חילזון אפריקאי טיגריסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןחילזון אפריקאי טיגריסי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
על־מערכה: לופוטרוכוזואה
מערכה: רכיכות
מחלקה: חלזונות
תת־מחלקה: שבלולים
סדרה: שבלולי יבשה
תת־סדרה: Achatinina
על־משפחה: Achatinoidea
משפחה: Achatinidae
תת־משפחה: Achatininae
סוג: חילזון אפריקאי
מין: חילזון אפריקאי טיגריסי
שם מדעי
Achatina achatina
ליניאוס, 1758
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חילזון אפריקאי טיגריסי[1] (שם מדעי: Achatina achatina) הוא מין חילזון מהסוג Achatina והוא שבלול היבשה הגדול ביותר בעולם, יחד עם המין חילזון אפריקאי ענק (Achatina fulica). בשל גודלו הרב מכונה גם חילזון זה בשם "חילזון אפריקאי ענק" ובשם עממי באנגלית: Giant African Snail, וכדי להבדילו מהמין A. fulica הוא מכונה גם Giant Tiger Snail.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכה הממוצע של הקונכייה של חילזון זה הוא 18 סנטימטרים (7.1 אינץ') וקוטרה 9 סנטימטרים (3.5 אינץ'). תועדו מספר פרטים עם קונכייה גדולה במיוחד: אורך 30 סנטימטרים (12 אינץ') וקוטר 15 סנטימטרים (5.9 אינץ'). דבר זה הופך אותו למין החילזון היבשתי הגדול ביותר.

הקונכייה שלו מגדלית מתונה בצורתה, אורכה גדול פי 2 מקוטרה. היא מעוטרת בדוגמאות של פסים שחורים על רקע חום-כתום, דבר שהעניק לחילזון זה את השם העממי "Giant Tiger Land Snail" ואת השם העממי המוצע בעברית: "חילזון אפריקאי טיגריסי", בשל דמיון תבנית דוגמת הצבע של הקונכייה לזו של הטיגריס.

החילזון עצמו הוא גדול ורחב, וצבעו אפור כהה. יש לו 2 משושים קצרים בחזית הראש לצורכי מישוש, טעימה והרחה, וזוג משושים ארוכים מעל, שבקצותיהם עיניים.

ביולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חילזון אפריקאי טיגריסי לעומת יד אדם.
חלזונות טיגריסיים נמכרים כמזון בגאנה.

כמו כל שבלולי היבשה, גם החילזון האפריקאי הטיגריסי הוא הרמאפרודיט, כלומר: בעל מערכת רבייה זכרית ונקבית. כאשר שני פרטים מזדווגים שניהם מופרים ומטילים ביצים. מספר הביצים שהוא מטיל בשנה יכול להגיע ל-1200. יכולת ריבוי מהירה זו הופכת אותו למין פולש עם פוטנציאל פולשנות גבוה מאוד. בשל גודלו מעטים הם אויביו הטבעיים, לעומת מיני שבלולים קטנים יותר. נעשו ניסיונות למגרו באמצעות הדברה ביולוגית, באמצעות הדבקתו בחיידק Aeromonas liquefaciens.

גופו עשיר בחלבון ולכן הוא מהווה מקור מזון חשוב לשבטי ציידים-לקטים במערב אפריקה. מאחר שהוא אכיל, יש פוטנציאל לגידולו בחוות חקלאיות בצורה מסחרית.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של החילזון הטיגריסי הוא במערב אפריקה. הוא מצוי במדינות סיירה לאון, ליבריה, חוף השנהב, טוגו, בנין, גאנה וניגריה.

מין זה הובא כחיית מחמד לארצות הברית, שם אספנים מטפחים אותו ומתגאים בפרטים גדולים במיוחד. ייתכן שכמה פרטים ברחו לטבע ונהפכו לפליטי תרבות. למין זה יש פוטנציאל רציני להיות מין פולש ומין מזיק. נזקו גדול לחקלאות, לאקולוגיה, בדחיקת מינים מקומיים, בפגיעה בצמחים ובהפצת מחלות וטפילים. בשל כך הטילה ארצות הברית איסור על ייבואו למדינה, וחלזונות שנתפסים במכס, בביקורת הגבולות או בנמל התעופה, מוחרמים ומוכנסים להסגר. למרות צעדים אלו, המין הצליח לפלוש ולהתבסס בטבע של פלורידה לכמה איים בקריביים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שם המין העברי הוא בגדר הצעה, מאחר שאין לו שם עברי רשמי.