חיים וסרצוג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי חיים וסרצוג (מוכר בשם ר' חיים פיליפובר ובכתיב יידי: חיים פיליפאווער[1]; נפטר בח' באדר ה'תרכ"ה, 6 במרץ 1865) היה רב וראש ישיבה ליטאי שהתפרסם בכך שהיה מיקל בהלכה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרב שמשון וסרצוג בפלונסק למד בצעירותו בקוכרי בבית הכנסת של ר' זלמן פוזנר, עמו למד בתקופה זו ישראל יהושע טרונק[2]. הוא התפרסם כעילוי[3]. כיהן כרבן של צ'נסטוחובה, רייגרוד, פיליפובה (שבה התפרסם מאד וכינויו על שמה "פיליפובר" דבק בו), סרהיי ווישטיניץ. הוא היה נחרץ בדעותיו ההלכתיות, ונטה להקל בפסיקותיו ככל שיכל, לפעמים גם כנגד אוטוריטות הלכתיות כמו הרמ"א. בשל כך חפצו רבנים אחדים, כמו רבי יצחק אייזיק חבר רבה של סובאלק שהייתה העיר המרכזית שחלשה על עיירת מגוריו פיליפובה, וכנראה גם רבי משה יצחק אביגדור להחרימו[4]. ואולם בשל אורח חייו הסגפני והערכתו כירא שמים ולמדן מופלג, לא רצו לפגוע בכבודו ונמנעו מלנקוט בסנקציות כלשהן נגדו, בעיקר בהשפעת רבי לייבל'ה קובנר.

הוא שימש מודל לרב מיקל ברומן "הדת והחיים" של ברודס.

הוא היה מתנגד חריף לחסידות, ובמקורות אחדים הוא מוצג בשל כך כמשכיל.

כנראה חיבר כמה ספרים אולם הם נותרו בכתב יד, ט"ף שפירא כתב הקדמה לספר השו"ת שלו "נשמת חיים" הכולל גם חידושים לסוגיות הש"ס.

ר' חיים וסרצוג (פיליפובר) נפטר בוישטיניץ בח' באדר ה'תרכ"ה, 6 במרץ 1865[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על שם עיר רבנותו, פיליפובה. לפני בואו לפיליפובה כונה ר' חיים רייגרודר
  2. ^ פלוצק - תולדות קהילה עתיקת יומין בפולין, תל אביב תשכ"ז; עמ' 49.
  3. ^ מתוך הקדמת המביא לבית הדפוס, ‏ספר "אזני יהושע", ירושלים תרע"ד, באתר HebrewBooks: "בסוף המאה החולפת נתפרסמו לתהלה שני צעירים מפלך סטריקוב אשר בארץ פולין בתור „עלויים” נפלאים... ושם השני היה ר' חיים פיליפובר הליטאי. אך בעוד אשר לשני האירה ההצלחה את פניה ונתמנה לרב...".
  4. ^ דוד מתתיהו ליפמן, לתולדות היהודים בקובנה, עמ' 226 ואילך.
  5. ^ יהודה הכהן וויסטינעצקי, פרעראשליע בפאלען, המגיד, 15 במרץ 1865.