Universal Serial Bus

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


USB
Universal Serial Bus
Type A USB connector.jpg
מחבר USB טיפוסי (USB A)
הומצא בשנת: 1996

רוחב אפיק: ביט אחד
מספר התקנים: 127 עבור כל יציאה
מהירות אפיק: עד 20Gbps
(בממשק USB 3.2)
סוג אפיק: טורי
חיבור ללא אתחול: כן
אפיק חיצוני: כן
כבל USB
כבל USB

USB (ראשי תיבות של Universal Serial Bus; בעברית: אפיק טורי אוניברסלי) הוא תקן לחיבור בין מחשבים להתקני ציוד היקפי. תקן ה-USB הציע חלופה של חיבור סטנדרטי אחד במחשבים אישיים עבור התקנים שונים, במקום ריבוי סוגי חיבורי המחשב שהיה קיים לפניו. כיום זהו התקן הפופולרי ביותר לחיבור חומרה למחשבים אישיים.

ה-USB הושק ב-1997, פרי פיתוח של שיתוף פעולה בין מספר חברות, בהן אינטל, IBM ומיקרוסופט. הגרסה הראשונה אפשרה העברת מידע במהירות של עד 12 מגה-ביט לשנייה. במחשבים האישיים באותה תקופה היו מספר חיבורים שונים – חיבורים מיוחדים עבור מקלדת ועכבר, יציאות טוריות ויציאות מקביליות. עם התפתחות הטכנולוגיה מגבלת מספר ההתקנים הניתנים לחיבור הפכה לבעיה קשה, כמו גם האיטיות של החיבורים.

חיבורי USB

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשק ה-USB נוצר כדי לספק יציאה סטנדרטית מהירה ואמינה לחיבור מגוון רחב של התקנים. הצורך בממשק עלה בשל הבעייתיות של היציאות הטוריות והמקביליות הישנות (COM, LPT) אשר מוגבלות במספר ההתקנים שניתן לחבר אליהן, והן איטיות וקשות להתקנה. לעומת יציאות אלה, מאפשר ממשק ה-USB חיבור מספר רב של התקנים למחשב (עד 127), תוך ניהול המשאבים הוא אוטומטי. הממשק תומך בהעברת נתונים במהירות של עד 12 מגהביט לשנייה בגרסת 1.1 USB, עד 480 מגהביט לשנייה בגרסת USB 2.0, ועד 4.8 גיגה ביט לשנייה בגרסת USB 3.0. כמו כן, הממשק מאפשר לחבר ולנתק התקנים ללא צורך באתחול המחשב. ממשק ה-USB הוא ממשק החיבור המוצלח ביותר בהיסטוריה של המחשב, מבחינת היקף השימוש התפוצה ועלות הייצור[דרוש מקור].

כבל USB מכיל ארבעה גידים: שניים מהם משמשים לצורך העברת נתונים ושניים מהם מספקים מתח חשמלי נמוך של 5 וולט. מתח חשמלי זה משמש לשם הפעלת התקנים בעלי צריכת חשמל נמוכה, כגון: מקלדת, עכבר, ומצלמת אינטרנט, ולטעינת מכשירים.

התקני USB יכולים לצרוך זרם עד לסך של 500 מיליאמפר מממשק ה-USB אליו הם מחוברים. אם סך הזרם הנצרך הוא פחות מ-50 מיליאמפר, ממשק ה-USB לא יופעל.

מהדורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

USB 1.X[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקן ה-USB פותח בשנת 1994 במשותף על ידי Compaq, DEC, IBM, Intel, Microsoft, NEC ו-Nortel.

ב-1995[דרוש מקור] יצאו לשוק המחשבים הראשונים בהם שולבה יציאת USB. ב-1998 הוציאה חברת אפל את מחשב iMac בו שולבו יציאות אלו במקום היציאה הטורית ובכך ניתנה דחיפה לשימוש ופיתוח התקנים לחיבור ה-USB.

ממשק זה איפשר העברת מידע במהירות של עד 1.5 מגהביט לשנייה (ברוחב סרט נמוך / מהירות נמוכה) ועד 12 מגהביט לשנייה (במהירות מלאה). מהירות ההעברה גורמת לגרסה זו של הממשק להיות איטית מדי עבור יישומים מסוימים הדורשים מהירות העברה גבוהה.

גודל כרטיסי זיכרון בהתקן זה, מוגבל עד 2 ג'יגה בייט.

USB 2.0[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה זו יצאה לשוק באפריל 2000 והביאה שיפור משמעותי יחסית לגרסה USB 1.1 הישנה יותר. שינוי זה התבטא בעיקר במהירות העברת נתונים של עד 480 מגהביט לשנייה (פי 40 מהגרסה הקודמת). בנוסף לכך, גרסה זו תומכת לאחור בכל ההתקנים העובדים בממשק USB 1.1 ומשתמשת באותם מחברים, מתאמים וכבלים. תקן USB 2.0 אף מתחרה בתקן FireWire הנפוץ במחשבי מקינטוש שמגיע לקצב של עד 800 מגהביט, אם כי חלק מהמחשבים הנמכרים כיום תומכים בשני התקנים.

USB 3.X[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסת USB 3.0, אשר הוכרזה ב-12 לנובמבר 2008, מאפשרת העברת קבצים במהירות של עד 5 ג'יגהביט לשנייה (בערך פי עשרה מתקן USB 2.0), ארגון התקינה USB-IF הודיע ב-CES 2013 כי מהירות תקן ה-SuperSpeed USB 3.0 יוכפל ב-2014 (לכשיגיע תקן USB 3.1) ויגיע עד 10 ג’יגהביט לשנייה (10Gbp/s), מהירות הזהה לזו של תקן ה-Thunderbolt של אינטל.

בנוסף לשיפור במהירות העברת המידע, כוללת גרסה 3.0 גם צריכת חשמל מופחתת ביחס לגרסאות הקודמות (USB 1.1, USB 2.0) וסינכרוניזציה משופרת בהעברת המידע מההתקן למחשב, שיפור הסינכרוניזציה בא לידי ביטוי בצפייה בסרטוני וידאו ושמיעת מוזיקה ישירות מהתקן האחסון המחובר למחשב במהירות רבה ומשופרת יותר להבדיל מהתקן הקודם USB 2. לוחות אם ומחשבים המכילים תקן זה החלו להופיע בשוק בסוף 2009 ובתחילת 2010, ישנה הצלחה רבה לתקן USB 3.0, עם כמעט 500 מיליון מוצרי SuperSpeed USB בשוק בשנת 2013.

גרסת USB 3.1, אשר הוכרזה ב-יולי 2013, יצאה במיתוג חדש של התקן, כאשר USB 3.0 במהירות של עד 5 ג'יגהביט לשנייה נהפך ל-USB 3.1 דור 1 (או ידוע יותר בשם USB 3.1 SuperSpeed) וה-USB 3.0 במהירות של עד 10 ג'יגהביט לשנייה נהפך ל-USB 3.1 דור 2 (או ידוע יותר בשם +USB 3.1 SuperSpeed).

סוגי חיבורים פיזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

A, B, מיני, מיקרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

השוואה חזותית בין מחברי USB שונים
 • USB A - יציאת ה-USB הנפוצה ביותר (מלבנית)
 • USB B - צורה מעט פחות נפוצה של אותו התקן (ריבוע ששתיים מפינותיו מעוגלות)
 • Mini USB - גרסה קטנה יותר של החיבור, נפוצה במכשירים קטנים יותר
 • Micro USB - הגרסה הקטנה ביותר של הממשק, הוכרזה בשנת 2009 כתקן הבינלאומי לטעינת מכשירים סלולרים החל בשנת 2012[1]
 • USB Type-C - מחבר חדש, מופץ החל משנת 2015

USB Type-C[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף 2013 הכריזה קבוצת USB 3.0 Promoter על פיתוח מחבר ה-USB הבא. המחבר החדש, Type-C, מתבסס על הטכנולוגיות של USB 3.1 & USB 2.0 ונועד לענות על הדרישה למחבר מתקדם יותר מבחינת גודל, שימושיות ומהירות[2].

המחבר מאופיין במספר תכונות:

 1. עיצוב חדש לגמרי עם התאמה לטלפונים וטאבלטים
 2. גודל קטן יותר מהמחברים שהיו קיימים לפניו
 3. המחבר יכול להתחבר בכל כיוון, בניגוד למצב במחברים שלפניו בהם ניתן היה לחבר רק בכיוון אחד
 4. תאימות לתקן טעינה 1.2
 5. תאימות מסוימת לשדרוגים עתידיים

המחבר נבנה עם אפשרות להתממשקות מול מתאמים מיוחדים וזאת על מנת לשמור על תאימות למחברי ה-USB הקודמים.

ב-2014 הכריזה חברת אינטל כי היא תציג טלפונים וטאבלטים חדשים עם תאימות למחבר החדש ובהמשך גם מחשבים נייחים וכל מוצר אחר אשר עושה שימוש ב-USB יכיל את המחבר החדש.

המפרט הסופי של מחבר ה-Type-C נקבע ב-2014 והחל להיות מופץ ב-2015.

USB OTG[עריכת קוד מקור | עריכה]

USB On-The-Go (בקיצור USB OTG) הוא התקן ל-USB 2.0 המאפשר חיבור התקנים שונים במעמד עדיפות "סלייב" ביחס להתקנים האחרים של המחשב. באמצעות תקן USB On-The-Go ניתן לשרשר התקנים (עד 5 מטר בין התקן להתקן) ללא צורך במעבד (של המחשב או של USB Hub). למשל, אפשר לחבר מקלדת רגילה למחשב כף יד או לטלפון חכם, או לשלוח תמונות ישירות ממצלמה דיגיטלית למדפסת.

Wireless USB[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Wireless USB

התקן המשחרר לחלוטין את הצורך בכבלים מסוג כלשהו על ידי יציאה משולבת מתאם המקיים קשר רדיו אלחוטי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Universal Serial Bus בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רויטרס ודידי חנוך‏, מיקרו-USB: מטען סטנדרטי, באתר וואלה! NEWS‏, 29 ביוני 2009
 2. ^ שחר שושן, ה-USB שישנה את העולם, באתר ynet, 3 באפריל 2015