ועדת התעופה הבין-מדינתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועדת התעופה הבין-מדינתית
Межгосударственный авиационный комитет
Logo MAK3.jpg
מטה הארגון בפינת הרחובות אורדינקה הגדולה וטולמצ'בסקי הגדולה במוסקבה
מטה הארגון בפינת הרחובות אורדינקה הגדולה וטולמצ'בסקי הגדולה במוסקבה
מידע כללי
תחום שיפוט חבר המדינות
סוכנות אם חבר המדינות
סוכנות בת המחלקה לחקירות טיס
תאריך הקמה 30 בדצמבר 1991
סוכנות קודמת הוועדה הממלכתית לפיקוח על ביטחון טיסות כלי טיס
סוכנות מחליפה הלשכה הבינלאומית לחקירת תאונות תעופה ותקריות חמורות
מנהל אולג סטורצ'בוי
מטה מרכזי רחוב בולשאיה אורדינקה 22, מוסקבה
http://mak-iac.org

ועדת התעופה הבין-מדינתיתרוסית: Межгосударственный авиационный комитет) היא הרשות להסדרת חוקי התעופה האזרחית בחבר המדינות העצמאיות (מדינות ברית המועצות לשעבר), החוקרת אסונות תעופה ותאונות אוויריות באמצעות המחלקה לחקירות טיס ואחראית לפיקוח על התעופה האזרחית במרחב האווירי של הרפובליקות הסובייטיות לשעבר.

בראש הוועדה עומד אולג סטורצ'בוי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוועדה הוקמה ב-30 בדצמבר 1991 כאשר 12 מדינות, מתוך 15 הרפובליקות הסובייטיות לשעבר, חתמו על הסכם משותף להסדרת פעילות הוועדה כמפקחת על התעופה האזרחית. בהמשך גאורגיה פרשה מהוועדה. בהתאם לתקנון, הוועדה פועלת לפי הנחיות ותקנים הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית.

באפריל 2010 נדרשה הוועדה לחקור את התרסקות מטוסו של נשיא פולין לך קצ'ינסקי ובינואר 2011 הוועדה פרסמה את ממצאי חקירתה וטענה כי הפולניים חשו לחץ כלשהו לנחות אף על פי שהתנאים לא אפשרו זאת, תוך שהכוונה היא כי הנשיא קצ'ינסקי לחץ על הטייסים לנחות.

כצעד לקראת פירוק הוועדה, בשנת 2020 חתמו ארמניה ורוסיה על הסכם משותף להקמת הלשכה הבינלאומית לחקירת תאונות תעופה ותקריות חמורות (Международное бюро по расследованию авиационных происшествий и серьезных инцидентов ברוסית), שנועדה להחליף את הוועדה ולפעול בשטחי חבר המדינות כגוף עליון לחקירות תעופה ותקריות תחבורה חמורות, הכפוף לקהילה הכלכלית האירו-אסייתית[1]. על הגוף החדש הוטלו תפקידי חקירת תאונות ותקריות חמורים בהתאם לדרישות מסמכי ICAO, הבטחת חקירה עצמאית של תאונות, שיתוף פעולה ואינטראקציה בין הצדדים ביחס לחקירת תאונות מטוסים, פיתוח ושימוש במערכת כללים ונהלים משותפים לחקירת תאונות מטוסים, הקלה על שימוש בחומר הדרכה כללי, הכשרה ושיפור דרכי עבודתם של חוקרי התעופה.

המדינות החתומות בהסכם התעופה האזרחית של חבר המדינות העצמאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצמוד לוועדה פועלים ברוסיה גופים נוספים בתחום חקירת תאונות אוויריות כמו מכון המחקר המדעי הממלכתי לתעופה אזרחית (Государственный НИИ гражданской авиации, ГосНИИ ГА) שהוא הארגון הבכיר ביותר ברוסיה לחקר התעופה האזרחית והוא קיים עוד משנת 1930 והסוכנות הפדרלית לתחבורה אווירית של משרד התחבורה הרוסי, שני ארגונים אלה נוטים להתעמת עם נציגי הוועדה באשר למהימנות חקירותיהם בנושאי אסונות התעופה.

בנובמבר 2015 ממשלת רוסיה החליטה על פי הנחיה מספר 1283 כי תפקידי וסמכויות רישוי ורישום כלי טיס ונמלי תעופה יועברו לידי הסוכנות הפדרלית לתחבורה אווירית ומשרד התחבורה הרוסי. ביולי 2016 ממשלת רוסיה הצהירה שבכוונתה לפרק את הארגון ולפזר את סמכויותיו לארגונים אחרים. סגן ראש ממשלת רוסיה ארקדי דבורקוביץ' הנחה את הממשלה להתחיל בהעברת הסמכויות. את תפקידי חקירת תאונות אוויריות ייטול המרכז לחקירת תאונות אוויריות של משרד ההגנה הרוסי (Центр обеспечения расследования авиапроисшествий при Минобороны РФ) והשירות לביטחון הטיסות של משרד ההגנה (Служба безопасности полётов авиации МО РФ). באוגוסט 2017 שוב הועלו דיונים לפירוק הוועדה והחלפתה בארגון ממשלתי רוסי מקביל לארגון NTSB האמריקאי[3].

ראשי הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]