וייטנאמים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
וייטנאמים

אוכלוסייה
75,000,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
Flag of Vietnam.svg  וייטנאם : 72,000,000

Flag of the United States.svg  ארצות הברית : 1,521,353
Flag of Cambodia.svg  קמבודיה : 600,000
Flag of France.svg  צרפת : 250,000
Flag of Australia.svg  אוסטרליה : 174,200
Flag of Canada.svg  קנדה : 151,410
Flag of Laos.svg  לאוס : 100,000
Flag of Germany.svg  גרמניה : 83,526
Flag of the Republic of China.svg  טיוואן : 120,000 - 200,000
Flag of Poland.svg  פולין : 45,000
Flag of the United Kingdom.svg  בריטניה : 35,000
Flag of the Czech Republic.svg  צ'כיה : 35,000
Flag of the People's Republic of China.svg  סין : 30,000
Flag of Russia.svg  רוסיה : 26,225
Flag of Norway.svg  נורבגיה : 18,333
Flag of Japan.svg  יפן : 12,965

שפות
וייטנאמית
דת
בעיקר קונפוציאניזם, בודהיזם, עם מיעוטים קתולים, פרוטסטנטים ומוסלמים
קבוצות אתניות קשורות
בני ג'ין בסין
בני מוּ‏אוֹ‏נג
עמי דרום סין

העם הוייטנאמיווייטנאמית Người Việt או Người Kinh) הוא קבוצה אתנית שמקורה במה שהיום נחשב לצפון וייטנאם ודרום סין. קבוצה זו מהווה רוב בוייטנאם, כ-86 אחוז מן האוכלוסייה לפי מפקד שנערך בשנת 1999, ובאופן רשמי היא נקראת קין (Kinh) או וייט (Viet) כדי להבדיל בינה לבין הקבוצות האתניות האחרות במדינה.

ברפובליקה העממית של סין הוייטנאמים, הנמצאים בעיקר באזור מחוז גואנגשי, הם בין המיעוטים המוכרים ונקראים במנדרינית ג'ין (Gin).

על אף שמבחינה גאוגרפית ולשונית הם נחשבים לדרום-מזרח אסייאתים, תקופות ארוכות של שליטה והשפעה סינית הפכו אותם יותר קרובים למזרח אסייתים מבחינה תרבותית, ובעיקר לשכניהם הצפוניים, תושבי דרום סין.

מוצא[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי האגדה, הוייטנאמים הראשונים היו צאצאיו של הדרקון השליט לַ‏אק ל‏וֹ‏נג קוּ‏אַ‏ן ואשתו, הפיה נסיכת אַ‏וּ‏ ("אַ‏וּ‏ קוֹ‏"). לאחר נישואיהם נולדו להם מאה ילדים שבקעו ממאה ביצים. בנם הבכור, הַ‏אנג ווּ‏אוֹ‏נג (Hùng Vương) היה המלך הוייטנאמי הראשון. היסטורית, העם הוייטנאמי היגר מדרום סין של היום אל הדלתא של הנהר האדום והתערבב עם האוכלוסייה המקומית.

בשנת 258 לפני הספירה המלך אן דוּ‏אוֹ‏נג ווּ‏אוֹ‏נג ייסד את ממלכת אַ‏וּ‏ לָ‏אק במה שהיום נחשב לצפון וייטנאם. ב-208 לפני הספירה הגנרל זַ‏'אוֹ‏ טוּ‏אוֹ‏ מבני האן בסין התאחד עם מנהיגי בני יוּ‏, שישבו בדרום סין, הביס את אן דוּ‏אוֹ‏נג ווּ‏אוֹ‏נג, איחד את ממלכת אַ‏וּ‏ לָ‏אק עם שטחים בדרום סין וקרא לממלכתו החדשה "נאם וייט" או "דרום יוּ‏".

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור מאזורי צפון וייטנאם ודרום סין, הווייטנאמים כבשו שטחים רבים שהיו שייכים לממלכת צ'אמפה ולאימפריית חמר. הם הקבוצה האתנית השלטת ברוב מחוזות וייטנאם, ומהווים חלק משמעותי מאוכלוסיית קמבודיה. תחת שלטון הקמר רוז' בקמבודיה הם היו הקבוצה הנרדפת ביותר. עשרות אלפי וייטנאמים נרצחו בטבחים שאורגנו על ידי השלטון, ורוב הניצולים ברחו לוייטנאם.

במהלך המאה ה-16 וייטנאמים רבים היגרו לתאילנד וסין. בתאילנד הם נמצאים כיום בעיקר במחוז איסאן ובסין הם נמצאים בעיקר באזור מחוז גואנגשי, שם הם נקראים עמי ג'ין (Gin). הג'ין הם אחת מ-56 קבוצות אתניות המוכרות רשמית על ידי ממשלת סין. הם מדברים וייטנאמית מעורבבת עם ניב קנטונזי ומונים כ-20,000 איש.

כשהצרפתים עזבו את וייטנאם בשנת 1954 היו וייטנאמים שהיגרו לצרפת, אולם בצרפת הייתה קיימת קהילה וייטנאמית מאז סיום מלחמת העולם השנייה. בעקבות החלוקה בין צפון לדרום וייטנאם כמיליון וייטנאמים ברחו מהצפון אל הדרום כדי להמלט מרדיפות, ומספר קטן של וייטנאמים עזבו את הדרום כדי להצטרף לצבא הצפון.

לאחר סיומה של מלחמת וייטנאם רבים וייטנאמים ברחו מהמדינה – הרוב הגדול אל ארצות הברית, קנדה, בריטניה, צרפת, מערב גרמניה ואוסטרליה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]