ועדת בית הנבחרים של ארצות הברית על משבר האקלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועדת בית הנבחרים של ארצות הברית על משבר האקלים
United States House Select Committee on the Climate Crisis

חבר בית הנבחרים גרג סטנטון נואם בפני הוועדה, 14 בנובמבר 2019
חבר בית הנבחרים גרג סטנטון נואם בפני הוועדה, 14 בנובמבר 2019
חבר בית הנבחרים גרג סטנטון נואם בפני הוועדה, 14 בנובמבר 2019
גוף פרלמנטרי בית הנבחרים של ארצות הברית
ייסוד הוועדה 3 בינואר 2019
יו"ר קת'י קסטור (המפלגה הדמוקרטית)
חבר בכיר גארט גרייבס (המפלגה הרפובליקנית)
חברים
נכון ל הקונגרס ה-117 של ארצות הברית
אתר האינטרנט הרשמי של ועדת בית הנבחרים של ארצות הברית על משבר האקלים

ועדת בית הנבחרים של ארצות הברית על משבר האקליםאנגלית: United States House Select Committee on the Climate Crisis) היא ועדה מיוחדת שהוקמה בקונגרס ה-116 של ארצות הברית, בשנת 2019, כאשר המפלגה הדמוקרטית נטלה את הרוב בבית הנבחרים של ארצות הברית מידי המפלגה הרפובליקנית[1]. יושבת ראש הוועדה היא חברת הקונגרס קת'י קסטור ממדינת פלורידה[2]. לוועדה אין כל מנדט או סמכות לזמן עדים למסור עדות.

הגלגול הקודם של ועדה זו היה הוועדה המיוחדת של בית הנבחרים לעצמאות אנרגטית והתחממות גלובלית (Energy Independence and Global Warming), שפעלה בשנים 2007–2011 בהנהגתו של חבר בית הנבחרים אד מרקי. כאשר הרפובליקנים זכו ברוב מושבי בית הנבחרים בבחירות אמצע הכהונה ב-2010, פורקה ועדה זו עם התכנסות הקונגרס ה-112.

ננסי פלוסי, בתפקידה כמנהיגת סיעת המיעוט בבית הנבחרים, קראה להקמת ועדה מיוחדת זו שבוע לפני יום בחירות 2018, ובריאיון לעיתון "ניו יורק טיימס" אמרה שברצונה כי הוועדה ”תסלול את הדרך, עם ראיות, לשימור אנרגיה ולחקיקה שתשכך את שינויי האקלים [...] עדיין ישנו צורך מובהק בחינוך הציבור לגבי השפעות של קיצוניות תכופה במזג האוויר.” בנובמבר ובדצמבר 2018 פעילי אקלים צעירים, לצד תנועת הזריחה (אנ'), דחפו את הדמוקרטים בבית הנבחרים להקים ועדה נבחרת שיהא לה המנדט לנסח חקיקה בנושא "גרין ניו דיל", תוך עבודה עם חברת בית הנבחרים הצעירה אלכסנדריה אוקסיו-קורטז אשר הגתה נוסח למתן סמכויות עבור הוועדה. פעילים אלה ערכו סדרת ישיבות במשרדיהם של הנהגת הדמוקרטים בבית הנבחרים — פלוסי, מנהיג הרוב סטני הוייר ויו"ר ועדת הכללים ג'ים מקגוורן. כשני תריסרים של חברי קונגרס דמוקרטים תמכו בהצעת הפעילים, אך פרנק פלון, יו"ר ועדת האנרגיה והמסחר, ויו"ר ועדת משאבי הטבע ראול גריחלבה (Raúl Grijalva) יצאו חוצץ נגד הצעה זו.

הוועדה קיימה את השימוע הראשון שלה ב-1 באוגוסט 2019 באוניברסיטת קולורדו בבולדר שבקולורדו. בין העדים שהוזמנו לשימוע נמנים מושל המדינה ג'ארד פוליס, ראשי הערים של בולדר ופורט קולינס ומומחים אחרים בנושאי אנרגיה וחלקאות, כמו גם נציג מתעשיית הנפט והגז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רובינזון מייר, Democrats Establish a New House ‘Climate Crisis’ Committee, באתר The Atlantic‏, 28 בדצמבר 2018 (באנגלית)
  2. ^ AP‏, Kathy Castor named to lead restored House panel on climate change, באתר הגרדיאן, 29 בדצמבר 2018 (באנגלית)