ועדת התעופה הבין-מדינתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Logo MAK.jpg
בניין משרד הראשי של הוועד

ועדת התעופה הבין-מדינתיתרוסית: МАК, Межгосударственный авиационный комитет) היא הרשות להסדרת חוקי התעופה האזרחית בחבר המדינות העצמאיות (ברית המועצות לשעבר), החוקרת אסונות תעופה ותאונות אוויריות באמצעות המחלקה לחקירות טיס. הארגון אחראי לפיקוח על התעופה האזרחית במרחב האווירי של הרפובליקות הסובייטיות לשעבר. הוועדה הוקמה ב-30 בדצמבר 1991 כאשר 12 מדינות, מתוך 15 הרפובליקות הסובייטיות לשעבר, חתמו על הסכם משותף להסדרת פעילות הוועדה כמפקחת על התעופה האזרחית. במהשך גאורגיה פרשה מהוועד. בהתאם לתקנון הוועד פעול לפי הנחיות ותקנים של הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית.

בראש הוועדה מאז הקמתה ועד היום (2016) עומדת טטיאנה אנודינה.

זרוע החקירות של הוועדה היא הוועד לחקירת תאונות תעופה. ראש הוועד הוא סגן ראש ועדת התעופה הבין-מדינתית. בנוסף, קיים גם מרכז הרישום של הוועדה (Авиационный регистр МАК).

באפריל 2010 נדרשה הוועדה לחקור את התרסקות מטוסו של נשיא פולין לך קצ'ינסקי ובינואר 2011 הוועדה פרסמה את ממצאי חקירתה וטענה כי הפולניים חשו לחץ כלשהו לנחות למרות שהתנאים לא אפשרו זאת, תוך שהכוונה היא כי הנשיא קצ'ינסקי לחץ על הטייסים לנחות.

בצמוד לארגון פועל מכון המחקר המדעי הממלכתי לתעופה אזרחית (Государственный НИИ гражданской авиации, ГосНИИ ГА) שהוא הארגון הבכיר ביותר ברוסיה לחקר התעופה האזרחית והוא קיים עוד משנת 1930.

המדינות החתומות בהסכם התעופה האזרחית של חבר המדינות העצמאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]