הנסיך הפרסי: הלוחם שבפנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הנסיך הפרסי: הלוחם שבפנים
Prince of Persia: Warrior Within
עטיפת המשחק
עטיפת המשחק
תאריך הוצאה
2 בדצמבר 2004
Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox, GameCube
NA2 בדצמבר 2004
EU3 בדצמבר 2004
Java ME
NA21 בדצמבר 2004
PlayStation Portable
NA6 בדצמבר 2005
EU16 בדצמבר 2005
BlackBerry OS
NAמרץ 2006
iOS
WW3 ביוני 2010
סוגה פעולה-הרפתקאות, פלטפורמה, Hack and slash
פיתוח יוביסופט מונטריאול
הוצאה לאור יוביסופט
הפצה יוביסופט
Encore Software
Gameloft(iOS)
עיצוב קווין גוילמנטה
סדרה הנסיך הפרסי
מנוע משחק ג'ייד
מצבי משחק שחקן יחיד
דירוג M ‏(ESRB)[1][2]
16 ‏(PEGI)[3]
פלטפורמות Microsoft Windows
Xbox
PlayStation 2
GameCube
Java ME
PlayStation Portable
BlackBerry OS
iOS
מדיה DVD, הורדה דיגיטלית
המשחק הקודם הנסיך הפרסי: חולות הזמן
המשחק הבא הנסיך הפרסי: שני כיסאות המלכות
הערות מערכת הפעלה מינימלית: Windows 98
מערכת הפעלה מומלצת: Windows 2000
דרישות מערכת
מעבד מינימום: Intel Pentium III 1.0GHz או AMD Athlon 1.0GHz
מומלץ: Intel Pentium 4 1.5GHz או AMD Athlon 1.5 GHz
זיכרון מינימום: 256MB
מומלץ: 512MB
כרטיס מסך מינימום: Nvidia GeForce 3 או ATI Radeon 7500 או Intel 915G התומכים ב-DirectX 9.0c
מומלץ: Nvidia GeForce 4 או ATI Radeon 9500
מקום פנוי מינימום: 1.5GB
מומלץ: 3.5GB
מערכת קול תומכת ב-DirectX
בקרים מקלדת ועכבר, ג'ויסטיק

הנסיך הפרסי: הלוחם שבפניםאנגלית: Prince of Persia: Warrior Within) הוא משחק וידאו מסוגת פעולה-הרפתקאות, פלטפורמה ו-Hack and slash, אשר פותח על ידי יוביסופט מונטריאול והופץ על ידי יוביסופט ב-2 בדצמבר 2004 למערכת ההפעלה Microsoft Windows ולקונסולות משחקים Xbox, פלייסטיישן 2 ונינטנדו גיימקיוב, ב-21 בדצמבר 2004 לטלפונים ניידים, ב-6 בדצמבר 2005 לקונסולות המשחקים הניידת PlayStation Portable, במרץ 2006 לטלפונים ניידים המריצים את מערכת ההפעלה BlackBerry OS וב-3 ביוני 2010 לטלפונים חכמים המריצים את מערכת ההפעלה iOS. המשחק הוא החמישי בסדרת המשחקים הנסיך הפרסי ומהווה המשך ישיר למשחק הקודם בסדרה, הנסיך הפרסי: חולות הזמן.

המשחק מוסיף אפשרויות חדשות שלא היו קיימות במשחקים הקודמים בסדרה, במיוחד כאלו הקשורות למערכת הקרב: הנסיך יכול להחזיק שתי חרבות במקום אחת ויכול לקחת את נשקיהם של אויביו, להשתמש בהם כשלו ולהשליכם על אויבים אחרים. מהלכי הלחימה של הנסיך שודרגו וכעת השחקן יכול ליצור רצפים של מתקפות כדי ליצור מתקפות חדשות ("קומבואים"). המשחק מתהדר בטון אפל יותר מקודמו וחלק מהמהלכים של הנסיך רוויים ביותר דם. בנוסף ליכולותיו להחזיר את הזמן אחורה ולהאט את הזמן מהמשחק הקודם, הנסיך מצויד ביכולת חדשה לשגר מגופו גל קטלני של חול ולנטרל את האויבים מסביבו.

המשחק זכה לביקורות חיוביות ושבחים על מערכת הלחימה המשודרגת ועל הפסקול.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה למשחק הקודם, המשחק הוא משחק פלטפורמה בגרפיקה תלת - ממדית ושם דגש על קרבות וחקירת אזורים. כמו המשחק הקודם, גם משחק זה סובב בחקירת חדרים ושימוש בפארקור וריצה חופשית במטרה להתחמק ממלכודות והגעה לאזורים שקשה להגיע אליהם.

מפת המשחק היא לא ליניארית והשחקן יחזור מספר פעמים למקומות שהוא ביקר בהם קודם. בחלק מהזמן, הנסיך עושה שימוש בשער מיוחד שמעביר אותו בין ההווה לעבר והנסיך יבקר בשתי גרסאות של אותו המקום: הגרסה בעבר (שמוצגת כחדשה ומלאת חיים) והגרסה בהווה (שמוצגת כהרוסה ומיושנת) במטרה לעבור מכשולים שבקווי זמן אחרים היו בלתי ניתנים למעבר.

מציאת אזורים סודיים במפה תתגמל את השחקן בנקודות חיים נוספות וכלי נשק מיוחדים. לאחר שהשחקן מצא את כל האזורים הסודיים הוא מקבל לרשותו את חרב המים שמאפשרת לו לפתוח את "הסוף האמיתי" של המשחק ולנצח את הדאהאקה.

במשחק, ניתנת לשחקן האפשרות להשתמש במגוון רחב של כלי נשק, את חלקם הוא מקבל במהלך הסיפור ואת חלקם הוא אוסף מאויבים שהרג. את חלק מכלי הנשק ניתן להשליך על אויבים וליצור בעזרתם מהלכים מגוונים ("קומבואים"). כלי הנשק לא מתקיימים לעד ויכולים להישבר בעקבות שימוש יתר.

מלבד קרבות הבוס במשחק, האויבים שהנסיך פוגש הם מפלצות חול בגדלים שונים. בניגוד למשחק הקודם שבו לכל חדר היו את האויבים הייחודיים לו, במשחק הזה האויבים מתקיימים בכל מקום במפה, חלקם בודדים וחלקם בלהקות. חלק מהאויבים הנפוצים יופיעו מחדש אם הנסיך חוזר למקום שבו הוא ביקר קודם.

כמו במשחק הקודם, הנסיך מחזיק ברשותו יכולות שקשורות לחולות הזמן בעזרת המדליון שעל חזהו: הוא מסוגל לחזור אחורה בזמן לרגעים קצרים ולהאט את הזמן עצמו. יכולות שניתנות לשימוש בזמן שהשחקן בורח מהדאהקה או נהרג ממלכודת או מנפילה. בנוסף לאלו, הנסיך מצטייד ביכולת חדשה שמאפשרת לו לשלוח מגופו גל של חול וכך לשתק אויבים ואף לפצוע אותם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבע שנים לאחר אירועי המשחק הקודם, הנסיך מוצא עצמו נרדף על ידי ישות מפלצתית בשם "הדאהקה". הנסיך מתייעץ עם זקן חכם שמסביר לו שכל מי ששחרר את חולות הזמן חייב למות. מכיוון שהנסיך חמק מהמוות, משימתו של הדאהקה, שהוא שומר הזמן היא להחזיר את ציר הזמן לקדמותו ולוודא שהנסיך ימות כפי שנקבע. הזקן מספר לנסיך שישנו מקום בשם "אי הזמן" בו חולות הזמן נוצרו על ידי קיסרית הזמן ובו הסולטן מאזאד (אביה של פארה מהמשחק הקודם) מצא את פגיון הזמן ושעון החול. הנסיך שם פעמיו לאי במטרה לחזור אחורה בזמן ולמנוע מהחולות להיווצר מלכחתחילה, מהלך שלפי דעתו ייגרום לדאהקה להפסיק לרדוף אחריו. לאחר קרב ימי עם צבא המונהג על ידי אישה מסתורית הלבושה בשחור, הנסיך מתעורר חסר הכרה על אי הזמן.

הנסיך מוצא את האישה המסתורית ורודף אחריה לחדר הקיסרית בעזרת שער מיוחד המחזיר את שניהם אחורה בזמן. בהגיעו לכניסה לחדר הקיסרית, הנסיך מציל אישה בשם קיילינה מידיה של האישה המסתורית בשחור ומגלה ששמה של האישה הוא שאדי. קיילינה לא מסוגלת להפגיש את הנסיך עם הקיסרית מכיוון שהאחרונה עסוקה ביצירת החולות ובמקום זאת מספרת לו על דרך לפתוח את הדלת לחדר הקיסרית. הנסיך עושה דרכו במצודת הקיסרית במטרה לפתוח את שני המנעולים לחדר הקיסרית. בדרכו הוא נעזר בשער כדי לעבור מהעבר להווה ומצליח להתחמק מספר פעמים מהדאהקה שמנסה ללכוד אותו. במהלך אחת הבריחות, הנסיך מגלה שהדאהקה רגיש למים. הנסיך מצליח לפתוח את שני המנעולים לחדר הקיסרית וחוזר אליו. שם, הנסיך מגלה שקיילינה היא בעצמה קיסרית הזמן ושהיא שלחה את הנסיך לפתיחת המנעולים במטרה שימצא את מותו בדרך ולא יהרוג אותה, כפי שציר הזמן שלה חוזה. הנסיך נלחם בקיילינה, הורג אותה וחוזר בחזרה להווה. מאמין שבמעשיו הוא מנע מחולות הזמן להיווצר.

אף על פי שהוא מאמין שהצליח, הנסיך מגלה שהדאהקה ממשיך לרדוף אחריו ומבין שבעקבות הריגת קיילינה, גופה הפך לחולות הזמן וכך בעצם הנסיך יצר את החולות בשוגג. הנסיך נכנע לייאוש, אך מגלה שישנו פתרון בדמות מסיכה מיוחדת בשם "מסיכת הרפאים" המאפשרת לו לחזור לעבר ולהתקיים באותו קו זמן יחד עם הגרסה הקודמת שלו. הנסיך מוצא את המסיכה ולאחר שהוא חובש אותה הוא הופך לישות בשם "רפא החול" ונשלח חזרה לעבר לרגע בו הוא הגיע לאי הזמן. הנסיך רוקם תוכנית לקחת את קיילינה ביחד איתו להווה ולהרוג אותה שם, כך החולות ייווצרו בהווה והנסיך לא ישחרר אותם באזאד. במהלך שוטטות בעבר, הנסיך מצליח להתחמק מהדאהקה ולגרום לו להרוג את הנסיך מהעבר (שבדיוק סיים לפתוח את שני המנעולים לחדר הקיסרית), מה שגורם למסיכה ליפול מפניו כיוון שנשאר רק נסיך אחד בקו זמן זה. הנסיך נכנס לחדר הקיסרית, פוגש בקיילינה ומנסה לשכנעה לבוא איתו להווה. קיילינה מסרבת וקרב שני מתחיל בין השניים, אולם במהלכו הנסיך גורר את קיילינה איתו להווה דרך השער ומכאן ישנם שני סופים אפשריים למשחק:

 • בסוף הראשון, שמתרחש אם השחקן לא השיג את חרב המים במהלך המשחק, הדאהקה מגיע להווה, הורג את קיילינה ולוקח מהנסיך את המדליון שהנסיך קיבל מפארה במשחק הראשון. הנסיך מפליג בחזרה לבבל לבדו ומגלה שממלכתו מצויה במלחמה. קולו של הזקן החכם נשמע ברקע באומרו ”מסעך לא יסתיים לטובה, לא תוכל לשנות את גורלך. אף אדם לא יכול.“. לאחר מכן הנסיך שואל ”מה עשיתי?“ בייאוש.
 • בסוף השני, שמתרחש אם השחקן השיג את חרב המים במהלך המשחק, הדאהקה מגיע להווה והנסיך נלחם בו בעזרת חרב המים ומנצח אותו. לאחר הקרב, הנסיך מפליג עם קיילינה בחזרה לבבל. במהלך ההפלגה, הנסיך וקיילינה שוכבים ובחיזיון שמוצג לשחקן, בבל עולה בלהבות וכתר זהב על הרצפה נאסף על ידי דמות מסתורית שאומרת ברשעות ”כל מה ששלך, שלי עכשיו ושלי יהיה.“. קולו של החכם הזקן נשמע באומרו ”מסעך לא יסתיים לטובה, לא תוכל לשנות את גורלך. אף אדם לא יכול.“. זהו הסוף האמיתי של המשחק אשר מוביל לעלילת משחק ההמשך.

דמויות[4][עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הנסיך הפרסי (מדובב על ידי רובין אטקין דוונס) – הנסיך הוא הפרוטגוניסט הראשי בטרילוגיית המשחקים. הנסיך הנואש מנסה להציל עצמו ממוות בידי הדאהקה ושם פעמיו לאי הזמן במטרה למנוע מחולות הזמן להיווצר. בסוף "הרע" הנסיך חוזר לבבל לבדו לאחר שהדאהקה הרג את קיילינה וחס על חיו. בסוף "הטוב" והאמיתי של המשחק הנסיך מצליח לנצח את הדאהקה ומפליג בחזרה לבבל עם קיילינה, קיסרית הזמן.
 • קיילינה (מדובבת על ידי מוניקה בלוצ'י ואליסין פקארד) – קיסרית הזמן השולטת באי הזמן והיוצרת של חולות הזמן. עוד לפני הגעת הנסיך לאי, קיילינה רואה בציר הזמן שלה שהיא עתידה למות מידיו של הנסיך ועושה הכל על מנת למנוע זאת (כולל להעניק לו חרב מורעלת ללא ידיעתו בתחילת המשחק). בקרב הראשון בין השניים, הנסיך הורג אותה וחולות הזמן נוצרים מגופה המת. בקרב השני, הנסיך מצליח לגרור את קיילינה איתו להווה. בסוף "הרע" של המשחק הדאהקה הורג אותה בהווה ואילו בסוף "הטוב" והאמיתי קיילינה והנסיך מצליחים לנצח את הדאהקה ולהפליג חזרה לבבל יחדיו.
 • שאדי (מדובבת על ידי אליסין פקארד) – סגניתה של קיסרית הזמן שנשלחת על ידי קיילינה למנוע מהנסיך להגיע אל האי. נהרגת על ידי הנסיך בכניסה לחדר הקיסרית.
 • הדהאקה (מדובב על ידי ריצ'רד דומונט) – השומר המיסטי של ציר הזמן המנסה להרוג את הנסיך כיוון שהנסיך שינה את גורלו וחמק ממוות לאחר ששחרר את חולות הזמן במשחק הראשון. בסוף "הרע" של המשחק, הדאהקה הורג את קיילינה בהווה ונעלם. בסוף "הטוב" והאמיתי הנסיך וקיילינה הורגים את הדאהקה. דיבורו של הדאקה אינו מובן והוא מדבר באנגלית הפוכה (אם השחקן מחזיר את הזמן אחורנית בזמן שהדאהקה מדבר, דיבורו הופך למובן). במהלך אחת הבריחות מהדאקה, הנסיך מגלה שהדאקה רגיש למים ומשתמש בזה לטובתו.
 • הזקן החכם (מדובב על ידי יוברט פילדן) – אחד מזקני העיר בבל המודע לחולות הזמן המספר לנסיך על אי הזמן ומזהיר אותו שאף אדם אינו מסוגל לשנות את גורלו.
 • רפא החול (מדובב על ידי רובין אטקין דוונס) – גרסה נוספת של הנסיך העוטה על פניו את "מסיכת הרפאים" המאפשרת לו להתקיים ביחד עם גרסה נוספת שלו בעבר. בתחילת המשחק הנסיך מבחין ברפא החול וחושב שהוא מנסה להורגו. לאחר שהנסיך חובש את המסיכה, הוא מבין שהוא בעצמו רפא החול ושכל הזמן הזה הוא ניסה להצילו ממוות.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לשיער הקצר ובגדי המלכות שהנסיך לבש במשחק הקודם, שיערו של הנסיך הוא ארוך והוא לבוש בשריון ובתחבושות. המדבבים של המשחק גם השתנו: הנסיך מדובב על ידי רובין אטקין דוונס, בניגוד למשחק הקודם (ולמשחק השלישי) שבו הוא דובב על ידי יורי לוונטל. קיילינה מדובבת על ידי השחקנית האיטלקייה מוניקה בלוצ'י ומדבבת נוספת בשם אליסין פקארד. פסקול המשחק שהולחן על ידי סטיוארט צ'טווד, עושה שימוש בלחנים ערביים והודיים בשילוב של מוזיקת רוק כבד. צ'טווד עשה שימוש בשירים של להקות רוק ללא שימוש במילים בזמן סצינות הבריחה מהדאהקה ובשיר ""Straight Out of Line" של להקת "Godsmack" בקרדיטים.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי הדו"ח של חברת Ubisoft, המשחק הרוויח קרוב לשני מיליון דולר ברחבי העולם בחודש היציאה שלו. גרסת ה-Playstation 2 זכתה בפרס הזהב מארגון הבידור האינטראקטיבי של בריטניה (UKIE) עקב מכירת עותקים גבוהה (200,000 עותקים) בממלכה המאוחדת[5].

חלק מהביקורת למשחק נעות בין ממוצעות למשבחות. גרסאות ה-Gamebube, Playstation 2 וה-XBOX קיבלו ביקורות משבחות. אולם, גרסאות ה-PSP וה-iPhone קיבלו ביקורות מעורבות באתר Metacritic. במקומות אחרים, גרסת ה-iPhone קצרה שבחים באתר GameRankings. המבקרים שיבחו את השימוש בפלטפורמה המוכרת, אך לא קיבלו באהדה את מערכת הקרב החדשה. "האויב שבפנים" מכיל יותר תוכן מהמשחק "חולות הזמן" ולוקח כ-15–20 שעות כדי לסיים אותו.

ג'ורדן מכנר, היוצר של משחקי "הנסיך הפרסי" המקוריים ועבד על "חולות הזמן" לא חזר לעבוד על "האויב שבפנים" והגיב באתר "Wired" שהוא "לא חובב את הכיוון האמנותי או את כמות האלימות במשחק שבגללה הוא קיבל דירוג של M (למבוגרים בלבד). הסיפור, הדמויות, הדיאלוגים, המדבבים והסגנון הוויזואלי לא היו לטעמי".

אתר הביקורות Eurogamer התלונן שהמשחק איבד הרבה מקסמו בעקבות האווירה האפלה שבו. הסיפור פחות סוחף ובוגר בהשוואה למשחק "חולות הזמן" והוספה של דם ולבוש מינימלי אצל דמויות נשיות היו בטעם רע. האתר Penny Arcade, שהוא פלטפורמת קומיקס אינטרנטית ביצע פארודיה על המשחק שבה הנסיך האהוב הפך לנער גותי אגרסיבי וציין שהנסיך הוא "ילד גותי ללא אישיות ממשית". האתר Gamespot ביקר את המשחק על רמות הקושי הלא הגיוניות ועל באגים שונים.

IGN העניקה לגרסת ה-iPhone ציון של 9.6 מתוך 10 וציינה שהוא בהחלט יכול להתחרות על תואר "משחק השנה". Gamespot העניקו לאותה הגרסה ציון של 9.2 מתוך 10 וציינו שהוא "משחק עצמאי שיכול לעמוד בפני עצמו, אבל זהה למשחק הקודם בפן אחד: כל מי שמעוניין לשחק במשחקי אקשן מהטלפון הנייד צריך לרכוש אותו". ביפן, האתר Famitsu העניק לגרסת ה-Playstation 2 ציון 34 מתוך 40.

אתרי ביקורות שלא קשורים למשחקי וידאו גם העניקו ביקורות למשחק. מערכת העיתון "Detroit Free Perss" העניקה לגרסת ה-XBOX ציון של ארבעה כוכבים וכתבה "הנסיך כבר לא נער צעיר סטייל "אלאדין", אלא הפך לגבר ציני וכועס. הוא מצויר הרבה יותר יפה בהשוואה למשחק הקודם והמשחק הזה מוסיף אפשרויות קרב יותר מרהיבות". מערכת העיתון "The Sydney Morning Herald" העניקה למשחק ציון של ארבעה כוכבים מתוך וכתבה "חקירת המצודה של הקיסרית היא מדהימה, למרות מספר המיתות שיכול להיות מתיש". למרות זאת, מערכת העיתון "New York Times" העניקה למשחק ציון נמוך וכתבה "טון המשחק עבר מ-"אלף לילה ולילה" למשהו שדומה לקליפ של מרלין מנסון. באווירה אפלה ועגמומית, הנסיך מניף את חרבו במלחמה נגד שדים שמותם מוצג בהילוך איטי לצד מוזיקת רוק כבדה".

עורכי המגזין "Computer Gaming World" העניקו למשחק מועמדות לפרס "משחק האקשן של השנה", לשנת 2004, אולם הוא הפסיד למשחק "רידיק: הבריחה מבוצ'ר ביי".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

IMDB Logo 2016.svg "הנסיך הפרסי: הלוחם שבפנים", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Entertainment Software Rating Board‏, Prince of Persia: Warrior Within for GameCube, Windows PC, PlayStation 2, Xbox Rating (באנגלית)
 2. ^ Entertainment Software Rating Board‏, Prince of Persia: Warrior Within for Windows PC Rating (באנגלית)
 3. ^ Pan European Game Information‏, Prince of Persia: Warrior Within Rating (באנגלית)
 4. ^ Prince of Persia: Warrior Within (Video Game 2004), IMDb
 5. ^ ELSPA: About ELSPA: Sales Awards: Gold, web.archive.org, ‏2009-03-19