ויקיפדיה:שאלות ותשובות/נפוצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WikipediaFAQhebrew.png

זהו אחד מדפי השאלות והתשובות של ויקיפדיה העברית.

אם לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם בדפים אלו, פנו לדף ברוכים הבאים בו יש מידע שעשוי לעזור לכם בצעדיכם הראשונים בוויקיפדיה. אם זה גם לא מספיק, דפי העזרה מכילים מידע מפורט יותר המסביר כיצד לבצע פעולות שונות בוויקיפדיה. אם גם שם לא מצאתם ישועה אתם מוזמנים לשאול את שאלתכם בדלפק הייעוץ, ואחד הוויקיפדים ינסה בוודאי לעזור לכם.

כללי קוראים תורמים מנהלה עריכה בעיות זכויות יוצרים שונות נפוצות

בדף זה תוכלו למצוא תשובות למספר שאלות נפוצות.

למה הערך שאני מחפש אינו קיים בוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

ייתכן שהערך עוד לא נוצר, שהוא נמחק או שהוא קיים בשם אחר-ראו מענה מורחב כאן.

מדוע הערך שיצרתי אינו מופיע בתוצאות החיפוש?[עריכת קוד מקור]

מנוע החיפוש מתעדכן כל 30 שעות בערך. השינויים האחרונים לא יופיעו בתוצאות החיפוש עד העדכון הבא של אינדקס החיפוש. וגם, באנגלית, החיפוש הוא תלוי רישיות (רגיש להבדל בין אותיות גדולות וקטנות). גם מנועי החיפוש החיצוניים, כגון גוגל, מתעדכנים בתדירות זו או אחרת. יש גם להתחשב באלגוריתם החיפוש של המנועים החיצוניים, כך לדוגמה גוגל לא יציג ערך חדש במקומות הראשונים בתחילה (ואולי בכלל לא).

למה נוסף פתאום קו תחתי לכל הקישורים?[עריכת קוד מקור]

ייתכן שאחד מהדפים האחראיים לתצוגת הדף לא נטען כשורה. יש לבצע עדכון של זיכרון המטמון. באינטרנט אקספלורר ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי Ctrl ו-F5 יחדיו. בפיירפוקס ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על Ctrl+Shift+R.

איך אני יוצר דף חדש?[עריכת קוד מקור]

ראו ויקיפדיה:איך ליצור דף חדש.

מדוע נמחק לי הערך?[עריכת קוד מקור]

ראו ויקיפדיה:לאן נעלמה העריכה שלי?.

כיצד אני משנה את שם הערך?[עריכת קוד מקור]

שינוי שם של ערך הוא בעצם העברת הדף לדף בעל שם הערך, והוא נעשה באמצעות לשונית "העברה" הזמינה למשתמשים שנרשמו לפני ארבעה ימים או יותר. אם ההעברה שנויה במחלוקת, יש להעלות את העניין בדף השיחה של הערך הנידון.

מה פירוש הצבעים והמספרים בדף השינויים האחרונים וברשימת המעקב?[עריכת קוד מקור]

המספרים מייצגים את מספר הבתים שנוספו/הוסרו מהערך שנערך. אם נוספו בתים, צבע המספר ירוק, ואם הוסרו בתים, צבע המספר אדום. אם הוסרו הרבה מאוד בתים, הוא גם מודגש.

למה משתמשים במילה "נפטר" גם עבור לא-יהודים שמתו?[עריכת קוד מקור]

הטענה כי הפועל משמש כקיצור ל"נפטר מעול מצוות" שגויה. מדובר בקיצור של "נפטר מהעולם". בכל אופן, בעברית של היום נהוג להשתמש במילה נפטר עבור כל אדם, וכך גם בוויקיפדיה. אולם, בערכים שעוסקים בדמויות שליליות בעליל (יהודים או לא יהודים), נהוג להשתמש במונח "מת". ראו גם את דף השיחה של הערך מוות.

  • הפועל "נפטר" משמש בלשון חז"ל במשמעות "נפרד". השימוש בו כקיצור ל"מת" היא כקיצור הצורה "נפטר מן העולם" כמו למשל "אין צדיק נפטר מן העולם עד שנברא צדיק כמותו" (מסכת יומא, ל"ח ע"א).
  • נפטר בלשון המשנה משמשת גם עבור גוי. למשל, בדיון על חניטה (של מלכי מצריים שאינם יהודים): "ומהו חניטה? מלמד שאם נפטר מלך היו חותכין כרסו ומוציאין את בני מעיו כדי שלא יסריח" (מדרש אגדה, מהדורת בובר, פרשת בראשית נ,ב).
  • בלשון ימי הביניים נפטר משמש בעליל לגויים. למשל: "פעם אחת נפטר גוי עבד כנעני של רב בשבת" (שו"ת בעלי התוספות סימן כ"ו).

(הדברים מבוססים על המאמר של רן הכהןיהודי נפטר, גוי מת, באתר הארץ, 15 באוקטובר 2008)