יוקולילי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוקולילי

יוקולילי או יוּקלֶלֶה (Ukulele) הוא כלי נגינה השייך למשפחת כלי המיתר המסורגים. הכלי נראה כגרסה מוקטנת של גיטרה, בעלת ארבעה מיתרי גיטרה עשויים מניילון.

ליוקללי צורות רבות ואחת מהן דומה לצורתו של הבנג'ו - כלי הנקרא "יוקולילי-בנג'ו" ולעתים "בנג'ולילי".

היסטוריה מקוצרת של היוקולילי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של היוקולילי מהוואי ותרגום השם הוא "פרעוש קופץ". התפתחותו החלה בסוף המאה ה-19, בסביבות שנת 1880.

ייצורו הראשוני של כלי זה מיוחס לשלושה מהגרים מפורטוגל שהגיעו להונולולו בהוואי בשנת 1879 ושמותיהם מנואל נונס, חוזה דה אספריטו סנטו ואוגוסטו דיאז. לא ניתן לייחס לשלושתם מקוריות בהמצאת הכלי, מכיוון שהוא הזכיר מאוד גרסה מוקטנת של כלי בשם קווטרו שהיה מעין גיטרה בת ארבעה מיתרים שהייתה נפוצה באמריקה הלטינית מאות שנים לפני שנוצר היוקולילי.

החל מתחילת המאה העשרים החל הכלי להיות נפוץ יותר גם בארצות הברית ואמנים רבים התפרסמו בנגינתם בו. בשלב מאוחר יותר עבר הכלי את האוקיינוס האטלנטי והחל להיות נפוץ גם בבריטניה, לשימוש עיקרי במוזיקת Good time וג'אז.

סוגים וכיוונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליוקולילי ארבע גרסאות עיקריות שונות והכיוון שלהן שונה.

  • יוקולילי סופרן (המקורי) שכוון במקור G-C-E-A (התוים סול, דו, מי, לה, כשמיתר ה G [סול] מכוון לאוקטבה אחת גבוהה יותר) ולאחר מכן שונה לכיוון גבוה יותר בטון שלם:
A-D-F#-B (התוים לה, רה, פה-דיאז, סי) כדי לחדד ולחזק את הצליל בעידן של טרום ההגברה.
  • יוקולילי קונצרט גדולה מעט מהסופרן אך מכוונת בדומה לו.
  • יוקולילי בריטון - פותחה החל בערך משנת 1940, גדולה יותר ודומה מאוד לגיטרה. כיוונה זהה לארבעת המיתרים הגבוהים של גיטרה, D-G-B-E (התוים רה, סול, סי, מי).
  • יוקולילי טנור - כיוונה יכול להיות באחת מהצורות המוזכרות למעלה.

באופן כללי הכיוונים המוזכרים לעיל הם המסורתיים והסטנדרטיים, אולם בדומה לגיטרה ישנם אין ספור כיוונים נוספים ואמנים שונים שינו את הכיוון בהתאם לצרכיהם.

היוקולילי-בנג'ו (בנג'ולילי) מכוונת לרוב גם כן A-D-F#-B אבל גם לגביה ניתן למצוא כיוונים שונים ומרובים.

מספר כלי נגינה קרובים קרבה משפחתית ליוקולילי, כדוגמת היוקולילי הטהיטי שהוא חסר תיבת תהודה ופופולרי בפולינזיה ובפולינזיה הצרפתית.

אמני יוקלילי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי הנגינה הראשון בו ניגן בצעירותו ג'ון לנון, חבר להקת הביטלס לשעבר, היה יוקולילי, וגם חברי הלהקה פול מקרטני וג'ורג' האריסון נהגו לנגן בו. הדבר זכה לאזכור בשיר Free as a bird שהוציאה להקת הביטלס בשנת 1995. כמו כן, מקרטני מנגן לעתים על יוקולילי בהופעותיו, כמחווה לג'ורג' האריסון עם השיר Something.

מנגינת היוקולילי נשמעת גם בשיר "Hey, Soul Sister" של להקת Train ובשיר "Riptide" של להקת Vance Joy.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]