ארון מתים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ארון מתים הוא תיבה המשמשת להצגה וקבורה או שרפה של גופת אדם מת.

אופי הארון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארון מתים עשוי להיות קבור באדמה ישירות, או ממוקם ב"כיפת קבורה". ישנן מדינות בהן שיטה אחת נהוגה בבלעדיות. יש מדינות בהן זה תלוי בבית הקברות. גם סוגי ארונות המתים הם תלויי תרבות.

במדינת ישראל קבורה בבתי קברות אזרחיים של החברה קדישא היא בתכריכים, ללא ארון. בבתי קברות צבאיים הקבורה נעשית בארון אחיד, סגור, הנישא עטוף בדגל ישראל. במדינות המחייבות קבורה בארון, חלק מפלגי היהדות האורתודוקסית קוברים בארון מישורי-חלק, עשוי עץ שאסור כי יכיל כל סוג של מתכת או תכשיטים. בתחתית הארון חייבים להיות חורים כי על פי ההלכה היהודית המת צריך להיות מחובר לקרקע. ארונות אלה משתמשים ביתדות עץ במקום במסמרים.

בחלק מהתרבויות בהן חולפים על פני המת בטרם הקבורה נהוגים ארונות מתים פתוחים. בארצות המערב ארונות כאלו בדרך כלל מרופדים בבד, כך שהמת מוצג כשוכב במיטה, בבגדים מהודרים, וראשו מונח על כרית. גופה המיועדת להצגה בארון פתוח לרוב נחנטת ומאופרת.

בסין ויפן, ארונות המתים העשויים מעץ ריחני וחסין ריקבון כמו ארז וברוש לדוגמה, הם מבוקשים מאוד. באפריקה ארונות מתים נבנים מאובייקטים רגילים שונים, כמו מכונית או מטוס, בצורות רבות.

שימוש בארון בהפגנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפגינים רבים השתמשו בישראל ובעולם[1][2] בארון מתים סמלי בהפגנות. השימוש בארון מתים סמלי בהפגנות נעשה בישראל, בין השאר, בהפגנות פוליטיות מימין[3][4] ומשמאל[5], בהפגנות סטודנטים נגד העלאת שכר הלימוד[6], בהפגנות עובדים נגד סגירת מפעלים[7] ובהפגנות אחרות בנושאים כלכליים[8]. בנובמבר 1975 נישא ארון מתים לעולם בהפגנה נגד החלטת האו"ם שציונות היא צורה של גזענות[9].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.