סנוקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שחקן סנוקר מכה בכדור הלבן בעזרת מקל המשחק ומקל-עזר

סנוקר (Snooker) או הוא משחק הנערך על גבי שולחן מוארך, מצופה בבֵּיז (בד ארוג דמוי לבד) בצבע ירוק, כשבארבע פינות השולחן ובמרכז כל דופן ארוכה ישנם "כיסים" (סה"כ 6). אורכו של שולחן סנוקר בגודל מלא הוא 3.7 מטרים ורוחבו 1.8 מטרים. כלי המשחק הם מקל ארוך עשוי עץ וכדורי סנוקר: כדור לבן בודד, 15 כדורים אדומים שערך כל אחד מהם נקודה אחת, ושישה כדורים בעלי צבעים שונים: צהוב (ערכו 2 נקודות), ירוק (3), חום (4), כחול (5), ורוד (6), ושחור (7). מטרת המשחק היא לקלוע את הכדורים הצבעוניים, זולת הלבן, אל הכיסים בעזרת מכה במקל העץ ובכדור הלבן, כל זאת לפי סדר מסוים ולפי חוקי המשחק. שחקן זוכה במערכה (באנגלית: Frame) לאחר שצבר יותר נקודות מיריבו. שחקן זוכה במשחק לאחר שצבר מספר מערכות מוסכם מראש.

משחק הסנוקר פותח על יסוד משחקי ביליארד קדומים יותר על ידי קציני הצבא הבריטי בהודו, והפך פופולרי במדינות רבות דוברות אנגלית ובמדינות חבר העמים הבריטי[1]. שחקני סנוקר מקצוענים מן השורה הראשונה עשויים לצבור זכיות בגובה מיליוני לירות שטרלינג במהלך הקריירה[2]. בשלהי המאה ה-20 ובתחילת המאה ה-21 החל המשחק לצבור פופולריות גוברת גם בסין ובמזרח אסיה[3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההנחה המקובלת היא כי מקורו של משחק הסנוקר הוא במחצית השנייה של המאה ה-19. משחקי ביליארד היו אותה עת בילוי חביב לשעות הפנאי על קציני הצבא הבריטי שהוצבו בהודו, ובמקום פותחו מספר גרסאות למשחקי הביליארד המסורתיים עד לאותה עת. אחת הגרסאות, אשר פותחה ככל הנראה בשנת 1874, או 1875, על ידי קציני הצבא הבריטי שהוצבו בג'בלפור, הייתה הוספת כדורי משחק צבעוניים לכדורים האדומים והכדור השחור שהיו נהוגים עד אז במשחקי פול. אף לשם המשחק, "סנוקר", מקור צבאי, והיה הכינוי של צוערים בשנתם הראשונה, או אנשי צוות בלתי מנוסים.

משחק הסנוקר הלך והתפשט בשלהי המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, ובשנת 1927 נערכה לראשונה אליפות העולם בסנוקר, בארגונו של ג'ו דייויס, אשר תרם לפיתוח מקצועני של משחק הסנוקר. ג'ו דייויס ניצח בכל אליפויות העולם בסנוקר עד לפרישתו בשנת 1946. בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 הייתה ירידה בפופולריות של המשחק. בשנת 1969 החליט דייוויד אטנבורו, שהיה אז בעל תפקיד בכיר ב-BBC, לשדר בטלוויזיה את טורניר הסנוקר Pot Black, זאת כדי להדגים את הפוטנציאל הגלום בשידורי צבע בטלוויזיה. הוא שיער כי שולחן המשחק הירוק, ועליו כדורים במגוון צבעים ידגים היטב את יתרונות שידורי הצבע. שידורים אלה זכו לאחוזי צפיה גבוהים מאד, ובתקופה מסוימת הייתה תוכנית הסנוקר השנייה באחוזי הצפיה בתחנת BBC Two. העניין במשחק הלך וגבר ואליפות העולם בסנוקר בשנת 1978 שודרה במלואה לראשונה בהיסטוריה של האליפות.

החל משנות ה-80 זוכים שידורי המשחק לאחוזי צפיה נכבדים בבריטניה, אירלנד ומדינות אחרות בחבר העמים, ורבים מן הטורנירים המקצועיים הגדולים משודרים בטלוויזיה. החל משנת 2005, עם הטלת מגבלות חוקיות בבריטניה על פרסום בטלוויזיה של מוצרי טבק, והפסקת תמיכת חברות הטבק בטורנירי סנוקר, חלה ירידה במספר הטורנירים המקצועניים, אף שנמצאו גופים אחרים הנותנים חסות למשחקים. בתחילת המאה ה-21 קיימת עלייה בעניין במשחק הסנוקר במזרח אסיה, ואל חוג שחקני הסנוקר המקצוענים הבכירים הצטרפו שחקנים ממזרח אסיה.

מקורותיו של משחק הסנוקר, כמשחק שהיה נהוג בקרב קצינים בצבא האימפריה הבריטית, ניכרים עד ימינו. שחקני סנוקר מקצועיים נדרשים לקוד התנהגות ספורטיבית של ג'נטלמנים בריטים, ואף לקוד לבוש אשר היה מקובל בקרב הקצונה הבריטית בשעות הפנאי. לבושם של שחקנים מקצוענים בסבב הוא נעליים שחורות, מכנסי חליפה, חולצה מכופתרת, עניבת פרפר, ומקטורן. בעשור הראשון של המאה ה-21 הביעו חלק מן השחקנים דעה כי יש להתיר קוד לבוש פחות קפדני.[4]

המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

סידור הכדורים על השולחן, בעמדת פתיחה במשחק סנוקר
הדגמת מכת פתיחה במשחק סנוקר

מטרת המשחק לצבור ניקוד גבוה מן היריב על ידי הכנסת כדורי המטרה, בסדר קבוע מראש, אל ששת הכיסים בשולחן. בתחילת המשחק מסודרים הכדורים בסדר הנראה בתמונה משמאל. כל אחד מן השחקנים בתורו מכה פעם אחת בעזרת המקל בכדור הלבן, במטרה להכניס אחד מן הכדורים האדומים אל אחד הכיסים. כאשר שחקן הצליח להכניס כדור אדום לאחד הכיסים, הכדור נותר בכיס, השחקן צובר נקודה ומקבל הזדמנות להכניס אחד מן הכדורים בצבעים האחרים. אם הצליח להכניס כדור צבעוני לכיס, הוא צובר נקודות כערכו של הכדור, והכדור מונח שוב במקומו המקורי. עתה על השחקן להכניס לכיס כדור אדום נוסף. תהליך זה, החדרת כדור אדום וכדור צבעוני לכיסים, נמשך עד אשר השחקן נכשל בניסיונו בהחדרת אחד הכדורים, והשחקן היריב מקבל הזדמנות לשחק. המשחק נמשך באופן זה עד אשר הוחדרו כל 15 הכדורים האדומים אל הכיסים ועל השולחן נותרו רק שישה כדורים צבעוניים. בשלב זה המטרה היא להחדיר את הכדורים הצבעוניים לכיסים, לפי הסדר, צהוב, ירוק, חום, כחול, ורוד, שחור. כדור המוחדר אל הכיס בשלב זה אינו מוחזר עוד אל השולחן. לאחר שהכדור הצבעוני האחרון הוחדר אל הכיס, השחקן בעל הניקוד הגבוה יותר, זוכה במערכה. קיימת אף אפשרות של ויתור על מערכה במצב שבו הפיגור בנקודות גדול מן הניקוד המקסימלי של הכדורים שנותרו על השולחן.

ניתן לצבור נקודות משחק אף כאשר היריב מבצע עבירה על כללי המשחק. עבירות המזכות בנקודות הן מגוונות, בהן: הכאת כדור צבעוני כאשר השחקן צריך לפגוע בכדור אדום, הכנסת הכדור הלבן לאחד הכיסים, אי-הכאת כדור בניסיון יציאה ממצב "סנוקר" (מצב שבו הכדור הלבן נמצא בעמדה ממנה לא ניתן לפגוע בקו ישר בכדור מטרה). הנקודות הנצברות בעת ביצוע עבירה נעות בין 4-7 נקודות.

מערכה אחת, החל מן המצב שבו הכדורים מונחים בעמדת הפתיחה ועד שכדור הצבעוני האחרון הוחדר לכיס, נקראת "פריים" (באנגלית: Frame). משחק מורכב ממספר מערכות אשר נקבע מראש, והשחקן המנצח במספר המערכות הגבוה יותר זוכה במשחק כולו. ברוב ההתמודדיות המקצועניות ניצחון במשחק דורש זכייה בחמש מערכות, ומכונה "הטוב מתשע" כיוון שזהו מספר המערכות הגבוה ביותר האפשרי במשחק כזה. התמודדות בגמר של טורנירים מקצועניים מוכרעת כ"טוב מ-17" (ניצחון ב-9 מערכות) או "טוב מ-19" (ניצחון ב-10 מערכות), בעוד שבמשחקי אליפות העולם בסנוקר, הסיבוב הראשון הם משחקי "טוב מ-19" ואילו הגמר מוכרע במשחק "הטוב מ-35" (ניצחון ב-18 מערכות), ונמשך יומיים.

במשחקים מקצועניים ובמשחקי ליגה לחובבים משתתף שופט יחיד, המכריע בכל מחלוקת במשחק. השופט קורא בקול את מספר הנקודות שצבר שחקן ברצף ואת צבעי הכדורים על השולחן. בקרב שחקנים מקצוענים נהוג לשחק את המשחק על פי קוד התנהגות ספורטיבי, ובו שחקן אשר ביצע עבירה אשר נעלמה מעיני השופט, מכריז עליה מיוזמתו, מכיר במכות יפות של יריבו, ומתנצל על מכות שבהן הוחדר כדור לכיס באופן מקרי. התנהגות לא ספורטיבית, כך למשל, כששחקן משתהה בבחירת מכה, או במכה עצמה, מעבר לדקות ספורות, תניב אזהרה של השופט ובמקרים חמורים אף הפסד במערכה. במקרים מסוימים השופט פוסק לטובת "כדור ביד" כאשר הלבן נכנס לכיס (השחקן רשאי להניח את הכדור בנקודה הנוחה לו).

"רצף" (באנגלית: Break) הוא בין המונחים הנהוגים בסנוקר, ומתייחס למספר הנקודות הרצופות שצבר שחקן (להוציא מעבירות היריב) בעת ששהה ליד השולחן. כך למשל, שחקן יכול לצבור ברצף 15 נקודות לאחר שהחדיר לכיסים כדור אדום, כדור שחור, ושוב כדור אדום, וכדור ורוד, בטרם נכשל בניסיונו להחדיר כדור אדום נוסף. הרצף המקסימלי בסנוקר הוא 147 נקודות, ומתקבל בהחדרת כל כדורי המשחק לכיסים ברצף, כאשר לאחר כל כדור אדום יוחדר כדור שחור, שערכו 7 נקודות. רצף כזה מכונה "147", או "מקסימום".

כלי עזר למשחק הסנוקר כוללים קוביית גיר למריחה על חוד המקל, מקלות-עזר מסוגים שונים (הנדרשים בשולחן בגודל מלא לצורך הכאה בכדור מרוחק, פרט למקרה של תחרות בין יריבים שגובהם המינימלי גבוה מ-1.95 מ' שבו השימוש בהם אסור), תבנית משולשת לסידור הכדורים האדומים בעמדת הפתיחה, ולוח תוצאות. ממדיו הגדולים של שולחן סנוקר בגודל מלא מגבילים את האתרים שבהם ניתן להציב שולחנות כאלה. בעוד ששולחנות למשחקי ביליארד אחרים נפוצים בפאבים רבים בבריטניה, שולחנות סנוקר מוצבים בדרך כלל בבתים פרטיים, או באולמות ציבוריים המיוחדים למשחק הסנוקר. ניתן לשחק סנוקר אף על שולחנות בממדים קטנים יותר.

גופים מפקחים וטורנירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתאחדות המקצוענית למשחקי ביליארד וסנוקר (באנגלית: World Professional Billiards and Snooker Association, ר"ת WPBSA), אשר נוסדה בשנת 1968, היא הגוף המפקח על ארגון המשחקים המקצועניים בסנוקר. חברת בת של ההתאחדות, World Snooker, ואשר פועלת בעיר בריסטול באנגליה, מארגנת את הסבב המקצועני בסנוקר. הגוף המפקח על משחקי החובבים הוא הפדרציה הבינלאומית למשחקי ביליארד וסנוקר (באנגלית: International Billiards and Snooker Federation, ר"ת IBSF).

שחקני סנוקר מקצוענים יכולים לשחק בסבב הראשי של World Snooker ולצבור נקודות בדירוג העולמי. הדירוג העילי בסנוקר כולל בדרך כלל את 16 השחקנים המובילים בדירוג. האירוע החשוב ביותר בסבב המקצועני הוא אליפות העולם בסנוקר, הנערכת מדי שנה מאז 1927 (להוציא את שנות מלחמת העולם השנייה והשנים 1958-1963). מאז שנת 1977 האליפות נערכת בתיאטרון קרוסיבל (Crucible Theatre) בעיר שפילד באנגליה. זכייה באליפות העולם בסנוקר מזכה את האלוף ביוקרה רבה ובפרס הכספי הגדול ביותר בסבב: 330,000 לירות שטרלינג (נכון לשנת 2016). האליפות משודרת בשידורים ישירים ברשת BBC הבריטית, וכן על ידי יורוספורט.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Take snooker to the world, BBC Sport, 5-02-2002
  2. ^ Where does Ronnie rank?, BBC Sport, 21-02-2005
  3. ^ China in Ding's hands, BBC Sport, 22-01-2007
  4. ^ To tie or not to tie, that’s the question, Stephen Hendry snooker blog