העולם הנוצרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדינות העולם הנוצרי (בסגול)
אחוז הנוצרים לפי מדינה (נכון ל-2010)

העולם הנוצרי הוא מונח היסטוריוגרפי המתאר את אירופה המערבית בשלהי העת העתיקה ובימי הביניים, שאחד המאפיינים החשובים שלה היה האמונה הנוצרית.

בעת המודרנית משמש המונח בהשאלה לתיאור ארצות שיש בהן רוב נוצרי מובהק. היום המונח משמש לתיאור כלל הישויות הפוליטיות הנמצאות בשליטה נוצרית או כלל הקהילות הנוצרית וקהילות בעלי תרבות נוצרית בעולם.

רוב הנוצרים (87%) מתגוררים במדינות שבהן רוב נוצרי.[1] יש 157 מדינות וטריטוריות בעולם עם רוב נוצרי. [2] הנצרות שולטת באירופה (76.2%),[1] אמריקה הצפונית (77.4%),[1] אמריקה הדרומית (90.0%),[1] צפון אסיה, אפריקה הדרומית (62.7%)[1] ואוקיאניה (73.3%).[1] מספר הנוצרים נאמד כיום כ-2.3 מיליארד מאמינים.[3][4][5]

בסוף המאה ה-20 כשליש מאוכלוסיית העולם משתייך לאחד מן הפלגים של הדת הנוצרית. הנוצרים הם הקהילה הדתית הנרחבת והמגוונת ביותר, ויש להם כנסיות בחלק גדול מאומות העולם. סימן לדינמיות של הדת הנוצרית היא מעבר המרכז הדמוגרפי של הנצרות ממדינות המערב לאמריקה הלטינית, אפריקה, אסיה ואזור האוקיינוס השקט, שם חיים למעלה ממחצית הנוצרים בעולם. מגמה זו הואצה בשל דעיכת ההשפעה של הממסדים הנוצריים באירופה. הנצרות, כדת אוניברסלית, כלומר דת שפונה לבני אדם מעמים שונים וממעמדות שונים, הצליחה להתפשט במקומות רבים הודות לשיטת המיסיון.

יש מדינות שבהן הנצרות אינה רק נפוצה, אלא גם ממוסדת במסגרת המדינה, כגון: ארמניה (הכנסייה האפוסטולית הארמנית), אנגליה (הכנסייה האנגליקנית), גאורגיה (הכנסייה הגאורגית האורתודוקסית), דנמרק, איסלנד, יוון, רומניה, נורווגיה, שווייץ. במדינות כמו ליכטנשטיין, אל סלוודור, קוסטה ריקה, מלטה, מונקו, וקריית הוותיקן הכנסייה הממוסדת היא הכנסייה הקתולית.

הזרמים הגדולים ביותר בעולם הנוצרי כיום הם הכנסייה הקתולית, הזרם הפרוטסטנטי, והכנסייה אורתודוקסית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 5 6 ANALYSIS (19 בדצמבר 2011). "Global Christianity". Pewforum.org. בדיקה אחרונה ב-17 באוגוסט 2012. 
  2. ^ THE GLOBAL RELIGIOUS LANDSCAPE: Christians
  3. ^ 33.2% of 6.7 billion world population (under the section 'People') "World". CIA world facts. 
  4. ^ "The List: The World’s Fastest-Growing Religions". foreignpolicy.com. מרץ 2007. בדיקה אחרונה ב-4 בינואר 2010. 
  5. ^ "Major Religions Ranked by Size". Adherents.com. בדיקה אחרונה ב-5 במאי 2009. 
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.