לדלג לתוכן

חיים בן בצלאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חיים בן בצלאל
ספר החיים, לבוב, 1830, עם הסכמת אברהם יהושע השיל מאפטא
ספר החיים, לבוב, 1830, עם הסכמת אברהם יהושע השיל מאפטא
לידה 1520
פוזנן, רפובליקת פולין עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1 ביוני 1588 (בגיל 68 בערך)
פרידברג (הסן), הרפובליקה הפדרלית של גרמניה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות ? – 1 ביוני 1588 עריכת הנתון בוויקינתונים
רבותיו רבי שלום שכנא מלובלין, מהרש"ל
בני דורו רמ"א
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רבי חיים בן בצלאל (ה'ר"צ (1520) (לערך) פוזנןו' בסיוון ה'שמ"ח, (1588), פרידברג (אנ')) רב ופוסק. אחיו הגדול של המהר"ל מפראג. עסק גם בקבלה ובחכמות שונות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת ה'ר"צ בפוזנן. למד מפי יצחק הספרדי בנעוריו ובהמשך למד בלובלין בישיבותיהם של המהרש"ל ורבי שלום שכנא, והיה חברו ללימודים של הרמ"א. לימים חיבר את הספר "ויכוח מים חיים", שבו הוא מתפלמס עם פסיקות הרמ"א בספרו תורת חטאת ואף מוכיח את מחברי ספרי ההוראה, כולל בעל הארבעה טורים, שמחמתם נזנח העיסוק בתלמוד כפי הצורך. כתגובה לספר זה יצא להגנת הרמ"א רבי יוסף שאול נתנזון בספרו "תורת משה".

ב-1549 יצא לגרמניה והתיישב בוורמס, בה עמד בראשות ישיבה ועסק בתלמוד ובהלכה ואף הצטרף לחבורה של לומדי דקדוק. יש טוענים כי מונה לתפקיד רב ואב"ד בה במקום דודו רבי יעקב בן חיים[1], אך הדברים הופרכו: הוא עזב אותה בשנת שכ"ד, בעוד רבי יעקב כיהן בתפקיד עד שנת ה'של"ג[2]. בשנת ה'שכ"ד עבר להתגורר בקהילת פרידברג בהסן העילית, ככל הנראה בעקבות רציחתו של רב הקהילה רבי אליעזר מזיא בכ"ט בתשרי ה'שכ"ג. בפרידברג שהה כארבעים שנה, הוא שימש כנראה ראש ישיבה ועסק בהוראת הלכה, אך נמנע מלקבל על עצמו באופן רשמי משרה של אב"ד ומרא דאתרא, ואף לא של דיין, ובשל כך מונה רב אחר לקהילה, רבי מן טודרוס שפירא. ייתכן שבשנותיו האחרונות, לאחר פטירת ר' מן טודרוס, כן קיבל על עצמו משרת אב"ד.[3]

בשנת ה'של"ח פרצה בפרנקפורט ובפרידבורג מגפה עזה שאף הרגה את המשרתת בביתו. במשך חודשיים התבטלה ישיבתו והוא שכן מסוגר בביתו ובאותם חודשים כתב את ספריו "אגרת הטיול" וספר "החיים" שבהסכמת האוהב ישראל מאפטא להדפסתו נכתב שדבריו נאמרו ברוח הקודש.

בנו משה היה פרנס בקהילת פרידברג, ונפטר שם בי"ח באייר ה'שפ"א.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיבר מספר ספרים באגדה, מוסר, דקדוק ופילוסופיה.

ספריו נדפסו פעמים רבות, בעיקר בעידוד מנהיגי החסידות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אריק (יצחק) זימר, רבי חיים ב"ר בצלאל מפרידברג, אחי המהר"ל מפראג, מוסד הרב קוק, ירושלים, 1987
  • יחזקאל פראם, "רב חיים בן בצלאל מפרידברג ומנהגי בני אשכנז", חידושים בחקר תולדות יהודי גרמניה ומרכז אירופה 25.1 (2023), עמ' 149–172. (זמין כאן)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דוד הלחמי, חכמי ישראל
  2. ^ אריק (יצחק) זימר, רבי חיים ב"ר בצלאל מפרידברג, אחי המהר"ל מפראג. עמ' 48. הוא גם לא מופיע ברשימת רבני וורמייזא שפרסם י"מ פלס, במבוא ל"מנהגות וורמייזא", עמ' 29
  3. ^ זימר, רבי חיים ב"ר בצלאל מפרידברג, עמ' 47–53. דוד הלחמי ב"חכמי ישראל" מספר בפשיטות שהגיע לפרידברג ושימש בה אב"ד