ז'ובנל מואיז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
ז'ובנל מואיז
Jovenel Moïse
לידה 26 ביוני 1968
טרו-די-נור, האיטי עריכת הנתון בוויקינתונים
נרצח 7 ביולי 2021 (בגיל 53)
האיטי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה האיטיהאיטי האיטי
השכלה
מפלגה המפלגה ההאיטית טט קאלה
בן או בת זוג מרטין מואיז (11 במרץ 19967 ביולי 2021) עריכת הנתון בוויקינתונים
נשיא האיטי ה־42
7 בפברואר 20177 ביולי 2021
(4 שנים ו־21 שבועות)
קלוד ז'וזף (ממלא מקום) ←
פרסים והוקרה
מסדר הירקן הזוהר (מאי 2018, צאי אינג-ון) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ז'ובנל מואיזצרפתית: Jovenel Moïse‏; 26 ביוני 19687 ביולי 2021) היה פוליטיקאי ויזם מהאיטי, ששימש כנשיאה ה־42 של רפובליקת האיטי מ-7 בפברואר 2017 ועד שנרצח, ב-7 ביולי 2021. טרם כניסתו לפוליטיקה עמד בראש חברת ייצוא. בשנת 2015 שימש כמועמד "המפלגה ההאיטית טט קאלה" (לפי כינוי הנשיא הקודם, מישל מרטלי "ראש מגולח") Parti Haitien Tèt Kale - PTHK, וזכה במקום הראשון בבחירות לנשיאות אבל התוצאה בוטלה עקב אי סדרים. בשנת 2016 זכה שוב בבחירות וב-2017 נכנס לתפקיד במקום הנשיא הזמני ז'וסלרם פריוור. הוא כיהן בתפקיד עד לרציחתו, ב־7 ביולי 2021 על ידי מתנקשים אלמונים במעונו

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'ובנל מואיז נולד ב-1968 בטרו-די-נור, במחוז צפון-מזרח של האיטי, כבנם של אטיין מואיז, סוחר וחוואי, ושל לוסיה ברונו, תופרת. בקיץ 1974 עברה המשפחה לבירה פורט-או-פרנס, בה למד מואיז בבית הספר היסודי הלאומי "דון דורלן", אחר כך בתיכון "טוסן לוברטור" ובמרכז לתרבות של המכללה הקנדית-האיטית. בשנת 1988 התחיל ללמוד חינוך וגאוגרפיה, ובהמשך למד מדעי המדינה באוניברסיטת קיסקייה.

פעילותו העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתום לימודיו עבר ביחד עם אשתו, מרטין ז'וזף, אותה הכיר באוניברסיטה, לאזור הכפרי הסמוך לעיר פור-דה-פה, על מנת לעסוק בגידול בננות אורגניות וביזמות. ברשותו היה מטע בננות שהשתרע על פני 100 דונם.[1] מואיז פתח בפור-דה-פה את חנותו הראשונה - לחלקי חילןף מכוניות בשם 'JOMAR Auto Parts'. בהמשך עסק בענף בקבוקי מים מינרליים והפך ליזם מצליח.

בשנת 2001 נבחר ללשכת המסחר והתעשייה במחוז צפון-מערב ואחר כך התמנה ליושב הראש. לאחר מכן נבחר למזכיר כללי של לשכת המסחר והתעשייה של האיטי, שבמסגרתה דאג לשילובן ולייצוגן של כל לשכות המסחר האזוריות. בשנת 2008 הקים את החברה ההאיטית לאנרגיה COMPHENER S.A, חברת חשמל אזורית שנועדה להשתמש באנרגיית השמש והרוח בעשרה כפרים במחוז צפון-מערב.

בשנת 2012 ייסד מואיז את חברת AGRITRANS S.A. הקים בטרו די נור את המיזם החקלאי NOURRIBIO, ועזר בהקמת האזור לסחר חקלאי חופשי הראשון בהאיטי, שנועד להפוך קרקעות בלתי ניתנות לעיבוד לאדמות חקלאיות. באמצעות מיזם זה התחילה האיטי לייצא בננות לגרמניה, לראשונה מאז 1954. על כך כונה לעיתים "איש הבננה" - Nèg Banann.

פעילות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015 הנשיא מישל מרטלי בחר בו כמועמד מטעם מפלגתו, המפלגה ההאיטית טט קאלה, לנשיאות. במרכז מסע הבחירות העמיד מואיז את סוגיית פיתוח החקלאות הביו-דינמית כמנוע כלכלי למדינתו, ש-50% מתושביה חיים בכפרים. מואיז תמך בהמשך מדיניותו של מרטלי - גישת הכול לחינוך, שרותי בריאות לכול, רפורמת האנרגיה, רפורמת המשפט, יצירת מקומות עבודה, הגנה על הסביבה, ופיתוח אקו-תיירות ואגרו-תיירות. בבחירות שהתקיימו ב-15 באוקטובר 2015 קיבל מואיז 32.8% מהקולות והיה אמור להמשיך לסיבוב השני מול יריבו, ז'וד סלסטן. אולם בסקר שנוהל על Haiti Sentinel, פורסם שמואיז קיבל למעשה רק 6% מהקולות וצופים רבים טענו לזיופים בתוצאות. אלפי אנשים הפגינו ברחובות במחאה והבחירות נדחו. ב-27 בנובמבר 2016 ניצח מואיז בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות עם 55.67% מהקולות. בבחירות השתתפו מעט מצביעים - 19.5% מתוכם. הבחירות היו צריכות להתקיים באוקטובר אבל נדחו בגלל ההוריקן מת'יו שעשה נזקים רבים וגרם למותם של אלף אנשים.

נשיא האיטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2017 ראש הממשלה שמינה מואיז, ג'ק גי לפונטאן (Lafontant), הציג את ממשלתו בפני הפרלמנט וקיבל את אישורו עם 95 קולות בעד, 6 נגד ו-13 נמנעים. בנובמבר 2017 הודיע מואיז על הקמתו מחדש של צבא האיטי, שפוזר בשנת 1995.

מיולי 2018 מואיז עמד מול הפגנות מחאה רבות של האופוזיציה, כשכוחות הסדר פתחו עליהן גם באש. בספטמבר 2018 ראש הממשלה לפונטאן התפטר והוחלף בז'אן-אנרי סיאן (Céant). ב-2019 החריפו ההפגנות במדינה בגלל פיחות המטבע והאינפלציה הדוהרת ואי יכולתו של הנשיא למלא את הבטחותיו. בנובמבר 2019 הועלה שכר המינימום ב-20%.

במרץ 2019 ראש הממשלה פוטר עקב הצבעת אי אמון בפרלמנט. הוא הוחלף על ידי ז'אן-מישל לאפן, שנאלץ גם הוא להתפטר אחרי זמן קצר. ראש הממשלה החדש, פריץ-ויליאם מישל החזיק מעמד בתפקיד רק חודשים אחדים. במרץ 2020 נכנס לתפקיד ז'וזף ז'וט (Jouthe). המדינה נאלצה להתמודד כעת גם עם מגפת הקורונה.

בינואר 2020 הפרלמנט ושני שלישים מהסנטורים סיימו את המנדט, חוק הבחירות לא אושר על ידי חברי הפרלמנט והנשיא התחיל למשול באמצעות צווים. המדינה נכנסה למשבר קשה בכל המישורים. לפי דיווחים של ארגונים בלתי ממשלתיים, השירותים הממשלתיים חדלו לפעול, נוצר מחסור במים, בדלק, במזון לבתי היתומים, חוסר בתרופות וכשני מיליון תלמידים לא הלכו לבית הספר.

בנובמבר 2020 הנשיא מואיז צמצם בצורה דרסטית, באמצעות צו, את סמכויות בית הדין לעניינים פיננסיים ולסכסוכים מנהליים והפך אותו ל"גורם מייעץ" בלבד. זאת אחרי שבית הדין חקר שחיתויות של הממשלים של האיטי בשנים 2008–2016 והזכיר גם את הנשיא מואיז כחשוד ב"אסטרטגיה של מעילה" בניהול כספי המדינה. אחת הסוגיות שהועלו היו השימוש בתרומות הגדולות שקיבלה האיטי מממשלת ונצואלה, בראשותו של הוגו צ'אווס.[2]

בהיעדר מועצה חוקתית, מועצת בחירות קבועה וסנאט מתפקד, התעוררו ספקות לגבי מועד סיום כהונתו של הנשיא מואיז. מכיוון שנבחר בשנת 2016 ונכנס לתפקיד ב־7 בפברואר 2017, הוא העריך שהמנדט שלו יסתיים אחרי 5 שנים, ב־7 בפברואר 2022. האופוזיציה טענה שסיום כהונתו הוא ב־7 בפברואר 2021. באותו יום המועצה העליונה של הרשות המשפטית הכריזה על סוף כהונתו כנשיא בעוד שהממשל מסר שהתרחש ניסיון כושל להפיכה. למחרת האופוזיציה הצהירה שהיא ממנה כנשיא זמני, לשנתיים, את השופט ז'וזף מסן ז'אן-לואי, ושבפרק הזמן הזה תיערך חוקה חדשה, בהסכמה על ידי ועידה לאומית. בתגובה החליט הנשיא להוציא לגמלאות שלושה שופטים מרדנים, כולל את השופט ז'אן-לואי. עם זאת נטען שלפי החוקה לא ניתן לפטרם מתפקידם.

ב־5 ביולי 2021, הודיע על מינויו של אריאל אנרי לראש הממשלה החדש, מתוך מטרה לקדם משאל עם לחוקה והיערכות לבחירות חדשות.

הירצחו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – רצח ז'ובנל מואיז

ב־7 ביולי 2021 נרצח מואיז במעונו הפרטי על ידי קבוצה של תוקפים אלמונים.[3] אשתו מרטין נפצעה בהתנקשות ואושפזה. מואיז נרצח בלילה שבין ה-6 ל-7 ביולי 2021, על ידי קומנדו מזוין, במעונו הפרטי, ברחוב פלרן 5 ברובע פטיון ויל של הבירה. הנשיא הופל על ידי יריות בחדרו שבקומה העליונה. אשתו, שנפצעה בהתקפה, פונתה לארצות הברית וטופלה בבית החולים Jackson Memorial במאימי, פלורידה. למחרת הרצח, ראש הממשלה קלוד ז'וזף, הודיע על הנהגת מצב חירום. חודשים אחדים אחרי הרצח, פרסם היומון האמריקאי הניו יורק טיימס ידיעה, לפיה החזיק מואיז רשימה של סוחרי הסמים הראשיים של המדינה ושמאמציו להיאבק בסחר הסמים יכלו להיות העילה לרציחתו.

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מואיז היה נשוי משנת 1996 למרטין מארי אטיין ז'וזף, חברה ללימודים. לזוג נולדו שלושה ילדים.

פרסים ואותות הוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מאי 2018 - עיטור מסדר הירקן הזוהר של טאיוואן עם חגורה גדולה

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Klaus Ehringfeld: Aufstand im ausgelaugten Land. Haiti bewegt sich weiter im Teufelskreis aus Armut und Gewalt – das Volk und die Opposition wollen einen Regimewechsel erzwingen. In: Neue Zürcher Zeitung, 30. Dezember 2019, S. 5.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ז'ובנל מואיז בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]