ויקיפדיה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי שירים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Ambox important.svg
דף זה אינו דף מדיניות רשמי, זוהי רק טיוטה
כדי לדון ולהגיע להסכמות, יש לפנות לדף השיחה.

בדף זה מובאים עקרונות ליצירת ערכים שעוסקים בשיר (מוזיקה). בשלב זה הדף עוסק רק בנושא החשיבות בדרך להעברה במזנון. ערך שיש לו חשיבות אנציקלופדית, הוא ערך שעונה על אחד מהקריטריונים המובאים לעיל. אם ערך אינו עונה עליהם, חשיבותו אינה מספיקה.

חשיבות[עריכת קוד מקור]

ערך על שיר, לא ייכתב לפני יציאתו הרשמית כסינגל, או לחנויות המקוונות.

סיבות אפשריות לחשיבות בערך[עריכת קוד מקור]

 • סעיף זה משאיר מקום לשיקול דעת בהשארת שירים בוויקיפדיה גם אם לא יצאו כסינגלים. לדוגמא, להיטים חסידיים, שיר בעל נוכחות תקשורתית או שיר ולו צפיות רבות באינטרנט וכך הלאה.

נקודת מפתח[עריכת קוד מקור]

 • שיר שקידם באופן משמעותי את מבצעו, שהוא בעל חשיבות אנציקלופדית כשלעצמו, או שנחשב לנקודת מפתח בקריירה שלו
 • שיר בעל מקום חשוב בתרבות
 • שיר בעל תרומה משמעותית למוזיקה

שירי פולקלור[עריכת קוד מקור]

 • מבחן הזמן: שיר שעדיין מושמע ומוכר זמן רב לאחר צאתו
 • שירי ילדים נפוצים במיוחד
 • שירי עם ידועים

פרסים[עריכת קוד מקור]

מצעדים ודרוגים[עריכת קוד מקור]

אירוויזיון[עריכת קוד מקור]

הסברים[עריכת קוד מקור]

 • שיר בעל ייחוד כלשהו על פי שיקול דעת - אין אפשרות לדעת מראש את כל האפשרויות ולחזות את כל הערכים שייתכן ומגיע להם ערך ולהפריד ביניהם בעזרת כללים מדוייקים. בכל זאת כדי שלא יהיה בלגן וחוסר אחידות, כדאי ליצור כללים. נימוקים אפשריים אשר אינם קריטריונים:
 • מכירות - בישראל בניגוד לחלק גדול מהעולם המערבי שוק מכירות הסינגלים מפותח הרבה יותר והצלחה של שיר אצל הקהל הרחב יכולה להימדד על ידי היקף מכירות הסינגל. התואר "סינגל פלטינה" משתנה בין מדינה למדינה - בארצות הברית הוא ניתן על מיליון מכירות ואילו באיטליה רק 30,000, מצד שני אם שיר מקבל מעמד פלטינה באיטליה סימן שהוא הוא היה בולט במוזיקה בתקופתו.
 • מבחן הזמן - לרוב שיר ששרד במבחן הזמן גם בלט במצעדים בתקופתו אך לא בהכרח תמיד, לכן שיר שהפך לחלק מהתרבות הישראלית (או כל מדינה אחרת) גם אם בתקופתו הוא לא בלט במיוחד זכאי לערך
 • פרסים - שיר שזכה בפרס חשוב יזכה בערך. פרס הגראמי נחשב לפרס החשוב ביותר בתעשיית המוזיקה העולמית ולכן גם מועמדות לאחד מהפרסים העיקריים בו (ישנם ארבעה פרסי גראמי שנחשבים למרכזיים: אלבום השנה, תקליט השנה, שיר השנה, והאמן החדש הטוב ביותר) תזכה בערך.
 • מצעדים - מצעדי פזמונים כביסוס לחשיבות זה דבר מורכב, כמו שניתן לראות בערך מצעד פזמונים, יש כמה סוגים של מצעדים יש מצעדים המבוססים על מכירות בלבד (לדוגמה מצעד הסינגלים הבריטי), יש מצעדים שמשלבים מכירות וזמן אוויר (לדוגמה בילבורד הוט 100), יש מצעדים שמדורגים על פי החלטת עורכי התחנה ויש מצעדים המבוססים על הצבעת הקהל (לדוגמה אחד אחד) מצעדים משני הסוגים הראשונים נחשבים לאמינים יותר כיון שהם מתעדים את הצלחת השיר ולא מעניקים לו ציון ולכן ההסתמכות עליהם היא מבוססת, המצעד מהסוג השלישי הוא משקף את דעת העורכים בלבד וכיון שמאות אלפי שירים מדורגים בו הישג בו הוא לא משמעותי, מצעדים מהסוג האחרון, הנפוצים בישראל, הם אמנם לא משקפים הצלחה כלכלית אבל הם משקפים בצורה כלשהי (אחרי הכל לא כולם מצביעים) את דעת הקהל ושיר שזוכה להישג במצעד כזה הוא בעל משמעות וראוי לערך ולו על הישג זה בלבד. נקודה נוספת היא שנתוני מכירות סינגלים לא יכולים לשמש כמדד להצלחה בישראל לכן למצעדים חשיבות רבה יותר.
 • דירוגים - ישנם אתרים שתפקידם לדרג שירים, הדרוג נעשה על ידי מומחים ונבחרת בו רשימה מצומצמת של שירים (500 שירים זה באמת לא הרבה) וניתן להסתמך על שיקול דעתם כשבוחנים חשיבות של ערך.