ליגת הצדק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
ליגת הצדק
Justice League Vol 4 30 Textless Variant.jpg
ליגת הצדק, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Justice League Vol.4 #30 מאוקטובר 2019, אמנות מאת פרנסיס מנפול.
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעת בכורה The Brave and The Bold #28
(פברואר-מרץ 1960)
לאחר פלאשפוינט:
Justice League Vol.2 #6
(אפריל 2012)
יוצרים ג'וליוס שוורץ
גרדנר פוקס
נתונים
מצב פעילה
בסיס היכל הצדק, הלוויין
מגדל השמירה
חברי צוות
קבוצה ראשית:
סופרמן, באטמן, וונדר וומן, גרין לנטרן (ג'ון סטיוארט), פלאש (בארי אלן), הוקגירל, מירה, ג'ארו, מזייף העולמות
חברי גיבוי:
אדם סטריינג', אנימל מן, גברת מאדים, גרין לנטרן (האל ג'ורדן), גרין לנטרן (גאי גרדנר), האטום, הוקמן, החץ הירוק, ויקסן, מיסטר טריפיק, פיירסטורם, פלסטיק מן
חברי צוות בולטים מהעבר
אקוומן, בוסטר גולד, ברק שחור, ג'ייד, גרין לנטרן (סיימון באז), גרין לנטרן (ג'סיקה קרוז), האיש המוארך, החץ האדום, הטורנדו האדום, הצייד ממאדים, הקנרית השחורה, זטאנה, נייטווינג, סופרגירל, סטארמן, סטארפייר, סטיל, סייבורג, קאטוומן, קפטן אטום, שאזאם
(רשימת חברי ליגת הצדק)

ליגת הצדקאנגלית: Justice League) היא קבוצת גיבורי-על בדיונית שמופיעה בחוברות קומיקס ביקום DC קומיקס. הקבוצה נוצרה בידי הכותב גרדנר פוקס במהלך תור הכסף של הקומיקס כגרסה מחודשת של חברת הצדק של אמריקה מתור הזהב של הקומיקס. חברי הקבוצה המקורית כללו את סופרמן, באטמן, וונדר וומן, פלאש (בארי אלן), גרין לנטרן (האל ג'ורדן), אקוומן והצייד ממאדים, והם הופיעו יחדיו לראשונה כליגת הצדק של אמריקה בחוברת The Brave and the Bold #28 מפברואר 1960.

רשימת החברים בקבוצה השתנתה במרוצת השנים, וכללה גיבורי-על רבים מיקום DC כמו גרין לנטרן (ג'ון סטוארט), פלאש (וולי וסט), החץ הירוק, הקנרית השחורה, קפטן מארוול/שאזאם, סייבורג, הוקמן, הוקגירל וזטאנה. באתחול המחודש שלאחר אירועי פלאשפוינט מנובמבר 2011, סייבורג החליף את הצייד ממאדים בתור אחד מהחברים המייסדים של הקבוצה.

הקבוצה קיבלה סדרת סולו משלה, כרך ראשון בשם Justice League of America שהחל בנובמבר 1960. באתחול המחודש משנת 2011 החלה הרצת הכרך השני, והתחייה מחדש של שנת 2016 הביאה להרצת הכרך השלישי. מאז הצגתה, הקבוצה הופיעה במגוון מדיות אחרות כמו סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה ומשחקי מחשב.

סיפורי מקור שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור המקור של הקבוצה, כפי שהוצג בחוברת Justice League of America #9 משנת 1962, תיאר פלישה של לוחמים חייזרים שנלחמו ביניהם על כיבוש כדור הארץ כדי לקבוע מי יהפוך לשליט חדש על עולם ביתם. התקפת החייזרים משכה את תשומת ליבם של אקוומן, באטמן, פלאש (בארי אלן), גרין לנטרן (האל ג'ורדן), הצייד ממאדים, סופרמן ו-וונדר וומן. בשעה שהגיבורים הביסו את החייזרים בקרבות יחיד, הם נפלו קורבן לטרפו של אחד שהתעלה מעל כולם. במהרה הבינו הגיבורים שעליהם להתאחד כדי להביס את התוקף. למשך השנים הבאות, הגיבורים ייחסו להרפתקה זו בתור האירוע שגרם להם לאחד משאבים בזמן שהם נאלצו להתמודד מול איומים שונים.

כשחבורת הגיבורים אישרו רשמית את ההסכם ביניהם, הם לא פרסמו אותו בפומבי כדי לא לעורר היסטריה המונית מפני חייזרים. גרין לנטרן השתתף בהרפתקה זו בזהותו האזרחית כהאל ג'ורדן, וזאת מאחר שעדיין לא הפך לגיבור בתחפושת. בגלל שהגיבורים לא גילו את זהותם אחד לשני, הם לא היו מודעים לעובדה שגרין לנטרן והאל ג'ורדן היו אותו אדם כשהופיע בזמן הרפתקאתם המשותפת. מרבית התיעודים המאוחרים בקומיקס לא הזכירו את הרפתקה זו, אלא רק בסדרת האנימציה "ליגת הצדק".

החוברת Secret Origins Vol.2 #32 מנובמבר 1988 עדכנה את סיפור המקור של הליגה בהמשכיות שלאחר המשבר בעולמות האינסופיים. בשכתוב זה, הקנרית השחורה התווספה כחברה מייסדת של הליגה בהיעדרותם של סופרמן, באטמן ו-וונדר וומן. המיני סדרה JLA: Year One מאת הכותב מארק וייד הוסיפה להרחיב על סיפור מקור זה.

בזמן שעת אפס: משבר בזמן, גיבור-על מסתורי בשם טריומפ (ניצחון) הופיע והתגלה כי הוא היה חבר מייסד של הליגה והמנהיג שלה. במהלך המשימה הראשונה שלהם, טריומפ הציל לכאורה את העולם אך שוגר ללימבו בין-ממדי שהשפיע על זרם הזמן ומחק את זכרונותיהם אודותיו.[1]

במהלך המשבר האינסופי, הקמתו של הארץ החדש השיבה את וונדר וומן לתפקיד חברה מייסדת של הליגה.[2] זאת ועוד, חוברת מספר אפס של הכרך השני (ספטמבר 2006) גילתה שסופרמן ובאטמן שבו גם לתפקידם כחברים מייסדים. חוברת מספר 51 בסדרת הקומיקס 52 (יוני 2007) אישרה כי סיפורי המקור של שנת 1989 כפי שהוצגו בחוברות Secret Origins ו-JLA: Year One היו עדיין חלק בהמשכיות.

עם שכתוב ההיסטוריה של יקום DC בעקבות אירועי פלאשפוינט, סיפור מקור חדש לליגת הצדק הופיע בחוברת הראשונה של ה-52 החדשים (אוקטובר 2011). חוברת זו תיארה את פגישתם של באטמן והאל ג'ורדן לראשונה בזמן שנלחמו בפראדמון בגות'אם סיטי. הם מגלים שמדובר בחייזר ומבקשים את עצתו של סופרמן במטרופוליס, אך הוא מתקיף אותם. לאחר קרב קצר שבמהלכו מגיע הפלאש ובאטמן משכנע את סופרמן שכולם נמצאים באותו צד, הם עוברים לבניין נטוש כדי לנתח קופסה חייזרית מסתורית, כשלפתע היא מופעלת ומושכת אליה פראדמונים. הם מקבלים עזרה מידי וונדר וומן ואקוומן, וכאשר הפעלת הקופסה מביאה להגעתו האולטימטיבית של דארקסייד לכדור הארץ, הגיבורים מתלכדים יחדיו יחד עם סייבורג כדי להביסו. הציבור מתחיל להתלהב מנוכחותם של הגיבורים, וכותב אלמוני קורא לחבורה בשם "ליגת הצדק", וזאת בעקבות הצעתו של הפלאש לקרוא לה "שבעת העל".[3]

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור הזהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תור הזהב של הקומיקס

העורך ג'וליוס שוורץ מחברת DC קומיקס (שנקראה באותה תקופה National Periodical Publications) הציג מחדש בשנות ה-50 כמה מגיבורי תור הזהב של הקומיקס. כך למשל, הפלאש ג'יי גאריק הפך לבארי אלן והגרין לנטרן אלן סקוט הפך להאל ג'ורדן. החייאה מחודשת זו זכתה להצלחה, ושוורץ ביקש מהכותב גרדנר פוקס להציג מחדש את חברת הצדק של אמריקה. שוורץ הושפע מהפופולריות ההולכת וגדלה של הנשיונל ליג והאמריקן ליג בענף הבייסבול, והחליט להחליף את שם הקבוצה מחברת הצדק של אמריקה לליגת הצדק של אמריקה.

הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת The Brave and the Bold #28 ממרץ 1960, ולאחר מכן הופיעה בסדרת סולו משלה שהפכה עד מהרה לאחת מהסדרות הנמכרות ביותר של החברה באותה תקופה. פוקס והאמן מייק סקובסקי היו הצוות הקריאייטיבי של סדרת החוברות למשך שמונה השנים הראשונות, כשסקובסקי עזב לאחר חוברת מספר 63 (יוני 1968) ופוקס לאחר חוברת מספר 65 (ספטמבר 1968). לאחר עזיבתם, שוורץ הפך לעורך ראשי של סדרת החוברות ופיקח על הרצתן עד לשנת 1979.

תור הכסף והארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליגת הצדק, כפי שהופיעה לראשונה על עטיפת החוברת The Brave and The Bold #28 ממרץ 1960, אמנות מאת מארק סקובסקי, מרפי אנדרסון וג'ק אדלר.
עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תור הכסף של הקומיקס, תור הארד של הקומיקס

הרכב הליגה כלל שבעה גיבורי-על מרכזיים שהופיעו בפרסומי החברה באותה תקופה - סופרמן, באטמן, וונדר וומן, אקוומן, פלאש, גרין לנטרן והצייד ממאדים. אולם, סופרמן ובאטמן כמעט ולא השתתפו בסיפורים, כך שדמויותיהם לא הופיעו על שער הכריכה. למשך ארבע השנים הבאות הצטרפו שלוש דמויות נוספות מתור הזהב - החץ הירוק,[4] אטום[5] והוקמן.[6]

ליגת הצדק פעלה מתוך מערה סודית מחוץ לגבולותיה של העיירה הבדיונית האפי הרבור ברוד איילנד. למשימותיה של הקבוצה הצטרף נער צעיר בשם לוקאס "סנאפר" קאר, ועד מהרה הוא הפך לקמע הקבוצה ולחבר רשמי בה. סנאפר, שהיה ידוע בשפת הביט שלו ובהקשת אצבעותיו, עזר לקבוצה להביס את כוכב החלל הענקי סטארו הכובש במהלך הופעתה הראשונה של הקבוצה.

נבל-העל דוקטור לייט נלחם לראשונה בקבוצה בחוברת מספר 12 (יוני 1962). חוברות מספר 21-22 הציגו את הקרוסאובר הראשון בין ליגת הצדק לחברת הצדק של אמריקה כמו גם לשימוש הראשון במונח "משבר" המתאר קרוסאובר בין דמויות החברה. הקרוסאובר הבא יחד עם חברת הצדק בשנה שלאחר מכן הציג ליקום DC את סינדיקט הפשע של אמריקה מארץ-3. כמו כן, הוצע למטאמורפו חברות בקבוצה אך הוא סירב.[7] לאחר עזיבתם של פוקס וסקובסקי, הכותב דניס אוניל והאמן דיק דילין הצטרפו לצוות הקריאייטיבי. דילין שימש כאמן סדרת החוברות החל מחוברת מספר 64 (אוגוסט 1968) ועד מספר 183 (אוקטובר 1980).

אוניל עיצב מחדש את החברות בליגת הצדק בכך שהסיר את וונדר וומן מכתיבת הסיפורים בחוברת מספר 69 ואת הצייד ממאדים בחוברת מספר 71. בעקבות הקרוסאובר של שתי הקבוצות בחוברות מספר 73-74 ומות בעלה, הקנרית השחורה החליטה לעבור מארץ-2 לארץ-1, לפצוח בחיים חדשים ולהצטרף לליגת הצדק.[8] בחוברת שלאחר מכן, הדמות פיתחה את כוח-העל הידוע שלה, "צרחת הקנרית". בחוברת מספר 77 (דצמבר 1969), סנאפר קאר מרומה בידי הג'וקר ומגלה את מיקומה של מערת הליגה, מה שהוביל להתפטרותו מהקבוצה.

שנות הלוויין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך רצון למצוא מפקדה מאובטחת חדשה, ליגת הצדק עברה למפקדת "הלוויין", תחנת חלל המקיפה את כדור הארץ.[9] בתקופה זו הצטרפו לקבוצה מספר גיבורי על כדוגמת האיש המוארך,[10] הטורנדו האדום,[11] הוקגירל,[12] זטאנה,[13] ופיירסטורם.[14] בתקופה זו חזרה גם וונדר וומן.

הכותב לן ויין כתב את חוברות מספר 114-100, בהן הוא ודילין הציגו מחדש את שבעת חיילי הניצחון (102-100) ואת לוחמי החופש (108-107). באביב של שנת 1972, ויין והכותבים גרי קונוויי וסטיב אנגלהארט יצרו קרוסאובר בלתי רשמי מסוג מטא-בדיון שהקיף כותרים מחברת DC ומארוול קומיקס. סיפור זה התרחש ביריד ליל כל הקדושים בראטלנד, ורמונט והתחיל בחוברת Amazing Adventures Vol.2 #16, המשיך בחוברת Justice League of America #103 והסתכם בחוברת Thor #207. לדבריו של אנגלהארט, נדמה היה שהרעיון היה רדיקלי לזמנו ושעליהם להיות מחושבים ולספר סיפור עקבי על פני חוברות שעומדות בפני עצמן. בחוברת של ליגת הצדק גם הוצעה חברות לפנטום סטריינג'ר, אך הוא נעלם בטרם ענה להצעה. חוברות מספר 110 ועד 116 (מרץ 1974-מרץ 1975) היו חלק ממהדורה מיוחדת בת מאה עמודים, ונבל-העל ליברה שהוצג בחוברת 111 ישחק בהמשך תפקיד חשוב במהלך המשבר האחרון של שנת 2008.

הכותבים קארי בייטס ואליוט ס. מאגין הוסיפו את עצמם בתור דמויות בסיפור הקרוסאובר בין ליגת הצדק לחברת הצדק בחוברות מספר 124-123 (אוקטובר-נובמבר 1975). וונדר וומן הצטרפה מחדש לקבוצה לאחר קשת סיפור רחבה בת שנתיים, שבה עברה תריסר מבחנים שיקבעו את מידת ראיותה - אנלוגיה לאלה שעבר הרקולס - כאשר כל אחד מהם היה תחת פיקוחה של ליגת הצדק. אחר סיומו של הסיפור בחוברת Wonder Woman #222, שובה לקבוצה התרחש בחוברות מספר 129-128 של ליגת הצדק (מרץ-אפריל 1976).

סטיב אנגלהארט כתב את הסדרה החל מחוברת מספר 139 ועד לחוברת מספר 150, והביא סיפור קרוסאובר נוסף עם מארוול קומיקס עם דמותה של מאנטיס בחוברת מספר 142. הכותב הבא בסדרת ליגת הצדק היה גרי קונוויי, שגם שיתוף הפעולה שלו עם הסדרה היה ארוך במיוחד - החל מחוברת מספר 151 מפברואר 1978 ועד לחוברת מספר 255 מאוקטובר 1986, למעט מספר חוברות בודדות. ג'וליוס שוורץ, שערך את הסדרה מאז תחילתה, עזב בחוברת מספר 165 (אפריל 1979). הקרוסאובר הבא של ליגת הצדק עם חברת הצדק הביא למותו של מיסטר טריפיק המקורי.[15] אחרי מותו של האמן דיק דילין, האמנים ג'ורג' פרז, דון הק וריץ' באקלר שימשו כמאיירי החוברות, לסירוגין. מהדורת השנה (חוברת מספר 200) יצאה במרץ 1982 ואוירה בידי אמנים רבים, בהם ג'ו קוברט, גיל קיין, בריאן בולאנד וקרמיין אינפנטינו.

דטרויט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1984, בניסיון לחקות את הקומיקס המצליח ביותר של DC קומיקס באותו זמן, הטיטאנים הצעירים החדשים, נעשתה החלטה של ההנהלה להחליף את מרבית חברי הקבוצה המקורית בגיבורי על צעירים ואנונימיים. בנוסף לכך, כחלק מאותו שינוי הקבוצה גם עברה מהמפקדה הלוויינית שלה למיקום חדש בדטרויט, מישיגן. המעבר הזה לא התקבל טוב אצל הקוראים, שקראו לתקופה הזו עידן ה-"Justice League Detroit" בליגת צדק זו היו חברים אקוומן, הצייד ממאדים, סטיל, זטאנה, האיש המוארך, וייב, ויקסן וג'יפסי. גרסה זו של ליגת הצדק התפרקה לבסוף בחוברת Justice League of America #261 מאת ג'ון מארק דמתיאס ולוק מק'דונל, שהייתה החוברת האחרונה בסדרה המקורית.

לאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר אירועי המשבר בעולמות האינסופיים, הקבוצה הוחייתה מחדש ב-1987 במהלך אירוע הקרוסאובר Legends. הקבוצה החדשה קיבלה מנדט שמאפשר לה לפעול גם בגבולות אחרים מלבד ארצות הברית, והיא נקראה Justice League International מהחוברת השביעית. הקומיקס החדש נכתב על ידי קית' גיפן ודמתיאס, עם אומנות מאת קווין מגווייר (ובהמשך אדם היוז). צוות הכותבים החדש העניק פן הומוריסטי לסיפורי הקבוצה, ואיחד לראשונה דמויות שנחשבו מופרדות בעת המשבר. הקבוצה באותה עת כללה את באטמן, הקנרית השחורה, הצייד ממאדים, גרין לנטרן (גאי גרדנר), קפטן מארוול, החיפושית הכחולה, דוקטור לייט הרביעית, דוקטור פיית, ולאחר מכן הצטרפו גם בוסטר גולד וקפטן אטום בין היתר. למרות הגישה ההומוריסטית לסיפורים, גיפן ודמתיאס לא הצליחו לשמור על אחידות בסיפוריהם. כותבים חדשים החזירו לסיפורים פן רציני יותר, ועד לאמצע שנות ה-90 התפצלו כותרי ליגת הצדק לחמישה כותרים:

 • Justice League International
 • Justice League Europe - ליגת הצדק אירופה
 • Justice League Task Force - סדרת בת לJustice League Europe
 • Justice League Quarterly - רבעון
 • Extreme Justice

כמו כן, מספר חברי עבר ב-Justice League International הקימו קבוצה שתהיה נגישה ותציע עזרה גם לאזרח הפשוט. הקבוצה לא מתקבלת בעין יפה על ידי ליגת הצדק וחברת הצדק.

עם זאת, הפופולריות של הסדרות דעכה, וכשהצלחתה של הסדרה הראשית נעלמה, כל הסדרות בוטלו יחד איתה.

העידן המודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – העידן המודרני של הקומיקס

JLA[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכירות הסדרה החלשות הביאו להחלטה להחיות מחדש את הקבוצה המקורית. ליגת צדק חדשה נוסדה בשנת 1996, במיני סדרה JLA: A Midsummer's Nightmare, שנכתבה על ידי מארק וייד ואוירה על ידי פביאן ניצ'זה. החל משנת 1997 החלה הרצה של סדרה חדשה, שנכתבה על ידי גראנט מוריסון ואויירה על ידי האוורד פורטר וג'ון דל. הסדרה, בניסיון לחזור למקורות, החזירה את שבעת חברי הצוות המקוריים והמרכזיים של הקבוצה: סופרמן, באטמן, וונדר-וומן, פלאש (וולי וסט), אקווהמן, גרין לנטרן (קייל ריינר) והצייד ממאדים. הוחלט על מפקדה חדשה לקבוצה - מגדל השמירה, שנמצא על הירח. מוריסון הציג את הרעיון לפיו ליגת הצדק למעשה מסמלת פנתיאון של אלים, כשלכל אחד דעה ואישיות משלה. בין יתר הגיבורים הופיעו גם החץ הירוק, ג'ייד, אורקל, סטיל, אשת המחר, אזטק, זוריאל, ביג ברדה, אנתיאוס ואיש הפלסטיק.

מאחר שהליגה החדשה הייתה מורכבת מגיבורי DC החזקים ביותר, מיקוד הסדרה השתנה והעלילות נסובו סביב משברים ואיומים לכדור הארץ, שדרשו את התייחסותם המיידית של חברי הליגה. ביניהם ניתן לכלול פלישה חייזרית, מכונת השמדה מהעתיד, ליגת אי-צדק (קבוצה נגדית של נבלי-על), איומים קוסמיים שונים ושכירי חרב שתייגו את כל חברי הליגה בנפרד. הגישה החדשה עבדה, והכותר הפך עד מהרה לסדרה הנמכרת ביותר של DC‏.[16] החברה פרסמה מספר מיני סדרות של הקבוצה, בהן JLA: Classified מאת גראנט מוריסון ואד מקגינס, אולם רק סדרת בת אחת בשם Justice League Elite נכתבה בין השנים 20042005.

המשבר האינסופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2005, המיני סדרה Crisis of Conscience (חוברות JLA #115-119), שנכתבה על ידי ג'ף ג'ונס ואלן היינברג, הובילה להתפרקות ליגת הצדק של אמריקה. בסיפור, התמוטטות היחסים שהתחילה ב"משבר הזהות" של 2004, הגיעה לשיאה. חילוקי הדעות של חברי הקבוצה בקשר לזאטנה, חברת הקבוצה אשר ביכולתה לגרום לאנשים לשכוח את זכרונותיהם, מובילים לבסוף להתפרקות הקבוצה, הצייד ממאדים מנסה לבנות את הקבוצה מחדש. אדם המזוהה על ידי מערכת ההגנה של מגדל השמירה כאיש הפלדה, סופרמן, פורץ למגדל ומשמיד את המקום. באותו זמן מתגלה גם הקשר בין האירועים האחרונים ביקום DC: עלייתם של האומאקים, המלחמה הבין-גלקטית בין ראאן ותאנאגאר, הקמת החברה הסודית של נבלי-העל והמאבק של הספקטר בקסם (אירועי ארבע הסדרות המובילות למשבר האינסופי). מאוחר יותר, ב-Infinite Crisis #3, הסדרה הראשית המובילה את האירוע, התגלה שהפורץ הוא למעשה סופרבוי פריים.

בתחילת המשבר האינסופי, ליגת הצדק התפרקו פעם נוספת, בחוברת מס. 125. אירועי החוברת מסתיימים באירוע "שנה מאוחר יותר", בו למעשה כל יקום DC מדלג בשנה לאחר סיום המשבר.

ההרצה המחודשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליגת הצדק, כפי שהיא מופיעה על עטיפת החוברת Justice League of America vol.2 #25 מנובמבר 2008, אמנות מאת אד בניס.

בהרצה מחודשת שהחלה באוגוסט 2006, סופרמן, באטמן ו-וונדר וומן נפגשים במערת העטלף מתוך מטרה לאחד מחדש את הקבוצה, בחוברת Justice League of America #0 של הכותב בראד מלצר והמאייר אד בניס. הסדרה שרצה לאחר מכן הכילה את הגיבורים גרין לנטרן (האל ג'ורדן), הקנרית השחורה, החץ האדום (שותפו לשעבר של החץ הירוק), הטורנדו האדום, ויקסן, ברק שחור והוקגירל. תחילת הסדרה התמקדה בדמותו של הטורנדו האדום ועימתה את הליגה כנגד גרסה אינטליגנטית יותר של סולומון גרנדי והאנדרואיד AMAZO. לגרסה המחודשת של הקבוצה שתי מפקדות, "היכל הצדק" ו"הלוויין", המקושרות ביניהן באמצעות מכשיר טלפורטציה. הקנרית השחורה נבחרת ליו"ר שתי הקבוצות, ליגת הצדק וחברת הצדק של אמריקה, והם יוצאים למסע מפרך להציל את חברי לגיון גיבורי-העל שאבדו בזמן במהלך המשבר האינסופי.

החל מחוברת מס. 13 נוספה דמותו של פיירסטורם, וג'ון סטוארט החליף את האל ג'ורדן כגרין לנטרן בסדרת סיפורים כחלק מהספירה לאחור לקראת "המשבר האחרון". בשחר חתונתם של החץ הירוק והקנרית השחורה, לקס לות'ר מאגד קבוצת נבלי-על שתעצור את הליגה. עזיבתו של האל ג'ורדן לא התקבלה יפה בידי המעריצים, ודמותו הוחזרה לליגה בחוברת #19, אם כי עזבה בשנית בחוברת #31. הקבוצה סבלה אבידות כבדות עם מותם של הצייד ממאדים ושל באטמן, מה שגרם להאל ג'ורדן ולחץ הירוק להוביל קבוצה משלהם ולרדוף אחר האשמים במותו של צייד המאדים. חברי הקבוצה הנוכחית כללו את הקנרית השחורה, ג'ון סטוארט, פיירסטורם, זטאנה, דוקטור לייט, וויקסן, שלקחה על עצמה את מנהיגות הקבוצה.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ליגת הצדק עובדה פעמים רבות לטלוויזיה, בסדרות אנימציה, כשהידועה שבהן היא ליגת הצדק: סדרת האנימציה.
 • גרסה של ליגת הצדק הוצגה בסדרת הטלוויזיה "סמולוויל" החל מהעונה הששית.

טלוויזיה ואנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לייב אקשן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליגת הצדק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Justice League Task Force #16, September 1994
 2. ^ Infinite Crisis #7, June 2006
 3. ^ Justice League Vol.2 #6, April 2012
 4. ^ Justice League of America #4, April-May 1961
 5. ^ Justice League of America #14, September 1962
 6. ^ Justice League of America #31, November 1964
 7. ^ Justice League of America #42, February 1966
 8. ^ Justice League of America #74, September 1969
 9. ^ Justice League of America #78, February 1970
 10. ^ Justice League of America #105, April-May 1973
 11. ^ Justice League of America #106, July-August 1973
 12. ^ Justice League of America #146, September 1977
 13. ^ Justice League of America #161, September 1978
 14. ^ Justice League of America #179, June 1980
 15. ^ Justice League of America #171-172, October-November 1979
 16. ^ Discover which comic just became DC's best-selling issue since 1996, blastr,‏11 במרץ 2013
 17. ^ ליגת הצדק (2017) באתר IMDb
DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןבאטווינגג'יימס גורדוןדמיאן וייןהארווי בולוקקסנדרה קייןהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פריסשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפרמרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקוולאדאקוומןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמירהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000-2009 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010-2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • באטמן: שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןכוח הטיטאנים! חיים בסרטג'וקר
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקוומןשהאזאםציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתוונדר וומן 1984יחידת המתאבדים 2הבאטמן
סרטי DVD באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן: מתחת לברדס האדוםבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהם
יקום סרטי האנימציה המקוריים של DC הבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק: מלחמהליגת הצדק: כס אטלנטיסליגת הצדק האפלליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעיריםהטיטאנים הצעירים: חוזה יהודהבאטמן: האשוונדר וומן: קווי דםסופרמן: הבן האדום
סדרות טלוויזיה באטמןאשת חילהברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולוויל (דמויותפרקים)קונסטנטיןגות'האםאיי זומבילוציפרברק שחורקריפטון
יקום החץ החץהפלאשסופרגירלאגדות המחרבאטוומן
סדרות רשת: ויקסןלוחמי החופש: הריי
אירועי קרוסאובר: משבר בארץ-Xעולמות אחריםהמשבר בעולמות האינסופיים
DC Universe טיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצה
סדרות מונפשות באטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןליגת הצדק: סדרת האנימציהליגת הצדק - הדור הבאהטיטאניםכוח הטיטאנים
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לובג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר