הקואליציה לבריאות הציבור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקואליציה לבריאות הציבור.JPG

הקואליציה לבריאות הציבור היא עמותה שלא למטרות רווח הפועלת להפחתת התחלואה מזיהום סביבתי וקידום המודעות לזיהום התעשייתי ולהשפעתו על בריאות הציבור, תחלואה ותמותה בישראל בכלל ובאזור מפרץ חיפה בפרט. הקואליציה לבריאות הציבור מאגדת בתוכה 17 ארגוני סביבה וארגונים חברתיים שחברו יחד מתוך צורך משותף בגוף מקצועי שיעסוק בקשר בין סביבה ובריאות ויפעל למען בריאות הציבור. לאחר שנקלעה לקשיים, הקואליציה פועלת כיום במתכונת מצומצמת, על בסיס התנדבותי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה לבריאות הציבור הוקמה כקואליציה של ארגונים סביבתיים בשנת 2001, מתוך זיהוי בעיה משותפת המיוחדת לאזור חיפה והצפון - תמותה ותחלואה ממחלות לב, שבץ מוחי וסרטן בשיעורים גבוהים במיוחד מהממוצע הארצי. מחלות אלו נגרמות גם מזיהום סביבתי שהוא גבוה במיוחד באזור מפרץ חיפה והצפון.

בשנת 2005 הפכה הקואליציה לעמותה רשומה. המאגדת בתוכה ארגוני סביבה מקומיים וארציים, חוקרים מתחום איכות הסביבה מאוניברסיטאות שונות, רופאים מדיסיפלינות שונות, כגון אונקולוגיה, קרדיולוגיה ובריאות הציבור, יועצי איכות סביבה מהמגזר הפרטי, ועדי פעולה ותושבים שמתעניינים בנושא.

הקואליציה לבריאות הציבור היא העמותה המובילה בישראל בתחומי בריאות הסביבה. כמו כן, הייתה העמותה הראשונה שהעלתה למודעות הלאומית את חשיבות זיהום האוויר והשלכתו על הבריאות. חומרים שנכתבו בעמותה לאורך שנות פעילותה מלווים כל מאבק סביבתי גדול כיום, ומסייעים בידי הציבור לדאוג לבריאותו וסביבתו. מאבקים כאלו הם למשל, המאבק להבאת גז טבעי אל מפרץ חיפה, המאבק שהיה כנגד הקמת תחנת כח פחמית באשקלון, מאבק נגד הקמת מכרה פוספאטים בשדה בריר, מאבק נגד הקמת מתקנים לעיבוד גז טבעי על הקרקע ולא בים, ואחרים.

את הקואליציה ייסדו יחדיו, ד"ר ג'אמס קריקון, שהיה מומחה לצמחים, וד"ר סטיב גרנט, ד"ר להנדסת כימיה.

ב-2013 זכתה העמותה בפרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים.

חזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה לבריאות הציבור מאמינה שלכל תושב ותושבת בישראל הזכות לנשום אוויר נקי, לחיות בסביבה בריאה ולכל אחד ואחת יכולת להשפיע על המקום שבו הם בוחרים לחיות.

מטרות ויעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה שמה לה למטרה להפחית את התחלואה והתמותה הגבוהה שמקורה בזיהומים תעשייתיים באזור מפרץ חיפה והצפון. באזור מפרץ חיפה, ממוקמים מפעלים רבים בשטח גאוגרפי קטן, המייצרים יחד זיהום סביבתי בריכוז גבוה וחריג. לזיהום זה יש השפעה בריאותית הרסנית לא רק על תושבי האזור הקרוב אלא גם על כל אזור הצפון. בין המזהמים הנפלטים ניתן למצוא מתכות מעבר שונות, תרכובות אורגניות נדיפות, וחלקיקים נשימים. לאורך השנים הופקו בעמותה חוברות ומאמרים המרכזים את הידוע על אודות מזהמים אלו כדי לרתום שינויי מדיניות. בין היתר עסקו החומרים בהשפעות זיהום האוויר על בריאותם של ילדים, על בריאות כלל האוכלוסייה, על בריאות נשים. דו"חות אחרים שהעמותה פרסמה כימתו את העלויות למשק של התחלואה העודפת במפרץ חיפה בכמה סוגי סרטן. דו"ח אחר שנכתב היה דו"ח שעסק בחשיפה לחומרים מסוכנים בבית והשפעתם על הבריאות.

גם בתחומי האוויר התפרסמו שני דו"חות עיקריים, הסוקרים את התקדמות "חוק אוויר נקי", כשהאחרון בהם מלמד על נסיגה ביישום החוק.

ניירות עמדה אחרים עסקו במגוון נושאים, בין היתר: חשיבות הבאת הגז הטבעי לחיפה (נכתב כאשר הנושא היה עדיין תקוע וגז לא הגיע),

יעדי הקואליציה
 • הפחתת התחלואה החריגה הנגרמת מזיהום הסביבה בנפת חיפה
 • בחינת התקינה של חומרים מזהמים בישראל אל מול התקינה המקובלת במדינות אחרות וקידום חקיקה בנושא;
 • הבטחת ניטור ופרסום נתונים אמינים וזמינים לציבור על זיהום אוויר במפרץ חיפה ובצפון;
 • העלאת מודעות הציבור, התקשורת, מקבלי החלטות, ואנשי אקדמיה ורפואה לקשר בין זיהום אוויר לבריאות הציבור.
 • הבטחת אכיפה של התקנים על המפעלים וענישה לחורגים מהתקן;
 • מניעת הקמה מקורות מזהמים נוספים באזור והפחתת רמות הזיהום הקיימות;

דרכי פעולה מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ריכוז והפצה של מידע מדעי רב תחומי הנוגע לזיהום הסביבה והשפעתו על בריאות הציבור. לרבות הפקת דוחות ומחקרים בנושאים שונים כגון: זיהום אוויר ותחלואת ילדים,[1] זיהום סביבתי ותחלואת נשים,[2], נייר עמדה על מעבר לשימוש בגז טבעי במפרץ חיפה,[3] מזהמים שנפלטים ממתקנים לעיבוד גז טבעי.[4]
 • שיתוף פעולה עם חוקרים באקדמיה ואנשי מקצוע בארץ ובעולם ועריכת כנסים וימי עיון ועוד[5].
 • ארגון מאבקים כנגד מזהמים ולקידום מדיניות של זהירות מונעת ותקנים מתקדמים, כגון חקיקה, הפגנות, עצומות, פנייה לממשלה[6] ועוד.
 • דיאלוג מתמיד עם אנשי מקצוע בתעשייה וברשויות השונות כגון המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לקידום הטיפול במפגעי סביבה ובריאות.

פעילויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף למאמציה הישירים להשגת מטרותיה עוסקת הקואליציה לבריאות הציבור בהסברה והעלאת מודעות, חינוך והפצת מידע בנושאים בהם היא מטפלת, ומשתתפת במאמצים של כלל התנועה הסביבתית בישראל ליצירת דעת קהל ותמיכה במדיניות סביבתית. הקואליציה חברה בחיים וסביבה - ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, ומהווה שם קול מרכזי בנושאי בריאות וסביבה.

בין השנים 2005-2013 עובדי ומתנדבי הקואליציה לבריאות הציבור השתתפו ביחד עם פעילי "מגמה ירוקה" במספר הפגנות, עצרות ואחרים. לדוגמה, אחת העצרות עסקה בפינוי חומרים מסוכנים לאחר השריפה בכרמל.

באפריל 2009 יזמה הקואליציה לבריאות הציבור את אירוע "Green CT", פסטיבל סביבתי גדול שכלל דוכנים על מוצרים מתכלים ופאנלים סולאריים, הרצאות, הופעות והדגמות בנושאי שמירת סביבה ואנרגיות מתחדשות. האירוע נערך בפארק הקישון, ובנוסף התקיימה בו תחרות צילום זיהום אוויר.

בשנת 2012 הקואליציה הובילה את המחאה נגד התרחבות בז"ן והחתימה אלפי תושבים על התנגדויות לתוכנית.

בשנת 2014 הקואליציה מובילה מאבק להקמת חדר מצב לחומרים מסוכנים במפרץ חיפה.

פרויקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקואליציה פועלת החל משנת 2011 בשני תחומים עיקריים:

 • זיהום אוויר - איכות האוויר באזורי תעשייה, ובמיוחד בחיפה.[7]. מאבק זה עלה לכותרות בשנת 2015.[8]
 • חומרים מסוכנים - סכנה של פגיעה של חומרים מסוכנים באוכלוסייה.[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]