יום הלשון העברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כרזה ליום הלשון העברית
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

יום הלשון העברית, החל בתאריך כ"א בטבת, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, הוא יום מודעות המצוין מדי שנה במדינת ישראל לקידום מעמדה של הלשון העברית בישראל ובעולם. יום זה נקבע בחוק בכנסת ב-18 בנובמבר 2012.

ביום זה מוענק פרס ראש הממשלה ללשון העברית.

קידום מעמדה של הלשון העברית בישראל ובעולם [עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי החוק, בהמשך להחלטת הממשלה מספר 1183 מיום 3 בינואר 2010, החליטה מזכירות הממשלה לפעול בשיתוף עם ההסתדרות הציונית העולמית לחיזוק מעמדה של השפה העברית בישראל ובעולם.

ביום זה על פי ההחלטה יתקיימו, בין השאר, האירועים הבאים:

1. אירוע מרכזי שבו יחולק פרס ראש הממשלה על שם אליעזר בן יהודה על תרומה מיוחדת לחיזוק מעמדה של הלשון העברית.

2. כנס שנתי בנושא הלשון העברית, בכפוף לקיומו של תקציב.

3. הענקת מדליות לאישים שהרימו תרומה חשובה להנחלת הלשון העברית ולמחקרה.

4. אירועים ופעילויות מיוחדות במערכת החינוך, כפי שינחה מנכ"ל משרד החינוך מעת לעת.

5. אירועים ופעילויות מיוחדות בצה"ל, כפי שינחה קצין חינוך ראשי מעת לעת.

ג. שר החינוך, שר הביטחון ושרת התרבות והספורט ידווחו לממשלה בסמוך ליום שבו חל יום הלשון העברית על פעילות משרדיהם, כאמור לעיל.

ד. הממשלה תפעל בשיתוף עם ההסתדרות הציונית העולמית לחיזוק מעמדה של השפה העברית בתפוצות, ובמסגרת זו הממשלה רושמת לפניה את הודעת ההסתדרות הציונית העולמית, כי תקיים במקביל אירועים ופעילויות מיוחדות בתפוצות לציון יום הלשון העברית, בתיאום עם משרד ההסברה והתפוצות.

ה. שנה שבה חל כ"א בטבת באחד מימי סוף השבוע או מקום שבו מתקיים טעם מוצדק אחר, שרת התרבות והספורט תמליץ לממשלה על מועד אחר לציון יום הלשון העברית, סמוך ככל הניתן ליום כ"א בטבת[1].

יום הלשון העברית במערכת החינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרד החינוך החליט כי לקראת יום זה יתקיימו במערכת החינוך פעילויות מיוחדות במטרה לחנך לאהבת השפה העברית ולשימוש ראוי ותקני בה בדיבור ובכתיבה, להעמיק את הידע הלשוני וכישורי השפה ולהבליט את חשיבותה של השפה העברית בתחייה הלאומית היהודית, במורשת ובמקורות היהודיים, בתרבות ובחברה בישראל. המשרד קבע ביצוע תוכנית רב-שנתית בכל שכבות הגיל, בשלושה מעגלים:

  • תוכנית פדגוגית בהתאמה לשכבות הגיל השונות
  • אירועים מיוחדים לסיכום הנושא ופעילויות שיא בהם יבואו לידי ביטוי הנושאים שנלמדו במהלך החודש
  • יום כינוס ארצי במסגרתו יתקיים יום עיון למדריכים ולמורים[2]

פעילות ביום הלשון העברית תשע"ז, 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשע"ז נעשו פעולות שונות לציון יום זה ברחבי הארץ.

האקדמיה ללשון העברית תלתה כרזות שהוצגו בשלטי חוצות ברחבי הארץ ובהן מילים מחודשות מבית האקדמיה[3].

המרכז לטכנולוגיה חינוכית וקבוצת קניוני עופר הצטוותו ביוזמתו של ירעם נתניהו למסע פרסומי ראשון מסוגו לשפה העברית. מטרת המיזם לרומם את קרנה של השפה העברית באמצעות אמירות שונות ומעניינות על מילים בעברית[4]. שיתוף פעולה זה שילב חשיפה לשפה העברית עם חוויית הקנייה. דוגמות לשלטים שהוצבו בקינונים: שלט עם המילה "מעיל" הופיע לצד חנות בגדים ובו הוסבר כי מקור המילה בכך שהמעיל עולה על הבגדים; העיסוק בהבדל בין קש לקשית הופיע במרחב של מתחם האוכל בקניון; רעיון על המילה "פח" הופיע ליד פחי האשפה בקניונים ולידה האמירה שהפח נקרא פח אף על פי שהוא עשוי מפלסטיק[5]. במסגרת המיזם הוכנה יחידת לימוד מיוחדת לבתי הספר.

פעילות ביום הלשון העברית תשע"ח, 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקדמיה ללשון העברית פרסמה חידושי מילים על גבי קרטוני החלב של תנובה.

המרכז לטכנולוגיה חינוכית וקבוצת קניוני עופר הצטוותו ביוזמתו של ירעם נתניהו למסע פרסומי שנועד להציג את הצדדים המשעשעים, המשחקיים והקורצים של העברית באמצעות סדרת מודעות שהוצבו בקניוני עופר. המודעות מציגות את הסיפור שמסתתר מאחורי המילים ומשמעותן, הקשר בין הצליל של המילה למשמעותה, נקודות למחשבה הקשורות למילים בעברית ועוד. דוגמות לשלטים שהוצבו בקניונים:

מודעות שקוראות לציבור לנסות לומר את המילים הארוכות בעברית כמו וְלִכְשֶׁלְּתַרְנְגוֹלוֹתֵיהֶן, וּכְשֶׁבִּזְרוֹעוֹתֵיהֶם, וּלִכְשֶׁתִּתְפַּרְסֵמְנָה. מודעות שיש בהן מילים שהצליל שלהן מחקה את המשמעות שלהן כמו: זמזום, צלצול, ליקוק. המודעה "שתיקת הקטרים" מבקשת מהקורא לומר את הצירוף כמה פעמים ולבדוק אם הוא שומע את שקשוק גלגלי הרכבת. מודעה אחרת מציגה תופעה מעניינת - אנו אומרים את אותו הדבר פעמיים: תם ונשלם, בראש ובראשונה, מוכן ומזומן, מבטן ומלידה. יש מודעות שמציגות משפטים שוברי שיניים, כגון שֹשֹי ושּסה שמו שום בשוסי, כבשה כיבסה כביסה, בקבוק בלי פקק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות ובנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.