הקואליציה לבריאות הציבור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הקואליציה לבריאות הציבור (קל"צ) הייתה עמותה שנסגרה בסוף שנת 2020, עם סיום ליווייה את המאבק לעצירת תוכנית הרחבת בז"ן.

הקל"צ פעלה להפחתת התחלואה מזיהום סביבתי וקידום המודעות לזיהום התעשייתי ולהשפעתו על בריאות הציבור, תחלואה ותמותה בישראל בכלל ובאזור מפרץ חיפה בפרט. הקל"צ החלה דרכה כהתאגדות של 17 ארגוני סביבה וארגונים חברתיים שחברו יחד מתוך צורך משותף בגוף מקצועי שיעסוק בקשר בין סביבה ובריאות ויפעל למען בריאות הציבור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2001 יזמו ד"ר ג'אמס קריקון, שהיה מומחה לצמחים וד"ר סטיב גרנט, ד"ר להנדסת כימיה, קואליציה של ארגונים סביבתיים.

הם זיהו בעיה משותפת המיוחדת לאזור חיפה והצפון - תמותה ותחלואה ממחלות לב, שבץ מוחי וסרטן בשיעורים גבוהים במיוחד מהממוצע הארצי שנגרם לדעתם גם מזיהום סביבתי שהוא גבוה במיוחד באזור מפרץ חיפה והצפון.

הקואליציה לבריאות הציבור התאגדה כדין כעמותה ב-25 ספטמבר 2005. מטרות העמותה כפי שנרשמו אצל רשם העמותות:

 1. מאבק למען הורדת התחלואה מזיהומים במפרץ חיפה והצפון
 2. הגברת המודעות והידע לקשר שבין זיהום הסביבה ולבריאות הציבור בקרב הציבור הרחב, אנשי המקצועות הרלוונטיים ובקרב מקבלי ההחלטות
 3. פעילות ממוקדת למען שינוי מדיניות במשרדי הממשלה בתחומי בריאות הציבור והסביבה
 4. מאבק להפחתת סיכונים הנגרמים לתושבי מפרץ חיפה והצפון מחומרים מסוכנים.

בשנת 2013 זכתה העמותה בפרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים, ובשנת 2016 ביחד עם ארגוני סביבה נוספים הפעילים במפרץ חיפה, זכתה הקואלציה לבריאות הציבור בפרס הגלובוס הירוק. בשנת 2019 זכתה הקואליציה בשיתוף עם ארגונים נוספים בפרס נחמה ריבלין לקיימות[1].

באספה הכללית של העמותה ב-2 ביולי 2013 הודיע הוועד המנהל על סגירת העמותה, בשל המשבר הכספי שפקד אותה. יחד עם זאת, מספר פעילים החליטו להמשיך ולהפעיל את הארגון. בשנתיים הבאות נעשו ניסיונות להפעיל את העמותה כארגון מתנדבים ללא שכר. בפברואר 2015 נבחר לעמותה ועד מנהל חדש ולאחר פרישתה של המנכ"לית בהתנדבות, ליאורה אמיתי (מאי 2015), הוועד המנהל לא הצליח לקיים אספה כללית. התגלו חילוקי דעות ביחס למאזן השנתי של שנת 2014, שלא יושבו במשך למעלה משנה. כתוצאה מכך פרשו חברים מהוועד המנהל ומוועדת הביקורת. העמותה המשיכה להתנהל כארגון מתנדבים ללא שכר ללא קבלת תרומות.

האספה הכללית האחרונה התקיימה ב-21 ביוני 2015. העמותה חדלה לתפקד על פי הוראות חוק העמותות, התש"ם-1980. במשך כשנה, עד לחודש מאי 2016 נעשו ניסיונות לסכם את פעילות שנת 2014 אך דבר זה לא נתאפשר.

כמה מפעילי העמותה המשיכו בפעילות כנגד אישור התוכנית להרחבת בז"ן[2][3], כנגד רבות מתוכניות נמל המפרץ[4], כנגד הפיכת מתחם בז"ן למועצה תעשייתית[5], כנגד הקלות בהיתרי פליטה למפעלים מזהמים במפרץ חיפה[6], למען אכיפה משמעותית כנגד מפעלים מזהמים[7], למען הקמת פארק מורד הקישון[8][9] ופעילויות נוספות.

בנובמבר 2020 נסגרה פעילות הקואליציה באופן סופי וסיכום פעילותה הוטמע במצגת מפורטת שנכתבה בשיתוף עם התארגנות התושבים "מנקים את מפרץ חיפה", המציגה את חזונם לעתיד המפרץ[10], כמענה לקול הקורא של ועדת המנכ"לים הבין משרדית לפיתוח וקידום מפרץ חיפה[11], אשר מונתה מכח החלטת ממשלה 472[12].

חזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה לבריאות הציבור מאמינה שלכל תושב ותושבת בישראל הזכות לנשום אוויר נקי, לחיות בסביבה בריאה ולכל אחד ואחת יכולת להשפיע על המקום שבו הם בוחרים לחיות.

דרכי פעולה מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה לבריאות הציבור העניקה לארגונים שחברו אליה, הכוונה, ייעוץ מקצועי ואסטרטגי, סיוע בניתוח נתונים ובהבנת ההשלכות הבריאותיות של הזיהום הסביבתי; זאת בזכות ידע מעמיק של פעיליה בנושאים כגון כימיה, פיזיקה, ביולוגיה, גאולוגיה, הנדסה, תכנון, תקשורת, מחשבים, מגדר ועוד.

בין דרכי הפעולה המרכזיות של הקואליציה ניתן למנות:

 • ריכוז והפצה של מידע מדעי רב תחומי הנוגע לזיהום הסביבה והשפעתו על בריאות הציבור. לרבות הפקת דוחות ומחקרים בנושאים שונים כגון: זיהום אוויר ותחלואת ילדים,[13] זיהום סביבתי ותחלואת נשים,[14] נייר עמדה על מעבר לשימוש בגז טבעי במפרץ חיפה,[15] מזהמים שנפלטים ממתקנים לעיבוד גז טבעי.[16]. להנגשת המידע לציבור הוקם דוכן מידע[17]
 • שיתוף פעולה עם חוקרים באקדמיה ואנשי מקצוע בארץ ובעולם ועריכת כנסים וימי עיון ועוד[18].
 • ארגון מאבקים כנגד מזהמים ולקידום מדיניות של זהירות מונעת ותקנים מתקדמים, כגון חקיקה, הפגנות, עצומות, פנייה לממשלה[19] ועוד.
 • דיאלוג מתמיד עם אנשי מקצוע בתעשייה וברשויות השונות כגון המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לקידום הטיפול במפגעי סביבה ובריאות.

פרויקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה פעלה החל משנת 2011 בשני תחומים עיקריים:

 • זיהום אוויר - איכות האוויר באזורי תעשייה, ובמיוחד בחיפה. מאבק זה עלה לכותרות בשנת 2015.[20]
 • חומרים מסוכנים - סכנה של פגיעה של חומרים מסוכנים באוכלוסייה.

פעילויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למאמציה הישירים להשגת מטרותיה עוסקת הקואליציה לבריאות הציבור בהסברה והעלאת מודעות, חינוך והפצת מידע בנושאים בהם היא מטפלת, והשתתפות במאמצים של כלל התנועה הסביבתית בישראל ליצירת דעת קהל ותמיכה במדיניות סביבתית.

באפריל 2009 יזמה הקואליציה לבריאות הציבור את אירוע "Green CT", פסטיבל סביבתי גדול שכלל דוכנים על מוצרים מתכלים ופאנלים סולאריים, הרצאות, הופעות והדגמות בנושאי שמירת סביבה ואנרגיות מתחדשות. האירוע נערך בפארק הקישון, ובנוסף התקיימה בו תחרות צילום זיהום אוויר.

בשנת 2012 הקואליציה הובילה את המחאה נגד התרחבות בז"ן והחתימה אלפי תושבים על התנגדויות לתוכנית. לאחר דיונים ארוכים בערכאות משפטיות שונות, בשנת 2018 החליט בית המשפט המחוזי בחיפה לאשר את תוכנית ההתרחבות של בז"ן על אף ההתנגדויות, באמרו כי רק טבעי הוא לאשר תוכנית שמסדירה את מה שכבר קיים[21]; אולם הקואליציה, יחד עם עמותת אדם טבע ודין וארגון מגמה ירוקה, פנתה אל בית המשפט העליון. טענת המתנגדות היא כי תוכנית ההתרחבות של קבוצת בז"ן איננה כוללת תכנון מפורט מספק על פי הוראות חוק התכנון והבנייה, בפרט לאור העובדה כי להוספת המתקנים החדשים המתוכננים תהיינה השפעות סביבתיות משמעותיות.[22]

בשנת 2014 הקואליציה הובילה מאבק להקמת חדר מצב לחומרים מסוכנים במפרץ חיפה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הנחישות משתלמת: פרס נחמה ריבלין לפעילי הבראת מפרץ חיפה, באתר מקור ראשון, ‏2019-11-24
 2. ^ עתירה מינהלית לביטול אישור התוכנית להרחבת הבנייה בבז"ן, באתר כלבו – חיפה והצפון, ‏2017-07-23
 3. ^ "אנחנו מקווים שהצדק ינצח", באתר כלבו – חיפה והצפון, ‏2019-02-11
 4. ^ אושרה רשות ערעור על תוכנית נמל המפרץ, באתר כלבו – חיפה והצפון, ‏2019-01-27
 5. ^ בקשה לבחינת הכרזה על מתחם בז"ן כמועצה תעשייתית
 6. ^ התנגדויות רבות בעקבות התיקון להגדלת היתרי פליטה לפז שמנים וכימיקלים, באתר חי פה - חדשות חיפה, ‏2019-01-24
 7. ^ יו"ר ועדת המשנה לתכנון מפרץ חיפה ח"כ אכרם חסון: קנס של מיליון וחצי שהוטל על מפעל מזהם לא מכסה תרופות של חולה סרטן אחד, ‏14 ביוני 2018
 8. ^ דרישה נוספת לחייב את חנ"י לפתח את פארק הקישון, באתר כלבו – חיפה והצפון, ‏2018-10-22
 9. ^ נמשך הלחץ לחייב את חנ"י לסייע בפיתוח פארק הקישון, באתר כלבו – חיפה והצפון, ‏2019-03-13
 10. ^ הקואליציה לבריאות הציבור ומנקים את מפרץ חיפה, מצגת לועדת המנכ"לים הבין-משרדית לפיתוח וקידום מפרץ חיפה
 11. ^ מפרץ חיפה דף הבית, באתר economy.pmo.gov.il
 12. ^ פיתוח וקידום מפרץ חיפה | מספר החלטה 472, באתר GOV.IL
 13. ^ ראות את הנולד, מה ידוע על זיהום אוויר ותחלואת ילדים
 14. ^ מה ידוע על זיהום סביבתי ותחלואת נשים
 15. ^ נייר עמדה על מעבר לשימוש בגז טבעי במפרץ חיפה
 16. ^ מזהמים שנפלטים ממתקנים לעיבוד גז טבעי
 17. ^ אליס גולדמן על דוכן מידע
 18. ^ מעכברים לאנשים הקווים מתחברים
 19. ^ יהודית יהב, פנייה לרה"מ: טפל בחבית חומר הנפץ במפרץ, באתר ynet, 30 בינואר 2011
 20. ^ מה אפשר ללמוד מהזיגזג המבורך של יונה יהב על הזיהום בחיפה, 21 באפריל 2015
 21. ^ נדחו העתירות נגד תכנית בז"ן 11 במרץ 2018
 22. ^ גם ארגוני הסביבה עתרו נגד הרחבת בז"ן, 29 במרץ 2018