וסט (לבוש)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חזיית גבר, חלק מחליפת שלושה חלקים

וֵסְט (בעברית: מוֹתְנִיָּיה או לְסוּטָה[1] (מלשון חז"ל)) הוא אפודת בד חסרת־שרוולים. באופן מסורתי, הווסט נלבש מעל החולצה והעניבה ומתחת למקטורן ולמעיל, כחלק מלבוש חגיגי או רשמי לגברים. הווסט מהווה חלק מחליפת שלושה חלקים, הכוללת בנוסף לו, גם מקטורן ומכנסיים. בעבר היה הווסט נפוץ בלבוש הגברים המערבי, אולם משנות ה-30 של המאה ה-20 פחת השימוש בו.

הווסט נרכס בחזית בטור אנכי של כפתורים, או בשני טורי כפתורים מקבילים (רכיסה כפולה). בחליפת שלושה חלקים הבד החזיתי של הווסט זהה לבד של שני חלקי החליפה האחרים, בעוד שגב הווסט יתפר מבד שונה. בעת ששעוני כיס היו נפוצים, גברים נהגו להחזיק את שעון הכיס באחד מכיסי הווסט ולהצמיד את שרשרת השעון ללולאת אחד הכפתורים; בחלק מן הווסטים נתפרת לולאה מיוחדת לשרשרת השעון.

באנגליה ובארצות הברית נהוג שלא לרכוס את הכפתור התחתון בווסט, מנהג המיוחס לראשונה לאדוארד השביעי עוד בעת שהיה נסיך ויילס, שעשה זאת מאילוצי גזרתו,[2] אך ווסטים בעלי שני טורים של כפתורים נרכסים במלואם.

תכונות ושימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שהשימוש בשעוני היד הפך לפופולרי, אנשים שמרו את שעוני הכיס שלהם באחד הכיסים התחתונים של הווסט (לרוב הימני) והשחילו את השרשרת של השעון דרך החור של אחד ההפתורים, באופן מסורתי אסור ללבוש ווסט עם חגורה מפני שהיא דוחפת את הווסט החוצה ויוצרת מראה מגושם.[3]

חליפת בוקר

לבוש בוקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ווסטים הנלבשים עם חליפות טרקלין[4] בדרך כלל עשויים מאותו בד כמו שאר החליפה ויש להם בדרך כלל בין ארבעה לשישה כפתורים. ווסט עם שני טורים של כפתורים פחות נפוץ בהשוואה לווסט עם טור אחד של כפתורים אבל נפוץ יותר בחליפת בוקר. ווסטים לחליפת בוקר באים לרוב בצבע זהה לזה של המעיל, או ברוב המקרים להיות מנוגדים אליו, בדרך כלל בצבע חרדל, אפור, תכלת או ירוק כהה.[5]

לבוש ערב[6][עריכת קוד מקור | עריכה]

וסט בעל שני טורים של כפתורים ודשים מחודדים.

הווסט הנלבש עם קודי הלבוש עניבה לבנה ועניבה שחורה שונים מווסטים רגילים, הם נמוכים בהרבה (לרוב שלושה או ארבעה כפתורים בטור) ולכן מציגים חלק גדול בהרבה מהחולצה, בגלל שטח החולצה הגדול שהם מציגים ניתן לייצר אותם במגוון צורות וחיתוכים כמו ווסט חתוך בצורת האות "U". צבע הווסט בדרך כלל תואם את צבע העניבה, כך שבדרך כלל מייצרים אותם מצמר, גרוסגריין וסאטן, ולרוב באריגת מרסלה. וימיו הראשונים של קוד הלבוש היה נהוג ללבוש ווסט לבן בעניבה שחורה.

משרתים באירועי עניבה לבנה לובשים ווסט שחור במקום ווסט לבן כדי להבדיל את עצמם מהאורחים.[7]

צופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית נהוג להשתמש בווסט במקום אבנט להצגת התגים.

ספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקני ביליארד לובשים ווסט עם עניבת פרפר בזמן שהם משחקים, בדרך כלל במשחקי סנוקר וכדור שחור.

מקור השם וסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המילה וסט Vest באנגלית, הוא מן המנהג שהיה לצייד גבר צעיר בבגד מכובד,[8] לפני שהוא יצא 'לעשות הון'. באיטלקית של המאה ה-13 Investire משמעותו להכניס כסף במשהו בכוונה להרויח מכך. כך נוצרה המילה To invest =להשקיע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למה גברים הפסיקו ללבוש וסטים? באתר gentleman's gazette.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לבוש עברי לחורף: סורגה, צמודונים, קטיפת תלמים, רדיד, באתר האקדמיה ללשון העברית, 25 בנובמבר 2012
  2. ^ Condé Nast, Why do we always leave the last button of a waistcoat undone?, באתר British GQ, ‏2012-07-05 (בBritish English)
  3. ^ How To Wear Men's Waistcoats & Odd Vests, ‏2017-09-29 (בAmerican English)
  4. ^ חליפת טרקלין הוא קוד לבוש המתייחס לחליפה רגילה עם אביזרים שמרנים.
  5. ^ Morning Dress - Morning Wear - Morning Coat, Suit or Cut : Dress Code - Gentleman's Gazette, נבדק ב-2022-08-19
  6. ^ לבוש ערב נלבש אחרי שש בערב, ולבוש בוקר נלבש לפני שש.
  7. ^ Full Dress Vest - White Tie Waistcoat, ‏2018-12-07 (בAmerican English)
  8. ^ Joseph T. Shipley, Dictionary of WORD ORIGINS, Paterson, N.J.: liitlefield, Adams & Co., 1964, 1945, New Students Outline Series, עמ' 378, 195. (באנגלית)
Emojione 1F458.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביגוד. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.