ליגת הצדק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ליגת הצדק
Justice League Vol 2 1.jpg
קבוצת ליגת הצדק, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Justice League Vol.2 #1 מנובמבר 2011, אמנות מאת אייבן רייז.
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעת בכורה The Brave and The Bold #28
(פברואר-מרץ 1960)
לאחר פלאשפוינט:
Justice League Vol.2 #6
(אפריל 2012)
יוצרים גרדנר פוקס
ג'ף ג'ונס, ג'ים לי (לאחר פלאשפוינט)
נתונים
מצב פעילה
בסיס היכל הצדק, הלוויין
מגדל השמירה
חברי צוות

קבוצה ראשית:
הצייד ממאדים (מנהיג),

באטמן, וונדר וומן, סופרמן, פלאש, אקווהמן, סייבורג, גרין לנטרן (ג'ון סטיוארט), הוקגירל, מירה, סטארמן, ג'ארו, מזייף העולמות
חברי גיבוי:
החץ הירוק, הקנרית השחורה, הוקמן, זטאנה, ברק שחור, ויקסן, גולדראש, אדם סטריינג', אנימל מן, האטום, פיירסטורם, גרין לנטרן (גאי גרדנר), מיסטר טריפיק, גברת מאדים, פלסטיק מן, גרין לנטרן (האל ג'ורדן), היצור מן הביצה.
חברי צוות בולטים מהעבר
ג'ייד, האיש המוארך, החץ האדום, הטורנדו האדום, נייטווינג, סטיל, קפטן אטום, סופרגירל, קאטוומן, סטארפייר, בוסטר גולד, שזאם, אייקון
(רשימת חברי ליגת הצדק)

ליגת הצדק של אמריקהאנגלית: Justice League of America, בקיצור JLA) היא קבוצת גיבורי-על בדיונית שמופיעה בחוברות קומיקס ביקום DC קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת The Brave and the Bold #28 מפברואר 1960, ונוצרה על ידי האמן גרדנר פוקס.

לרוב, הקבוצה מכילה את הגיבורים המפורסמים ביותר של החברה, ורבים מהמוכרים ביותר ביקום DC. החברים המייסדים של הקבוצה הם סופרמן, באטמן, וונדר-וומן, פלאש, גרין לנטרן, אקווהמן, סייבורג הוקגירל והצייד ממאדים. אולם, הרכב הקבוצה השתנה במשך השנים וכלל גם אחרים.

לאחר אירועי פלאשפוינט של שנת 2011, בהם יקום DC שוכתב מחדש, הקבוצה הוקמה מחדש וכללה גרסאות צעירות יותר של הדמויות המוכרות.

סיפור המקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור המקור של הקבוצה, כפי שהוצג בחוברת Justice League of America #9 משנת 1962, תיאר פלישה של לוחמים חייזרים שנלחמו ביניהם על כיבוש כדור הארץ. כל לוחם חייזרי היה בעל כוחות שונים ונחת במקום אחר, ונלחם באחד מגיבוריה של DC. גיבורי-העל שנענו לאתגר ונלחמו בחייזרים היו באטמן, סופרמן, וונדר וומן, פלאש (בארי אלן), גרין לנטרן (האל ג'ורדן), אקווהמן והצייד ממאדים. רובם הצליחו להביס את הלוחמים החייזרים אך אחד מהם התעלה מעל כולם ולכד את גיבורי-העל אחד אחרי השני. במהרה הבינו הגיבורים שעליהם להתאחד כדי להביס את התוקף. אחרי שהביסו את הפולשים החליטו הגיבורים להקים ארגון קבע שיקיים כוננות כנגד איומים בסדר גודל שכזה, ויעניק תשובה למקרים שצריכים את כוחם המשולב של הגיבורים. כך נוצרה ליגת הצדק.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור הכסף והארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליגת הצדק, כפי שהיא מופיעה לראשונה על עטיפת החוברת The Brave and The Bold #28 ממרץ 1960, אמנות מאת מארק סקווסקי, מרפי אנדרסון וג'ק אדלר.
עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תור הכסף של הקומיקס, תור הארד של הקומיקס

לאחר החייאת גיבורי הקומיקס בסוף שנות ה-50, DC קומיקס ביקשה מהכותב גרדנר פוקס להציג מחדש את חברת הצדק של אמריקה. פוקס החליט לשנות את שם הקבוצה ולהחיותה מחדש בחוברת The Brave and The Bold #28 (פברואר-מרץ 1960). בעת יצירתה, ליגת הצדק הייתה למעשה גרסה מודרנית יותר של חברת הצדק, אשר מתרחשת ביקום מקביל. החץ הירוק הצטרף לקבוצה בחוברת מספר 4, כאשר בהמשך הצטרפו לקבוצה אטום (חוברת מספר 14) והוקמן (חוברת מספר 31). בין השנים 19631985, יצאה חוברת שנתית אשר הפגישה בין שתי הקבוצות, שיצאו ביחד כדי למנוע איום המשותף לשתיהן. כעת, הקבוצות נמצאות באותו יקום, ובעוד ליגת הצדק מכילה גיבורים של ארץ-1, חברת הצדק מכילה את רוב גיבורי ארץ-2, אשר שרדו את המשבר בעולמות האינסופיים.

הסדרה של הקבוצה הייתה מהקומיקסים היותר פופולריים של DC קומיקס, אך בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20, הסדרה עמדה בצל סדרת מארוול המתחרה, "האוונג'רס", באיכות ובמכירות[דרוש מקור]. שינויים מסוימים נעשו כדי להעלות את המכירות; אחד מהשינויים האלו הוא הוצאת סנאפר, הדמותג של הקבוצה, מתוכה. ב-Justice League of America #77, סנאפר הונה להסגרת מיקומה של מפקדת הקבוצה לג'וקר, שהביאה לידי התפטרותו מהקבוצה. בעקבותיו עזבו גם וונדר וומן והצייד ממאדים. בשנות ה-70 עברה ליגת הצדק למפקדת "הלוויין", תחנת חלל נעה. כמו כן, בתקופה זו הצטרפו לקבוצה מספר גיבורי על כדוגמת זטאנה, הקנרית השחורה, הטורנדו האדום, הוקוומן ופיירסטורם, בנוסף לחזרתה של וונדר וומן.

ב-1984, בניסיון לחקות את הקומיקס המצליח ביותר של DC קומיקס באותו זמן, הטיטאנים הצעירים החדשים, נעשתה החלטה של ההנהלה להחליף את מרבית חברי הקבוצה המקורית בגיבורי על צעירים ואנונימיים. בנוסף לכך, כחלק מאותו שינוי הקבוצה גם עברה מהמפקדה הלוויינית שלה למיקום חדש בדטרויט, מישיגן. המעבר הזה לא התקבל טוב אצל הקוראים, שקראו לתקופה הזו עידן ה-"Justice League Detroit" בליגת צדק זו היו חברים אקווהמן, הצייד ממאדים, סטיל, זטאנה, האיש המוארך, וייב, ויקסן וג'יפסי. גרסה זו של ליגת הצדק התפרקה לבסוף בחוברת Justice League of America #261 מאת ג'ון מארק דמתיאס ולוק מק'דונל, שהייתה החוברת האחרונה בסדרה המקורית.

לאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר אירועי המשבר בעולמות האינסופיים, הקבוצה הוחייתה מחדש ב-1987 במהלך אירוע הקרוסאובר Legends. הקבוצה החדשה קיבלה מנדט שמאפשר לה לפעול גם בגבולות אחרים מלבד ארצות הברית, והיא נקראה Justice League International מהחוברת השביעית. הקומיקס החדש נכתב על ידי קית' גיפן ודמתיאס, עם אומנות מאת קווין מגווייר (ובהמשך אדם היוז). צוות הכותבים החדש העניק פן הומוריסטי לסיפורי הקבוצה, ואיחד לראשונה דמויות שנחשבו מופרדות בעת המשבר. הקבוצה באותה עת כללה את באטמן, הקנרית השחורה, הצייד ממאדים, גרין לנטרן (גאי גרדנר), קפטן מארוול, החיפושית הכחולה, דוקטור לייט הרביעית, דוקטור פיית, ולאחר מכן הצטרפו גם בוסטר גולד וקפטן אטום בין היתר. למרות הגישה ההומוריסטית לסיפורים, גיפן ודמתיאס לא הצליחו לשמור על אחידות בסיפוריהם. כותבים חדשים החזירו לסיפורים פן רציני יותר, ועד לאמצע שנות ה-90 התפצלו כותרי ליגת הצדק לחמישה כותרים:

  • Justice League International
  • Justice League Europe - ליגת הצדק אירופה
  • Justice League Task Force - סדרת בת לJustice League Europe
  • Justice League Quarterly - רבעון
  • Extreme Justice

כמו כן, מספר חברי עבר ב-Justice League International הקימו קבוצה שתהיה נגישה ותציע עזרה גם לאזרח הפשוט. הקבוצה לא מתקבלת בעין יפה על ידי ליגת הצדק וחברת הצדק.

עם זאת, הפופולריות של הסדרות דעכה, וכשהצלחתה של הסדרה הראשית נעלמה, כל הסדרות בוטלו יחד איתה.

העידן המודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – העידן המודרני של הקומיקס

JLA[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכירות הסדרה החלשות הביאו להחלטה להחיות מחדש את הקבוצה המקורית. ליגת צדק חדשה נוסדה בשנת 1996, במיני סדרה JLA: A Midsummer's Nightmare, שנכתבה על ידי מארק וייד ואוירה על ידי פביאן ניצ'זה. החל משנת 1997 החלה הרצה של סדרה חדשה, שנכתבה על ידי גראנט מוריסון ואויירה על ידי האוורד פורטר וג'ון דל. הסדרה, בניסיון לחזור למקורות, החזירה את שבעת חברי הצוות המקוריים והמרכזיים של הקבוצה: סופרמן, באטמן, וונדר-וומן, פלאש (וולי וסט), אקווהמן, גרין לנטרן (קייל ריינר) והצייד ממאדים. הוחלט על מפקדה חדשה לקבוצה - מגדל השמירה, שנמצא על הירח. מוריסון הציג את הרעיון לפיו ליגת הצדק למעשה מסמלת פנתיאון של אלים, כשלכל אחד דעה ואישיות משלה. בין יתר הגיבורים הופיעו גם החץ הירוק, ג'ייד, אורקל, סטיל, אשת המחר, אזטק, זוריאל, ביג ברדה, אנתיאוס ואיש הפלסטיק.

מאחר שהליגה החדשה הייתה מורכבת מגיבורי DC החזקים ביותר, מיקוד הסדרה השתנה והעלילות נסובו סביב משברים ואיומים לכדור הארץ, שדרשו את התייחסותם המיידית של חברי הליגה. ביניהם ניתן לכלול פלישה חייזרית, מכונת השמדה מהעתיד, ליגת אי-צדק (קבוצה נגדית של נבלי-על), איומים קוסמיים שונים ושכירי חרב שתייגו את כל חברי הליגה בנפרד. הגישה החדשה עבדה, והכותר הפך עד מהרה לסדרה הנמכרת ביותר של DC‏.[1] החברה פרסמה מספר מיני סדרות של הקבוצה, בהן JLA: Classified מאת גראנט מוריסון ואד מקגינס, אולם רק סדרת בת אחת בשם Justice League Elite נכתבה בין השנים 20042005.

המשבר האינסופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2005, המיני סדרה Crisis of Conscience (חוברות JLA #115-119), שנכתבה על ידי ג'ף ג'ונס ואלן היינברג, הובילה להתפרקות ליגת הצדק של אמריקה. בסיפור, התמוטטות היחסים שהתחילה ב"משבר הזהות" של 2004, הגיעה לשיאה. חילוקי הדעות של חברי הקבוצה בקשר לזאטנה, חברת הקבוצה אשר ביכולתה לגרום לאנשים לשכוח את זכרונותיהם, מובילים לבסוף להתפרקות הקבוצה, הצייד ממאדים מנסה לבנות את הקבוצה מחדש. אדם המזוהה על ידי מערכת ההגנה של מגדל השמירה כאיש הפלדה, סופרמן, פורץ למגדל ומשמיד את המקום. באותו זמן מתגלה גם הקשר בין האירועים האחרונים ביקום DC: עלייתם של האומאקים, המלחמה הבין-גלקטית בין ראאן ותאנאגאר, הקמת החברה הסודית של נבלי-העל והמאבק של הספקטר בקסם (אירועי ארבע הסדרות המובילות למשבר האינסופי). מאוחר יותר, ב-Infinite Crisis #3, הסדרה הראשית המובילה את האירוע, התגלה שהפורץ הוא למעשה סופרבוי פריים.

בתחילת המשבר האינסופי, ליגת הצדק התפרקו פעם נוספת, בחוברת מס. 125. אירועי החוברת מסתיימים באירוע "שנה מאוחר יותר", בו למעשה כל יקום DC מדלג בשנה לאחר סיום המשבר.

ההרצה המחודשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליגת הצדק, כפי שהיא מופיעה על עטיפת החוברת Justice League of America vol.2 #25 מנובמבר 2008, אמנות מאת אד בניס.

בהרצה מחודשת שהחלה באוגוסט 2006, סופרמן, באטמן ו-וונדר וומן נפגשים במערת העטלף מתוך מטרה לאחד מחדש את הקבוצה, בחוברת Justice League of America #0 של הכותב בראד מלצר והמאייר אד בניס. הסדרה שרצה לאחר מכן הכילה את הגיבורים גרין לנטרן (האל ג'ורדן), הקנרית השחורה, החץ האדום (שותפו לשעבר של החץ הירוק), הטורנדו האדום, ויקסן, ברק שחור והוקגירל. תחילת הסדרה התמקדה בדמותו של הטורנדו האדום ועימתה את הליגה כנגד גרסה אינטליגנטית יותר של סולומון גרנדי והאנדרואיד AMAZO. לגרסה המחודשת של הקבוצה שתי מפקדות, "היכל הצדק" ו"הלוויין", המקושרות ביניהן באמצעות מכשיר טלפורטציה. הקנרית השחורה נבחרת ליו"ר שתי הקבוצות, ליגת הצדק וחברת הצדק של אמריקה, והם יוצאים למסע מפרך להציל את חברי לגיון גיבורי-העל שאבדו בזמן במהלך המשבר האינסופי.

החל מחוברת מס. 13 נוספה דמותו של פיירסטורם, וג'ון סטוארט החליף את האל ג'ורדן כגרין לנטרן בסדרת סיפורים כחלק מהספירה לאחור לקראת "המשבר האחרון". בשחר חתונתם של החץ הירוק והקנרית השחורה, לקס לות'ר מאגד קבוצת נבלי-על שתעצור את הליגה. עזיבתו של האל ג'ורדן לא התקבלה יפה בידי המעריצים, ודמותו הוחזרה לליגה בחוברת #19, אם כי עזבה בשנית בחוברת #31. הקבוצה סבלה אבידות כבדות עם מותם של הצייד ממאדים ושל באטמן, מה שגרם להאל ג'ורדן ולחץ הירוק להוביל קבוצה משלהם ולרדוף אחר האשמים במותו של צייד המאדים. חברי הקבוצה הנוכחית כללו את הקנרית השחורה, ג'ון סטוארט, פיירסטורם, זטאנה, דוקטור לייט, וויקסן, שלקחה על עצמה את מנהיגות הקבוצה.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ליגת הצדק עובדה פעמים רבות לטלוויזיה, בסדרות אנימציה, כשהידועה שבהן היא ליגת הצדק: סדרת האנימציה.
  • גרסה של ליגת הצדק הוצגה בסדרת הטלוויזיה "סמולוויל" החל מהעונה הששית.

טלוויזיה ואנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לייב אקשן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליגת הצדק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מקסיזפטלקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןבאטווינגג'יימס גורדוןדמיאן וייןהארווי בולוקהעטלף השחורהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גול
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פריסשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפרמרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקווהלאדאקוומןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמירהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) •המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • באטמן: שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטין
היקום הקולנועי של DC: איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקוומןשהאזאםג'וקרוונדר וומן 1984ציפורי הטרף
סרטים מונפשים באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן: מתחת לברדס האדוםבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהם
יקום סרטי האנימציה המקוריים של DC: הבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק: מלחמהליגת הצדק: כס אטלנטיסליגת הצדק האפלליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעירים
סדרות טלוויזיה לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולווילבאטמןבאטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןהברקליגת הצדק: סדרת האנימציההטיטאניםליגת הצדק - הדור הבאכוח הטיטאניםקונסטנטיןגות'האםלוציפרקריפטוןברק שחור
יקום החץ: החץהפלאשסופרגירלאגדות המחרבאטוומןויקסןלוחמי החופש: הריי • (משבר בארץ-Xעולמות אחרים)
DC Universe (אנ'): טיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצה
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לובג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר