טבעות צדק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טבעות צדק הן מספר טבעות פלנטריות שנוצרו מחלקיקי אבק המקיפות את כוכב הלכת צדק.

מקורם של החלקיקים הוא בפני השטח של ירחים שעברו תהליך של סחיפה שמקורה בפגיעת מיקרומטאורואידים, מטאורואידים או שברים של שביטים ואסטרואידים שגורמת להתזת אבק. האבק המותז צובר מהירות גבוהה בשל כוח המשיכה הגדול של צדק, חודר עמוק לתוך קרקע הירחים, מתאדה, מתפוצץ וגורם להתזת אבק וחלקיקים. האבק והחלקיקים נעים במהירות כה גבוהה עד שהם משתחררים מכוח המשיכה של הירחים ונכנסים למסלול סביב צדק. לחלקיקים אלה אין צורה כדורית (אם היו כדוריים, קרוב לוודאי שמקורם היה בטיפות שהותכו ולא בסחיפה).

החלקיקים בטבעות דומים לפיח אדום (חוץ מטבעת ההילה הכחולה או השקופה) בשל פני השטח של ירחי המקור שצבעם אדום. אין סימנים לקרח בטבעות.

ירחי צדק והטבעות: הטבעת האפורה היא טבעת ההילה, הטבעת הוורודה היא הטבעת המרכזית, והטבעת הירוקה והצהובה היא הטבעת הדקה (צהוב - טבעת אמלת'אה, ירוק - טבעת תבה)

גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הוויג'רים גילו שתי טבעות: הטבעת העיקרית, והטבעת הדקה.
  • המידע שהגיע מגלילאו בשילוב עם סימולציות מחשב הראה שלצדק טבעת נוספת: טבעת ההילה.
  • ניו הורייזונס גילתה טבעת חדשה: טבעת הימליה, מה שמעיד על כך שבירח הימליה פגע ירח קטן לא מזמן.

תופעות המתרחשות באזור הצל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרגרים שבטבעות מתפרקים ונטענים חשמלית לסירוגין כאשר הם עוברים באזור הצל של צדק. לשינויים שיטתיים אלה במטען החשמלי של חלקיקי האבק יש דינמיקה של אינטראקציה עם השדה המגנטי של כוכב הלכת. כתוצאה מכך חלקיקי אבק קטנים נדחפים אל מחוץ לגבול החיצוני של הטבעת וחלקיקים קטנים במיוחד משנים את זווית הנטייה שלהם או את נטיית מסלולם ביחס לכוכב הלכת.

הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעת ההילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטבעת מרוחקת מצדק 107,250 ק"מ בממוצע ועשויה מחלקיקי אבק שגודלם בין 0.6-1.4 מיקרון אשר נלכדו על ידי המגנטוספירה של צדק. צורת הטבעת כשל כעך.

הטבעת המרכזית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטבעת מרוחקת מצדק 125,750 ק"מ בממוצע ועשויה משברים קטנים שמקורם בירחים אדרסטאה ומטיס.

הטבעת הדקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשויה למעשה משתי טבעות אחת בתוך השנייה: שתי הטבעות מקיפות את הטבעת העיקרית, ושתיהן עשויות משברים מיקרוסקופיים שמקורם בשני ירחיו של צדק - תבה ואמלת'אה. טבעת אמלת'אה מרוחקת מצדק 155,500 ק"מ בממוצע וטבעת תבה מרוחקת מצדק 177,500 ק"מ בממוצע.

טבעת הימליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטבעת מרוחקת מצדק 11,460,000 ק"מ בממוצע ועשויה מגושי אבק מהירח הימליה. הטבעת דלילה, מקיפה את צדק בכיוון ההפוך מכיוון תנועתו של צדק סביב עצמו.

מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גלילאו שידרה ארצה 36 תצלומים של הטבעות ושל ארבעת הירחים הפנימיים.
  • טווח הזוויות בהן צפתה קאסיני בטבעת הראשית איפשר פיתוח תובנות ביחס לחלקיקים הנמצאים בטבעת מבחינת הדרך בה הם מפזרים את אור השמש: התגלה שלחלקיקים אין צורה כדורית.
  • סרט שהופק מתצלומי חללית ה- ניו הורייזונס סיפק מבט חסר תקדים על האינטראקציה שבין הטבעות לירחים מטיס ואדראסטה המלווים אותה: תמונות אלה הראו שהטבעות יכולות להתפתח במהירות והשינויים יכולים להתגלות בטווח של שבועות וחודשים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת השמש
השמש כוכב חמה נוגה הירח כדור הארץ קטגוריה:ירחי מאדים מאדים קרס חגורת האסטרואידים צדק קטגוריה:ירחי צדק שבתאי ירחי שבתאי אורנוס קטגוריה:ירחי אורנוס קטגוריה:ירחי נפטון נפטון קטגוריה:ירחי פלוטו פלוטו קטגוריה:ירחי האומיה האומיה מאקה-מאקה חגורת קויפר דיסנומיה אריס הדיסק המפוזר עננת אורטSolar System XXX RTL.png
(לא בקנה מידה; מיקום הסמן על גוף יציג את שמו)

השמש - כוכב חמה - נוגה - כדור הארץ - מאדים - קרס - צדק - שבתאי - אורנוס - נפטון - פלוטו - האומיה - מאקה-מאקה - אריס

ירחים (הירח, ירחי מאדים, ירחי צדק, ירחי שבתאי, ירחי אורנוס, ירחי נפטון, ירחי פלוטו, ירחי האומיה, דיסנומיה)

טבעות פלנטריות (טבעות צדק, טבעות שבתאי, טבעות אורנוס, טבעות נפטון, טבעות ריאה)

כוכב לכת - כוכב לכת ננסי - גופים קטנים במערכת השמש: מטאורואידכוכבי לכת מינוריים (אסטרואידקנטאורגופים טרנס-נפטוניים: חגורת קויפר, הדיסק המפוזר) • שביט (עננת אורט)

כוכבי לכת ארציים - ענקי הגזים (ענקי הקרח) - גופים טרנס-נפטוניים (פלוטינו, פלוטואיד, גופים בחגורת קויפר, גופים בדיסק המפוזר, גופים בעננת אורט)

מערכת השמש הפנימית (כוכבי הלכת הארציים, חגורת האסטרואידים) - מערכת השמש התיכונה (ענקי הגזים) - מערכת השמש החיצונית (חגורת קויפר, הדיסק המפוזר, עננת אורט)

ראו גם: פורטל מדעי החלל