לדלג לתוכן

הנסיכה האמריקאית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עטיפת הספר בהוצאת ידיעות אחרונות וספרי חמד
משה בקר בהצגה "הנסיכה האמריקאית", תיאטרון הבימה, בבימויו של נסים אלוני (1982)
הנסיכה האמריקאית בתיאטרון החאן בבימויו של אודי בן משה (2008)

הנסיכה האמריקאית הוא מחזה ישראלי פרי עטו של נסים אלוני, שהועלה בבכורה ב"תיאטרון העונות" בשנת 1963.[1]

במרכזו של המחזה, מלך שחי בגלות בדרום אמריקה ומנסה להכין את בנו, יורש העצר, לחזור לממלכתו ולרשת את כס המלכות.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת במדינה כלשהי בדרום אמריקה ובמרכזה שלוש דמויות. המלך בּוֹנִיפַציוּס ויקטור-פליקס לבית הוֹהְנְשְוַאדְן, שהיה מלך "בחסד עליון" בבוגומניה הגדולה, נסיך אוגוסטה עילית ומרקיז חבל פוּק לשעבר, שחי בגלות לאחר המהפכה, ושינה את שמו לפליקס ואן שוואנק. הוא מתפרנס בדוחק כמורה לצרפתית, אך חולם לשוב לכס המלכות ונוהג לצחצח את כתרו יום יום. בה בעת דואג להכין את יורש העצר, בנו, פרדיננד - שבגלות נקרא פרדי, לחזור ולרשת את כס המלכות.

העלילה נפתחת בפרדי, הנחקר על ידי המפקח מיגל מגרס בתחנת המשטרה, על רצח אביו, המלך הגולה. הבן מספר על אביו ועל השתלשלות הדברים. האב והבן נוהגים לפקוד את אותה הפרוצה - "מריטה" מ"רחוב הירח", בסמוך לתחנת הרכבת, שפניה מזכירות את פניה של המלכה לשעבר (שאינה מופיעה בסיפור), ושניהם מתאהבים בה. האב אינו יודע כי הם חולקים באותה האישה, והוא נוהג ללכת אליה בימי שלישי ובמוצאי שבת, אך מתבלבל בימים באחד השבועות ושם מוצא את בנו ומכחיש את קשרו אליה.

את העלילה מניעה חבילה המגיעה אל המלך ובתוכה רשמקול ומכתב ששולחת דולי קוקומָאקיס מאמריקה ומכנה את עצמה "הנסיכה האמריקאית" (שהאב משוכנע כי היא אחת ממאהבותיו הרבות). במכתבה היא מבקשת מהמלך הגולה להקליט את זכרונותיו ובתמורה שולחת לו סכום של אלף פיזות לחודש. בעקבות הקלטת הזכרונות היא מבקשת ליצור סרט על בסיס סיפור חייו ושולחת אליו את הבמאי, הגאון הקולנועי, ז'אן פול קרופניק, שיצלם את הסרט.

המלך מתנגד להצעה להיות דמות קולנועית ועבור הזכויות לסרט הוא פודה את מריטה מהסרסור שלה, אך בנו מסכים לגלם אותו בצעירותו ובשל כך הוא מגורש מהבית. את המלך בזקנתו מגלם שחקן שנראה כמו העתק שלו, אך "הנסיכה" דורשת כי בתמונה האחרונה של הסרט, בה הבן רוצח את אביו, המלך עצמו יגלם את התפקיד. המלך מגיע לצילום התמונה האחרונה, שבה הוא נרצח בידי בנו, אך בשל קנוניה של קרופניק ושל השחקן, כפילו של המלך, באקדח הושמו כדורים אמיתיים וכך המלך נהרג בידי בנו, במציאות.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנפשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • המלך בּוֹנִיפַציוּס-וִיקטוֹר-פֶלִיקס לְבֵית הוֹהְנְשְׁוַאדְן
  • פֶרְדִינַנְד בנו , נסיך-הכתר
  • שחקן

קולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קַפִּיטַן מִיגֶל מֶגֶרַס, מפקח-משטרה
  • זַ'אן-פּוֹל קְרוּפְּנִיק, במאי סרטים
  • אֶרְנֶסְטוֹ, חשמלאי
  • כרוז

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיבוד הראשון של ההצגה בשנת 1963, הייתה זאת הצגת הדגל של תיאטרון העונות, בה שיחקו שני שחקנים בשלושה תפקידים. יוסי בנאי בתפקיד בן המלך ואבנר חזקיהו בתפקיד המלך והשחקן המגלם את תפקידו בסרט על חייו. על התפאורה הופקד יוסל ברגנר ואלוני ביים את המחזה. המחזה הועלה על מספר במות, בהם באוסלו בנורווגיה בשנת 1965[2].

בפעם השנייה, המחזה הועלה בהפקה פרטית בשנים 1980-1981, על ידי שמואל קלדרון שגם שיחק לצידו של אלברט כהן. ביים אותה ד"ר דן רונן ועל עיצוב תפאורה הופקד משה שטרנפלד .

בפעם השלישית הועלה המחזה בתיאטרון "הבימה", בינואר 1982. אלוני היה גם הבמאי, צייר התפאורות היה יוסל ברגנר והשתתפו בו משה בקר (פרדי) וישראל בקר (המלך והשחקן), ונוסף לעיבוד פרולוג ובו מיתוס פרספונה ודמויות משנה של נגן גיטרה ופועלי במה.

המחזה הועלה בשנת 1996 בתיאטרון "הקאמרי" בבימויו של עמי דיין ובהשתתפותם של יוסי פולק (האב) ואבשלום פולק (הבן). המחזה הועלה בשנת 2002 בתיאטרון האוניברסיטה, אוניברסיטת תל אביב, בבימויו של יואב מיכאלי.

ב-2009 הועלה בגרסתו הראשונה (עם מספר קיצורים) בתיאטרון החאן בבימויו של אודי בן-משה, עם התפאורה של סבטלנה ברגר, התלבושות של עפרה קונפינו, המוזיקה של קרן פלס והתאורה של רוני כהן והשתתפו בה אודי רוטשילד בתפקיד פרדי ואריה צ'רנר בתפקיד המלך. בהפקת החאן זכתה ההצגה בפרס התיאטרון הישראלי לשחקן השנה שהוענק לצ'רנר, הצגת השנה בהעלאה מחודשת לשנת 2009, ופרס עיצוב התאורה של השנה הוענק לרוני כהן.

בספטמבר 2015 העלה מרט פרחומובסקי באולם נחמני בתל אביב (האולם שבו הוצג המחזה לראשונה) את "הנסיכה האמריקאית (חוזרת)", עיבוד עכשווי למחזה, בהשתתפותם של אוהד שחר ובני אלדר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]