לקס לות'ור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לקס לות'ור
Lex2000-1-.jpg
לקס לות'ור כנשיא ארצות הברית, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Superman: Lex 2000 מינואר 2000, אמנות מאת גלן אורביק ולורל בלצ'מן.
סוג נבל-על
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Action Comics #23
(אפריל 1940)
יוצר/ת ג'רי סיגל
ג'ו שוסטר
שחקן/ית ג'ין הקמן ("סופרמן", "סופרמן 2", "סופרמן 4: השאיפה לשלום")
קווין ספייסי ("סופרמן חוזר")
ג'סי אייזנברג ("באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק", "ליגת הצדק")
מידע
שם אמיתי אלכסנדר ג'וזף "לקס" לותור
כינויים איש הקריפטונייט, מוקינגבירד
סטטוס פעיל
מקצוע איש עסקים, מדען ומהנדס
כוחות ללא כוחות-על
מחזיק בחליפת קרב רובוטית המגבירה את כוחותיו ומעניקה לו מגוון נשקים ויכולת תעופה, אינטליגנציה ברמה גאונית.
חבר לשעבר ליגת הצדק, ליגת אי-צדק, יחידת הנקמה בסופרמן, כנופיית אי-צדק, ששת הסודיים, חיל הפקחים הכתומים
דמויות קשורות
משפחה ליונל ולטישיה לות'ור (הורים, מתים) לינה לות'ור (אחות)
אליזבת פרסק (אשה ראשונה, גרושה)
לנה לות'ור (בת)
לורי לות'ור (אחיינית)
פרי ג'יי וייט ג'וניור (בן לא חוקי, מת)
קונר קנט (שיבוט חלקי)

אלכסנדר ג'וזף "לקס" לות'וראנגלית: Alexander Joseph "Lex" Luthor) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס סופרמן וליגת הצדק ביקום DC Comics. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Action Comics #23 מאפריל 1940 ונוצרה על ידי הכותב ג'רי סיגל והמאייר ג'ו שוסטר, יוצריו של סופרמן. מאז, היסטוריית הדמות שוכתבה פעמים רבות, וסיפור המקור הנוכחי שלו מסופר במיני סדרה "סופרמן: זכות מלידה" משנת 2004 שנכתבה על ידי מארק וייד ומכילה גם את סיפור המקור הנוכחי של סופרמן.

לקס לות'ור היה אויבו הראשי של סופרמן ברוב שנות קיומו של גיבור-העל, והגה מספר תוכניות על מנת להשמידו. בגרסאות הראשונות לות'ור היה מדען משוגע, אך בגרסאות מאוחרות יותר הוא תואר מחדש כאיש עסקים ערמומי. לתקופה קצרה בשנות ה-2000 הוא כיהן כנשיא ארצות הברית.

דמותו של לקס לות'ור מדורגת במקום הרביעי ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN[1], במקום ה-32 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר[2], ובמקום השמיני ברשימת מאה הנבלים הגדולים בכל הזמנים לפי מגזין Wizard[3].

את דמותו גילמו שחקני הקולנוע ג'ין הקמן בסרט "סופרמן" משנת 1978, סופרמן 2 משנת 1980 וסופרמן 4: השאיפה לשלום משנת 1987; קווין ספייסי גילם את דמותו של לות'ור בסרט סופרמן חוזר בשנת 2006; וג'סי אייזנברג מגלם את דמותו בסרטים "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" ו"ליגת הצדק".

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשהופיע לראשונה מעל דפי הקומיקס, ללות'ור הייתה רעמת שער אדמונית ומלאה. בחוברת #41, עקב טעות של אחד המאיירים, לא צוייר שערו והוא נשאר קירח. שוסטר, אחד מיוצרי הדמות, החליט שזה הולם אותו, ומאז הפכה הקרחת לסימן ההיכר של לות'ור.

בתחילת שנות ה-40 של המאה ה-20 היה לות'ור אחד מהנבלים שעיטרו את רומני המתח הזולים של אותה תקופה, שבהם תוארו מדענים מטורפים שמנסים להשתלט על העולם או להרוס אותו, בעזרת מגוון של מזימות זדוניות. לות'ור ניסה פעמים רבות, אך כל נסיונותיו סוכלו על ידי סופרמן, דבר שהפך את סופרמן ולות'ור לאויבים מושבעים. על אף שמזימותיו סוכלו, תמיד היה לות'ור חומק ללא עונש או לחלופין בורח מהכלא.

בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 נחשף סיפור המקור של לות'ור יחד עם שמו הפרטי, "לקס". על פי סיפור זה, עברה משפחתו של לות'ור לסמולוויל, העיר שבה גר סופרמן בילדותו, כשהיה נער מתבגר. לות'ור הפך למעריץ של סופרמן, שבאותה עת נקרא סופרבוי, ואף עזר לו. כאות תודה, עזר סופרבוי ללות'ור לבנות מעבדה שבה לות'ור החל לנסות לפתח צורות חיים חדשות, ואף ניסה לפתח נוגדן להשפעת הקריפטונייט על סופרבוי. בערב גורלי אחד, אחד החומרים במעבדה התלקח וסופרבוי, שעוד לא למד לשלוט באופן מלא על כוחותיו, נשף על האש כדי לכבותה, אך עשה זאת בעוצמה רבה מדי. הנשיפה אכן כיבתה את האש, אך גם גרמה לכימיקלים שהיו במעבדה להישפך על ראשו של לות'ור ולעשותו קירח עד סוף ימיו. לות'ור האשים את סופרבוי בחבלה מכוונת עקב קינאה, ונשבע לנקום.

למרות היותו רשע ותאב-כוח, לות'ור היה איש של כבוד. לא פעם סופרמן ולות'ור שיתפו פעולה בלית-ברירה כנגד אויב זה או אחר.

לאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לות'ור החדש עבר שינוי רציני בהמשכיות שלאחר המשבר בעולמות האינסופיים של שנת 1985. בשלב זה הוא לא היה מדען מטורף שעובד בצללים, אלא איש עסקים משגשג וידוע - פושע צווארון לבן.

לות'ור גדל באחת השכונות הגרועות ביותר של מטרופוליס. הוא גדל לאב מתעלל שלא חשש להראות לו את נחת זרועו. לות'ור היה ילד בודד, היה לו רק חבר אחד - פרי וייט, לימים עורך מערכת העיתון "הדיילי פלאנט". וייט עודד את חברו להגשים את חלומו ולעזוב את השכונה.

ההזדמנות שלו לא איחרה להגיע. לקס פתח פוליסת ביטוח להוריו ללא ידיעתם, וחיבל במכוניתם. הוריו נהרגו בתאונת דרכים, ולקס, לאחר שעבר למשפחה אומנת, קיבל את כספי ביטוח החיים שלהם והפך לאיש עשיר.

גם במשפחתו החדשה לקס היה קורבן להתעללות. משפחתו האומנת חשקה בכספו של לות'ור, אך גילתה שלות'ור הסתיר אותו. בניסיון לשים יד על כספו, ניסה אביו המאמץ לשכנע את בתו לנה לפתות את לקס. לנה סירבה, והאב הזועם הכה אותה למוות. באותו יום נשבע לקס שהוא יצבור כל כוח אפשרי כדי שאיש לא יוכל לפגוע בו שוב.

לקס השתמש בכספו ובכשרונו על מנת להקים חברה בשם "לקסקורפ", שהפכה לחברה רבת השפעה ובעלת קשרים מסועפים במטרופוליס. בשלב מסוים נבחר לות'ור למשרת נשיא ארצות הברית, אך לא הפסיק בנסיונותיו להשמיד את סופרמן. בסופו של דבר, נכשלו כל נסיונותיו, והוא חזר להסתתר.

על פי גרסה זו צמחה היריבות בין לות'ור לסופרמן לאחר שלות'ור ניסה לגייס את סופרמן לשירותו וזה סירב ואף הסגיר אותו לרשויות.

איזכור במדיות השונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בסרט "סופרמן חוזר" משנת 2006, לקס לות'ור מתחיל כחסר כל המרמה מיליונרית העומדת על ערש דווי למסור לו את רכושה. או אז, הוא משתמש בהונו החדש כדי לשכור לעצמו צוות בריונים ולגנוב מטאוריט שנמצא באדיס אבבה המכיל תכונות קריפטוניות. בנוסף, הוא מגיע ל"מבצר הבדידות" וגונב משם קריסטל חיוני. בעזרת שניהם, הוא זומם ליצור יבשת קריפטונית חדשה מתוך האוקיינוס. את הדמות גילם השחקן קווין ספייסי.
  • בסרט "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק", לקס לות'ור, רואה בסופרמן כאיום על העולם ומצליח לשכנע את הסנאטורית מטעם מדינת קנטקי ג'ון פינץ לעזור לו לייבא קריפטונייט מניסיונו של זוד להפוך את כדור הארץ לקריפטון מהאוקיינוס ההודי. לאחר מכן מאפשרת פינץ' למאמציו של לות'ור להשתמש בדנ"א של זוד והספינה הקריפטונית שנהרסה כתוצאה מהקרב, כדי ליצור נשק ביולוגי. לאחר שבאטמן משיג את הקריפטונייט של לות'ור, מפעיל לות'ור את תא בראשית, בו הוא מחייה מחדש את גופתו של זוד. בינתיים, לות'ור מסכן את לויס על מנת לפתות את סופרמן להגיע למגדל לקסקורפ, בעומדו בראש המגדל הוא מגלה לו כי הוא מודע לסודותיו של סופרמן ויודע עליו כבר זמן מה. לות'ור רוצה שסופרמן יעוף להתעמת עם באטמן עד המוות, כשהוא מצליח לשבור אותו בכך שהוא מחזיק באמו המאמצת, מרתה קנט, כבת ערובה במקום סודי. משנודע על התוכנית של לות'ור, באטמן יוצא להציל את מרתה בעוד סופרמן מתעמת עם לות'ור, שמשחרר יצור מפלצתי עם ריבוי מלאכותי, שנוצר בידיו מתוך גופתו של זוד בתוך הספינה ההרוסה, אשר נועד להשמיד את סופרמן אחת ולתמיד. סופרמן ובאטמן מאחדים כוחות כדי להיאבק בו כשהם נעזרים בפרינס המגיעה בלבושה המלכותי, אבל הם מוכנעים בשל היכולת של היצור לספוג ולהפנות אנרגיה סולארית. משהבין כי תוצאות הדנ"א שלהם הן נקודות תורפה משותפות, סופרמן משיג את חנית הקריפטונייט ומשפד את היצור בעזרת החנית, בעוד היצור דוקר את סופרמן עם בליטות העצם שלו, והורג אותו לכאורה. לאחר הקרב לות'ור נעצר לאחר שלויס ליין חושפת את פשעיו; כאשר הוא מקבל ביקור מפתיע בכלאו מידי ברוס ויין, הוא אומר לו כי מותו של סופרמן הפך את העולם לחשוף בפני איומים רבי עוצמה, באטמן מאיים על לות'ור ומבטיח כי הוא תמיד יצפה בו.

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בסדרת הטלוויזיה לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמן, לות'ור היה מיליארדר ופילנטרופ מושחת, שהיה עוזר למטרופוליס בגלוי, ומבצע פשעים בסתר. בעקבות השתלטות טרוריסטים על בניין "הדיילי פלאנט", הוא הכיר את לויס ליין יותר טוב במהלך שהותו שם, ואחר כך הציע לה נישואין. ביום החתונה הצליח פרי וייט למצוא מספיק ראיות לעצור את לקס בעזרתו של קלארק, אבל לקס התאבד מתוך בושה בקפיצה מהבניין. הוא הוחזר לחיים בעונה השלישית, שוב קרח. הוא גולם בידי השחקן ג'ון שיאה.
  • בסדרת הטלוויזיה סמולוויל, לקס לות'ור איבד את שערו במטר המטאוריטים שנפל על העיירה. הוא התייתם מאמו בגיל חמש, ואחיו הצעיר ג'וליאן מת. הוא התנגד לאביו חסר המצפון, ליונל, שלא היה פופולרי בעיירה. בעונה השנייה מגלה לקס כי יש לו עוד אח ושמו לוקאס. לאחר חיפוש ארוך באמצע העונה השנייה לקס מוצא אותו ומביא אותו לעיירה. לוקאס מופיע רק בפרק אחד. בסוף הפרק לקס מבריח אותו מחוץ לעיירה בשביל להגן עליו מליונל. לקס מתחבר לקלארק קנט ובמקביל חוקר עליו ועל אבני המטאוריט הירוקות (קריפטונייט). בעונות הראשונות לקס מנסה להיות טוב ולא להיגרר לתככים כמו אביו, אך לעיתים מבצע אותם. לאורך העונות, לקס פועל יותר ויותר בדרכים מפוקפקות ולא מוסריות, ומסתיר את מרבית פעולותיו מחבריו וממשפחתו. לאחר רומן קצר, נישאים לאנה לאנג ולקס בעונה השישית, אולם זמן קצר לאחר מכן הנישואים באים לקיצם. השחקן שמשחק את לקס לות'ור בסדרה הוא מייקל רוזנבאום.
  • בסדרה "סופרגירל" מופיעה אחותו של לקס לות'ור, לינה עם סיפור שונה על ילדותם ובעקבות זאת מופיעה גם אמו. לקס לות'ור אינו מופיעה בעצמו בסדרה אך יש אזכורים רבים אליו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייט (•) ביזארוברייניאקגנרל זודדארקסידדומסדייהמכחידלקס לות'ורמונגולמטאלומיסטר מקסיזפטלקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדמיאן וייןהעטלף השחורהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדום (•) אדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גול
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פאריסשומרי היקום (•) אטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברס (•) אברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפר (•) מרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבן (•) אדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקווהלאדאקווהמןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמרהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרף (•) אל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • הבדיחה ההורגת (1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של DC קומיקס: איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקווהמןשאזאםוונדר וומן 1984
אחרים: באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטין
סדרות טלוויזיה
ואנימציה
לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולווילבאטמןבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםבאטמן: הבדיחה ההורגתהברק (1990)ליגת הצדק: סדרת האנימציההטיטאניםליגת הצדק - הדור הבאכוח הטיטאניםקונסטנטיןגותהאםלוציפרקריפטון
יקום החץ: החץהברק (2014)אגדות המחרסופרגירלויקסןמשבר בארץ-X
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר