חגורת האסטרואידים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיקום חגורת האסטרואידים במערכת השמש
מערכת השמש: השמש, כוכבי הלכת הפנימיים, חגורת האסטרואידים, וכוכבי הלכת החיצונים

חגורת האסטרואידיםאנגלית: Asteroid Belt) היא אזור במערכת השמש שבו מצויים רוב האסטרואידים, שהם עצמים קטנים ומוצקים הסובבים את השמש. חגורת האסטרואידים היא ברוחב של כ־549,000,000 ק"מ והיא משתרעת בין מסלולו של מאדים לבין מסלולו של צדק, ובמובן הרחב יותר בין כוכבי הלכת הסלעיים (כוכב חמה, נוגה, כדור הארץ, מאדים) לבין כוכבי הלכת הגזיים (צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון). מספרם המדויק של האסטרואידים איננו ידוע. עד היום נתגלו למעלה מ-155,000. בשל הגודל העצום של החגורה, המרחק בין האסטרואידים השונים גדול מאוד.

גודלם של האסטרואידים נע בין גודלו של כדור טניס לבין מאות קילומטרים. האסטרואיד הגדול ביותר בחגורת האסטרואידים הוא קרס, הוא בעל צורה כמעט-כדורית, קוטרו כ־975 ק"מ ובשנת 2006 הוא הוגדר ככוכב לכת ננסי. לרוב האסטרואידים צורה אמורפית, והם קטנים במידה משמעותית מקרס (פאלאס, האסטרואיד השני בגודלו, קטן ממנו כמעט פי שניים).

האסטרואידים עשויים ממתכות ומסלעים, אך קטנים מדי כדי להיקרא כוכבי לכת. מכל האסטרואידים שנבדקו, 92.8% עשויים מסלע, ו־5.7% עשויים מתערובת של ברזל וניקל.

בניגוד לעצמים קרובי ארץ, אסטרואידים הנמצאים בחגורת האסטרואידים אינם מסכנים את כדור הארץ.

היווצרות חגורת האסטרואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר סברו כי חגורת האסטרואידים היא שריד של כוכב-לכת שהיה בין מאדים לצדק, ומסיבה בלתי-ידועה התפוצץ או התפרק, והאסטרואידים הם חלקים שנותרו ממנו ונעים במסלולו.

כיום, לעומת זאת, התאוריה המקובלת היא שהאסטרואידים הם "פלנטיסימלים", גופים קטנים שנוצרו מהענן ההתחלתי של מערכת השמש, אך לא התמזגו לכדי גוף אחד בגלל השפעת כוח הכבידה של צדק.

על פי תאוריה אחרת, האסטרואידים הם גרעינים של כוכבי שביט שנלכדו במערכת השמש.

שמות האסטרואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיגוד האסטרונומי הבינלאומי עוסק גם במתן שמות לאסטרואידים. נכון ל-13 בנובמבר 2007, 14,148 אסטרואידים זכו לשם. המנהג להעניק שמות לאסטרואידים, מאפשר להנציח באמצעותם אלפי אנשים מתחומים רבים, כגון, מלחינים כבאך וג'ובאני פלסטרינה, זמרים כאלביס ופיאף, אנשי מדע כגדל, איינשטיין ופון נוימן, תוכנים כהרשל, אולברס ואילן מנוליס, ציירים כרנואר ופיקאסו, אסטרונאוטים כאילן רמון, ואפילו תלמיד תיכון ישראלי, רון נוימן. ישנם גם אסטרואידים שאינם נקראים על שם אנשים, כגון ASCII, נמיביה, אפריקה, אפופיס ועוד‏[1].

רשימת אסטרואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רשימת אסטרואידים

נכון ל-15 בדצמבר 2013 התגלו מעל 380,100 אסטרואידים בחגורה המרכזית. להלן רשימה של האסטרואידים הגדולים והמוכרים יותר:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חגורת האסטרואידים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מערכת השמש
השמש כוכב חמה נוגה הירח כדור הארץ קטגוריה:ירחי מאדים מאדים קרס חגורת האסטרואידים צדק קטגוריה:ירחי צדק שבתאי ירחי שבתאי אורנוס קטגוריה:ירחי אורנוס קטגוריה:ירחי נפטון נפטון קטגוריה:ירחי פלוטו פלוטו קטגוריה:ירחי האומיה האומיה מאקה-מאקה חגורת קויפר דיסנומיה אריס הדיסק המפוזר עננת אורטSolar System XXX RTL.png
(לא בקנה מידה; מיקום הסמן על גוף ייתן את שמו)

השמש - כוכב חמה - נוגה - כדור הארץ - מאדים - קרס - צדק - שבתאי - אורנוס - נפטון - פלוטו - האומיה - מאקה-מאקה - אריס

ירחים (הירח, ירחי מאדים, ירחי צדק, ירחי שבתאי, ירחי אורנוס, ירחי נפטון, ירחי פלוטו, ירחי האומיה, דיסנומיה)

טבעות פלנטריות (טבעות צדק, טבעות שבתאי, טבעות אורנוס, טבעות נפטון, טבעות ריאה)

כוכב לכת - כוכב לכת ננסי - גופים קטנים במערכת השמש: מטאורואידכוכבי לכת מינוריים (אסטרואידקנטאורגופים טרנס-נפטוניים: חגורת קויפר, הדיסק המפוזר) • שביט (עננת אורט)

כוכבי לכת ארציים - ענקי הגזים (ענקי הקרח) - גופים טרנס-נפטוניים (פלוטינו, פלוטואיד, גופים בחגורת קויפר, גופים בדיסק המפוזר, גופים בעננת אורט)

מערכת השמש הפנימית (כוכבי הלכת הארציים, חגורת האסטרואידים) - מערכת השמש התיכונה (ענקי הגזים) - מערכת השמש החיצונית (חגורת קויפר, הדיסק המפוזר, עננת אורט)

ראו גם: פורטל מדעי החלל