דיסנומיה (ירח)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיסנומיה
Eris and dysnomia2.jpg
צילום של אריס ודיסנומיה. אריס הוא העיגול הגדול הבוהק ודיסנומיה הוא הנקודה הקטנה האדומה שלידו
גילוי
מגלה: מייקל בראון
תאריך גילוי: 10 בספטמבר 2005
מאפיינים מסלוליים
רדיוס מסלול: 37350 ק"מ
אקסצנטריות: 0.013>
זמן הקפה: כ־15.774 ימים
מהירות הקפה: 0.172 ק"מ/שנייה
נטיית מסלול: 142±3°
ירח של: אריס
מאפיינים פיזיים
קוטר ממוצע: מוערך כ־100-250 ק"מ
אלבדו: 0.192±0.03
לחץ אטמוספירי: אין אטמוספירה
בהירות: 23.1~

דיסנומיה הוא הירח של כוכב הלכת הננסי, הטרנס-נפטוני, אריס. הוא התגלה בשנת 2005 על ידי מייקל בראון, המגלה של אריס עצמו. השם החלופי של דיסנומיה הוא "1 (S/2005 (2003 UB313". בהתחלה כונה "גבריאל" עד שקיבל את השם "דיסנומיה", על שם דיסנומיה, הבת של אריס במיתולוגיה היוונית.

גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיסנומיה התגלה על ידי מייקל בראון, בזמן שעשה תצפית על הפלוטואידים באזור חגורת קויפר (פלוטו, האומיה, מאקה-מאקה) ובדיסק המפוזר (אריס). התמונות של התצפיות שצולמו ב-10 בספטמבר חשפו שיש עצם סביב אריס. העצם הוגדר כירח סביב כוכב הלכת הננסי, וכונה בשמו הזמני גבריאל, על שם ידידתה של זינה (שכך כונה אריס בתקופה זו), בסדרה "זינה הנסיכה הלוחמת".

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוטרו של דיסנומיה מוערך בכ-100-250 ק"מ. הוא כנראה קטן מדי כדי להיות בצורה כמעט-כדורית. גילויו של דיסנומיה עזר לחשב את המסה של אריס (פי כ-1.27 משל פלוטו). רדיוס מסלולו של דיסנומיה סביב אריס הוא בין 350-140 ק"מ. הוא מקיף את אריס כל 15.774±0.002 ימי ארץ‏[1].

היווצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סביר להניח, שהיווצרותו של דיסנומיה היה בדיוק כמו היווצרותו של הירח שלנו. הירח שלנו התנגש בכדור הארץ, וסביר להניח שאריס התנגש באחד ממיליוני הגופים בדסקה הפלנטרית שבו אריס נמצא, והחומר שהועף התגבש ויצר את דיסנומיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דיסנומיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת השמש
השמש כוכב חמה נוגה הירח כדור הארץ קטגוריה:ירחי מאדים מאדים קרס חגורת האסטרואידים צדק קטגוריה:ירחי צדק שבתאי ירחי שבתאי אורנוס קטגוריה:ירחי אורנוס קטגוריה:ירחי נפטון נפטון קטגוריה:ירחי פלוטו פלוטו קטגוריה:ירחי האומיה האומיה מאקה-מאקה חגורת קויפר דיסנומיה אריס הדיסק המפוזר עננת אורטSolar System XXX RTL.png
(לא בקנה מידה; מיקום הסמן על גוף יציג את שמו)

השמש - כוכב חמה - נוגה - כדור הארץ - מאדים - קרס - צדק - שבתאי - אורנוס - נפטון - פלוטו - האומיה - מאקה-מאקה - אריס

ירחים (הירח, ירחי מאדים, ירחי צדק, ירחי שבתאי, ירחי אורנוס, ירחי נפטון, ירחי פלוטו, ירחי האומיה, דיסנומיה)

טבעות פלנטריות (טבעות צדק, טבעות שבתאי, טבעות אורנוס, טבעות נפטון, טבעות ריאה)

כוכב לכת - כוכב לכת ננסי - גופים קטנים במערכת השמש: מטאורואידכוכבי לכת מינוריים (אסטרואידקנטאורגופים טרנס-נפטוניים: חגורת קויפר, הדיסק המפוזר) • שביט (עננת אורט)

כוכבי לכת ארציים - ענקי הגזים (ענקי הקרח) - גופים טרנס-נפטוניים (פלוטינו, פלוטואיד, גופים בחגורת קויפר, גופים בדיסק המפוזר, גופים בעננת אורט)

מערכת השמש הפנימית (כוכבי הלכת הארציים, חגורת האסטרואידים) - מערכת השמש התיכונה (ענקי הגזים) - מערכת השמש החיצונית (חגורת קויפר, הדיסק המפוזר, עננת אורט)

ראו גם: פורטל מדעי החלל