (לינה לות'ר (אנ'), "סופרגירל"), ניקול מיינס (ניה נאל / החולמת (אנ'), "סופרגירל"), מאט ראיין (ג'ון קונסטנטין, "אגדות המחר"), ג'וליאנה הרכבי (דיינה דרייק / הקנרית השחורה, "החץ"), קתרין מקנמרה (מיה סמוק / כוכב שחור, "החץ"), דומיניק פרסל (מיק רורי / גל חום (אנ'), "אגדות המחר"), אזי טפסאי (קלי אולסן, "סופרגירל"), ריק גונזאלז (רנה רמירז / כלב פרא (אנ'), "החץ") וג'סי ל. מרטין (ג'ו וסט, "הפלאש") יחזרו לתפקידיהם.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימת השחקנים שהשתתפותם בקרוסאובר אושרה רשמית:

שחקנ/ית דמות כינוי עולם סדרת הבית
שחקני "סופרגירל" מליסה בנויסט קארה זור-אל / קארה דנברס סופרגירל 38 סופרגירל
קיילר לי אלכס דנברס X
דייוויד היירווד ז'ון ז'ונס הצייד ממאדים
ניקול מיינס ניה נאל החולמת
ג'יסי ראת (אנ') קוורל דוקס ברייניאק 5
קייטי מקגראת' לינה לות'ר X
ג'ון קראייר לקס לות'ר
אזי טפסאי (אנ') קלי אולסן
טיילר הקלין קאל-אל / קלארק קנט סופרמן סופרגירל[א]
אריקה דוראנס אלורה זור-אל X סופרגירל
לויס ליין ?[ב] סמולוויל
לינדה קרטר ? ? ? ?
שחקני "באטוומן" רובי רוז קייט קיין באטוומן 1 באטוומן
שחקני "הפלאש" גרנט גאסטין בארי אלן הפלאש הפלאש
קנדיס פאטון אייריס וסט-אלן X
קרלוס ואלדז סיסקו ראמון וייב?
דניאל פאנאבייקר קייטלין סנואו X
X קילר פרוסט
טום קוואנו איאוברד ת'ון הפלאש ההפוך
האריסון "נאש" ולס פרייה ?
ג'סי ל. מרטין (אנ') ג'ו וסט X 1
הארטלי סויר (אנ') ראלף דיבני האיש המתארך
ג'ון וסלי שיפ בארי אלן הפלאש 90 הברק
שחקני "החץ" סטיבן אמל אוליבר קווין החץ הירוק 1 החץ
מספר כפילים של אוליבר קווין מעולמות אחרים ??? X
דייוויד רמזי (אנ') ג'ון דיגל ספרטן 1 החץ
קייטי קסידי לורל לאנס הקנרית השחורה
ג'וליאנה הרכבי (אנ') דיינה דרייק החץ[ג]
קתרין מקנמרה מיה סמוק כוכב שחור
אודרי מארי אנדרסון (אנ') ליילה מייקלס המבשרת החץ
ריק גונזאלז (אנ') רנה רמירז כלב פרא
שחקני "אגדות המחר" קייטי לוץ שרה לאנס הקנרית הלבנה אגדות המחר
ברנדון ראות' ריי פאלמר אטום
קאל-אל / קלארק קנט סופרמן ?[ד] X
דומיניק פרסל מיק רורי גל חום 1 אגדות המחר
מאט ראיין (אנ') ג'ון קונסטנטין X אגדות המחר[ה]
ג'ונתון שק (אנ') ג'ונה הקס אגדות המחר
שחקני "ברק שחור" קרס ויליאמס (אנ') ג'פרסון פירס ברק שחור ?[ו] ברק שחור
תפקידים חוזרים
מיקום החץ
למוניקה גרט (אנ') מר נובו המוניטור - X
מוביוס אנטי-מוניטור
ביטסי טולוץ' לויס ליין X 38 X[א]
ג'רמי דייוויס ג'ון דיגן דוקטור דסטיני 1 X
בוב פרייזר (אנ') רוג'ר היידן פסיכו פיראט ?
סדרות אחרות טום ולינג קאל-אל / קלארק קנט סופרמן ?[ב] סמולוויל
קווין קונרוי ברוס ויין באטמן ?[ד] X
אשלי סקוט הלן קייל הציידת ?[ז] ציפורי הטרף
ברק בסינג'ר (אנ') קורטני ויטמור סטארגירל ?[ח] סטארגירל
רוברט וול ? ? ? ?
ברט וורד (אנ') דיק גרייסון? רובין? ? ?
תפקידים חדשים אוסריק צ'או (אנ') ראיין צ'וי אטום ? ?
סטיבן לובו (אנ') ג'ים קוריגן X ? X
X הספקטר -
פרק "ברק שחור"
שחקני "ברק שחור" קרס ויליאמס (אנ') ג'פרסון פירס ברק שחור ?[ו] ברק שחור
צ'יינה אן מקליין ג'ניפר פירס ברק
? (לבושה בשחור) ? X
? (לבושה בלבן) ?
נאפסה ויליאמס (אנ') אניסה פירס רעם / ציפור שחורה ?[ו] ברק שחור
כריסטינה אדמס (אנ') לין סטיוארט X
ג'יימס רימר פיטר גמבי X
 1. ^ 1.0 1.1 ויככבו גם בסדרה העתידית "סופרמן ולויס"
 2. ^ 2.0 2.1 עולם הבית של הסדרה "סמולוויל"
 3. ^ ויככבו גם בסדרה העתידית "החץ הירוק והקנריות"
 4. ^ 4.0 4.1 עולם טרילוגיית סופרמן חוזר וקץ הממלכה
 5. ^ ראיין גילם את אותה דמות בתפקיד ראשי קודם לכן בסדרה "קונסטנטין" של NBC, ולאחר מכן דיבב אותה בסדרת רשת ושלושה סרטי המשך, אבל הם לא נחשבים לחלק מהקאנון ביקום החץ
 6. ^ 6.0 6.1 6.2 עולם הבית של הסדרה "ברק שחור"
 7. ^ עולם הבית של הסדרה "ציפורי הטרף"
 8. ^ עולם הבית של הסדרה העתידית "סטארגירל"

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Red skies discovered on extreme brown dwarf". Astronomy Magazine (באנגלית) (United Kingdom: University of Hertfordshire). 6 בפברואר 2014. בדיקה אחרונה ב-21 במאי 2019. 
 2. ^ סרטונים Black Lightning 3x09 Promo "The Book of Resistance: Chapter Four: Third Stone From the Sun" (HD), קדימון באתר יוטיוב, פורסם בתאריך 2 בדצמבר 2019
 3. ^ תקצירי פרקים באתר TheFutonCritic.com, ‏21 בנובמבר 2019
 4. ^ סרטונים DCTV Crisis on Infinite Earths Crossover Teaser (HD), שישה סרטונים ברצף באתר יוטיוב, פורסם בתאריך 15 בנובמבר 2019
 5. ^ סרטונים Crisis on Infinite Earths | Trailer 1, קדימון באתר יוטיוב, פורסם בתאריך 24 בנובמבר 2019
 6. ^ סרטונים Crisis On Infinite Earths Trailer, קדימון באתר יוטיוב, פורסם בתאריך 3 בדצמבר 2019
DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןבאטווינגג'יימס גורדוןדמיאן וייןהארווי בולוקקסנדרה קייןהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פריסשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפרמרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקוולאדאקוומןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמירהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) •המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • באטמן: שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןכוח הטיטאנים! חיים בסרטג'וקר
היקום הקולנועי
של DC
איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקוומןשהאזאםציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתוונדר וומן 1984יחידת המתאבדים 2הבאטמן
סרטים מונפשים באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן: מתחת לברדס האדוםבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהם
יקום סרטי
האנימציה המקוריים
הבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק: מלחמהליגת הצדק: כס אטלנטיסליגת הצדק האפלליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעיריםהטיטאנים הצעירים: חוזה יהודהבאטמן: האשוונדר וומן: קווי דם
סדרות טלוויזיה באטמןאשת חילהברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולוויל (דמויותפרקים)קונסטנטיןגות'האםאיי זומבילוציפרברק שחורקריפטון
יקום החץ החץהפלאשסופרגירלאגדות המחרבאטוומן
סדרות רשת: ויקסןלוחמי החופש: הריי
אירועי קרוסאובר: משבר בארץ-Xעולמות אחריםהמשבר בעולמות האינסופיים
DC Universe טיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצה
סדרות אנימציה באטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןליגת הצדק: סדרת האנימציהליגת הצדק - הדור הבאהטיטאניםכוח הטיטאנים
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לובג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר