הקואליציה לבריאות הציבור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקואליציה לבריאות הציבור.JPG

הקואליציה לבריאות הציבור (קל"צ) היא עמותה שפעלה להפחתת התחלואה מזיהום סביבתי וקידום המודעות לזיהום התעשייתי ולהשפעתו על בריאות הציבור, תחלואה ותמותה בישראל בכלל ובאזור מפרץ חיפה בפרט. הקל"צ פעלה כהתאגדות של 17 ארגוני סביבה וארגונים חברתיים שחברו יחד מתוך צורך משותף בגוף מקצועי שיעסוק בקשר בין סביבה ובריאות ויפעל למען בריאות הציבור.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2001 יזמו ד"ר ג'אמס קריקון ז"ל, שהיה מומחה לצמחים וד"ר סטיב גרנט, ד"ר להנדסת כימיה, קואליציה של ארגונים סביבתיים.

הם זיהו בעיה משותפת המיוחדת לאזור חיפה והצפון - תמותה ותחלואה ממחלות לב, שבץ מוחי וסרטן בשיעורים גבוהים במיוחד מהממוצע הארצי שנגרם לדעתם גם מזיהום סביבתי שהוא גבוה במיוחד באזור מפרץ חיפה והצפון.

הקואליציה לבריאות הציבור התאגדה כדין כעמותה בתאריך 25 ספטמבר 2005. מטרות העמותה כפי שנרשמו אצל רשם העמותות:

1. מאבק למען הורדת התחלואה מזיהומים במפרץ חיפה והצפון

2. הגברת המודעות והידע לקשר שבין זיהום הסביבה ולבריאות הציבור בקרב הציבור הרחב, אנשי המקצועות הרלוונטיים ובקרב מקבלי ההחלטות

3. פעילות ממוקדת למען שינוי מדיניות במשרדי הממשלה בתחומי בריאות הציבור והסביבה

4. מאבק להפחתת סיכונים הנגרמים לתושבי מפרץ חיפה והצפון מחומרים מסוכנים.

בשנת 2013 זכתה העמותה בפרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים, ובשנת 2016 ביחד עם ארגוני סביבה נוספים הפעילים במפרץ חיפה, זכתה הקואלציה לבריאות הציבור בפרס הגלובוס הירוק.

באסיפה הכללית של העמותה בתאריך 2 יולי 2013 הודיע הועד המנהל על סגירת העמותה, בשל המשבר הכספי שפקד אותה. יחד עם זאת, היו מספר פעילים שהחליטו להמשיך ולהפעיל את הארגון. בשנתיים הבאות נעשו ניסיונות להפעיל את העמותה כארגון מתנדבים ללא שכר. לאחר פרישתה של המנכ"לית בהתנדבות, ליאורה אמיתי (מאי 2015), הועד המנהל לא הצליח לקיים אסיפה כללית. התגלו חילוקי דעות ביחס למאזן השנתי של שנת 2014, שלא יושבו במשך למעלה משנה. כתוצאה מכך פרשו חברים מהוועד המנהל ומוועדת הביקורת. כיום אין לעמותה אישור ניהול תקין ולמעשה אינה פועלת כדין מאז שנת 2015.

חזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה לבריאות הציבור האמינה שלכל תושב ותושבת בישראל הזכות לנשום אוויר נקי, לחיות בסביבה בריאה ולכל אחד ואחת יכולת להשפיע על המקום שבו הם בוחרים לחיות.

דרכי פעולה מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה לבריאות הציבור העניקה לארגונים שחברו אליה, הכוונה, ייעוץ מקצועי ואסטרטגי, סיוע בניתוח נתונים ובהבנת ההשלכות הבריאותיות של הזיהום הסביבתי; זאת בזכות ידע מעמיק של פעיליה בנושאים כגון כימיה, פיזיקה, ביולוגיה, גאולוגיה, הנדסה, תכנון, תקשורת, מחשבים, מגדר ועוד.

בין דרכי הפעולה המרכזיות של הקואליציה ניתן למנות:

  • ריכוז והפצה של מידע מדעי רב תחומי הנוגע לזיהום הסביבה והשפעתו על בריאות הציבור. לרבות הפקת דוחות ומחקרים בנושאים שונים כגון: זיהום אוויר ותחלואת ילדים,[1] זיהום סביבתי ותחלואת נשים,[2], נייר עמדה על מעבר לשימוש בגז טבעי במפרץ חיפה,[3] מזהמים שנפלטים ממתקנים לעיבוד גז טבעי.[4]
  • שיתוף פעולה עם חוקרים באקדמיה ואנשי מקצוע בארץ ובעולם ועריכת כנסים וימי עיון ועוד[5].
  • ארגון מאבקים כנגד מזהמים ולקידום מדיניות של זהירות מונעת ותקנים מתקדמים, כגון חקיקה, הפגנות, עצומות, פנייה לממשלה[6] ועוד.
  • דיאלוג מתמיד עם אנשי מקצוע בתעשייה וברשויות השונות כגון המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לקידום הטיפול במפגעי סביבה ובריאות.

פרויקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה פועלת החל משנת 2011 בשני תחומים עיקריים:

  • זיהום אוויר - איכות האוויר באזורי תעשייה, ובמיוחד בחיפה.[7]. מאבק זה עלה לכותרות בשנת 2015.[8]
  • חומרים מסוכנים - סכנה של פגיעה של חומרים מסוכנים באוכלוסייה.[9]

פעילויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למאמציה הישירים להשגת מטרותיה עוסקת הקואליציה לבריאות הציבור בהסברה והעלאת מודעות, חינוך והפצת מידע בנושאים בהם היא מטפלת, והשתתפות במאמצים של כלל התנועה הסביבתית בישראל ליצירת דעת קהל ותמיכה במדיניות סביבתית.

באפריל 2009 יזמה הקואליציה לבריאות הציבור את אירוע "Green CT", פסטיבל סביבתי גדול שכלל דוכנים על מוצרים מתכלים ופאנלים סולאריים, הרצאות, הופעות והדגמות בנושאי שמירת סביבה ואנרגיות מתחדשות. האירוע נערך בפארק הקישון, ובנוסף התקיימה בו תחרות צילום זיהום אוויר.

בשנת 2012 הקואליציה הובילה את המחאה נגד התרחבות בז"ן והחתימה אלפי תושבים על התנגדויות לתוכנית. לאחר דיונים ארוכים בערכאות משפטיות שונות, בשנת 2018 החליט בית המשפט המחוזי בחיפה לאשר את תוכנית ההתרחבות של בז"ן על אף ההתנגדויות, באמרו כי רק טבעי הוא לאשר תוכנית שמסדירה את מה שכבר קיים[10]; אולם הקואליציה, יחד עם עמותת אדם טבע ודין וארגון מגמה ירוקה, פנתה אל בית המשפט העליון. טענת המתנגדות היא כי תוכנית ההתרחבות של קבוצת בז"ן איננה כוללת תכנון מפורט מספק על פי הוראות חוק התכנון והבנייה, בפרט לאור העובדה כי להוספת המתקנים החדשים המתוכננים תהיינה השפעות סביבתיות משמעותיות.[11]

בשנת 2014 הקואליציה הובילה מאבק להקמת חדר מצב לחומרים מסוכנים במפרץ חיפה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]