לדלג לתוכן

ויקיפדיה:התמודדות עם טרולים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ונדליזם

טרולים באינטרנט הם אנשים שמחבלים באתרי תוכן. גם ויקיפדיה מותקפת לעיתים על ידי טרולים, וחשוב לגבש מדיניות אחידה באשר לדרכי ההתמודדות עמם.

מי הם הטרולים?

טרולים מחבלים באתרי תוכן בשיטות שונות. בפורומים מתרכזים הטרולים בחרחור ריב ומדון. בוויקיפדיה הדבר מתבטא בהכנסת תוכן שגוי, שנוי במחלוקת, מתלהם או סתם מעצבן. ההתמודדות עם הטרולים קשה ואף כפוית טובה, בפרט בסגנון הפתוח והחופשי שבו מתנהלת ויקיפדיה.

אף שמשחיתים יש לא מעט, הרי הטרולים נדירים בוויקיפדיה. מאפיין מובהק של טרולים הוא נחישותם: טרולים מנסים שוב ושוב להשחית את ויקיפדיה, בעוד המשחיתים המצויים נעלמים לאחר ניסיונות מעטים. מובן מכך שמשחיתים יוכרזו כטרולים רק לאחר שקיבלו אזהרה ברורה שהתנהגותם אינה רצויה. כיוון שפעולתם של טרולים נמשכת זמן רב, סביר שתיווצר הסכמה בין ויקיפדים אחדים על עובדת היותם טרולים. בכל מקרה אין להכריז עצמאית על היותו של משתמש מסוים טרול. להכרזה כזו יש משמעות מרחיקת לכת (ראו למשל דף המשתמש של חכם חנוכה), ולכן רק הקהילה או הבירוקרטים רשאים לצאת בהחלטה כזאת.

למה הם עושים את זה?

בטרולים יש המגיעים מלכתחילה לאתרי תוכן ללא רצון לתרום להם תרומה חיובית. מטרתם היא ליצור אינטראקציה עם חברי הקהילה בדרך של ריב ומדון. הם משיגים זאת על ידי הפרובוקטיביות שבעריכותיהם לשיח הכללי. טרול מסוים שתקף את ויקיפדיה מדי פעם השתמש בטכניקות של סקספלוייטיישן כדי להתריס נגד חברי הקהילה. כל אותן תגובות זועמות שהטרולים מצליחים לחלץ מחברי הקהילה הן הדלק שמניע אותם. טרולים אחרים מתחילים כפעילים שגרתיים, אך כתוצאה ממחלוקת חריפה עם חברי הקהילה הופכים לטרולים.

פסיכולוגים עשויים לטעון שההתנהגות הטרולית היא תחליף להתנהגות חברתית נורמטיבית של אנשים שאינם מסוגלים לאינטראקציה חברתית נורמלית, אבל אנו נסתפק בהגדרה האומרת ש"טרולים לא יודעים לשחק עם אחרים כראוי".

אז מה אפשר לעשות?

חסימת טרולים עקשנים במיוחד לא תמיד עובדת, שכן הם יכולים להשתמש בשירותים שונים כדי להחליף כתובת IP, או לחלופין לפתוח חשבון משתמש אחר וכן הלאה. טרולים מתוחכמים גם ייצרו מספר ערכים לגיטימיים כדי לטעון שאינם טרולים, ואז ייאחזו בהם כתירוץ כמו טובע בקש.

אל תאכילו את הטרול

ההנחה היא שהדרך הטובה להתמודד עם טרולים היא מדיניות של "אין דיאלוג". ברגע שמתברר שמדובר בטרול אין לפתוח בדיאלוג עמו, לעודדו לשפר דרכיו, או לכתוב לו תגובות נזעמות. לכן אין טעם להיכנס למלחמת עריכה עם טרולים ולמחוק כל ערך שהכניסו דקה לאחר שהוסף, כי סביר להניח שאותם טרולים עדיין בסביבה ויבחינו שהערך שלהם נמחק, ומיד יעלו אותו לאתר שוב. על כן, עדיף להמתין שעה-שעתיים כדי שהם יאבדו עניין (שכן כבר קבענו שהם בעצם מחכים לאותה "אינטראקציה" – מחיקת הערך, רק כדי לשאול בדף השיחה או במזנון "למה מחקתם? אתם דיקטטורים!") ורק אז למחוק את העריכות שלהם. את השחזור רצוי להשאיר למפעילי מערכת שיכולים לשחזר את העריכות בלי שהן (והשחזורים) יופיעו בדף השינויים האחרונים (ויקיפדיה:הנחיות למפעילי מערכת#שחזור מהיר). בדרך פעולה כזו אנו משיגים שתי מטרות: ראשית, הטרולים לא זוכים באותה תשומת לב שממנה הם ניזונים; שנית, נחסך זמנם של הוויקיפדים, שלא מבזבזים את זמנם על מלחמת עריכה.

אם מדובר בטרול שחוזר ומייצר ערכים שהוחלט למחוק, כדאי לזכור שניתן להוסיף לרשימת מעקב גם דפים שאינם קיימים, ובאופן זה לקבל מיד הודעה ברשימת המעקב ברגע שהדף מוקם.

מתי בכל זאת יש לנקוט פעולה מיידית?

דרך הפעולה לעיל תקפה במקרה של הוספת ערכים שאינה בולטת מדי. אם הוסיף הטרול ערך, למשל, על כוכבת פורנו חסרת חשיבות בניגוד למדיניות ויקיפדיה בעברית, הרי שהסיכוי שמשתמש מן היישוב ייתקל בה במקרה תוך שעה-שעתיים הוא נמוך. ההצעה לעיל אינה תקפה במקרים של השחתה נראית לעין. היה מקרה שבו טרול החליף את התמונה של הערך המומלץ בתמונה פורנוגרפית. במקרה כזה אין ברירה אלא לטפל מיידית בהשחתה, גם במחיר של מלחמת עריכה, ולהשתמש בכל הכלים העומדים לרשות הוויקיפדים ומפעילי המערכת.

מה עושים עם עריכות לגיטימיות של טרולים?

גם שעון עומד מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום וגם טרולים עשויים לתרום עריכה לגיטימית לוויקיפדיה. לעיתים, על מנת להתקבל לאתר הנתון להתקפתם, טרולים כותבים דברים לגיטימיים. לדוגמה: בוויקיפדיה, טרולים עשויים לכתוב ערך לגיטימי על צרפת. הרי ברור שערך על צרפת נחוץ, אך עם זאת, מטעמים עקרוניים, אין לקבל את עריכתם ויש לשכתב מהיסוד את הערך שכתבו - ברגע שיסתלקו, כי הנזק שבקבלתו עולה לאין שיעור על התועלת. לכן, הערך קודם כול יימחק או ישוחזר, ורק אז ניתן יהיה להעלות את העריכה.

ערכים גבוליים

לעיתים הטרולים מעלים ערך גבולי, שחלק מהוויקיפדים סבורים שיש לו מקום בוויקיפדיה. במקרה כזה אפשר לנסות ולהוציא את העוקץ מעריכתם של הטרולים על ידי כתיבה נייטרלית ויבשה של הערך, שתגמד את הפרובוקטיביות שבו, מה שעשוי אף הוא להקטין את עניינם של הטרולים בערך כהתרסה.

טרולים מוכרזים

ראו גם