ורקינגטוריקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ורקינגטוריקס
Vercingetorix
מטבע רומי מ-48 לפנה"ס ובו דיוקנו המשוער של ורקינגטוריקס
מטבע רומי מ-48 לפנה"ס ובו דיוקנו המשוער של ורקינגטוריקס
לידה 82 לפנה"ס
גאליה, איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה להורג 46 לפנה״ס (בגיל 36 בערך)
רומא, הרפובליקה הרומית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארוורנים עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דמות של לוחם גאלי המסמל את ורקינגטוריקס
ורקינגטוריקס נכנע בפני קיסר (ציור מ-1899)

ורקינגטוריקס (לטינית: Vercingetorix)‏ (82 לפנה"ס [משוער] - 46 לפנה"ס) היה ראש שבט גאלי. התפרסם כמנהיג המרד הגאלי נגד הרומאים במלחמת גאליה.

משמעות שמו בגאלית, בקירוב: "מלך מלכי הלוחמים".

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הידוע על קורות חייו של ורקינגטוריקס - מספרו של יוליוס קיסר: "מלחמת גאליה", בהקשר למרד שהנהיג.

ורקינגטוריקס היה בן לשבט הארוורנים (Arverni) הגאלי, ששכן במרכז צרפת של היום. אביו, קלטילוס (Celtillus), שהיה ראש השבט, הוצא להורג בידי בני עמו תוך כדי ניסיונו לכפות שליטתו על שאר שבטי הגאליים.

באותה תקופה שלטה רומא ישירות על הפרובינקיה גאליה נארבוננסיס (דרום צרפת של ימינו). ב-58 לפנה"ס מונה יוליוס קיסר לנציב הפרובינקיה הזו, ויצא למסע כיבוש של כל גאליה. עד מהרה הייתה גאליה בשליטתו המלאה, וקיסר אף פלש לגרמניה ולאי הבריטי. מרידות של מספר שבטים גאליים (שפעלו באופן עצמאי) דוכאו בקלות על ידי הרומאים, תוך ניצול הפיצול בין השבטים הגאליים השונים.

בחורף 52/3 לפנה"ס, בעת שקיסר שהה ברומא, החלה מרידה נוספת של שבט הקארנוטים (Carnuti). ורקינגטוריקס ניסה לעורר את הכפופים אליו להצטרף למרד, אך הוא ותומכיו גורשו מהעיר גרגוביה (Gergovia) על ידי אצילי העיר בהנהגת דודו, שחששו להסתכן בהרפתקה נגד רומא. ורקינגטוריקס לא התייאש, ולאחר גירושו גייס צבא באזורי הכפר ובתום קרב גרגוביה השתלט על העיר והוכרז כמלך על ידי תומכיו. לאחר ניצחון זה, ורקינגטוריקס שלח שליחים אל שבטים גאליים אחרים וצירף אליו רבים מהם. הוא הטיל מרותו על השבטים שהצטרפו אליו, ארגן אותם ואף טבע מטבעות נושאי קלסתרו, כשליט לכל דבר.

לאחר מספר הפסדים בקרבות נגד הרומאים, עברו ורקינגטוריקס והגאלים לנקוט באסטרטגיה של לוחמת גרילה ואדמה חרוכה, שאכן נחלה הצלחה והסבה קשיים לרומאים. ורקינגטוריקס השיג ניצחון מכריע ומשמעותי נגד הרומאים בקרב על גרגוביה (ספטמבר 52 לפנה"ס). בקרב זה תקפו הגאלים את הרומאים שצרו על העיר ואילצו אותם להסיר את המצור, אך הם ספגו אבדות כבדות בניסיונות לזנב ברומאים הנסוגים. עקב כך נאלץ ורקינגטוריקס לסגת מן המרדף ולהתבצר באלסיה (Alesia).

קיסר הטיל מצור על אלסיה בכוונה להרעיב את מגיניה. במבצע הנדסי מרשים הקימו הרומאים שתי חומות סביב העיר: פנימית, במטרה לסכל ניסיונות פריצה של הנצורים, וחיצונית שנועדה להגן מפני תגבורות גאליות שניסו להסיר את המצור מבחוץ. מאות אלפי גאלים (לדברי קיסר) באו לעזרת מנהיגם, אך הרומאים הצליחו להדפם. בתחילת אוקטובר 52 לפנה"ס, למרות הגעת כוח תגבורת של כ-60,000 גאלים בראשות בן דודו של ורקינגטוריקס, בגבור הרעב הכבד ועקב נפילת רוח לוחמיו, נכנע ורקינגטוריקס. לפי המסופר, הוא יצא רכוב על סוסו ולבוש בשריון המפואר שלו. אחרי שחג סביב המחנה הרומאי התקרב לקיסר, הניח את נשקו לרגליו ואמר: "הנה אני, אדם חזק שהובס בידי אדם חזק יותר". תבוסת הגאלים וכניעת מנהיגם הביאה לקץ מרידתם.

ורקינגטוריקס הוצג לראווה במסע טריומף של קיסר ברומא, ב-46 לפנה"ס. מקץ שש שנים בכלא הרומאי הוצא להורג, ככל הנראה בחניקה, ואחר כך ראשו נכרת.

מורשתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ורקינגטוריקס נחשב לאב-טיפוס הלוחם הגאלי עז-הרוח הנלחם ברומאים על חרותו, וככזה נתפס כגיבור לאומי בעיני צרפתים רבים. פסלים המנציחים את דמותו מצויים בקלרמון פראן (בקרבת האתר המשוער של גרגוביה) ובאתר המשוער של קרב אלסיה (ראו תמונה). האחרון הוקם ב-1865/6 ביוזמת נפוליאון השלישי. דמותו של ורקינגטוריקס הונצחה גם במספר ספרים, סרטים ומשחקי מחשב העוסקים בתקופתו. נציין את סדרת הקומיקס "אסטריקס", סדרת הטלוויזיה "רומא", משחק המחשב "Age of Empires", והסרט הצרפתי Vercingétorix : La légende du druide roi מ-2001, המתאר את חייו של ורקינגטוריקס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]