הקפות ביער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקפות ביער
Circles in a Forest
הקפות ביער כריכה
הקפות ביער כריכה
מידע כללי
מאת דלין מתיה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
סוגה רומן
הוצאה
הוצאה בשפת המקור Knopf
תאריך הוצאה 1984
הוצאה בעברית
הוצאה עם עובד
תאריך 1985
תרגום אמציה פורת
מספר עמודים 293
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002719562 002603757 003895640
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הקפות ביעראנגלית: Circles in a Forest) הוא רומן חניכה ורומן רומנטי מאת הסופרת דלין מתיה, שפורסם בשנת 1984. עלילת הספר מתרחשת בעיירת הכף נייסנה שבדרום אפריקה במאה התשע עשרה בתקופת הבהלה לזהב, ומביאה את סיפור התמודדותו של הגיבור עם הכיבוש הבריטי, עם בני עמו ועם הטבע סביבם.

פרטי העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאול בארנארד הוא בן למשפחת חוטבי עצים אפריקנרים המתגוררים ביער הסמוך לעיירה נייסנה שבדרום אפריקה. בגיל ארבע עשרה הוא מצטרף לצוות החוטבים של אביו ויחד איתם מגיע לראשונה לעיירה, על מנת למכור את העצים שחטבו. קונה העץ האנגלי, אלכסנדר מקדולנד, נוהג בהם בגסות ומספק להם פתק לקנייה בהקפה בחנות שברשותו, כשהוא מציין שהם עדיין בעלי חוב כלפיו. במשך ארבע השנים הבאות מתוודע שאול לעבודה הקשה של חטיבה, ניסור וגרירת העצים, ומנגד לדרכי המסחר של מקדונלד, שבאופן קבוע נותן הערכת איכות נמוכה מדי, תמיד מפחית מסכום החוב אך לעולם לא מאפשר למחוק אותו לחלוטין, ומשלם רק באמצעות פתקים לקניית מצרכים בהקפה. במקביל לתסכול שמתעורר בו אל מול הניצול וההשפלה, מתחיל שאול לפתח מודעות בנוגע למצבו המדרדר של היער כתוצאה מהקצב הגובר של כריתת העצים והירי בפילים. בני משפחתו מגיבים בכעס ובהכחשה לטענותיו, ובסופו של דבר עוזב שאול את ביתו ומקבל משרת עבודה שהוצעה לו אצל מקדולנד. הוא מקווה שיוכל להשתכר באופן עצמאי, אך מקדונלד מסרב לשלם לו ובמקום זאת מפחית את סכום המשכורת מהחוב הקבוע של משפחת בארנארד. במשך השנתיים שבהן עובד שאול אצל מקדונלד הוא נפגש בחשאי עם קייט, בתו של מקדונלד. בשיחותיהם היא מספרת לו על לימודיה והוא מספר על היער, והיא מלמדת אותו לקרוא באנגלית.

באחד הימים שולח מקדונלד את שאול ללוות ביער אדם בשם מר פאטרסון, ובמהלך שהותם שם מתגלה כי הוא מחפש זהב. הוא חולק עם שאול מידע בנוגע לתחום ומלמד אותו לשטוף עפר נחלים, והם מפיקים כמות קטנה של זהב. שאול מנצל את חרדתו של פאטרסון מפני היער ומשיג ממנו את עריבת השטיפה שלו. כשבוע לאחר כן עוזב שאול את העבודה אצל מקדונלד וחוזר למשפחתו, ומנסה לשווא לשכנע אותם להצטרף אליו בחפירת הזהב. לאחר שהפיק מעט זהב חוזר שאול לעיירה כדי למכור, ושם הוא פוגש שוב את קייט שעתידה להישלח ללמוד בבית ספר מרוחק. בריב שמתפתח ביניהם היא מספרת לו שכשעזב הוא השאיר אחריו את הספר שנתנה לו, וכשזה נמצא היא נענשה ונאלצה לכתוב חמש מאות פעמים את המשפט "כל החוטבים פראים הם ומלוכלכים, הם וילדיהם".

במהלך שש השנים הבאות ממשיך שאול לחפור זהב. בהדרגה מגיעים חופרים נוספים, ושאול מוודא שלא יפגעו ביער שלא לצורך. הוא מתיידד עם כמה מהם ובאמצעותם מגיע להתרועע גם עם אנשי העיירה, באופן שהיה חסום בפניו בתור חוטב עצים בשל ההפרדה המעמדית. כשמתחילות שמועות בנוגע למרבצי זהב מגיעים למקום עוד ועוד חופרים שמשתלטים על האזור ומשחיתים את היער. שאול מסרב לקחת חלק בתעשייה ההרסנית שמתפתחת סביב מכרות הזהב, אך מסייע לחבריו בהנחיית קבוצות חופרים בתוך היער. באחת מהקבוצות הוא פוגש את קייט, שמגיעה כמורה לילדי החופרים. כששאול מגלה שהחופרים מקבלים זכויות ממשלתיות על האזור הוא מבין שהמצב עתיד להחמיר ומחליט לעזוב. בדרכו למקום מגוריו הוא ממגלה להפתעתו שקייט עוקבת אחריו, והם מתפייסים ומתוודים על אהבתם זה לזה. שאול עוזב את היער ושוכר בית בעיירה, ושם הוא ממשיך להתראות עם קייט מדי שבוע, עד שמקדונלד מגלה על כך ומסרב לקנות ממשפחתו של שאול עד שזה יעזוב את האזור. שאול עובר לעיירה קטנה בשם סוולנדם, ושם הוא מתוודע לעושה רהיטים זקן בשם אברהם סטיין, שמלמד אותו את המלאכה.

לאחר שנתיים מחליט שאול לחזור לנייסנה, ומגלה שאיש אינו מוכן למכור לו בית במקום, וכמו כן שעסקי הזהב קורסים. הוא מאבד תקווה בנוגע לעתידו בעיירה, למצב היער וליחסיו עם קייט, ומחליט להפליג מהמקום לצמיתות. שאול נמצא על סיפון האוניה העתידה להפליג מהיבשת כאשר מגיע לשם זקן כהה עור בשם מאסקה, שליווה את משפחתו של שאול במשך שנים רבות. הוא מבשר לשאול שבנו הקטן של אחיו יוסף מת לאחר שנוגח על ידי פיל. לדבריו, החוטבים מאמינים שהפיל היה זקן רגל, הפיל הגדול והמבוגר ביותר ביער, שאיתו חלק שאול קשר רגשי מאז שהיה ילד. מאסקה מספר שיוסף שכר צייד שיירה בזקן רגל. שאול יודע שלא ייתכן שזקן רגל עשה זאת, אך כיוון שמותו בלתי נמנע הוא מחליט להציל אותו מההשפלה ולירות בו בעצמו. לאחר כמה ימי הליכה משנה שאול את דעתו ומחליט לנסות למנוע מהצייד השכיר לירות בזקן רגל בהמשך החיפושים אחרי הפיל, שומע שאול קול ירייה ומגלה ששני חופרים ירו בזקן רגל והרגו אותו. מזועזע מהמראה, הוא מאיים על החופרים ומרחיק אותם מהגופה באיומי רובה. מאסקה מגיע למשוך אותו מהמקום ואומר שקייט מחכה בעיירת החופרים שביער. בעיירה מגלה שאול את מלוא היקף הנזק שהסבו החופרים ליער. קייט מספרת לו שקנתה עבורם חלקת אדמה בעיירה, על אף שהיא לא יכולה לשלם בעבורה בלעדיו, והם מחליטים להתייצב יחד אל מול הקשיים הצפויים להם בתור זוג. שאול הולך לפגוש את יוסף והם מלבנים את המצב ביניהם ומגיעים להסכמה כששאול מגלה שהוא מתכנן לפתוח עסק לעשיית רהיטים ולשם כך יקנה עץ ישירות מהחוטבים, במזומן ובמחיר הוגן, בתנאי שאלה יהיו עצים שאושרו לחטיבה על ידי פקח יערות.

פרשנות ומסרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר כתובה בצורה לא ליניארית, כשסיפורו של שאול נחשף במבט רטרוספקטיבי מתוך סיפור המסגרת שמתרחש בהווה, בו שאול עוקב אחרי זקן רגל במטרה לירות בו.

שם הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב כלשהו במעקב אחרי זקן רגל מבין שאול שהפיל מוליך אותו במעגלים: שיטה ידועה של הפילים להפוך את כיוון המרדף ולהדביק את העוקב מגבו. עם זאת, שאול מרגיש שזקן רגל עשה זאת על מנת להביא אותו שוב למחוזות ילדותו ושייכותו ליער, ולהחזיר אותו לשם מתוך מצב של ביטחון ויכולת וכך שיוותר על כוונתו לעזוב. כמו כן, ההקפות מתייחסות למעגל הסגור של הניצול במציאות חייהם של החוטבים: הם עובדים בפרך על מנת להבטיח את הישרדותם, אבל בתוך כך הורסים את היער שהוא מקור המחייה שלהם. השם בתרגום לעברית (בשונה מהמקור באנגלית, "circles", מעגלים) מתייחס גם לצורת הקנייה בתשלום דחוי, "הקפה", שהיא אופן התשלום שנכפה על החוטבים במסחר עם קוני העץ.

רומן חניכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מלווה את הגיבור מנערות לבגרות ומתאר את התמודדותו עם קשיים וערכים סותרים עד לגיבוש דמותו ועקרונותיו, באמצעות מספר דמויות חונכות. תהליך החניכה מתבטא בשלושה תחומים: כלכלה, השכלה, חברה ופוליטיקה, כאשר לכל תחום חונך מסביבה אחרת (האב יורם בארנארד מבין החוטבים, קייט מאנשי העיירה והפיל זקן רגל מהיער). בכל התחומים עובר שאול ממצב של בורות וחוסר אונים למודעות נרחבת ורגישה, מציאת דרך ויכולת לפעול בין הקיצוניות של אטימות והרסנות ובין ויתור באמצעות עזיבה. בסיפור זה מלווה התהליך הפנימי גם במסע פיזי, שמתרחש במהלך הימים שבהם שאול מחפש את זקן רגל ביער.

רומן מחאה פוליטית-חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומן עוסק בסוגיות חברתיות עליהן הוא מצביע במטרה להעביר מסר של תיקון. הקונפליקט המניע את העלילה הוא עוולות ובעיות הקיימות בחברה ובמקביל מוצעות דרכים אפשריות לפתרון. הספר עוסק במספר סוגיות, ביניהן האפליה הכלכלית והחברתית של האוכלוסייה האפריקנרית על ידי המתיישבים האנגלים; הפגיעה במאזן האקולוגי בטבע באמצעות כריתת עצים בקצב גבוה ולא מוסדר, הכחדת פילים בעבור שנהב (מצד החוטבים לצורך הישרדות, מצד האנגלים מתוך אינטרס כלכלי וחמדנות); והבערות וצרות האופקים: בחברת החוטבים ניכרת התבצרות באמונות טפלות ובדרכי חיים קבועות, ואילו החברה האנגלית המשכילה והתרבותית לכאורה, מתאפיינת בדעות קדומות ובאפליה גזענית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]