תחרות הזמר של האירוויזיון

ערך מומלץ
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אירוויזיון)
תחרות הזמר של האירוויזיון
Eurovision Song Contest
Concours Eurovision de la chanson
סמל האירוויזיון מאז אירוויזיון 2004
סמל האירוויזיון מאז אירוויזיון 2004
מבוסס על פסטיבל סן רמו
שיר הנושא טה דאום
סוגה תחרות מוזיקה
יוצרים מרסל בזנסון
משתתפים מדינות החברות באיגוד השידור האירופי ואוסטרליה
זוכים

אירלנדאירלנד אירלנד (שיאנית הזכיות, 7 במספר)

אוקראינהאוקראינה אוקראינה (זכייה נוכחית)
שפות אנגלית וצרפתית
מספר עונות 66 תחרויות
הפקה
מפיק איגוד השידור האירופי
חברת הפקה המדינה המארחת
מוזיקה מארק-אנטואן שרפנטייה עריכת הנתון בוויקינתונים
אורך פרק שעתיים (חצי-גמר)
3 שעות ו-45 דקות (גמר)
4 שעות (2015,‏ 2019,‏ 2021,‏ 2022)
קישורים חיצוניים

האתר הרשמי

YouTube
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תחרות הזמר של האירוויזיוןאנגלית: Eurovision Song Contest; בצרפתית: Concours Eurovision de la chanson, לעיתים נכתב כקיצור: Eurovision או ESC) היא תחרות זמר שנתית שמארגן איגוד השידור האירופי. בתחרות משתתפים תאגידי השידור הממלכתיים החברים באיחוד האירופי. התחרות משודרת בטלוויזיה וברדיו ברחבי העולם באמצעות שידורי לוויין ורשת כבלים.

תחרות הזמר של האירוויזיון, שמבוססת על פסטיבל סן רמו האיטלקי, משודרת מדי שנה מאז 1956 במדינה אירופאית שונה. החברות הקבועות והזמניות באיגוד השידור האירופי דוגמת צרפת, ישראל ורוסיה, רשאיות להתחרות באירוויזיון ולארחו. עד 2021 התחרו באירוויזיון חמישים ושתיים מדינות. כל רשות שידור המשתתפת בתחרות שולחת שיר מקורי באורך שלוש דקות, שיבוצע בשידור חי על ידי אמנים בגיל 16 שנים ומעלה. עם תום הביצועים מעניקות המדינות המשתתפות 1–8, 10 ו-12 נקודות לעשרת השירים הטובים ביותר. כוח הניקוד של כל משתתפת מתחלק ביחס שווה בין חבר השיפוט לבין ציבור המדינה. השיר שצבר את מספר הנקודות הגבוה ביותר זוכה בתחרות ולהכרה בינלאומית ענפה. לאורך התחרות נערכות מספר הופעות ביניים, שלעיתים מסמלות מוטיבים מרכזיים של המדינה המארחת. התחרות, שנערכה במקור בלילה אחד, התרחבה במרוצת השנים, וזכתה לפרסום רב ברחבי העולם. עם הצטרפותן של מדינות מזרח אירופה לתחרות, הנהיג איגוד השידור האירופי שלב סינון מקדים, המפחית את מספר המדינות המשתתפות. בשנות ה-2000 הוחלף השלב בחצאי גמר. גרמניה היא המדינה שהשתתפה במספר המהדורות הגבוה ביותר של התחרות (64). אירלנד מחזיקה בתואר "שיאנית הזכיות של האירוויזיון" עם שבעה ניצחונות.

באופן מסורתי, המדינה הזוכה בתחרות מארחת את האירוע העוקב. המדינה המארחת מקבלת הזדמנות לקדם את עצמה כיעד תיירותי. אלפי צופים ועיתונאים מגיעים ליעד התחרות כדי לסקרה, לצפות בחזרותיה, לראיין את האמנים המתחרים ולבלות באירועים שנלווים לה. הלוגו הקבוע של התחרות מתלווה לסלוגן ונושא ייחודי שמאופיין בסממניה של המדינה המארחת. במרוצת השנים שודרה התחרות בכל יבשות העולם בטלוויזיה, ומשנת 2000 משודרת הן באינטרנט והן ביוטיוב; עם מאות מיליוני צופים מדי שנה, הפכה התחרות לאחד מהאירועים הבינלאומיים המסוקרים ביותר. רבים מצמרת תעשיית המוזיקה השתתפו בתחרות, דוגמת להקת אבבא, סלין דיון, חוליו איגלסיאס ואוליביה ניוטון-ג'ון.

האירוויזיון זכה לביקורות רבות על איכות השירים המשתתפים, ועל היבטו הפוליטי. לאורך השנים נשלחו לתחרות שירים רבים, המשלבים סגנונות אתניים והופעות גרנדיוזיות ומשוכללות, בעלי קטעי ריקוד ופירוטכניקה מתקדמת. חלק מהמשתתפות נחשדו במניעים פוליטיים שהשפיעו לעיתים על תוצאות התחרות. בהווה, צובר האירוויזיון פופולריות גדולה בקרב קהילת הלהט"ב המזוהה עמו. בניסיון ליעל את הכנסות התחרות, הקים איגוד השידור האירופי מספר תחרויות דומות כשהמוכרת מביניהן היא אירוויזיון הילדים.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "אירוויזיון" הוא הלחם בסיסים של מילות הלעז "Europe" ("אירופה") ו-"Vision" ("חזון"). המונח נטבע בשנת 1951, על ידי הכתב הבריטי ג'ורג' קמפיי בעיתון London Evening Standard, בניסיון לקרוא למנהיגי היבשת לפתח חזון מוזיקלי משותף, שיאחה את השסעים הפוליטיים של מלחמת העולם השנייה. בראשית שנותיה נקראה התחרות "Grand Prix Eurovision de la Chanson Européenne" בצרפתית ו-"Eurovision Song Contest Grand Prix" באנגלית. אולם משנת 1968 קוצר שמה האנגלי של התחרות ל-"Eurovision Song Contest" (בעברית: "תחרות הזמר של האירוויזיון") במטרה להנגישו לאנאלפביתיים. בשנת 1973 קוצר גם השם הצרפתי, "Concours Eurovision de la Chanson".[1] במרוצת השנים אל שמה המלא של התחרות נלוו כמה קיצורים, דוגמת "אירוויזיון" וראשי התיבות "ESC".[2]

שמן של ארבע מהדורות בלבד לא היה בשפה האנגלית או הצרפתית; באירוויזיון 1965 ו-1991, כשהאירוויזיון התקיים באיטליה, הוחלף שם התחרות לשפה האיטלקית ("Gran Premio Eurovisione della Canzone" ו-"Concorso Eurovisione della Canzone" בהתאמה), ובשנים 1976 ו-1980, כשהולנד זכתה לארח את האירוויזיון, שונה שמו ל-"Eurovisiesongfestival".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריית התחרות שלובה באיחוד הרשויות הממלכתיות והקמת איגוד השידור האירופי. הכמיהה העזה לקידום התרבות האירופאית תוך שיתוף פעולה הדוק בין מדינות אירופה, ששקעו בסכסוכים פוליטיים בעקבות מלחמת העולם השנייה, הניעה לאיחוד רשויות השידור הלאומיות לכדי ארגון אחד. בשנת 1950 הוקם באופן רשמי איגוד השידור האירופי.[3][א] לאחר תקופת הרצה מוצלחת בה שידרו רשויות השידור החברות בו כמה אירועים בינלאומיים הקים האיגוד בינואר 1955 ועדה שהואמנה על פיתוח יוזמות ושיתופי פעולה חדשים בין המדינות. הוועדה, בראשותו של מרסל בזנסון, הציעה להקים תחרות שירים אירופית, שתחבר מגוון רחב של סגנונות מוזיקליים.[4][5] האספה הכללית נעתרה לבקשת הוועדה, וההכנות לארגון התחרות החלו באוקטובר אותה השנה. בדצמבר הציעה רשות השידור השווייצרית לארח את האירוע הראשון של האירוויזיון בעיר לוגאנו, באביב 1956.[6] פסטיבל סן רמו האיטלקי שימש לאיגוד כבסיס לארגון התחרות, תוך התחשבות באופייה הבינלאומי והשיתופי.

שנות החמישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליס אסיה, זוכת אירוויזיון 1956. אסיה נחשבת לאחת הדמויות האייקוניות ביותר שהופיעו על בימת התחרות

תחרות האירוויזיון הראשונה התקיימה ביום חמישי, ב-24 במאי 1956, בתיאטרון "קרוסל" שבלוגאנו, שווייץ. באירוע זה השתתפו שבע מדינות, איטליה, בלגיה, גרמניה, הולנד, לוקסמבורג, צרפת ושווייץ. כל מדינה יוצגה על ידי שני שירים – דבר ייחודי לאירוויזיון 1956.[7] הממלכה המאוחדת, אוסטריה ודנמרק תכננו גם הן להשתתף בתחרות, אך החמיצו את מועד ההרשמה האחרון. בניגוד לשאר מהדורות האירוויזיון, ההצבעה הייתה חשאית ונערכה בחדר צדדי סמוך לאולם. בנוסף, פרט לזוכה, לא הוכרזו תוצאות התחרות. בתחרות זו ניצחה ליס אסיה השווייצרית עם השיר "Refrain" ("פזמון חוזר").

התחרות הבאה כללה מתכונת שידור שונה ומספר חוקים חדשים. היא נערכה ב-3 במרץ 1957, באולם זאנדלזן בעיר פרנקפורט שבגרמניה. בתחרות זו השתתפו עשר מדינות, שכל אחת שלחה שיר אחד בלבד. לאחר חוסר שביעות הרצון מהליך הכרזת התוצאות ב-1956, החליטו המארגנים שלה לחשוף את הצבעות המשתתפות לצופים. את הניקוד מסרו נציגי רשויות השידור הממלכתיות בשיחת טלפון קצרה עם מנחת התחרות, אניד איפליקיאן.[8] הזוכה, קורי ברוקן ההולנדית, ביצעה את שירה "Net als toen" בהדרן. בהתאם לחוקי התחרות, אירוויזיון 1958 נערך באדמת הולנד, בעיר הילברסום.

שנות השישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פראנס גל, זוכת אירוויזיון 1965, מבצעת את "Poupée de cire, poupée de son"

אירוויזיון 1960 היה אמור להתקיים בהולנד, זוכת השנה הקודמת. בשל מגבלות כספיות שהטילה הממשלה על רשות השידור הממלכתית, היא ויתרה על האירוח. לבסוף, האירוע התקיים באולם הפסטיבלים המלכותי בלונדון, בירת הממלכה המאוחדת ביום שלישי. הייתה זאת הפעם האחרונה בה התחרות התקיימה באמצע השבוע. ז'קלין בואייה הצרפתייה, ביצעה את השיר "Tom Pillibi", והגיעה למקום הראשון עם 32 נקודות. בניגוד למהדורות הקודמות, גביע הניצחון הוענק לבואייה על ידי זוכת אירוויזיון 1959, טדי סחולטן.[9] לאחר התחרות נכנס השיר למספר מצעדי מוזיקה ברחבי היבשת. באירוויזיון 1962 שונתה שיטת ההצבעה, וארבע מדינות הגיעו לראשונה למקום האחרון עם 0 נקודות ("nul point"). בשיטה החדשה רשאי כל שופט להעניק 1–3 נקודות לשלושת השירים הטובים ביותר. מאירוויזיון 1964 החל איגוד השידור האירופי למנות מפקח מטעמם על תוצאות התחרות. באותה השנה זכה השיר "Non ho l'età" בביצועה של הזמרת האיטלקייה ג'יליולה צ'ינקווטי. השיר הגיע למקום הראשון במצעד הבלגי (הן בפלנדריה והן בוולוניה), הצרפתי והאיטלקי.[10]

באמצע שנות השישים חל שינוי בסגנון השירים שנשלחו לתחרות. את מקומן של בלדות שאנסון רומנטיות תפסו שירים קצביים, בעלי קטעי מחול וסגנון מוזיקלי אתני ומסורתי. בשנת 1965 שודרה התחרות למדינות מזרח אירופה באמצעות ארגון הרדיו והטלוויזיה הבינלאומי (International Radio and Television Organisation). מדרוג אירוויזיון 1965 קבע שיא של 150 מיליון צופים.[11] השיר הזוכה, "Poupée de cire, poupée de son" של פראנס גל, זכה להצלחה רבה באירופה ובמזרח אסיה. במרוצת השנים נמנה "Poupée de cire, poupée de son" בין השירים המוכרים ביותר מתחרות הזמר של האירוויזיון. הוא הגיע למקום השישי במצעד הסינגלים היפני והסינגפורי.[12] בנוסף, נכתבו לו מספר גרסאות כיסוי בשפות שונות דוגמת עברית ("אל תכעסי זה לא אסון") וערבית ("دمية من الشمع ، ودمية من نخالة"). אירוויזיון 1968 הייתה התחרות הראשונה שצולמה בצבע, אולם רק שש מדינות מתוך 17 המשתתפות החזיקו בטכנולוגיה המאפשרת את שידור התחרות בצבעים, והיתר נאלצו להקרינה בשחור-לבן.[13]

אירוויזיון 1969 זכור כנקודת מפנה בהיסטוריית התחרות. הוא נערך במדריד, בירת ספרד, ב-29 במרץ. לראשונה, זכו ארבע מדינות (ספרד, צרפת, הולנד והממלכה המאוחדת) במקום הראשון עם 18 נקודות. מארגני התחרות, שלא התכוננו לתרחיש של שוויון, הכריזו על ארבע המדינות כזוכות. איגוד השידור האירופי ספג ביקורות רבות הן מצופי התחרות והן מרשויות השידור השונות. הוא קבע כי במקרה של תיקו, המנצחת היא המדינה שקיבלה פעמים רבות יותר את מרב הנקודות (12 נקודות). אם טרם התקבלה ההכרעה, תנצח המדינה שקיבלה 10 נקודות יותר פעמים וכן הלאה. תקנה זו הופעלה רק פעם אחת באירוויזיון 1991.

שנות השבעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלי עטרי ולהקת חלב ודבש מבצעים את השיר "הללויה" באירוויזיון 1979. ישראל זכתה בתחרות בפעם השנייה ברציפות

החל מאירוויזיון 1970 הוקרן סרטון קצר בשם "גלויה" לפני כל הופעה. הגלויה מציגה את המבצע על רקע נופים שונים ומוכרים בארץ המארחת. אורך כל גלויה נע בין 40–60 שניות.[14][15] התחרות נערכה בבירה אמסטרדם שבהולנד, לאחר הגרלה שנעשתה על ידי איגוד השידור האירופי בין ארבע הזוכות בתחרות הקודמת. לאחר "מחדל השוויון המרובע" באירוויזיון 1969, החרימו ארבע מדינות את התחרות ופרשו ממנה. הזוכה האירית, דנה, רשמה את הניצחון הראשון מתוך שבעה לאירלנד. בתחרות העוקבת זכתה מונקו, עם השיר "Un banc, un arbre, une rue" בביצועה של סברין. העול הכספי אילץ את המדינה לוותר על אירוח התחרות. הממלכה המאוחדת התנדבה לערוך את התחרות בשטחה, בשיתוף עם הממשל המונגאסקי.

ישראל הצטרפה לתחרות הזמר של האירוויזיון בשנת 1973.[16] אילנית, עם השיר "אי שם", הגיעה למקום הרביעי עם 97 נקודות. לוקסמבורג, שזכתה באירוווזיון הקודם, הגיעה למקום הראשון ב-1973, והפכה למדינה השנייה שמנצחת בשתי תחרויות רצופות. באירוויזיון 1974 זכתה להקת אבבא, עם השיר "Waterloo". לאחר התחרות התפרסם השיר ברחבי אירופה ובארצות הברית; הוא הגיע למקום השישי בבילבורד הוט 100, ולמקום הראשון במצעד הסינגלים הדני, הפיני, הנורווגי וההולנדי. במרוצת השנים נמנה "Waterloo" בין השירים המוכרים והאהובים ביותר בתחרות. באירוע היובל לאירוויזיון הגיע השיר למקום הראשון.[17][18]

באירוויזיון 1975 שונתה מתכונת ההצבעה לשיטה המכונה "שתים עשרה הנקודות", שהיא מערכת הניקוד שבה משתמשים גם בימינו. כל חבר שופטים מעניק 1–8, 10 ו-12 נקודות לעשרת השירים שאהב. בשנת 1978 זכתה ישראל בפעם הראשונה בתולדותיה עם השיר "אבניבי" בביצוע יזהר כהן ולהקת אלפא-ביתא. אירוויזיון 1979 נערך בירושלים. טורקיה תכננה להשתתף בתחרות, אולם כמה ימים טרם המופע הודיעה על פרישתה. מעריצי התחרות מעלים סברה כי המדינות החברות בליגה הערבית, שפועלת להחרמת ישראל, הפעילו לחץ פוליטי על הממשל הטורקי.[19] בתחרות הזו זכתה ישראל בפעם השנייה ברציפות, עם השיר "הללויה" בביצוע גלי עטרי וחלב ודבש.

שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סלין דיון, זוכת אירוויזיון 1988. זכייתה בתחרות היוותה נקודת מפנה בקריירת המוזיקה שלה.

המצוקות הכלכליות אליהן נקלע הערוץ הראשון וקיום התחרות ביום הזיכרון לחללי צה"ל, מנעו מישראל לארח ולהשתתף באירוויזיון 1980. ספרד שהגיעה למקום השני ב-1979, והממלכה המאוחדת שהוגדרה על איגוד השידור האירופי כברירת מחדל לאירוח התחרות, סירבו לקיימה בשטחן. כחצי שנה לפני שידורה, נענתה רשות השידור ההולנדית לבקשת האיגוד, ואירחה את התחרות בהאג,על אף שהולנד זכתה באירוויזיון 1979 במקום ה-12. רשות השידור הממלכתית הקימה אירוע צנוע, ללא חידושים טכנולוגיים וללא תפאורות גרנדיוזיות. בתחרות זו זכה ג'וני לוגן האירי, עם השיר "What's Another Year". לוגן עתיד לנצח גם באירוויזיון 1987 ובאירוויזיון 1992 ככותב השיר "Why Me?" בביצוע לינדה מרטין.[20]

בשנת 1983 הוכנס לתחרות חידוש טכנולוגי מרכזי - אושר השימוש במיקרופונים אלחוטיים.[21] לפני כן, חויבו מבצעי השירים להשתמש במיקרופון הנתמך במוט או להחזיקו בידם. בשנת 1986 זכתה הזמרת הבלגית סנדרה קים, עם השיר "J'aime la vie". בעת ביצועה גילה של הזמרת עמד על 13 וחצי שנים. משכך, קים היא הזוכה הצעירה ביותר בתולדות התחרות. "J'aime la vie" זכה להצלחה הדרגתית ברחבי אירופה; תחילה הגיע למקום הראשון במצעד הסינגלים הפלנדרי, ואחר כך כבש את מצעדי המוזיקה באוסטריה, צרפת והולנד, ואף הגיע למקום ה-16 באירופה הוט 100.[22] משנת 1987 הגביל איגוד השידור האירופי את מספר המדינות המשתתפות ל-22, במטרה להגביל את משך שידור התחרות לשלוש שעות.[23]

זכייתה באירוויזיון 1988, היוותה נקודת מפנה בקריירת המוזיקה של סלין דיון, ששרה את "Ne partez pas sans moi". הזמרת שרשמה עד אז הצלחה בעיקר בקנדה, הפכה בן למוקד התעניינות בעיתונות ובכלי התקשורת באירופה. נכון ל-2022, "Ne partez pas sans moi" הוא השיר הזוכה האחרון שבוצע בשפה הצרפתית.[24] גילם של שניים מהזמרים המשתתפים באירוויזיון 1989 (נטלי פאק וגילי נתנאל) לא עלה על 12 שנים. לכן, החליט איגוד השידור האירופי לחוקק כלל חדש בנידון. מעתה ואילך, על המשתתפים להיות בני שש עשרה שנים לפחות ביום התחרות.[25]

שנות התשעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיגל שחמון ודפנה דקל, ממצבת המנחים של אירוויזיון 1999 בירושלים, ישראל

אירוויזיון 1991 היה האירוע השני בו נקבע שוויון נקודות במקום הראשון. צרפת ושוודיה הגיעו יחדיו ל-146 נקודות. על פי חוק שובר השוויון של האירוויזיון, המנצחת היא המדינה שקיבלה פעמים רבות יותר את תריסר הנקודות. אם טרם התקבלה ההכרעה, תנצח המדינה שקיבלה יותר פעמים 10 נקודות מחברי השיפוט וכן הלאה. שתי המדינות קיבלו את 12 הנקודות ארבע פעמים. לבסוף הוכרזה הזמרת השוודית קרולה כזוכה.[26][27]

שינויים במישור הטריטוריאלי במפת אירופה בעקבות נפילת מסך הברזל והתפרקות יוגוסלביה, גרמו לעלייה חדה בביקוש להשתתפות באירוויזיון. בהתאם לכך, הרחיב איגוד השידור האירופי את מספר המדינות המתחרות לעשרים וחמש. בנוסף, החליט כי עשרים ושתיים מהמתחרות באירוויזיון 1992, יקבלו כרטיס אוטומטי להשתתפות באירוויזיון העוקב. שלושת המקומות האחרונים יתחרו לצד המדינות החדשות המעוניינות להצטרף לתחרות על זכות ההשתתפות בתחרות הבאה. המדינות שלא צלחו להעפיל משלב הסינון, יאלצו להמתין עד לשנה הבאה. מלחמת בוסניה שהתרחשה באפריל 1992 גבתה קורבנות רבים. כחודש לפני התחרות, נכבש רוב שטח המדינה, כולל הבירה סרייבו, על ידי הצבא הסרבי. המשלחת הבוסנית חוותה קשיים בעזיבת המדינה והטסתה למילסטריט, אירלנד. כדי להימנע מירי צלפים סרבים בעת העלייה למטוס, נאלצו חברי המשלחת לנסוע אל שדה התעופה בליווי הצבא הבוסני.[28] באירוויזיון 1994 הונהג כלל חדש שיסדיר את מספר המשתתפות בתחרות: שש המדינות שסיימו במקומות האחרונים, יאבדו את זכותן להשתתף בשנה שלאחר מכן.[28] בשנת 1997 אפשר איגוד השידור האירופי לצופים במדינות גרמניה, אוסטריה, הממלכה המאוחדת, שוודיה ושווייץ, להצביע לשירים בתחרות באמצעות מסרון טלפוני, ולהשפיע על תוצאותיה. קולות הצופים שוקללו לשיטת "12 הנקודות", והוצגו ביחס שווה להצבעות חברי השיפוט בכל מדינה.[29] ניסוי הצטרפותו של הקהל לתוצאות התחרות נחל הצלחה, ובאירוויזיון 1998 הוא הצביע לבדו, ללא ניקוד מהשופטים. באותו האירוע זכתה הזמרת הישראלית דנה אינטרנשיונל – הטרנסג'נדרית הראשונה שזוכה באירוויזיון. בשנת 1999 תבע האיגוד את המושג "ארבע המדינות הגדולות" (ספרד, גרמניה, צרפת והממלכה המאוחדת), שזכו למקום אוטומטי בגמר התחרות, ללא קשר לתוצאותיהם בתחרות הקודמת.[30] איטליה, ששבה לתחרות בשנת 2011, הצטרפה לקבוצת המדינות. בנוסף, חדלו המבצעים להתלוות למנגינות התזמורת, אלא לפלייבק, שהופק טרם השידור.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

לורדי מבצעת את השיר "Hard Rock Hallelujah" באירוויזיון 2006

עם פתיחת המילניום השלישי החלו מארגני תחרויות מוזיקה נוספות חוץ מהאירוויזיון להשתמש בטכנולוגיה, כדי לשפר את חוויית הצפייה של הקהל. דנמרק, שזכתה באירוויזיון 2000 עם השיר "Fly on the Wings of Love" בביצוע האחים אולסן, אירחה את האירוויזיון הבא בבירה קופנהגן. חזונה של רשות השידור הדנית שולב בערגה עזה להתעלות על המופע הקודם שנערך בשוודיה הסמוכה, ובשימוש בטכנולוגיות ופירוטכניקות חדשות שטרם נראו בתחרות.[31][32] היא נערכה באצטדיון פארקן, במרכז העיר. 35,000 צופים השתכנו באצטדיון המופע – מספר הצופים הגדול ביותר במופע בהיסטוריית התחרות. אולם הקהל לא שבע רצון מסידורי מקומות הישיבה, שכן רובו לא ראה את המבצעים בבירור.[33]

באירוויזיון 2004, שנערך בעיר איסטנבול שבטורקיה, בוטלה שיטת הסינון המקדים שנחקקה על ידי איגוד השידור האירופי ב-1993. את מקומה תפס שלב חצי הגמר; אל התחרות מעפילים אוטומטית חברי "ארבע הגדולות" והמדינות שהגיעו לעשרת המקומות הראשונים בתחרות הקודמת. שאר המדינות נאלצו לעבור את שלב חצי הגמר, שהוקרן כיומיים לפני ערב הגמר. בסיום השלב העפילו עשר מדינות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר. אירוויזיון 2004 התלווה ללוגו חדש, שיוצג בכל הסמלילים הבאים של התחרויות.[34] בשנת 2008 הוכפלה שיטת חצי הגמר היחיד, ורק המדינה המארחת וחברי "ארבע הגדולות" זכו לכרטיס אוטומטי לגמר התחרות.

מאירוויזיון 2009 חולק ניקוד השופטים והקהל ביחס שווה של 50 אחוזים. בניסיון לפתח את שיטת חצאי הגמר, הסדיר איגוד השידור האירופי הגרלה המחלקת את המדינות המשתתפות לשישה "סלים". הסלים הבטיחו פיזור הוגן של מדינות שכנות או בעלות קשר היסטורי הדוק, שדפוסי הצבעתן דומים. בנוסף, החל מאירוויזיון 2009 במוסקבה, התחיל להתקיים כל שנה טקס חגיגי בתחילת אירועי האירוויזיון. העיר המארחת מקדמת בברכה את המשתתפים באירוע של יחסי ציבור, שמטרתו לשווק את תחרות הזמר ואת העיר המארחת, ולהציג את המשתתפים לאמצעי התקשורת. הם צועדים על שטיח חגיגי, והאירוע כולו נקרא על פי הצבע של השטיח (אדום בשנים 2009, 2011–2016 ו-2018, ורוד ב-2010, כחול ב-2018, כתום ב-2019 וטורקיז ב-2021–2022). טקס הפתיחה מתקיים בדרך כלל ביום ראשון שפותח את שבוע אירועי האירוויזיון. לעיתים מתקיים יום לפני כן, בשבת שלפני אירועי האירוויזיון.

העשור השני של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעשור השני של המאה ה-21 חל שינוי באופי ההופעות של המדינות בתחרות. שימוש במסכי לד עצומים, מנורות מהבהבות, זיקוקים וגימיקים נוספים, העלה את סיכוי הזכייה של המדינות. הקהל, ששם דגש על שימוש בעזרים טכנולוגיים, הפך לקול מכריע בהצבעה. בשנת 2014 הגיעה קונצ'יטה וורסט למקום הראשון – מלכת הדראג הראשונה שזוכה בתחרות. זכייתה עוררה עניין בעיתונות האירופית, שכן פניה מכוסות בזקן גברי. קונצ'יטה, שדמותה הפכה לאייקונית בקהילת הלהט"ב, קיבלה ביקורות נוקבות על הופעתה; ראש ממשלת פולין לשעבר ירוסלב קצ'ינסקי מחה על הניצחון, וטען כי וורסט הפכה לסמל שגוי וקלוקל של אירופה,[35][36] והפוליטיקאי הרוסי ולדימיר ז'ירינובסקי אף כינה את וורסט "ילדה מזוקנת".[37]

לרגל המהדורה ה-60 של האירוויזיון, הוזמנה רשות השידור האוסטרלית להשתתף בו. הרשות, שהייתה חברה חלקית באיגוד השידור האירופי, נענתה לבקשתו, ושלחה את גיא סבסטיאן עם השיר "Tonight Again". כדי לא לפגוע בסיכוי העפלה של מדינות אירופה, אוסטרליה, לצד אוסטריה המארחת ו"ארבע הגדולות" עלתה אוטומטית לגמר. היא הגיעה למקום החמישי עם 196 נקודות. בעקבות המיקום הגבוה, הצטרפה אוסטרליה לאירוויזיון באופן רשמי.[38][39]

זכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון 2018 עם השיר "Toy", הביאה לישראל את ניצחונה הרביעי בתחרות. אל התחרות העוקבת, שהתקיימה בתל אביב-יפו, הוטחו החרמות מצד ארגון ה-BDS. כ-140 אמנים בינלאומיים חתמו על עצומה המגנה את החלטת איגוד השידור האירופי לקיים את האירוויזיון במדינה. על אף ההחרמות, התחרות התקיימה כמתוכנן, וזכתה לשבחים מפי מבקרי המוזיקה העכשווית. אולם במהלך חשיפת תוצאות הקהל, הניפה הלהקה האיסלנדית הטארי דגל פלסטין. בנוסף, בעת הופעת הביניים של מדונה הוצגו שני רקדנים, זכר ונקבה, שעל גבם דגל פלסטין ודגל ישראל. הדבר נגד את חוקי האירוויזיון הדורשים מהמשתתפים להימנע מהצהרות פוליטיות.[40]

העשור השלישי של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגפת הקורונה שהחלה בשלהי פברואר 2020, הובילה לביטול התחרות, לראשונה מאז 1956.[41] בניסיון למצוא חלופה לשידור התחרות, הוקרנה התוכנית "אירוויזיון: Europe Shine a Light". במרוצת התוכנית ביצעו זוכי התחרות לדורותיהם דוגמת קתרינה לסקאניץ' ודאנקן לורנס כמה משיריהם המוכרים. אירוויזיון 2021 נערך במתכונת שונה, המותאמת למגבלות המגפה; קיבולת הקהל באולם ירדה, ועל המשתתפים בתחרות לחבוש מסכה רפואית לארכה. בתחרות זו זכתה הלהקה האיטלקית מונסקין, בביצוע השיר "Zitti e buoni".

לאחר הניצחון האיטלקי נערך אירוויזיון 2022 בטורינו. 41 מדינות אישרו את השתתפותם באירוע, כולל ארמניה ומונטנגרו ששלחו את נציגם האחרון לתחרות ב-2019.[42] רוסיה, שהופיעה תחילה ברשימת המדינות המשתתפות, הושעתה על איגוד השידור האירופי עקב הפלישה הרוסית לאוקראינה[43]. כתוצאה מכך ירד מספר המדינות ל-40. אוקראינה רשמה את ניצחונה השלישי בתחרות הזמר של האירוויזיון. שירה היה "Stefania" בביצוע להקת קאלוש. הממלכה המאוחדת וספרד הגיעו למקום השני והשלישי בהתאמה – המיקום הגבוה ביותר אליו הגיעו מאז שנות ה-90.[44][45][46]

רצף תחרויות הזמר של האירוויזיון
שנה העיר המארחת המדינה המנצחת השיר המנצח ביצוע ניקוד מקום שני הפרש
1956 שווייץשווייץ לוגאנו שווייץשווייץ שווייץ "Refrain" ליס אסיה
לא הוכרז
1957 גרמניהגרמניה פרנקפורט הולנדהולנד הולנד "Net als toen" קורי ברוקן ‏31 צרפתצרפת צרפת ‏14
1958 הולנדהולנד הילברסום צרפתצרפת צרפת "Dors, mon amour" אנדרה קלאבו ‏27 שווייץשווייץ שווייץ ‏3
1959 צרפתצרפת קאן הולנדהולנד הולנד "Een beetje" טדי סחולטן ‏21 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏5
1960 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון צרפתצרפת צרפת "Tom Pillibi" ז'קלין בואייה ‏32 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏7
1961 צרפתצרפת קאן לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג "Nous les amoureux" ז'אן-קלוד פסקל ‏31 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏7
1962 לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג צרפתצרפת צרפת "Un premier amour" איזבל אוברה ‏26 מונקומונקו מונקו ‏13
1963 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון דנמרקדנמרק דנמרק "Dansevise" גרטה ויורגן אינגמן ‏42 שווייץשווייץ שווייץ ‏2
1964 דנמרקדנמרק קופנהגן איטליהאיטליה איטליה "Non ho l'età" ג'יליולה צ'ינקווטי ‏49 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏32
1965 איטליהאיטליה נאפולי לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג "Poupée de cire, poupée de son" פראנס גל ‏32 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏6
1966 לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג אוסטריהאוסטריה אוסטריה "Merci, Chérie" אודו יורגנס ‏31 שוודיהשוודיה שוודיה ‏15
1967 אוסטריהאוסטריה וינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת "Puppet on a String" סנדי שו ‏47 אירלנדאירלנד אירלנד ‏25
1968 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון ספרדספרד ספרד "La, la, la" מסיאל ‏29 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏1
1969 ספרדספרד מדריד ספרדספרד ספרד "Vivo cantando" סלומה ‏18
אין זוכה במקום השני
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת "Boom Bang-a-Bang" לולו
הולנדהולנד הולנד "De troubadour" לני קור
צרפתצרפת צרפת "Un jour, un enfant" פרידה בוקארה
1970 הולנדהולנד אמסטרדם אירלנדאירלנד אירלנד "All Kinds of Everything" דנה ‏32 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏6
1971 אירלנדאירלנד דבלין מונקומונקו מונקו "Un banc, un arbre, une rue" סברין ‏128 ספרדספרד ספרד ‏12
1972 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת אדינבורו לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג "Après toi" ויקי לאנדרוס ‏128 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏14
1973 לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג "Tu te reconnaîtras" אן-מארי דוד ‏129 ספרדספרד ספרד ‏4
1974 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת ברייטון שוודיהשוודיה שוודיה "Waterloo" אבבא ‏24 איטליהאיטליה איטליה ‏6
1975 שוודיהשוודיה סטוקהולם הולנדהולנד הולנד "Ding-a-dong" טיץ'-אין ‏152 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏14
1976 הולנדהולנד האג הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת "Save Your Kisses for Me" אחוות האדם ‏164 צרפתצרפת צרפת ‏17
1977 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת לונדון צרפתצרפת צרפת "L'oiseau et l'enfant" מארי מרים ‏136 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏15
1978 צרפתצרפת פריז ישראלישראל ישראל "אבניבי" יזהר כהן והאלפא-ביתא ‏157 בלגיהבלגיה בלגיה ‏32
1979 ישראלישראל ירושלים ישראלישראל ישראל "הללויה" חלב ודבש ‏125 ספרד (1977)ספרד (1977) ספרד ‏9
1980 הולנדהולנד האג אירלנדאירלנד אירלנד "What's Another Year" ג'וני לוגן ‏143 גרמניהגרמניה גרמניה ‏15
1981 אירלנדאירלנד דבלין הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת "Making Your Mind Up" באקס פיז ‏136 גרמניהגרמניה גרמניה ‏4
1982 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הארוגייט גרמניהגרמניה גרמניה "Ein bißchen Frieden" ניקול ‏161 ישראלישראל ישראל ‏61
1983 גרמניהגרמניה מינכן לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג "Si la vie est cadeau" קורין הרמס ‏142 ישראלישראל ישראל ‏6
1984 לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג שוודיהשוודיה שוודיה "Diggi-Loo Diggi-Ley" הרייס ‏145 אירלנדאירלנד אירלנד ‏8
1985 שוודיהשוודיה גטבורג נורווגיהנורווגיה נורווגיה "La det swinge" בוביסוקס! ‏123 גרמניהגרמניה גרמניה ‏18
1986 נורווגיהנורווגיה ברגן בלגיהבלגיה בלגיה "J'aime la vie" סנדרה קים ‏176 שווייץשווייץ שווייץ ‏36
1987 בלגיהבלגיה בריסל אירלנדאירלנד אירלנד "Hold Me Now" ג'וני לוגן ‏172 גרמניהגרמניה גרמניה ‏31
1988 אירלנדאירלנד דבלין שווייץשווייץ שווייץ "Ne partez pas sans moi" סלין דיון ‏137 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏1
1989 שווייץשווייץ לוזאן יוגוסלביהיוגוסלביה יוגוסלביה "Rock Me" ריווה ‏137 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏7
1990 יוגוסלביהיוגוסלביה זאגרב איטליהאיטליה איטליה "Insieme: 1992" טוטו קוטוניו ‏149 אירלנדאירלנד אירלנד
צרפתצרפת צרפת
‏17
1991 איטליהאיטליה רומא שוודיהשוודיה שוודיה "Fångad av en stormvind" קרולה ‏146 צרפתצרפת צרפת ‏0
1992 שוודיהשוודיה מאלמה אירלנדאירלנד אירלנד "Why Me?" לינדה מרטין ‏155 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏16
1993 אירלנדאירלנד מילסטריט אירלנדאירלנד אירלנד "In Your Eyes" ניב קבאנה ‏187 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏23
1994 אירלנדאירלנד דבלין אירלנדאירלנד אירלנד "Rock 'n' Roll Kids" פול הרינגטון וצ'ארלי מק'גטיגן ‏226 פוליןפולין פולין ‏60
1995 אירלנדאירלנד דבלין נורווגיהנורווגיה נורווגיה "Nocturne" סיקרט גארדן ‏148 ספרדספרד ספרד ‏29
1996 נורווגיהנורווגיה אוסלו אירלנדאירלנד אירלנד "The Voice" איימר קווין ‏162 נורווגיהנורווגיה נורווגיה ‏48
1997 אירלנדאירלנד דבלין הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת "Love Shine a Light" קתרינה והגלים ‏227 אירלנדאירלנד אירלנד ‏70
1998 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת ברמינגהאם ישראלישראל ישראל "דיווה" דנה אינטרנשיונל ‏172 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת ‏6
1999 ישראלישראל ירושלים שוודיהשוודיה שוודיה "Take Me to Your Heaven" שרלוט נילסן ‏163 איסלנדאיסלנד איסלנד ‏17
2000 שוודיהשוודיה סטוקהולם דנמרקדנמרק דנמרק "Fly on the Wings of Love" האחים אולסן ‏195 רוסיהרוסיה רוסיה ‏40
2001 דנמרקדנמרק קופנהגן אסטוניהאסטוניה אסטוניה "Everybody" טאנל פדאר, דייב בנטון ו-2XL ‏198 דנמרקדנמרק דנמרק ‏21
2002 אסטוניהאסטוניה טאלין לטביהלטביה לטביה "I Wanna" מריה נ. ‏176 מלטהמלטה מלטה ‏12
2003 לטביהלטביה ריגה טורקיהטורקיה טורקיה "Everyway That I Can" סרטאב ארנר ‏167 בלגיהבלגיה בלגיה ‏2
2004[ב] טורקיהטורקיה איסטנבול אוקראינהאוקראינה אוקראינה "Wild Dances" רוסלנה ‏280 סרביה ומונטנגרוסרביה ומונטנגרו סרביה ומונטנגרו ‏17
2005 אוקראינהאוקראינה קייב יווןיוון יוון "My Number One" הלנה פפאריזו ‏230 מלטהמלטה מלטה ‏38
2006 יווןיוון אתונה פינלנדפינלנד פינלנד "Hard Rock Hallelujah" לורדי ‏292 רוסיהרוסיה רוסיה ‏44
2007 פינלנדפינלנד הלסינקי סרביהסרביה סרביה "Molitva" מריה שריפוביץ' ‏268 אוקראינהאוקראינה אוקראינה ‏33
2008[ג] סרביהסרביה בלגרד רוסיהרוסיה רוסיה "Believe" דימה בילאן ‏272 אוקראינהאוקראינה אוקראינה ‏42
2009 רוסיהרוסיה מוסקבה נורווגיהנורווגיה נורווגיה "Fairytale" אלכסנדר ריבאק ‏387 איסלנדאיסלנד איסלנד ‏169
2010 נורווגיהנורווגיה אוסלו גרמניהגרמניה גרמניה "Satellite" לנה ‏246 טורקיהטורקיה טורקיה ‏76
2011 גרמניהגרמניה דיסלדורף אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן "Running Scared" אל & ניקי ‏221 איטליהאיטליה איטליה ‏32
2012 אזרבייג'ןאזרבייג'ן באקו שוודיהשוודיה שוודיה "Euphoria" לורן ‏372 רוסיהרוסיה רוסיה ‏113
2013 שוודיהשוודיה מאלמה דנמרקדנמרק דנמרק "Only Teardrops" אמילי דה פורסט ‏281 אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן ‏47
2014 דנמרקדנמרק קופנהגן אוסטריהאוסטריה אוסטריה "Rise Like a Phoenix" קונצ'יטה וורסט ‏290 הולנדהולנד הולנד ‏52
2015 אוסטריהאוסטריה וינה שוודיהשוודיה שוודיה "Heroes" מונס סלמרלוב ‏365 רוסיהרוסיה רוסיה ‏62
2016 שוודיהשוודיה סטוקהולם אוקראינהאוקראינה אוקראינה "1944" ג'מאלה ‏534 אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה ‏23
2017 אוקראינהאוקראינה קייב פורטוגלפורטוגל פורטוגל "Amar pelos dois" סלבדור סובראל ‏758 בולגריהבולגריה בולגריה ‏143
2018 פורטוגלפורטוגל ליסבון ישראלישראל ישראל "Toy" נטע ברזילי ‏529 קפריסיןקפריסין קפריסין ‏93
2019 ישראלישראל תל אביב-יפו הולנדהולנד הולנד "Arcade" דאנקן לורנס ‏498 איטליהאיטליה איטליה ‏26
2020 הולנדהולנד רוטרדם התחרות בוטלה עקב התפרצות מגפת הקורונה
2021 הולנדהולנד רוטרדם איטליהאיטליה איטליה "Zitti e buoni" מונסקין 524 צרפתצרפת צרפת ‏25
2022 איטליהאיטליה טורינו אוקראינהאוקראינה אוקראינה "Stefania" קאלוש אורקסטרה 631 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת 165
2023 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת ליברפול

חוקי התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון ופיקוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

יון אולה סאנד, מפקח תחרות הזמר של האירוויזיון בין השנים 20112020. כמו כן, פיקח על מהדורות אירוויזיון הילדים, האירוויזיון למוזיקאים צעירים והאירוויזיון למקהלות

האירוויזיון מופק על ידי איגוד השידור האירופי, לצד הרשות הממלכתית של המדינה המארחת. עליו מפקח מרטין אסטרדאל, שמונה על ידי יושב ראש האיגוד לאחר התפטרותו של יון אולה סאנד.[47][48] הוא אחראי על כשירות הליך ההצבעה והצגתו בסדר קבוע. תפקיד זה מאפיין עקבי של האירוויזיון מאז התחרות הראשונה. משנת 2011 מפקח תחרות הזמר של האירוויזיון מנהל גם את המהדורות השונות דוגמת אירוויזיון הילדים, האירוויזיון למוזיקאים צעירים והאירוויזיון למקהלות. לצד אסטרדאל מכהנת ועדה המורכבת מנציגי רשויות השידור החברות באיגוד. הנציגים מובילים את משלחת ארצם למהדורות השונות ומשמשים כאיש תווך בין הרשות למנהלי התחרות. במשלחות מכהנים אנשי תקשורת ועיתונאים, משתתפי עבר באירוויזיון, כותבים, מלחינים ופוליטיקאים. הנציגים יוזמנו לפגישה כמה חודשים לפני קיום התחרות, ויקבלו מידע אודותיה הכולל את עיצוב הבמה, התאורה והסאונד.[49]

השירים והמבצעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איגוד השידור האירופי קובע תאריך לפרסום השירים המשתתפים בתחרות. שיר שיצא לאור לפני המועד שנקבע נפסל מהשתתפות בתחרות. בתחילה נקבע ה-1 בספטמבר בשנה שלפני קיום התחרות, למועד פתיחת פרסום השירים. אולם במרוצת השנים השתנה המועד כמה פעמים, וכיום הוא נאמד בכמה שבועות לפני המופע. בדרך כלל שיר ונציג נבחרים עד אמצע-סוף חודש מרץ. בראשית שנותיו יצאו השירים המשתתפים לאור באופן מסחרי רק אחר שידור גמר התחרות. הנגישות המתפתחת לשירים הובילה את האיגוד לקדמם בערוץ היוטיוב הרשמי שלהם, ובפלטפורמות נוספות דוגמת אינסטגרם, טוויטר ופייסבוק ובשנה האחרונה גם בטיקטוק שנתנו חסות לאירוע בטורינו.[50]

מחאות מצד רשויות השידור על ההופעה של איטליה באירוויזיון 1957, שנמשכה כחמש דקות, הובילה לקביעת מגבלה של שלוש דקות למשך הזמן המרבי של השירים המשתתפים. בהופעות המדינות על הבמה ישתתפו עד שישה אנשים, כולל המבצע, ללא בעלי חיים. משנת 1990 על המשתתפים להיות בני שש עשרה שנים לפחות ביום התחרות.

מוזיקה חיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורות שליוו את המבצעים היוו מהמאפיינים הבולטים באירוויזיון בין השנים 1956–1998. מוזיקת שהוקלטה מראש הושמעה לראשונה באירוויזיון 1973. באירוויזיון 1997 אפשר האיגוד להכין הקלטה אינסטרומנטלית ולהשמיעה בבמה, אולם לא חוקק זאת כתנאי מחייב, והמדינה המארחת נדרשה לשכור תזמורת חיה. בשנת 1999 ביקשה רשות השידור הישראלית שלא לספק תזמורת בניסיון לחסוך בעלויות התחרות. זו הייתה התחרות הראשונה בה כל המדינות השתמשו בהקלטה אינסטרומנטלית, וכל התחרויות מאז נערכו ללא תזמורת או נגינה חיה.[51] כיום אף נאסר על המשתתפים להשתמש בכלי נגינה על הבמה.[52]

שפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפות השירים המנצחים בתחרות (1956–2021)

  אנגלית (47.1%)
  צרפתית (20%)
  הולנדית (4.3%)
  עברית (4.3%)
  איטלקית (4.3%)
  גרמנית (2.9%)
  נורווגית (2.9%)
  שוודית (2.9%)
  ספרדית (2.9%)
  דנית (1.4%)
  סרבית (1.4%)

מראשית שנותיה של התחרות אסר איגוד השידור האירופי לשלוח יצירות אינסטרומנטליות גרידא. אולם באירוויזיון 1995 זכה השיר הנורווגי "Nocturne" ("לילית"), שהכיל עשרים וארבע מילים. חלק מהמדינות המשתתפות הגישו ערעור על הזכייה, אך אלו נדחו על ידי האיגוד. בשנים 2003 ו-2008 שלחה בלגיה שני שירים בשפה מתוכננת, "Sanomi" ו-"O julissi" בהתאמה.

ראשית מגבלות השפה אירעו בשנת 1964, כשחויבו המדינות המשתתפות לשיר בשפתן הרשמית.[53] המגבלות בוטלו באירוויזיון 1973, ובשנים 1974–1975, זכו לראשונה שירים שלא בוצעו בשפה רשמית, "Waterloo" של אבבא ו-"Ding-a-dong" בביצוע להקת טיץ'-אין, בהתאמה. בשנת 1977 הוחזר חוק השפה על כנו. בלגיה וגרמניה, שהשתתפו באירוויזיון 1977, קיבלו היתר מיוחד לשיריהם שנכתבו בשפה האנגלית. חוק השפה בוטל באופן רשמי באירוויזיון 1999. חופש השפה אפשר למדינות לשלוח שירים גם בשפות בינלאומיות נוספות, דוגמת ערבית, סווהילית ויפנית. השפה הצרפתית איבדה את יוקרתה, ואילו האנגלית הפכה למוטיב מרכזי בתחרות; בין השנים 1999–2021 זכו בתחרות 19 שירים שבוצעו באנגלית.

סדר ההופעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדר ההופעות של המדינות המשתתפות בתחרות נקבע באמצעות הגרלה, הנערכת בשידור חי בערוץ היוטיוב של האירוויזיון. מאירוויזיון 2013 נקבע סדר ההופעות בגמר על ידי מפיקי התחרות. על פי איגוד השידור האירופי, השיטה החדשה לקביעת סדר ההופעות מספקת חוויה טובה יותר לצופי הטלוויזיה. שירי יורודאנס קצביים מופיעים לרוב בקצוות התחרות, והבלדות מבוצעות לארכה. השיטה החדשה גררה שלל תגובות על אמינותה, שטענו כי האיגוד יכול להבליט מדינה מסוימת לזכייה.[54] את תור ההופעות בחצאי הגמר קבעה הגרלה שהוסדרה על ידי מפקחי האירוויזיון. באותו אירוע נערכת מסיבת עיתונאים וטקס חילופי המפתחות המסורתי, בין עיריית העיר המארחת לבין זו הקודמת.[55] סדר ההופעות נחשב לגורם חשוב ביכולת הזכייה בתחרות. ניפויים סטטיסטיים קובעים כי לשירים שבוצעו בסוף התחרות, סיכוי גדול יותר לניצחון.[56][57]

הצבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'וני לוגן זוכה אירוויזיון 1980 ו-1987, מוסר את הניקוד האירי באירוויזיון 2004, שנערך באיסטנבול, טורקיה

בראשית שנותיה של התחרות נקבעה זהות המנצח על ידי חברי השיפוט של המדינות השונות, שהורכבו מאנשי מקצוע בתחום המוזיקה, המשחק והתקשורת. עם פיתוחה של טכנולוגיית הטלקומוניקציה, בשנת 1997 אישר איגוד השידור האירופי להעניק לצופי התחרות הזכות להשפיע על תוצאותיה. הדבר הוצע כפיילוט בן חמש מדינות בלבד. התוצאות היו מרשימות; מספר הצופים באירוויזיון באותן מדינות זינק, והוא הפך למושא מהדורות החדשות ברחבי אירופה.[58] בעקבות זאת, בשנה העוקבת בוטלו חברי השיפוט, ולקהל הייתה השפעה מוחלטת על זהות המדינה המנצחת, להוציא שלוש מדינות שהורשו להשתמש בצוות שיפוט מטעמים טכניים. כך היה גם באירוויזיון 1999 ובאירוויזיון 2000. בתחרויות שנערכו ב-2001 וב-2002 ניתן למדינות המשתתפות החופש לבחור אם לתת להצבעת הצופים בלבד לקבוע את הצבעתן או להצביע לפי חישוב של 50% להצבעת הקהל ו-50% להצבעת חבר שופטים, ורוב המדינות בחרו לדבוק בהצבעת קהל בלבד, ללא צוותי שיפוט. החל מ-2003 המדינות המשתתפות חויבו להשתמש בהצבעת קהל. בין השנים 20102015 כל מדינה מסרה ניקוד שחושב לפי נוסחה של 50% הצבעות צוותי השיפוט ו-50% הצבעות הקהל.

החל מאירוויזיון 2016 מערכת ההצבעה של התחרות פועלת על בסיס הצבעת דירוג, בה הבוחרים מדרגים את המועמדים בהתאם להתרשמותם משיריהם, ולבסוף מוכרזת זהותו של הזוכה שקיבל את מרבית הקולות.[59][60] כל מדינה מעניקה שתי מערכות ניקוד; האחת מבוססת על קולות חברי השופטים שהוקמו בשיתוף בין רשויות השידור הממלכתיות של המשתתפות לבין האיגוד, והשנייה על הצבעות הקהל. כל מערכה מנקדת את עשרת השירים הטובים ביותר לפי 1–8, 10 ו-12 נקודות. שיטת שתים עשרה הנקודות הונהגה על ידי איגוד השידור האירופי מאירוויזיון 1975. חברי השיפוט והקהל אינם רשאים להצביע למדינתם.

החל מאירוויזיון 2023 המדינות העולות מחצאי הגמר אל הגמר יקבעו רק על בסיס הצבעות הקהל, צוות השיפוט אינו יצביע בחצאי הגמר כלל. במופע הגמר יצביעו הקהל והשופטים במתכונת הקיימת עד כה, 50% הצבעות צוותי השיפוט ו-50% הצבעות הקהל. נוסף על כך, משנה זו, קהל במדינות אשר לא משתתפות בתחרות יוכל אף הוא להצביע. כל ההצבעות מהמדינות האחרות אשר לא משתתפות יחוברו יחד לסל הצבעות נוסף של 1–8, 10 ו-12 נקודות ויקרא הצבעות שאר העולם.

פורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצעד הדגלים המסורתי באירוויזיון 2011

את המדינות המשתתפות באירוויזיון מייצגים שירים מקוריים, שנכתבו כמה חודשים טרם שידורו. הזמרים מופיעים על בימת התחרות בשידור חי המוקרן ברחבי העולם באמצעות לוויין התקשורת "Eurovision". מדינה שברשותה איגוד שידור ציבורי, החבר באופן קבוע או חלקי באיגוד השידור האירופי, זכאית להשתתפות בתחרות.[61] משנת 2008 שידור האירוויזיון מחולק לשלושה ערבים; שני חצאי הגמר שנערכים בימי שלישי וחמישי, וערב הגמר שנערך בליל שבת. מכל חצי גמר מעפילות עשר מדינות, שמצטרפות למדינה המארחת ול"חמש הגדולות" בגמר.[62]

כל תחרות מתחילה בפתיח מונפש לצלילי המנגינה "Te Deum Prelude (Marche en rondeau)" של מארק-אנטואן שרפנטייה. מופע הפתיחה שבא אחר כך מורכב ממוזיקה אלקטרונית ומשוכללת של אמנים מוכרים מהמדינה המארחת. החל מאירוויזיון 2011 נערך באופן מסורתי במופע "מצעד הדגלים", המציג את מבצעי השירים מתהלכים על בימת התחרות כשדגל מדינתם מתנוסס מאחורי גבם, בדומה לטקס הפתיחה של האולימפיאדה.[63][64] הצופים באולם מתקבלים בברכה על ידי מנחי התחרות, שמספקים עדכונים מרכזיים לארכה, עורכים ראיונות עם המתחרים ומגישים את טקס ההצבעה באנגלית ובצרפתית.[65] לאחר 26 הופעות הגמר מצביע קהל התחרות במסרון, בשיחת טלפון או באפליקציית התחרות, לעשרת השירים שאהב. הצבעה זו משוקללת ביחס שווה של 50 אחוזים לניקוד חברי השיפוט המדינתיים. בחצאי הגמר, מוכרזות עשר המעפילות בסדר אקראי. אולם התוצאות המדויקות חשאיות עד לסיום משדר הגמר, כדי לא להעניק למדינה סיכויי זכייה גבוהים יותר משאר המשתתפות. המדינה הזוכה מקבלת את זכות אירוח האירוויזיון העוקב בשטחה.

המדינות המתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור השידור האירופי
הצטרפות המדינות לתחרות לאורך השנים:
  מדינות שנטלו חלק בתחרות פעם אחת או יותר
  מדינות שמעולם לא נטלו חלק בתחרות, אף על פי שיכולות
  מדינות שנטלו חלק בעבר כחלק ממדינה אחרת, אך לא כריבונות
  מדינות שהיו אמורות ליטול חלק בתחרות, אך פרשו טרם היערכותה

מדינות החברות באופן מלא באיגוד השידור האירופי זכאיות להשתתף בתחרות הזמר של האירוויזיון. לרוב, המדינות המשתתפות הן אלו הממוקמות בגבולות אזורי השידור של האיגוד, וחברות במועצת אירופה.[66] האיגוד מחייב את רשויות השידור הממלכתיות להתקין את התשתיות שלהן בכ-98 אחוזים ממשקי הבית במדינתן. משכך, האירוויזיון זוכה להכרה ולפרסום ענף במדינות אירופה מדי שנה. בנוסף, הוא רשאי להזמין חברה חלקית להשתתפות בתחרות, ולהפכה לחברת קבע. את אזור השידור האירופי תוחם איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי במזרח באמצעות קו גבול הממוקם כ-40 מעלות מזרחה מקו גריניץ', ובדרום על ידי קו רוחב °30, צפונית לקו המשווה. ארמניה, אזרבייג'ן, גאורגיה, רוסיה, עיראק, ירדן וסוריה, הגובלות בחלקן באזור, נכללות בו, וזכאיות לחברות באיגוד השידור האירופי.[67]

הזכאות להשתתף בתחרות אינה מוגבלת למדינות אירופה גרידא, שכן מספר מדינות מחוץ לגבולות היבשת, או משתרעות על פני יותר מיבשת אחת, נכללות באזור השידור. ישראל, קפריסין, רוסיה, טורקיה, ארמניה ומרוקו השתתפו באירוויזיון, חרף מיקומן הגאוגרפי. בשנת 2015 הפכה אוסטרליה למדינה הראשונה מחוץ לאזור השידור שהשתתפה בתחרות.

חברי איגוד השידור האירופי המעוניינים לממש את זכותם להשתתפות בתחרות, מחויבים למלא את התנאים המעוגנים בחוקת התחרות. 44 מדינות יכולות להשתתף באירוע אחד לכל היותר. רשויות השידור המקומיות משלמות מדי שנה דמי השתתפות, עד למועד האחרון שנקבע בתקנון. תשלום זו שונה בין מדינה למדינה, בהתאם לגודל האוכלוסייה במדינה ולחוסנה הכלכלי.[68] במרוצת השנים השתתפו 52 מדינות באירוויזיון.

שנה העיר המארחת רשימת המדינות על-פי מועד הצטרפותן לתחרות
1956 שווייץשווייץ לוגאנו, שווייץ איטליהאיטליה איטליה, בלגיהבלגיה בלגיה, גרמניה המערביתגרמניה המערבית גרמניה המערבית,[ד] הולנדהולנד הולנד, לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג, צרפתצרפת צרפת, שווייץשווייץ שווייץ
1957 גרמניהגרמניה פרנקפורט, גרמניה המערבית אוסטריהאוסטריה אוסטריה, הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת, דנמרקדנמרק דנמרק
1958 הולנדהולנד הילברסום, הולנד שוודיהשוודיה שוודיה
1959 צרפתצרפת קאן, צרפת מונקומונקו מונקו
1960 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת אנגליהאנגליה לונדון, הממלכה המאוחדת נורווגיהנורווגיה נורווגיה
1961 צרפתצרפת קאן, צרפת יוגוסלביהיוגוסלביה יוגוסלביה, ספרדספרד ספרד, פינלנדפינלנד פינלנד
1964 דנמרקדנמרק קופנהגן, דנמרק פורטוגלפורטוגל פורטוגל[ה]
1965 איטליהאיטליה נאפולי, איטליה אירלנדאירלנד אירלנד
1971 אירלנדאירלנד דבלין, אירלנד מלטהמלטה מלטה
1973 לוקסמבורגלוקסמבורג לוקסמבורג, לוקסמבורג ישראלישראל ישראל
1974 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת אנגליהאנגליה ברייטון, הממלכה המאוחדת יווןיוון יוון
1975 שוודיהשוודיה סטוקהולם, שוודיה טורקיהטורקיה טורקיה
1980 הולנדהולנד האג, הולנד מרוקומרוקו מרוקו[ו]
1981 אירלנדאירלנד דבלין, אירלנד קפריסיןקפריסין קפריסין
1986 נורווגיהנורווגיה ברגן, נורווגיה איסלנדאיסלנד איסלנד
1993 אירלנדאירלנד מילסטריט, אירלנד בוסניה והרצגובינהבוסניה והרצגובינה בוסניה והרצגובינה, סלובניהסלובניה סלובניה, קרואטיהקרואטיה קרואטיה
1994 אירלנדאירלנד דבלין, אירלנד אסטוניהאסטוניה אסטוניה, הונגריההונגריה הונגריה, ליטאליטא ליטא, סלובקיהסלובקיה סלובקיה, פוליןפולין פולין, רומניהרומניה רומניה, רוסיהרוסיה רוסיה
1998 הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת אנגליהאנגליה ברמינגהאם, הממלכה המאוחדת מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה הצפונית
2000 שוודיהשוודיה סטוקהולם, שוודיה לטביהלטביה לטביה
2003 לטביהלטביה ריגה, לטביה אוקראינהאוקראינה אוקראינה
2004 טורקיהטורקיה איסטנבול, טורקיה אלבניהאלבניה אלבניה, אנדורהאנדורה אנדורה, בלארוסבלארוס בלארוס, סרביה ומונטנגרוסרביה ומונטנגרו סרביה ומונטנגרו
2005 אוקראינהאוקראינה קייב, אוקראינה בולגריהבולגריה בולגריה, מולדובהמולדובה מולדובה
2006 יווןיוון אתונה, יוון ארמניהארמניה ארמניה
2007 פינלנדפינלנד הלסינקי, פינלנד גאורגיהגאורגיה גאורגיה, מונטנגרומונטנגרו מונטנגרו, סרביהסרביה סרביה, צ'כיהצ'כיה צ'כיה
2008 סרביהסרביה בלגרד, סרביה אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן, סן מרינוסן מרינו סן מרינו
2015 אוסטריהאוסטריה וינה, אוסטריה אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה

זוכי התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפה המציגה את מספר הזכיות של כל מדינה בתחרות.
ערך מורחב – זוכי תחרות הזמר של האירוויזיון

נכון לשנת 2022, 69 שירים מ-27 מדינות שונות זכו באירוויזיון. אירלנד מחזיקה בתואר "שיאנית הזכיות של האירוויזיון", עם שבעה ניצחונות. בנוסף, היא המדינה היחידה שהגיעה למקום הראשון שלוש פעמים ברציפות, 1992, 1993 ו-1994. במקום השני מוצבת שוודיה, שזכתה שש פעמים. אחריהן, צרפת, לוקסמבורג, הממלכה המאוחדת והולנד עם חמש זכיות לכל אחת. מתוך חמישים ושתיים המדינות שהשתתפו באירוויזיון לאורך השנים, כמחצית טרם ראו את אור הניצחון. באירוויזיון 1969, לראשונה, זכו ארבע מדינות (ספרד, צרפת, הולנד והממלכה המאוחדת) במקום הראשון עם 18 נקודות. מארגני התחרות, שלא התכוננו לתרחיש של שוויון, הכריזו על ארבע המדינות כזוכות. עם ביטול חוק השפה בשנת 1999, מרבית שירי התחרות מבוצעים בשפה האנגלית.

שתי מדינות זכו באירוויזיון בהופעתן הראשונה; שווייץ, שהוכרזה כמנצחת המהדורה הראשונה ב-1956, וסרביה, שזכתה באירוויזיון 2007 כמדינה עצמאית. אוקראינה הגיעה למקום הראשון בשנת 2004, בהופעתה השנייה בתחרות, ואילו לטביה בהופעתה השלישית. לעומת זאת, מספר מדינות השתתפו בתחרות שנים רבות עד שרשמו את ניצחונן הראשון; יוון זכתה במהדורה החמישים של התחרות, לאחר 31 שנים ממועד הצטרפותה. פורטוגל, שהצטרפה לתחרות בשנת 1964, זכתה בה רק ב-2017 – פער של חמישים ושלוש שנים.[69] הממלכה המאוחדת הגיעה למקום השני שש עשרה פעמים, יותר מכל מדינה אחרת.[70] ספרד, ישראל ולוקסמבורג זכו פעמיים ברציפות.

למבצעי וכותבי השירים מוענק גביע, שמאירוויזיון 2008 מועצב כפסל זכוכית בצורת מיקרופון, בעבודת יד של קייל אנגמן, מבית הזכוכית השוודי "Kosta Boda". באופן מסורתי, מוענק הגביע לזוכה על ידי מנצח האירוויזיון הקודם.

ביקורות ומחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלוקות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היות שהמבצעים מייצגים את מדינתם, נתפסה התחרות כאירוע מוזיקלי המשולב בתככי הפוליטיקה העולמית, שהאפילו על ענייני התחרות כמה פעמים. הושם דגש על קונפליקטים מדינתיים ועל אירועים היסטוריים השנויים במחלוקת בשירים המתחרים.[71]

העימות המתמשך בין ארמניה לאזרבייג'ן גבה מחלוקות רבות בעולם התרבותי. שתי המדינות הצטרפו לתחרות בשלהי העשור הראשון של המאה ה-21. באותה העת הסלימו היחסים הבילטרליים ביניהן, בעקבות סכסוך הריבונות על נגורנו-קרבאך. איגוד השידור האירופי קנס את שתי המדינות בעוון שילוב של נרטיבים פוליטיים בשירים.[72][73] גם יחסי העוינות בין אוקראינה וגאורגיה לבין שכנתן רוסיה הוצגו בתחרות באופן נסתר. לאחר זכייתה של ג'מאלה האוקראינית באירוויזיון 2016, הוגשו לאיגוד תלונות מצד גופי התקשורת ברוסיה על השיר "1944". הזמרת התייחסה לגירוש הטטרים מקרים שבוצע על ידי ברית המועצות בימי מלחמת העולם השנייה.[74] באירוויזיון העוקב נאסר על הנציגה הרוסייה יוליה סמוילובה להיכנס לשטח אוקראינה, כיוון שהופיעה בעבר בחצי האי קרים השנוי במחלוקת ריבונית.[75] עם תום המלחמה בין שתי המדינות, שירה של גאורגיה לאירוויזיון 2009 שנערך במוסקבה, "We Don't Wanna Put In", גרר אחריו שלל תגובות זועמות מבכירים בצמרת הפוליטיקה של הפדרציה הרוסית. תוכנו בעל סממנים פוליטיים נסתרים, המבקרים את התנהלותו של נשיא המדינה, ולדימיר פוטין. רשות השידור הממלכתית מענה בקשה מיוחדת לאיגוד השידור האירופי לאסור על גאורגיה להשתתף בתחרות, אולם זו פרשה לפני צאת ההודעה הרשמית של האיגוד.[76]

כתוצאה מהנוכחות הביטחונית המוגברת בעיר לוקסמבורג באירוויזיון 1973, הצטרפותה של ישראל עוררה עניין בעיתונות האירופית, שכן בשנה הקודמת בוצע טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן, רצח 11 ספורטאים על ידי פעילי ארגון "ספטמבר השחור".[77] זכייתה הראשונה של ישראל בתחרות ב-1978 לא התקבלה בסבר פנים יפות בקרב מדינות ערב, כגון ירדן, מצרים ולבנון, המשדרות את התחרות. רגע הזכייה נחתך בשידור התחרות במדינות אלה, ובמקומו הוקרן רקע בעל צבע סולידי ופרחים. בשנת 1980, כשישראל נעדרה, הצטרפה מרוקו לתחרות בפעם היחידה בתולדותיה. כדי לאשרר את השתתפותה בשנה הבאה, חייב האיגוד את רשות השידור המרוקאית (SNRT) להקרין את השיר הישראלי במלואו. SNRT מאנה והודיעה על פרישתה.[78] אירוויזיון 2019, שנערך בתל אביב-יפו, ספג החרמות וביקורות מארגונים שונים, דוגמת ה-BDS.

הצבעות גאופוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממוצע ההצבעות בין המדינות השונות בין השנים 1997–2017
איור המתאר מדינות שלא נוהגות להעניק אחת לשנייה ניקוד בערבי התחרות. יחסיהן הבילטרליים מאפילים על שיקוליהם של חברי השיפוט

יחסיהן הבילטרליים בין המדינות המשתתפות לא פסחו על הליך ההצבעה, שמאז תחילת המילניום השני מתואר כבעל אופי פוליטי ומושחת.[79] מדינות שלהן קשרים דיפלומטיים חזקים יעניקו זו לזו מספר נקודות גבוה. מחקרים ומאמרים אקדמיים רבים שנכתבו בנושא על ידי פרשני התחרות לדורותיהם מאששים את הביקורות המופנות כלפי אותן משתתפות.[80][81] המדינות הסלאביות, ובראשן רוסיה, שמנהלת יחסים דיפלומטיים חזקים עם מדינות רבות (שבעבר הרכיבו לצדה את ברית המועצות) דוגמת אזרבייג'ן, בלארוס, מולדובה ולטביה, נוהגות להעניק מספר גבוה של נקודות אחת לשנייה. באירוויזיון 2015, כשרוסיה הגיעה למקום השני עם השיר "A Million Voices", מרבית המדינות שהצביעו לה היו מהחוג הסלאבי.[ז][82] עם כניסתן של הצבעות הקהל בשנת 1997, קהילות יהודיות רבות ברחבי אירופה, כשהבולטות בהן ממוקמות בצרפת, גרמניה ובהולנד, הצביעו בכל שנה לישראל. שוודיה, המדינה הנורדית המצליחה ביותר בתחרות, מקבלת מאז הצטרפותה תמיכה מהחוג הנורדי, פינלנד, נורווגיה, דנמרק ואיסלנד. בהתאם לכך, מדינות הנמצאות במצבי עוינות תכופים, מדירות אחת את השנייה בהליך ההצבעה. בניסיון למגר את התופעה, בשנת 2008 יצר איגוד השידור האירופי את שיטת חצאי הגמר. מדינות שמצביעות לפי שיקולים פוליטיים, הן לחיוב והן לשלילה, יופרדו בשלב זה, ולא יוכלו להצביע אחת לשנייה.[83]

הקהילה הגאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דנה אינטרנשיונל, הטרנסג'נדרית והזמרת הלהט"בית הראשונה שזכתה באירוויזיון
ערך מורחב – להט"ב ותחרות האירוויזיון

לאירוויזיון קהל מעריצים ענף מהקהילה הגאה, ומארגניו פועלים באופן רציף לשילובם בתחרות מאז שנות התשעים.[84][85] פול אוסקר האיסלנדי ייצג את מדינתו באירוויזיון 1997, והפך לזמר ההומוסקסואל הראשון שמשתתף בתחרות. בשנה העוקבת הגיעה דנה אינטרנשיונל הישראלית במקום הראשון – הטרנסג'נדרית והזמרת הלהט"בית הראשונה שזכתה באירוויזיון.[86] זוכים נוספים על הקשת הלהט"בית הם קונצ'יטה וורסט, דמות הדראג של תומאס ניובירט, הומוסקסואל מוצהר, ודאנקן לורנס, זמר הולנדי ביסקסואלי. זמרים רבים שהשתתפו באירוויזיון יצאו מהארון אחר כך; מריה שריפוביץ', שזכתה באירוויזיון 2007, הצהירה על עצמה כלסבית בשנת 2013, ובוב בני, נציג בלגיה לאירוויזיון 1957 ו-1961, יצא מהארון ב-2001 בגיל 75. כמו כן, נשלחו לתחרות שירים בעלי סממנים התומכים בזכויות להט"ב ומתנגדים להומופוביה; "Nous les amoureux", השיר הזוכה במהדורת 1961 בביצועו של ז'אן-קלוד פסקל, הציג את הקשיים במערכת יחסים רומנטית-הומוסקסואלית.[87]

בשנים האחרונות התנגשו אידאולוגיות פוליטיות שמרניות באירופה, בקשר בין הלהט"ב לתחרות. בחירתה של דנה אינטרנשיונל לייצוג ישראל עוררה מחלוקת בקרב אוכלוסיות דתיות-אורתודוקסיות בחברה הישראלית. על פי הדיווחים, היא שהתה במלון היחיד בברמינגהאם, העיר המארחת, עם חלונות חסיני קליעים.[88][89] טורקיה והונגריה פרשו מן התחרות בשנים 2013 ו-2020, ללא סיבה רשמית. רשות השידור הטורקית TRT ומקבילתה ההונגרית MTVA ציינו את העלייה החדה בסממנים הלהט"ביים בתחרות כסיבה להחרמתה.[90] הרפובליקה העממית של סין הפסיקה לשדר את התחרות בשנת 2018, בעקבות הליך צנזורה של "יחסים והתנהגויות מיניות חריגות" הנוגדות את חוקי רשות השידור המדינתית.[91]

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרות הזמר של האירוויזיון זכתה לקהל עולמי, ולמדרוג שנתי גבוה מאוד, המוערך בכ-100–200 מיליון צופים.[92][93] משכך, הפכה התחרות למושא השפעה תרבותית נרחב בקרב קהלי אירופה, כשהיא מתוארת כקיטשית, ואף נכללת כנושא פארודיות ומערכוני טלוויזיה בפסטיבלי קומדיה מוכרים דוגמת פסטיבל אדינבורו ומלבורן.[94] בנוסף, הופקו מספר סרטי טלוויזיה על האירוויזיון, בהם "בננות" בבימויו של איתן פוקס הישראלי, וסרט הנטפליקס המוכר "תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של Fire Saga", בכיכובם של רייצ'ל מקאדמס וויל פרל.[95][96]

בהתאם לפופולריות שלו ברחבי האינטרנט, לאירוויזיון מספר אתרים הסוקרים אותו באדיקות, כשהמוכר ביניהם הוא "Wiwibloggs", של ויליאם לי אדמס. מועדון המעריצים הבינלאומי של התחרות הוא ה-OGAE ("General Organisation of Eurovision Fans" – "הארגון הכללי של חובבי האירוויזיון"). הוא נוסד בשנת 1984, בפינלנד, וכיום הוא מונה כ-40 סניפים ברחבי העולם. במועדונים אלה מארחים באופן קבוע את כוכבי התחרות, מקיימים ערבי צפייה משותפת וכולי.

לקראת מועד התחרות, מארחות מספר מדינות באופן קבוע אירועים בהם מופיעים כוכבי עונת האירוויזיון הנוכחית, דוגמת "Eurovision in Concert" ההולנדי, "London Eurovision Party" הבריטי ו-"Israel Calling" הישראלי. עם פרוץ מגפת הקורונה וביטול אירוויזיון 2020 נוצרו כמה מסיבות מקוונות תחת ההאשטאג #EurovisionAgain, שקיבל את תמיכתו של איגוד השידור האירופי. בזכות החשיפה שקיבלה שמרה התחרות על הפרופיל הגבוה שלה בעולם.[97]

אירועים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דסטיני צ'וקוניארה, זוכת אירוויזיון הילדים 2015 ונציגת מלטה לאירוויזיון 2021, שם הגיעה למקום השביעי

במרוצת השנים פותחו עבור התחרות פורמטים אחדים, ביניהם: אירוויזיון הילדים והאירוויזיון למקהלות, שגם הם מופקים בידי איגוד השידור האירופי. איגוד השידור ערך אירועי פסגה שונים לציון ימים מיוחדים בהיסטוריית האירוויזיון: "Songs of Europe", שנערך בשנת 1981 לרגל מלאת חצי יובל לתחרות, וכלל הופעות חיות והקלטות של זוכיה,[98] "שיר היובל באירוויזיון", שנערך בשנת 2005 לציון 50 שנים והלהיטים הגדולים של האירוויזיון שנערך עשור אחר כך.[99][100] האירוויזיון למוזיקאים צעירים היא תחרות מוזיקה קלאסית דו-שנתית למוזיקאים צעירים עד גיל 18, בדומה לאירוויזיון הילדים. האירוויזיון לרוקדים צעירים היא תחרות ריקודים לרקדנים חובבנים בגילאי 16–21. בפורמט זה זכתה ספרד ארבע פעמים רצופות – רצף ששיאו לא נשבר בכל המתכונות השונות של התחרות המקורית.

ישנן תחרויות שירה בין-לאומיות נוספות שהופקו בדומה לפורמט המקורי של EBU. פסטיבל סופוט הנערך בפולין מדי שנה מאז 1961, טורקיוויזיון שמוכר בקרב אזורים אוטונומיים בעלי מכנה טורקי-אתני משותף ותחרות הזמר האמריקאית, שאת מהדורתה הראשונה עתידה לקיים בשנת 2022.[101][102]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנחי אירוויזיון 2016, פייטרה מיידה ומונס סלמרלוב, מבצעים את "Love Love Peace Peace", לצד אמנים מוכרים מהתחרות דוגמת לורדי ובורנובסקיה בבושקי

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ על אף שנקרא איגוד השידור האירופי, רק מדינות מערב היבשת היו חברות בו. המדינות הקומוניסטיות, שנשלטו על ידי ברית המועצות מאנו להצטרף לארגון
 2. ^ החל משנת 2004, התחרות כללה גם חצי-גמר; בשנת 2004 חצי-הגמר שודר ביום רביעי שקדם לגמר, בשנים 2005 - 2007 חצי-הגמר שודר ביום חמישי שקדם לגמר.
 3. ^ החל משנת 2008, התחרות כללה שני חצאי-גמר, ששודרו בימים שלישי וחמישי שקדמו לגמר.
 4. ^ טרם איחוד גרמניה ב-1990, גרמניה המערבית נטלה חלק בתחרות בעוד כי גרמניה המזרחית לא נטלה חלק בתחרות. החל מ-1990 מתחרה בתחרות גרמניה המאוחדת.
 5. ^ פורטוגל היא המדינה הראשונה שקיבלה אפס נקודות כבר בפעם הראשונה בה נטלה חלק בתחרות.
 6. ^ מרוקו "ניצלה" את היעדרותה של ישראל בשנת 1980 ונטלה חלק באירוויזיון עם השיר "بطاقة حب" אותו ביצעה סמירה בן-סעיד. מרוקו, כמו ארצות ערב האחרות, החרימה באותה תקופה את ישראל. שובה של ישראל לתחרות בשנת 1981, מנעה ממרוקו להשתתף בתחרות פעם נוספת
 7. ^ אסטוניה, בלארוס, אזרבייג'ן, ארמניה, סרביה, רומניה ומולדובה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Palmarès du Concours Eurovision de la Chanson
 2. ^ "Eurovision Song Contest: Brand". Eurovision Song Contest's website
 3. ^ "Eurovision Song Contest: In a Nutshell". Eurovision Song Contest.
 4. ^ Jaquin, Patrick (1 December 2004). "Eurovision's Golden Jubilee". European Broadcasting Union.
 5. ^ Eurovision: About us – who we are". eurovision.net.
 6. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History (2nd ed.), pp. 8–9
 7. ^ "Eurovision Song Contest: Facts & Figures". Eurovision Song Contest. 12 January 2017.
 8. ^ Jan Feddersen et Ivor Lyttle, Congratulations. 50 Years of The Eurovision Song Contest. The Official DVD. 1956-1980, Copenhague, pp. 11
 9. ^ John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 17
 10. ^ Jan Feddersen et Ivor Lyttle, Congratulations. 50 Years of The Eurovision Song Contest. The Official DVD. 1956-1980, pp. 5
 11. ^ John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 26
 12. ^ Billboard Magazine, Hits of the World, November 1965
 13. ^ London 1968,‏ eurovision.tv
 14. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History (2nd ed.), pp. 41
 15. ^ סתיו זיו, ככלות הקול והגלויה: מה הסיפור עם הגלויות של האירוויזיון?, באתר כאן תאגיד השידור, ‏10 בנובמבר 2018
 16. ^ Luxembourg 1973 - participants
 17. ^ ABBA's 1974 hit song "Waterloo" was voted the "All-Time Best Song of the Eurovision Song Contest" Saturday during a show organized on behalf of the European Broadcasting Union (EBU) by Danmarks Radio, By Billboard Staff
 18. ^ Abba win 'Eurovision 50th' vote, BBC News
 19. ^ Jerusalem 1979, Eurovision.com
 20. ^ John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 50
 21. ^ Raising the Bar Ever Higher as Eurovision Heads to Baku Written by Paul Jordan on May 14, 2012
 22. ^ "European Hot 100 Singles" (PDF). Music & Media. Vol. 3 no. 26. 5 July 1986. p. 12.
 23. ^ John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 109
 24. ^ Dublin 1988 Eurovision's website
 25. ^ Lausanne 1989 Eurovision's website
 26. ^ Rome 1991 Eurovision's Website
 27. ^ Jan Feddersen et Ivor Lyttle, Congratulations. 50 Years of The Eurovision Song Contest. The Official DVD. 1981-2005, pp. 12
 28. ^ 1 2 John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 113
 29. ^ Dublin 1997 Eurovision's Website
 30. ^ Jerusalem 1999 Eurovision's Website
 31. ^ John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 164
 32. ^ The end of a decade: Copenhagen 2001, Eurovision's Website
 33. ^ Copenhagen 2001, Eurovision's Website
 34. ^ Eurovision's Website
 35. ^ Jarosław Kaczyński o Conchicie Wurst: to nie wróży niczego dobrego
 36. ^ Eurovision and Euro elections: the final straw in Polish gender wars
 37. ^ Conchita Wurst pledges to promote tolerance after jubilant welcome home
 38. ^ Eurovision 2021 : comment l'Australie est devenue accro au concours, suivi par des millions de fans en pyjama
 39. ^ Australia to compete in the 2015 Eurovision Song Contest
 40. ^ מאת נעמה רק, האירוויזיון אמור להיות אירוע א-פוליטי. האם זה בכלל אפשרי?, באתר טיים אאוט, ‏2019-05-12 (ארכיון)
 41. ^ רן בוקר, רשמית: אירוויזיון 2020 בוטל, ynet, ‏18 במרץ 2020 (ארכיון)
 42. ^ "REVEALED: the 41 countries joining Eurovision in Turin 2022". Eurovision.tv (באנגלית בריטית). 2021-10-20. ארכיון מ-2021-10-20. נבדק ב-2021-10-20.
 43. ^ "EBU statement regarding the participation of Russia in the Eurovision Song Contest 2022". Eurovision.tv (באנגלית בריטית). EBU. 2022-02-25. ארכיון מ-2022-03-13. נבדק ב-2022-02-25.
 44. ^ "Ukraine's Kalush Orchestra wins Eurovision Song Contest 2022!". Eurovision.tv (באנגלית בריטית). 2022-05-14. ארכיון מ-2022-05-15. נבדק ב-2022-05-15.
 45. ^ Savage, Mark (15 במאי 2022). "Eurovision 2022: How Sam Ryder turned things around for the UK". BBC News. ארכיון מ-15 במאי 2022. נבדק ב-29 במאי 2022. {{cite news}}: (עזרה)
 46. ^ Sanchez Gil, Juan (15 במאי 2022). "Ukraine, winner of Eurovision 2022: Spain and Chanel's result • The European Times News". The European Times. ארכיון מ-15 במאי 2022. נבדק ב-29 במאי 2022. {{cite news}}: (עזרה)
 47. ^ Organisers, Eurovision's Website
 48. ^ MARTIN ÖSTERDAHL ANNOUNCED AS NEW EUROVISION SONG CONTEST EXECUTIVE SUPERVISOR
 49. ^ Lineup 2019 completed as Heads of Delegation gather in Tel Aviv
 50. ^ Rules of the 44th Eurovision Song Contest, 1999
 51. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History, pp. 156–159
 52. ^ Public Rules of the 60th Eurovision Song Contest
 53. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History, pp. 28–29
 54. ^ Running order Malmö 2013 to be determined by producers
 55. ^ EXCLUSIVE: How is the Running Order being decided?
 56. ^ Order effects in the results of song contests: Evidence from the Eurovision and the New Wave
 57. ^ How do the Eurovision running order stats affect Michael Rice’s chances of winning for the UK?
 58. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History, pp. 148–152
 59. ^ Biggest change to Eurovision Song Contest voting since 1975
 60. ^ Eurovision Song Contest overhauls voting rules
 61. ^ How it works – Eurovision Song Contest
 62. ^ Eurovision 2019: Five lessons learned By Neil Smith, 19 May 2019
 63. ^ Looking back: the Grand Final
 64. ^ The Most Iconic Opening & Interval Acts of the Eurovision Song Contest
 65. ^ Jordan, Paul (1 March 2017). "Behind the scenes with the hosts of the 2017 Eurovision Song Contest". European Broadcasting Union
 66. ^ "EBU – Admission". ebu.ch. European Broadcasting Union. 27 April 2018.
 67. ^ "ITU-R Radio Regulations 2012–15" (PDF). International Telecommunication Union, available from the Spectrum Management Authority of Jamaica.
 68. ^ "FAQ – Eurovision Song Contest". Eurovision Song Contest. 12 January 2017
 69. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History (2nd ed.), pp. 208–209
 70. ^ United Kingdom
 71. ^ Robinson, Frances (3 May 2017). "13 times Eurovision got super political"
 72. ^ "Can Eurovision Succeed Where Diplomacy Has Failed?". Ararat.
 73. ^ Lomsadze, Giorgi (17 March 2015). "Armenia Dodges Eurovision Controversy"
 74. ^ Savage, Mark (22 February 2016). "Eurovision: Ukraine's entry aimed at Russia". BBC News.
 75. ^ "Eurovision 2017: Ukraine bars Russian singer Samoilova from contest". BBC News.
 76. ^ "Eurovision axes 'anti-Putin' song". BBC News.
 77. ^ John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 52–55
 78. ^ John Kennedy O'Connor, The Eurovision Song Contest. 50 Years. The Official History, pp. 80–83
 79. ^ Eurovision votes 'farce' attack
 80. ^ Gatherer, Derek (31 March 2006). "Comparison of Eurovision Song Contest Simulation with Actual Results Reveals Shifting Patterns of Collusive Voting Alliances". Journal of Artificial Societies and Social Simulation. 9 (2).
 81. ^ Fenn, Daniel; Suleman, Omer; Efstathiou, Janet; Johnson, Niel F. (1 February 2006). "How does Europe Make Its Mind Up? Connections, cliques, and compatibility between countries in the Eurovision Song Contest". Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. 360 (2): 576–598.
 82. ^ Eurovision 2015 Results: Voting & Points
 83. ^ "Revamp for Eurovision Song Contest". Eurovision Song Contest.
 84. ^ "How Eurovision became a gay-friendly contest". France 24.
 85. ^ למה הומואים אוהבים אירוויזיונים : הפילוסופיה והרציונל העומדים מאחורי האהבה האובססיבית של חברי הקהילה הגאה לתחרות האירוויזיון
 86. ^ West, Chris, Eurovision! A History of Modern Europe Through the World's Greatest Song Contest (2nd ed.), pp. 191–195
 87. ^ "" Nous les amoureux " de Jean-Claude Pascal, une chanson qui annonce la révolution du mouvement gay..." La Première
 88. ^ O'Connor, John Kennedy (2010). The Eurovision Song Contest: The Official History, pp. 152–155
 89. ^ "Transsexual singer stirs up passions". BBC News
 90. ^ "Turkey to return Eurovision 'if no more bearded divas'". Hürriyet Daily News.
 91. ^ Royston, Benny (10 May 2018). "China banned from broadcasting Eurovision after cutting same-sex dance and tattooed singer". Metro.
 92. ^ "Finland wins Eurovision contest". Al Jazeera.
 93. ^ "Eurovision Song Contest – International Music Program". Museum of Broadcast Communications.
 94. ^ Majendie, Paul (11 August 2007). "Fringe show celebrates Eurovision kitsch". Reuters
 95. ^ "'Cupcakes': Film Review". hollywoodreporter.com. The Hollywood Reporter. 26 March 2015.
 96. ^ "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga – out now!". Eurovision Song Contest. 24 June 2020.
 97. ^ Rosney, Daniel (25 April 2020). "Eurovision Again: Why fans of the song contest get together every Saturday". BBC News
 98. ^ "Songs of Europe – BBC Two "Radio Times" listing". BBC Genome Project.
 99. ^ "Congratulations Show – Eurovision History". Eurovision Song Contest.
 100. ^ "Official: London to host Eurovision's 60th Anniversary Event". Eurovision Song Contest.
 101. ^ Escudero, Victor M. (28 January 2018). "Celebration! The best of Spain in Eurovision". eurovision.tv.
 102. ^ "The Eurovision Song Contest travels to America!". eurovision.tv.
תחרות הזמר של האירוויזיון
תחרויות
תחרות הזמר של האירוויזיון 19561957195819591960196119621963196419651966196719681969197019711972197319741975197619771978197919801981198219831984198519861987198819891990199119921993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
האירוויזיון למוזיקאים צעירים 198219841986198819901992199419961998200020022004200620082010201220142016201820202022
האירוויזיון לרוקדים צעירים 198519871989199119931995199719992001200320052011201320152017
אירוויזיון הילדים 200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
האירוויזיון לרוקדים 20072008
האירוויזיון למקהלות 201720192023
תחרויות מיוחדות שיר היובל באירוויזיון (2005)המיטב של האירוויזיון (2006)הלהיטים הגדולים של האירוויזיון (2015)אירוויזיון: Europe Shine a Light (2020)אירוויזיון קרקס הקסמים
ראו גם טקס פתיחת אירועי האירוויזיוןלהט"ב ותחרות האירוויזיוןרשימת מנחי האירוויזיוןזוכי תחרות הזמר של האירוויזיוןערים שאירחו את האירוויזיוןאופנה באירוויזיון (ישראל) • OGAEפרס ברברה דקסאירוויזיון אסיהתחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של Fire Sagaתחרות הזמר האמריקאית
מדינות
מדינות משתתפות אוסטריהאוסטרליהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאסטוניהארמניהבלגיהגאורגיהגרמניהדנמרקהולנדהממלכה המאוחדתיווןישראללטביהליטאמולדובהמלטהנורווגיהסלובניהסן מרינוספרדסרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקפריסיןקרואטיהרומניהשוודיהשווייץ
מדינות שפרשו אנדורהבולגריהבוסניה והרצגובינההונגריהטורקיהלוקסמבורגמונטנגרומונקומקדוניה הצפוניתמרוקוסלובקיה
מדינות שנפסלו בלארוסרוסיה
מדינות לשעבר יוגוסלביהסרביה ומונטנגרו
ראו גם מדינות שלא משתתפות באירוויזיון (לבנון)
זוכים
שנות החמישים שווייץשווייץ ליס אסיההולנדהולנד קורי ברוקןצרפתצרפת אנדרה קלאבוהולנדהולנד טדי סחולטן
שנות השישים צרפתצרפת ז'קלין בואייהלוקסמבורגלוקסמבורג ז'אן-קלוד פסקלצרפתצרפת איזבל אוברהדנמרקדנמרק גרטה ויורגן אינגמןאיטליהאיטליה ג'יליולה צ'ינקווטילוקסמבורגלוקסמבורג פראנס גלאוסטריהאוסטריה אודו יורגנסבריטניהבריטניה סנדי שוספרד (1945-1977)ספרד (1945-1977) מסיאלצרפתצרפת פרידה בוקארה / הולנדהולנד לני קור / בריטניהבריטניה לולו / ספרד (1945-1977)ספרד (1945-1977) סלומה
שנות השבעים אירלנדאירלנד דנהמונקומונקו סבריןלוקסמבורגלוקסמבורג ויקי לאנדרוסלוקסמבורגלוקסמבורג אן-מארי דודשוודיהשוודיה אבבאהולנדהולנד טיץ'-איןבריטניהבריטניה Brotherhood of Manצרפתצרפת מארי מריםישראלישראל יזהר כהן ולהקת אלפא-ביתאישראלישראל חלב ודבש
שנות השמונים אירלנדאירלנד ג'וני לוגןבריטניהבריטניה באקס פיזגרמניהגרמניה ניקוללוקסמבורגלוקסמבורג קורין הרמסשוודיהשוודיה הרייסנורווגיהנורווגיה בוביסוקס!בלגיהבלגיה סנדרה קיםאירלנדאירלנד ג'וני לוגןשווייץשווייץ סלין דיוןיוגוסלביהיוגוסלביה ריווה
שנות התשעים איטליהאיטליה טוטו קוטוניושוודיהשוודיה קרולהאירלנדאירלנד לינדה מרטיןאירלנדאירלנד ניב קבאנהאירלנדאירלנד פול הרינגטון וצ'ארלי מק'גטיגןנורווגיהנורווגיה סיקרט גארדןאירלנדאירלנד איימר קוויןבריטניהבריטניה קתרינה והגליםישראלישראל דנה אינטרנשיונלשוודיהשוודיה שארלוט נילסן
העשור הראשון של המאה ה-21 דנמרקדנמרק האחים אולסןאסטוניהאסטוניה טאנל פדאר, דייב בנטון ו-2XLלטביהלטביה מארי אןטורקיהטורקיה סרטאב ארנראוקראינהאוקראינה רוסלנהיווןיוון הלנה פפאריזופינלנדפינלנד לורדיסרביהסרביה מריה שריפוביץ'רוסיהרוסיה דימה בילאןנורווגיהנורווגיה אלכסנדר ריבאק
העשור השני של המאה ה-21 גרמניהגרמניה לנה מאייר-לנדרוטאזרבייג'ןאזרבייג'ן אל וניקישוודיהשוודיה לורןדנמרקדנמרק אמילי דה פורסטאוסטריהאוסטריה קונצ'יטה וורסטשוודיהשוודיה מונס סלמרלובאוקראינהאוקראינה ג'מאלהפורטוגלפורטוגל סלבדור סובראלישראלישראל נטע ברזיליהולנדהולנד דאנקן לורנס
העשור השלישי של המאה ה-21 2020איטליהאיטליה מונסקיןאוקראינהאוקראינה קאלוש אורקסטרה