הנוסע השמיני 3

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הנוסע השמיני 3
Alien 3
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על סיפור מאת וינסט וורד
דמויות מאת דן או'באנון
רונלד שוסט
בימוי דייוויד פינצ'ר עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי גורדון קארול
דייוויד גילר
וולטר היל
תסריט דייוויד גילר
וולטר היל
לארי פרגוסון
עריכה טרי רוולינגס עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים סיגורני ויבר
צ'ארלס ס. דוטון
צ'ארלס דאנס
בריאן גלובר
ראלף בראון
פול מקגאן
דני וב
פיט פוסלתווייט
לאנס הנריקסן
ליאון הרברט
פיטר גינס
מוזיקה אליוט גולדנטל עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום אלכס תומסון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה Brandywine Productions
חברה מפיצה פוקס המאה ה-20
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 22 במאי 1992
משך הקרנה 114 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט אימה, סרט הרפתקאות, סרט מדע בדיוני, סרט כלא עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב $50,000,000
הכנסות $159,773,545
הכנסות באתר מוג'ו alien3
פרסים מועמד לפרס אוסקר
מועמד לפרס סטורן
מועמד לפרס באפט"א
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הנוסע השמיני 3 (במקור: Alien 3) הוא סרט אימה מדע בדיוני אמריקאי משנת 1992 בבימויו של דייוויד פינצ'ר ובכיכובם של סיגורני ויבר, צ'ארלס ס. דוטון, צ'ארלס דאנס, בריאן גלובר, ראלף בראון, פול מקגאן, דני וב, פיט פוסלתווייט, לאנס הנריקסן, ליאון הרברט ופיטר גינס[1].

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט זה הוא השלישי בסדרת סרטי "הנוסע השמיני", וסרט הקולנוע הראשון באורך מלא שביים דייוויד פינצ'ר[1].

לאחר הצלחת שתי הסרטים הקודמים בסדרה, דרשה סיגורני ויבר וקיבלה 5 מיליון דולר עבור השתתפותה בסרט (זאת לעומת 40 אלף דולר שקיבלה בסרט הראשון בסדרה)[2].

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2179, לאחר אירועי שובו של הנוסע השמיני, אלן ריפלי (סיגורני ויבר) שטה בספינת החלל סולאקו עם הניצולים היחידים הילדה ניוט, לוחם הנחתים היקס ושרידיו של האנדרואיד בישופ (לאנס הנריקסן). אש שפורצת בחללית גורמת למחשב לשלח את תא המילוט כשעליו נמצאים הניצולים בתאי שינה, כמו גם מחבק פנים שהצליח לעלות על תא המילוט. התא מתרסק בכוכב הלכת פיורינה 161, המשמש כבית יציקה ומושבת עונשין עבור אסירים גברים בעלי כרומוזום Y כפול- כלומר, במאה ה-22 הדבר נחשב למוטציה של הכרומוזומים שהופכת את הגברים הלוקים בה לאלימים ומסוכנים ולהיות בעלי נטייה למעשי אונס ורצח. כאשר האסירים מוציאים החוצה את הניצולים מתא המילוט, מחבק הפנים נצמד לספייק, כלבו של אחד האסירים העונה לשם מרפי.

ריפלי מתעוררת במרפאה ומקבלת דיווח מרופא הכלא, קלמנס (צ'ארלס דאנס) לפיו היא הניצולה היחידה. כמו כן, היא מקבלת אזהרה ממנהל בית הכלא, הרולד אנדרוז (בריאן גלובר) שנוכחותה עלולה לערער את יציבות הכלא מכיוון שהגברים לא ראו אישה זמן רב ונשבעו להתנזר בשל חזרתם בתשובה. ריפלי מתעקשת על ביצוע נתיחה שלאחר המוות לניוט מכיוון שהיא חוששת שניוט נושאת בקרבה עובר של החייזרים, אך מסרבת לגלות מדוע היא מתעקשת. הנתיחה מגלה שאין כל עובר כזה ושניוט מתה מטביעה בתוך תא ההקפאה שלה. לאחר מכן נשרפות גופותיהם של היק וניוט בבית היציקה והאסירים עורכים הלוויה.

במקביל ללוויה, החייזר פורץ מגופו של ספייק ומתגלה כחייזר שהולך על ארבע בשל הייחודיות של המארח שלו. הוא צומח לגודל מלא תוך זמן קצר והורג את האסירים מרפי, ולאחר מכן אורב לאסירים בוגס, רייס וגוליק והורג את השניים הראשונים, וגוליק המבועת נמלט ומאבד את שפיותו ומתעקש לקרוא לחייזר "דרקון". ריפלי מוציאה את שרידיו של בישופ מתא המילוט, אך ארבעה אסירים מתקיפים אותה וכמעט אונסים אותה עד שהאסיר דילון (צ'ארלס ס. דוטון), המשמש כמנהיג הרוחני של האסירים, מציל אותה. ריפלי מפעילה את בישופ שחושף בפניה כי מחבק הפנים אכן זוהה על ידי המחשב והגיע עימם על תא המילוט. ריפלי מיידעת את אנדרוז לגבי החייזר אך הוא מבטל את טענותיה בחוסר אמון ומרתק אותה למרפאה, ואף אומר בפניה כי גם אם הם היו מחליטים לצוד את החייזר בעצמם, אין כל נשק בבית הכלא ולכן האפשרות היחידה היא לחכות למשלחת החילוץ של תאגיד ויילנד-יוטני.

החייזר פורץ למרפאת הכלא והורג את קלמנס, ומאיים על ריפלי אך באופן מסתורי חס על חייה ובורח לתעלות האוורור. כשריפלי קוראת לאנדרוז, הלה מורה לסגנו, ארון (ראלף בראון) להחזיר אותה למרפאה, אך באותו רגע נחטף על ידי החייזר לתעלות האוורור ונרצח. ריפלי וארון מגייסים את כל האסירים ומנסים לשרוף את החייזר מתעלות האוורור באמצעות פסולת רעילה שנמצאת בתחום הכלא. אבל החייזר תוקף את אחד האסירים וגורם לכך שהפסולת נדלקת מוקדם מדי ומתפוצצת, והפיצוץ מביא למותם של מספר אסירים נוספים. בעזרת ארון, סורקת ריפלי את גופה במערכות תא המילוט ומגלה לחרדתה בתוך גופה עובר של חייזר מלכה. כאשר ארון מבקש להזעיק את צוות החילוץ של התאגיד, היא טוענת כי התאגיד רק מעוניין בחייזר לתוכנית הנשק הביולוגי שלו ושאנשיו יהרגו את האסירים ואת ארון לאחר מכן כדי למנוע מהסוד לדלוף החוצה.

מתוך הנחה שהחייזר לא יהרוג אותה בגלל שהיא נושאת בקרבה מלכה, היא מתחננת בפני דילון להרוג אותה. דילון מסכים רק אם היא תעזור לשאר האסירים להרוג את החייזר. הם מגבשים תוכנית ללכידת החייזר בבית היציקה והריגתו באמצעות עופרת חמה. במרדף המתמשך של האסירים אחר החייזר כמעט כל האסירים נהרגים מלבד דילון ומורס (דני וב). דילון נשאר בתבנית העופרת כדי למשוך את תשומת לבו של החייזר ולתת לריפלי ומורס מספיק זמן כדי להפעיל את העופרת ונהרג על ידי החייזר. למרות שהחייזר מתכסה בעופרת חמה, הוא עדיין חי ומנסה לברוח מהתבנית, אך ריפלי ומורס מפעילים את ברזי הכיבוי וגורמים לכך שהמים הקרים יבואו במגע עם העופרת שעל גופו ויפוצצו אותו.

צוות החילוץ של התאגיד מגיע, וביחד עימם מגיע אדם שנראה כמו בישופ ומזדהה בפני ריפלי כאיש שיצר אותו. הוא מנסה לשכנע אותה לבוא עימו לחללית כדי להסיר את עובר המלכה בעזרת ניתוח, ומשקר ואומר לה שבכוונתו להשמיד אותו, בעוד ריפלי יודעת כי בפועל הוא מתכוון להפוך את החייזר לנשק ביולוגי. ריפלי מסרבת ובעזרת מורס עולה על המשטח הנע שמוביל אותה למעל כור בית היציקה. אנשי התאגיד יורים למורס ברגל בניסיון לעצור אותו וכשארון מנסה להכות ביוצר של בישופ עם מפתח שוודי, הם יורים בו למוות. מול עיניהם של אנשי צוות החילוץ ויוצרו של בישופ, ריפלי זורקת את עצמה לתוך כור בית היציקה בדיוק כשהמלכה פורצת מגופה. ריפלי מחבקת אותה בכוח כדי למנוע ממנה לברוח והשתיים נשרפות למוות בכור. הכלא נסגר ומורס- כעת האסיר האחרון שנותר בחיים- נלקח משם.

צוות השחקנים הראשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן/ית שם הדמות הערות
סיגורני ויבר אלן ריפלי גיבורת הסרט
צ'ארלס דאנס ג'ונתן קלמנס רופא בית הכלא, אסיר לשעבר
צ'ארלס ס. דוטון דילון אסיר
פול מקגאן גוליק אסיר, רוצח סדרתי
בריאן גלובר הארולד אנדרוז מנהל בית הכלא
ראלף בראון אהרון מפקח, סגנו של אנדרוז
דני וב מורס אסיר, השורד היחיד
כריסטופר ג'ון פילדס ריינז אסיר
הולט מק'קנאלי ג'וניור אסיר
לאנס הנריקסן מייקל בישופ רובוט דמוי אדם

ביקורות ותגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט קיבל ביקורות שליליות ולציון 44% באתר ריכוז הביקורות Rotten Tomatoes, מתוך 45 ביקורות[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הנוסע השמיני 3 בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 חגי לוי, סרטים חדשים / הנוסע השמיני 3, חדשות, 13 באוגוסט 1992
  2. ^ ליקי אגינסקי, השחקנית בעלת הקרחת, חדשות, 3 ביולי 1992
  3. ^ "Alien 3‎", באתר ביקורות הסרטים Rotten Tomatoes (באנגלית)