מלחמת גאליה (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שבטי וערי גאליה בימיו של יוליוס קיסר
C. Iulii Caesaris quae extant, 1678

מלחמת גאליהלטינית: Commentarii de Bello Gallico, הערות אודות מלחמת גאליה) הוא חיבור לטיני שנכתב על ידי יוליוס קיסר ומתעד את מסעות המלחמה, שערך הצבא הרומאי שבפיקודו בשטח גאליה בשנים 58–49 לפנה"ס.

בשנת 58 לפנה"ס התמנה קיסר למושל הפרובינקיות גאליה נארבוננסיס ואיליריה. הוא השתמש במינוי זה כדי לצאת למלחמת כיבוש בגאליה הלא-רומית ואף חדר לגרמניה ובריטניה. מטרת המלחמה הייתה להאדיר את שמו וכך לבסס את מעמדו הפוליטי ברומא.

החיבור כולל שמונה ספרים. את שבעת הראשונים כתב קיסר בעצמו, וכל אחד מהם עוסק באחת השנים 58–52 לפנה"ס.[1] הספר השמיני דן בשנים 51–50 לפנה"ס והוא נוסף על ידי אולוס הירטיוס פאנסה (אנ'), אחד מקציניו של קיסר,[1] שכתב אותו לאחר הירצחו.

החיבור "מלחמת גאליה" הוא המקור העיקרי למידע על מלחמת קיסר בגאליה וכיבושה. קיסר מתייחס לעצמו בחיבור בגוף שלישי, אולם החיבור מתאר את המלחמה מנקודת מבטו.[1] החיבור שימש כתעמולה שנועדה להציג את הישגי המלחמה לעם הרומי. בנוסף לכך הספר מכיל סקירה אתנוגרפית של הגאלים והגרמאנים שנגדם הוא נלחם ושל ארצותיהם.

בשל שפתו הפשוטה אך הבהירה של החיבור הוא פופולרי ללימוד תלמידים שמתחילים את לימודיהם בשפה הלטינית.

ספר זה היה בין הספרים הראשונים שהודפסו באיטליה לאחר הבאת הדפוס אליה. הספר הודפס בשנת 1469.[2]

תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מלחמת גאליה בוויקישיתוף
  • Caesar. The Gallic War. Translated by H.J. Edwards. Loeb Classical Library. Cambridge (MA), Harvard University Press, and London, William Heinemann, 1917. Digitized copy in: Hathi Trust Digital Library.
  • "De Bello Gallico" and Other Commentaries by Julius Caesar. Translated by W.A. MacDevitt, with an introduction by Thomas Quincey. Everyman's Library, 1915. Digitized copy in: Project Gutenberg.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 ישראל שצמן, תולדות הרפובליקה הרומית, עמ' 445, הערה 23.
  2. ^ Ramon L. Jimenez, Caesar against Rome : the great Roman civil war, Praeger, 2000 p. 65