הנסיך הפרסי: חולות הזמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנסיך הפרסי: חולות הזמן
Prince of Persia: The Sands of Time
עטיפת המשחק המקורי
עטיפת המשחק המקורי (למעלה) ועטיפת החידוש למשחק (למטה)
עטיפת המשחק המקורי (למעלה) ועטיפת החידוש למשחק (למטה)
כללי
תאריך הוצאה
28 באוקטובר 2003
Game Boy Advance
NA28 באוקטובר 2003
EU14 בנובמבר 2003
PlayStation 2
NA10 בנובמבר 2003
EU21 בנובמבר 2003
GameCube, Xbox
NA18 בנובמבר 2003
EU20 בפברואר 2004
Microsoft Windows
NA2 בדצמבר 2003
EU5 בדצמבר 2003
Java ME
NA8 בינואר 2004
PlaySation 3
NA19 בנובמבר 2010
Xbox 360
NA23 באוקטובר 2017

מהדורה מחודשת:

Microsoft Windows, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5
צפי שחרור2022

סוגה פעולה-הרפתקאות, פלטפורמה, Hack and slash
פיתוח יוביסופט מונטריאול
יוביסופט פונה (חידוש)
יוביסופט מומבאי (חידוש)
הוצאה לאור יוביסופט
ארץ מקור קנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, רוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה יוביסופט
Encore Software
עיצוב ג'ורדן מכנר
סדרה הנסיך הפרסי
הערות מערכת הפעלה מינימלית: Windows 98
מערכת הפעלה מומלצת: Windows 2000
דרישות תוכנה
מנוע משחק ג'ייד
AnvilNext (חידוש)
מצבי משחק שחקן יחיד
דירוג T ‏(ESRB)[1][2][3][4][5]
7/12 ‏(PEGI)[6][7]
פלטפורמות Microsoft Windows
Xbox
PlayStation 2
GameCube
Game Boy Advance
Java ME
Xbox 360 (רימאסטר)
PlayStation 3 (רימאסטר)
Xbox One (חידוש)
Xbox Series X/S (חידוש)
PlayStation 4 (חידוש)
PlayStation 5 (חידוש)
מדיה DVD, הורדה דיגיטלית
המשחק הקודם הנסיך הפרסי 3D
המשחק הבא הנסיך הפרסי: הלוחם שבפנים
דרישות מערכת
מעבד מינימום: Intel Pentium III 800MHz או AMD Athlon 800MHz
מומלץ: Intel Pentium 4 1.2GHz או AMD Athlon 1.2GHz
זיכרון מינימום: 256MB
מומלץ: 512MB
כרטיס מסך מינימום: Nvidia GeForce 3 או ATI Radeon 8500 התומכים ב-DirectX 9.0c
מומלץ: Nvidia GeForce4 Ti4200 או ATI Radeon 9500
מקום פנוי 1.5GB
מערכת קול תומכת ב-DirectX
בקרים מקלדת ועכבר, ג'ויסטיק
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הנסיך הפרסי וחולות הזמןאנגלית: Prince of Persia: The Sands of Time) הוא משחק וידאו מסוגת פעולה-הרפתקאות, פלטפורמה ו-Hack and slash, אשר פותח על ידי יוביסופט מונטריאול והופץ על ידי יוביסופט ב-28 באוקטובר 2003 לקונסולת המשחקים גיים בוי אדוונס (Game Boy Advance), ב-10 בנובמבר 2003 לקונסולת המשחקים פלייסטיישן 2, ב-18 בנובמבר 2003 לקונסולות המשחקים Xbox ונינטנדו גיימקיוב (Gamecube), ב-2 בדצמבר 2003 למערכת ההפעלה Microsoft Windows, ב-8 בינואר 2004 לטלפונים ניידים, ב-19 בנובמבר 2010 לקונסולות המשחקים פלייסטיישן 3 וב-23 באוקטובר 2017 לקונסולת המשחקים Xbox 360. המשחק הוא הרביעי בסדרת המשחקים הנסיך הפרסי והכותר הראשון בטרילוגיית משחקי הווידאו השנייה של הסדרה. עלילת המשחק מתמקדת בסיפורו של נסיך מפרס שעל ממלכתו של אביו השתלטו יצורים מסוכנים המכונים "יצורי החול" (במקור: Sand Creatures) ההופכים בני אדם ליצורי חול, או הורגים אותם.

גרסה מחודשת למשחק (Remake) נועדה לצאת ב-18 במרץ 2021 למערכת ההפעלה Microsoft Windows ולקונסולות המשחקים Xbox One, Xbox Series X/S, פלייסטיישן 4 ופלייסטיישן 5. נכון ליולי 2022 המשחק לא שוחרר, ואין כעת תאריך יציאה משוער.

עלילת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתרחש בפרס במאה התשיעית לספירה.

הנסיך והצבא של אביו שאהראמן עוברים דרך הודו בדרכם לבקר את הסולטן עזאד, הוזיר של מהרג'ה מקומי שואף למנוע את מותו בעזרת שימוש בחומר מסתורי הידוע בתור "חולות הזמן", משכנע אותם לתקוף את הטירה של המהרג'ה, שם נמצאים חולות הזמן, במהלך הקרב הנסיך מוצא פריט בשם "פגיון הזמן" והבת של המהרג'ה, פארה, נחטפת על מנת לשמש כמנחה לסולטאן של עזאד, בביקור אצל עזאד, הוזיר משדל את הנסיך לשחרר את חולות הזמן, מה שהופך את כל הנוכחים, מלבד הנסיך, הוזיר ופארה (הנסיך מוגן על ידי הפגיון, הוזיר על ידי מטה ופארה על ידי קמע) למפלצות, הוזיר מנסה לקחת את הפגיון מהנסיך, אך זה בורח ממנו ולאחר מכן משתף פעולה עם פארה כדי לתקן את הנזק שנגרם ולמנוע מחולות הזמן מלכסות את העולם, זאת על אף שהנסיך מטיל ספק בפארה ונאמנותה תחילה.

פלישת יצורי החול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך מגיע לחדר הכניסה של הארמון ורואה שלושה משבויי המלחמה שהצבא של אביו תפס, אחת מהן היא אישה, בורחים משני יצורים אפורים, גדולים, חזקים ומפלצתיים לבושים בשריון של הצבא של אביו של הנסיך (צבא פרס). לפתע, שני הגברים השבויים לשעבר מתחילים לזהור באור חזק וצבע עורם משתנה לאפור - הם הפכו לאנשי חול. האישה בורחת והנסיך נשאר כדי להילחם ביצורים, אחרי שהוא פגע באחד מאנשי החול בחרבו, לאיש החול נשארה שריטה גדולה מאוד אבל לא נישפך לו דם והפצע נסגר מהר, בחלק הזה השחקן נלחם באנשי החול. אחרי שהנסיך שאב את אנשי החול, בני האלמוות, אל תוך הפגיון הוא רואה עמוד של חול יוצא מהאדמה, הוא נכנס לתוכו ורואה את העתיד הקרוב שלו, אחרי כן הוא מתעורר ליד עמוד החול. הוא מתחיל לרוץ לכיוון שאליו ברחה קודם השבויה לשעבר ומחפש אותה, כשהוא מוצא אותה הם מתחילים לדבר, לפתע, מופיעות 3 חיפושיות ענקיות ושחורות השחקן נלחם גם בהן. אחרי הקרב הנסיך מגלה שהאישה נעלמה ויוצא לחפש אותה.

הנסיך יוצא למרפסת ורואה נשרים ענקיים מחזיקים את שעון החול שבתוכו יש עכשיו מעט יותר חולות זמן מפני שהנסיך שחרר את החולות החוצה. השחקן מגלה בהמשך שכשהוא שואב יצורי חול לתוך הפגיון אז הוא מתמלא בעוד חול ואז אפשר לחזור כמה פעמים בזמן.

החפצים הקסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שהשחקן נלחם בעוד אנשי חול הוא מוצא חרב חדשה, הוא לוקח אותה ומשתמש בה במקום בחרבו הישנה. הוא מסתובב ברחבי הטירה ומגלה חור גדול בקיר, הנסיך נכנס לתוכו ואז הוא מוצא את עצמו על גשר ארוך מאוד, הוא מגיע לצידו השני ורואה שם קערה מלאה במים, הוא שותה את המים ומתעורר ליד המקום שבו היה פעם החור בקיר ולפי דבריו הוא מרגיש חזק יותר משהיה קודם. הוא מגלה שהפגיון הוא אחד משלושה חפצים קסומים שמגנים על הבעלים שלהם מחולות הזמן. החפצים הם: המקל של הווזיר, הקשת של האישה והפגיון שלו, לכן הם היו שלושת בני האדם (והיצורים החיים בכלל) היחידים בממלכה שלא הפכו ליצורי חול.

המשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך פוגש באחד מהניצולים שהסתתר בחדר גדול מאוד ואטום לכן גם הוא לא הפך ליצור חול, הוא מטיל על הנסיך משימה: להפעיל את מערכת האבטחה של הארמון (מלכודות שמוצבות ברחבי הארמון) כדי שיצורי החול לא יוכלו לתקוף עוד אנשים ולא לצאת מהארמון, על השחקן לעקוב אחרי ההוראות של האיש ולמלא את המשימה, אחרי שמערכת האבטחה מופעלת, פורצים לחדר אנשי חול והורגים את האיש שדיבר עם הנסיך. הנסיך בורח ומגלה שאנשי החול לא יכולים למות ולכן המלכודות לא יכולות להרוג אותם.

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך, אחרי שהביס עוד כמה אנשי חול וחיות חול, מגיע שוב לחדר הכניסה של הארמון ומוצא שם צבא של אנשי חול שבראשו עומד איש חול גדול לבוש בבגדי מלך: אביו של הנסיך. הנסיך קופץ מהקומה השנייה לתוך אולם הכניסה ומתחיל להילחם באנשי החול, אחרי שהביס את כל אנשי החול השחקן נלחם נגד אביו של הנסיך, אחרי סוף הקרב הגדול והקשה הזה הנסיך שוב רואה את עמוד החול שיוצא מרצפת האולם ונכנס אליו, הוא שוב רואה את העתיד והולך משם, עצוב.

הגנבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך נכנס לחדר ענק ושומע מישהו קורא לו לבוא, החדר היה מלא כולו בווילונות הוא נכנס לכל וילון ויוצא שוב באותו החדר. על השחקן לגלות איזה וילון מוביל לקול שקורא לנסיך, אחרי שהשחקן מוצא את הווילון הנסיך מגיע לחדר גדול יותר מהחדר הקודם שבמרכזו הייתה בריכה, ליד הברכה ישבה האישה שברחה מהנסיך. היא והנסיך שוחים ביחד בבריכה ואז הנסיך מתעורר כשהוא שוכב על קבר, החרב שלו והפגיון נעלמו! האישה ברחה שוב והפעם, עם כלי הנשק של הנסיך. הנסיך בורח מצבא של אנשי חול ומוצא חרב חזקה יותר והוא ממשיך להשתמש בה עד סוף המשחק.

הקרב הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך מוצא את האישה בחדר שבו נמצא שעון החול, נלחמת בקבוצה גדולה של אנשי חול עם כלי הנשק שלו ומפסידה: אנשי החול הפילו אותה לתוך חור ברצפה אבל למזלה היא הצליחה לתפוס את הרצפה, הנסיך נלחם באנשי החול ומגלה שחרבו החדשה יכולה להרוג אנשי חול ולפורר אותם, אחרי הקרב הנסיך רץ להציל את האישה, היא החליקה ונפלה אבל הנסיך תפס את הלהב של הפגיון (שהיא החזיקה), כשהאישה ראתה שהנסיך מדמם היא עזבה את הפגיון, נפלה ומתה.

הנסיך נכנס בפעם האחרונה לעמוד החול וראה את העתיד: הכל היה שלו, לא היו יצורי חול בעתיד. הנסיך התעורר שוב ליד העמוד של החול ואז נכנס הווזיר. הנסיך קפץ על שעון החול, הווזיר ניסה לעצור אותו אבל הוא לא הספיק: הנסיך הכניס את הפגיון לתוך שעון החול.

הסוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך התעורר בחדרו בארמון של אביו, הוא הבין מה קרה: שעון החול החזיר אותו (ואולי גם את הווזיר) אחורה בזמן לפני שהכול התחיל. הנסיך רץ כל הלילה עד שהגיע לביתה של האישה, שכנראה הייתה ביתו של המלך של הממלכה השנייה, הוא נכנס לחדרה אבל מפני שהם עוד לא נפגשו היא לא הכירה אותו, לפתע נכנס הווזיר והתחיל להילחם בנסיך, אחרי שהשחקן סיים את הקרב, הנסיך מעיף את הווזיר למרפסת והורג אותו שם.

הנסיך, אחרי שסיים לדבר עם הנסיכה (האישה) פונה ללכת אבל אז הנסיכה עוצרת אותו ושואלת מי הוא, הוא אומר לה את שמו והולך.

יצורי החול[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצורי החול מתחלקים לשתי קבוצות:

 • אנשי החול הם אפורים, גדולים, ומעוותים. חיות החול נראות כמו חיות רגילות, אך גדולות ומסוכנות יותר.
 • יצורי החול נוצרים כשחולות הזמן נוגעים בבשרו החשוף של הקורבן שלהם.

החפצים המגנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פגיון הזמן - שייך לנסיך
 • הקשת הקסומה - שייכת לנסיכה
 • המקל המכושף - שייך לוזיר

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הנסיך
 • הנסיכה פארה
 • הוזיר - הנבל הראשי במשחק

הדמויות המשניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אביה של הנסיכה
 • אביו של הנסיך

אויבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשחק על השחקן להילחם במספר אויבים:

 • אנשי הממלכה השנייה - הראשונים שנלחמים נגדם
 • אנשי החול - המפלצות שנגדן נלחמים במהלך רוב המשחק
 • חיות החול - יצורי חול, בדומה לאנשי החול.
 • אביו של הנסיך - בוס, מפקד על צבא של אנשי חול, האויב השני בכוחו במשחק
 • וזיר - בוס, האויב החזק ביותר במשחק נלחמים נגדו בשלב האחרון, הוא מופיע גם במשחק הנסיך הפרסי: שני כיסאות המלכות (Prince of Persia: The Two Thrones)

מלכודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך הפעיל את המלכודות שבארמון כדי לעצור את יצורי החול, המלכודות לא עבדו ועכשיו הן יכולות להזיק רק לנסיך. במהלך המשחק על השחקן להתחמק מהמלכודות, המלכודות הן:

 • מטוטלת - סכינים שמתנדנדים מהתקרה.
 • רצפה מתמוטטת - רצפה שנופלת ברגע שמשהו נוגע בה.
 • דוקרנים - קוצים שיוצאים מהרצפה כשמשהו עובר מעליהם.
 • סכינים מסתובבים - סכינים שיוצאים מהקיר וחותכים כל מה שעומד בדרכם.
 • עמודי סכינים - עמודים מסתובבים שיוצאים מהרצפה, מחוברים אֶליהם סכינים.
 • מקומות גבוהים - הנסיך לא יכול לשרוד נפילה ממקום גבוה מדי לכן צריך להיזהר ולא ליפול.

המלכודות מבוססות על המלכודות מהסדרה המקורית.

עיבוד מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה מחודשת למשחק (Remake) נועדה לצאת ב-18 במרץ 2021 למערכת ההפעלה Microsoft Windows ולקונסולות המשחקים Xbox One, Xbox Series X/S, פלייסטיישן 4 ופלייסטיישן 5.

לאחר שיוביסופט שחררו קדימון המציג את המשחקיות והגרפיקה, מעריצים רבים התלוננו שהגרפיקה אינה תואמת את הסטנדרטים הנוכחיים.[8] בעקבות זאת, החברה ביטלה את יצירת המשחק הנוכחי ומתכננת אותו מחדש.[9] כמו כן, החברה הסירה את האפשרות להזמין את המשחק בהזמנה מוקדמת והחזירה לאלו שהזמינו את כספם בחזרה.[10]

במקביל, חברת יוביסופט שחררו קדימון למשחק חדש בשם "Prince of Persia: The Lost Crown" (בעברית: "הנסיך הפרסי: הכתר האבוד"), הנראה כשילוב בין משחקי "הנסיך הפרסי" הישנים לבין הגרפיקה של המשחק משנת 2008.[11]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Entertainment Software Rating Board‏, Prince of Persia: The Sands of Time for GameCube, Windows PC, PlayStation 2, Xbox Rating (באנגלית)
 2. ^ Entertainment Software Rating Board‏, Prince of Persia: The Sands of Time for Game Boy Advance Rating (באנגלית)
 3. ^ Entertainment Software Rating Board‏, Prince of Persia: The Sands of Time for Windows PCe Rating (באנגלית)
 4. ^ Entertainment Software Rating Board‏, Prince of Persia: The Sands of Time HD for PlayStation 3, Xbox 360 Rating (באנגלית)
 5. ^ Entertainment Software Rating Board‏, Prince of Persia: The Sands of Time Remake for PWindows PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series Rating (באנגלית)
 6. ^ Pan European Game Information‏, Prince of Persia: The Sands of Time Rating (באנגלית)
 7. ^ גרסת הגיים בוי אדוונס קיבלה דירוג של PEGI 7.
 8. ^ Why Prince of Persia Remake's Graphics Are Disappointing, ScreenRant, ‏2020-09-10 (באנגלית)
 9. ^ Michael McWhertor, Ubisoft reboots its troubled Prince of Persia remake, Polygon, ‏2023-05-24 (באנגלית אמריקאית)
 10. ^ Prince of Persia Remake Pre-Orders Canceled, Refunded, Game Rant, ‏2022-11-12 (באנגלית)
 11. ^ Prince of Persia The Lost Crown - Reveal Gameplay Trailer, נבדק ב-2023-06-13