חתול הסית'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

חתול הסית' הוא יצור מהמיתולוגיה הקלטית. נאמר כי הוא דומה לחתול שחור גדול עם כתם לבן על חזהו.

האגדה מספרת שרוח הרפאים של חתול הסית' רודפת את ההיילנדס הסקוטיים, לכן האגדות סביב יצור זה נפוצות יותר בתרבות הסקוטית, למרות שחלקן ידועות גם באירלנד.

כפי שהוצע על ידי קריפטוזאולוג בריטי, קארל שוקר, בספרו "חתולים מסתוריים בעולם" (1989), סביר להניח כי האגדות על חתול הסית' למעשה קבלו השראה על ידי ה-kellas cat שנחשבו ככל הנראה לייצור בן כלאיים שנע בין חתול בר לחתול בית וחי רק בסקוטלנד. kellas cat טיפוסי דומה לחתול בר גדול, אבל עם מאפיינים ייחודיים שמזכירים גם חתול בית, וכנראה חי בסקוטלנד לאורך מאות שנים. אחרים מאמינים שהאגדות על חתול הסית' קבלו השראה מחתולי הבר עצמם בלבד.

מראה חיצוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתול הסית' הוא שחור כולו מלבד כתם לבן על חזהו, והוא מתואר כיצור גדול כמו כלב שנוהג ללכת עם זיפים סמורים וגב קמור.

סיפורים על חתול הסית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך החתולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור פולקלור בריטי הקרוי "מלך החתולים", אדם חוזר לביתו ומספר לאשתו ולחתולו, טום הזקן, שהוא ראה תשעה חתולים שחורים עם כתם לבן על חזיהם מרימים ארון מתים עם כתר מעליו, ואחד החתולים אמר לאדם "תודיע לטום טילדרום שטים טולדרום מת". בתגובה התלהם טום הזקן ואמר "מה?! טים הזקן מת! אז אני מלך החתולים!", לאחר מכן טום הזקן ברח מהארובה, ולא נראה שוב.

גנבת נשמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התושבים של ההיילנדס הסקוטיים לא בטחו בחתול הסית'. הם האמינו שהוא יכול לגנוב את הנשמה של האדם המת לפני שהיא נלקחת על ידי האלים עצמם, אם יצליח רק לעבור מעליו לפני קבורתו; לכן היו ממונים אנשים השומרים מפני חתול הסית' בקרב הגופות שטרם נקברו, שומרים אלה נקראו Feill Fadalach (הערים בשעות המאוחרות). שיטות שונות של הסחת דעת שימשו את השומרים כמו משחקי משיכה, קטניפ, חידות ומוזיקה ששמרו על חתול הסית' הרחק מחדר הגופות שטרם נקברו. בנוסף, לא היו מדליקים אש ליד הגופות, מכיוון שהאמינו כי חתול הסית' נמשך לחום של הבערה.

פסטיבל הסאמהיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסטיבל הסאמהיין הוא פסטיבל גאלי שמסמן את סוף עונת הקציר ואת תחילת החורף, היו מאמינים כי בתקופה זו חתול הסית' יברך כל אדם שמשאיר מחוץ לביתו קערת חלב בשבילו. ומנגד אלו שלא השאירו את קערת החלב יקוללו בכך שחלב הפרות שלהם יתייבש.

שינוי צורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים מסוימים האמינו כי חתול הסית' היה למעשה מכשפה שיכלה לשנות צורתה מרצון לצורת חתול - תשע פעמים. אם אחת מהמכשפות בחרה בפעם התשיעית לחזור חזרה לצורת החתול - היא הייתה נשארת בצורה זו למשך שארית חייה. רבים סוברים כי רעיון תשע הנשמות לחתול התפתח מאגדות אלה.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • MacGillivray, Deborah. "The Cait Sidhe". Retrieved 14 September 2012.
  • Shuker, Karl P.N. (1989). Mystery Cats of the World. Robert Hale Ltd. מסת"ב 0-7090-3706-6.
  • Matthews, John; Caitlín Matthews (2005). The Element Encyclopedia of Magical Creatures. HarperElement. p. 91. מסת"ב 978-1-4351-1086-1.
  • Grimassi, Raven (2000). Encyclopedia of Wicca and Witchcraft. St. Paul: Llewellyn. p. 76. מסת"ב 1-56718-257-7.
  • Jacobs, Joseph (1894). "The King o' the Cats". More English Fairy Tales