ויקיפדיה:עמותת ויקימדיה ישראל/שיתופי פעולה במערכת החינוך/שדה בוקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיזם זה פעיל

PikiWiki Israel 4536 Wadi Zin.jpg Purim2016 2.jpg

Logo midrasha.jpg PikiWiki Israel 34198 Zin valley.JPG


מיזם "ויקיפדיה בחינוך - תיכון שדה בוקר"
מיזם העלאת ערכים על ידי כיתות י' בבית הספר התיכון לחינוך סביבתי, מדרשת שדה בוקר

טוען את הלשוניות...

(לעריכת דף זה)

רקע[עריכת קוד מקור]

מיזם ויקיפדיה בחינוך בתיכון לחינוך סביבתי במדרשת שדה בוקר - הוא מיזם המתבצע במסגרת שיעורי "כתיבה מדעית" בשכבת י' בשנת הלימודים תשע"ו. מיזם זה היה האמצעי מבין שלושה נושאים ("פרויקטים") שנלמדו במסגרת זו, שנועדה לתת לתלמידים כלים ומיומנויות הנחוצות להם כדי שיוכלו להתמודד בהצלחה עם כתיבה של עבודות בכלל, ועם כתיבה של עבודות חקר בפרט.

בשנת הלימודים תשע"ו השתתפו במיזם תלמידי שכבה י' בבית הספר (כ-90 תלמידים, ב- 4 כיתות).
מסגרת הלימודים הייתה שני שיעורים בכל שבוע שהתקיימו בחדר המחשבים, כל שלרשותה של כל קבוצת תלמידים עמד מחשב.

צוות החינוך של עמותת ויקימדיה ישראל, התומכת באתר ויקיפדיה, תמך, סייע, הדריך והגיש כל עזרה אפשרית במהלך הלימוד המקדים ועבודת ההוראה. בהקשר זה אציין את שי כץ, חן ספקטור, נמרוד רפפורט ודני וקס. אני מודה לכולם.


מטרות ויעדים:[עריכת קוד מקור]

- התלמידים יכירו את המבנה של ערך בוויקיפדיה, וילמדו שישנם סוגים שונים של ערכים

- התלמידים יבינו את התפקיד של הקישורים הפנימיים והחיצוניים בערכי הוויקיפדיה

- התלמידים יבינו את המקום של המקורות בתוך הערכים של הוויקיפדיה ואת האפשרויות של שימוש בהם

- התלמידים יבינו את הרעיון של "אנציקלופדיה חופשית" ואת המקום שלהם כתורמים אפשריים

- התלמידים יבינו את הכללים והחוקים החלים על כותבים ועורכים בוויקיפדיה, ידעו היכן למצוא הסברים והדרכה לקראת כתיבה עצמאית של ערכים.

- התלמידים יתנסו באיסוף מידע וחומרים אחרים, בעריכה של טקסט על פי הכללים של הוויקיפדיה ובכתיבה של ערכים בוויקיפדיה

הערכים הנכתבים על ידי התלמידים[עריכת קוד מקור]

כאן יש לרשום את שם התלמיד ואת שם הערך. יש לרשום את הערכים כטיוטה, כך:

(ניתן להחליף את המילה "טיוטה" בשם הערך הרצוי).

=== חומרי לימוד: ===

(לעריכת הדף)

כתיבת ערך בוויקיפדיה היא הזדמנות לכל תלמידה ותלמיד לתרום למאגר הידע החופשי הגדול בעולם בתחום לימודיהם.

כתיבת הערכים תהיה חלק אינטגרלי מלימודי ההבעה בכיתה. הכתיבה תערך בתוך הוויקיפדיה ולכן היא כוללת התמודדות עם ממשק העריכה וכללי העריכה, אך בצידה האפשרות להיעזר בקהילת עורכים שיוכלו לסייע לכם בענייני תוכן ובאתגרים הטכניים.

ויקיפדיה הינה מאגר ידע מרכזי וחופשי בו משתמשים כולם, אנשי תקשורת ועיתונות, מקבלי החלטות וכמובן, הציבור הרחב. במסגרת המיזם, יתאפשר לכם התלמידים לקדם את תחומי העניין הנלמדים במילותיכם, באמצעות כתיבה בסטנדרטים אנציקלופדיים. הפרקים הבאים כוללים הנחיות לתלמידים. שימו לב שהנחיות אלו תקפות, לא רק לערכים שתכתבו במסגרת מיזם החינוך שדה בוקר, אלא לכל ערך שתבחרו לערוך בעתיד בוויקיפדיה.

צעד ראשון[עריכת קוד מקור]

 1. פתחו לעצמכם חשבון משתמש.
 2. בדף המשתמש שלכם תוכלו למסור על עצמכם פרטים נוספים. החשבון יקל על כותבים אחרים (במסגרת המיזם או מחוץ לו) ליצור אתכם קשר במסגרת ויקיפדיה, להציע הצעות ולברר את הטעון בירור. החשבון גם יאפשר לעורכי ויקיפדיה המלווים את המיזם, לאתר את מה שכתבתם ולבודד פעולות אלה מעבודתם של אחרים.
 3. במידה ואתם כותבים כצוות, אנו ממליצים לא לכתוב מאותו חשבון, אלא ליצור לכל תלמיד חשבון משלו. בצורה זו תוכלו להשתמש במערכת גם כדי להתייעץ, ולעקוב ביתר קלות אחר שינויים שחבריכם לצוות עושים.

הכנה לקראת עריכת בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

מצגת PDF - ויקיפדיה מהי
מצגת PDF - מדריך בסיסי לכתיבה טכנית בויקיפדיה
 1. מומלץ לעיין בלומדה לכתיבה בוויקיפדיה, בקישור כאן.
 2. מומלץ שתקראו את המדריך שלנו, ותסקרו את הקישורים שבתבנית תבנית:ברוך בואך.
 3. קהילת ויקיפדיה מחויבת לשמירה קפדנית על זכויות יוצרים של חוקרים ומחברים מחוץ לוויקיפדיה, אף מעבר להקפדה על אזכור ראוי של מקורות שאתם נדרשים לה בכתיבה אקדמית. ראו ויקיפדיה:זכויות יוצרים לעזרה פרטנית בנושא זה.
 4. במהלך הכתיבה בוויקיפדיה אנו מבקשים מכם לנהוג על פי כללי התנהגות בין חברי הקהילה.

כתיבת הערך[עריכת קוד מקור]

יצירת ערך בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

בשלב העלאת המאמרים לוויקיפדיה, יש לרשום ערכים רק במסגרת דפי טיוטה אישיים. עורכי הוויקיפדיה המלווים את המיזם, יעלו את הערכים המתאימים, שעומדים בקריטריונים של כתיבה בוויקיפדיה.


כתבו את הערך בדף המשנה של דף המשתמש שלכם, ולא במרחב הערכים. לשם כך, לחצו על הקישור "טיוטה" שנמצא בראש הדף. בדף שייפתח תוכלו להתחיל לכתוב את הערך. לחצו על כפתור השמירה כדי לשמור את שכתבתם. כדי להוסיף או לשנות, לחצו על כפתור העריכה. או לסירוגין, ניתן לכתוב את שם הערך המבוקש בתיבת החיפוש.
לדוגמה: אם שמך גלי טננבאום, ופתחת שם משתמש בשם גלי ט., דף הטיוטה שלך יהיה "משתמש:גלי ט./טיוטה". בשורת החיפוש תראו את הקישור הריק "משתמש:גלי ט./טיוטה". לחצו על הקישור האדום, והתחילו להעלות את הטקסט עליו עבדתם.

דגשים לכתיבה ויקיפדית[עריכת קוד מקור]

 • יש להקפיד להציג את המידע בלשון בני אדם וללא הסתמכות על ז'רגון מקצועי, באופן שיהיה נגיש לאדם משכיל ומתעניין, ולא רק למתמחים מקצועיים.
 • בסוף כל פסקה כתבו בהערות שוליים את המקור או המקורות של אותה פסקה. חשוב לנו בויקיפדיה שלקורא יהיה קל למצוא את המקור לכל קביעה בערך. אם הבאתם פרט או נתון מפתיע הצמידו לו מקור בהערות שוליים. אם המקור הוא אינטרנטי, תנו לו קישור. למידע נוסף ראו ויקיפדיה:הערות שוליים וגם ויקיפדיה:ביבליוגרפיה.
 • התמקדו בעיקר וכתבו באופן תמציתי. יש המון מה לכתוב, אין צורך לכתוב באריכות על תת-נושא אחד. התוצאה לרוב תהיה שכחה לכתוב על תתי נושאים אחרים לא פחות חשובים.
 • הצמדו לנושא הערך. אם יש בידיכם מידע חשוב על נושא קרוב למושא הערך נשמח אם תוסיפו אותו לערך הרלוונטי.
 • בדקו את הערכים בויקיפדיה על נושאים המשיקים לנושא הערך שלכם. שלבו את תוכן הערך שלכם בתוך מארג הערכים שמסביבו.
 • אל תכתבו את דעתכם האישית או מחקר מקורי שלכם. הדבר אינו מקובל בויקיפדיה. אם נדרשתם לעשות זאת על ידי המרצה או המורה, הגישו ישירות למרצה או למורה את התייחסותכם האישית ו/או את מסקנותיכם המחקריות ללא הצגתם בערך בוויקיפדיה. למידע נוסף ראו ויקיפדיה:מדריך לנקודת מבט נייטרלית.
 • אחד מיתרונות הוויקיפדיה היא האפשרות ליצור קישורים פנימיים לערכים נוספים בוויקיפדיה, וקישוריים חיצוניים בסוף הערך לדפי אינטרנט רלוונטיים אחרים בתחום. יש להציב לפחות קישור פנימי אחד בכל פיסקה. למידע נוסף ראו עזרה:קישורים.
 • אל תתנו הערכות לגבי העתיד. כשהעתיד יגיע יהיה מי שיעדכן את הערך.
 • סיוע תוכלו לקבל מעורכים אחרים. ראו פירוט בהמשך, בפסקה אודות שיתוף פעולה עם הקהילה.

סיום כתיבת הערך[עריכת קוד מקור]

יישר כוח - סיימתם לכתוב את הערך. עם זאת, לידיעתכם, כתיבת הערך לעולם לא מסתיימת וסביר להניח שגם בעתיד ימשיכו עורכים נוספים לשנות ולהרחיב את הערך.

 • אם אתם לא בטוחים שסיימתם לכתוב את הערך, אתם יכולים להתייעץ בדף השיחה של המיזם בו אתם עובדים או לחילופין להתייעץ עם כלל קהילת העורכים דרך ויקיפדיה:ביקורת עמיתים.


שיתוף פעולה עם הקהילה[עריכת קוד מקור]

עריכת ערכים

מדריכי עריכה

שילוב מרכיבים בדף:

אחרים:

בויקיפדיה פעילים עשרות מתנדבים שישמחו לעזור לכם כבר בתחילת הדרך. לאחר סיום הפרויקט, היו סמוכים ובטוחים שהערך יערך על ידי משתמשים אחרים באופן מקיף! על כן, לא תפסידו כלום, ורק תוכלו להרוויח מהתייעצות עם משתמשים אחרים במהלך העבודה על הפרוייקט.

אתם מוזמנים להסתייע בחונכים שהציעו את עצמם לעזור לעורכים חדשים. רשימת החונכים נמצאת בחממה - שם מגדלים שתילי ויקיפדים, והגננים הם הויקיפדים הכי ידידותיים וסבלנים. אל תהססו לבקש שם חניכה.

כיצד תוכלו למקסם את הרווח מהסיוע של משתמשים אחרים?

 • הציגו מוקדם ככל האפשר ראשי פרקים של הערך שבכוונתכם לכתוב, עם בקשה למשוב. ייתכן שהשמטתם נושאים וייתכן שהכללתם נושאים שאינם רלוונטיים. חשוב מכך, ייתכן שעל חלק מהנושאים כבר כתוב בויקיפדיה בערכים אחרים. משתמשים ותיקים ידעו להפנות אתכם לערכים אלו ובכך לחסוך לכם ולויקיפדיה עבודה כפולה ומיותרת.
  • למשל, אם אתם כותבים על צמח מסויים שאין לו ערך בויקיפדיה, ייתכן שתרצו לתאר את המשפחה של הצמח שכבר יש לו ערך. מודעות לקיום הערך על המשפחה תסייע לכם לכוון את הערך שלכם למידע שאינו קיים בערכים אחרים.
 • הציגו את הכתיבה שלכם מוקדם ככל האפשר ובקשו משוב ו/או עזרה. ככל שהמשוב יתקבל יותר מוקדם יהיה יותר קל לכם להשתמש בו שלשיפור הערך.
 • אם קיבלתם הוראות מהמרצה שלכם הנראות כסותרות את הנהלים הויקיפדים, פנו לרכז הפרוייקט מצד ויקיפדיה. מן הסתם יהיה ניתן למצוא פתרון לשביעות רצון כולם.

פרויקט הקשר עם האקדמיה מיועד לכתיבה בנושאים אקדמיים מובהקים. נשמח אם תחליטו לכתוב על נושאים אחרים, כלליים יותר, אבל במקרה כזה, כתבו כוויקיפדים מן השורה, ואל תשתמשו בתבניות שהוזכרו בסעיף הקודם.

תנו דעתכם לדף המשתמש שלכם (תמיד זמין בשורה העליונה בחלון הדפדפן, כשאתם מחוברים לחשבון), ולדף השיחה הצמוד אליו, שבו ויקיפדים אחרים עשויים להשאיר לכם הודעות מפעם לפעם, כגון הצעות או הערות על הערך שאתם כותבים. תוכלו למסור על עצמכם פרטים נוספים בדף המשתמש, אבל אתם יכולים להמנע מכך אם תרצו. החשבון יקל על כותבים אחרים (במסגרת הקורס או מחוץ לו) ליצור אתכם קשר במסגרת ויקיפדיה, להציע הצעות ולברר את הטעון בירור. החשבון גם יאפשר למנחה שלכם לאתר את מה שכתבתם ולבודד פעולות אלה מעבודתם של אחרים.

קישורי עזרה וייעוץ שימושיים[עריכת קוד מקור]

(לעריכת דף זה)

לצורך קבלת סיוע, ניתן לפנות לאחד מעורכי ויקיפדיה בקישור זה ולבקש סיוע.

בהצלחה!

(לעריכת דף זה)

== הערות ודיונים ==
1
100%