יחסי אוסטרליה–קוריאה הדרומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי אוסטרליה–קוריאה הדרומית
אוסטרליהאוסטרליה קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית
South Korea Australia Locator.png
אוסטרליה קוריאה הדרומית
שטחקילומטר רבוע)
7,741,228 99,720
אוכלוסייה
23,470,145 51,418,097
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,248,000 2,035,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
53,174 39,578
משטר
מונרכיה חוקתית פדרלית רפובליקה

יחסי אוסטרליה–דרום קוריאה הם יחסי חוץ בין אוסטרליה לקוריאה הדרומית. שתי המדינות החלו להקים יחסים דיפלומטיים במאי 1963.

אוסטרליה ודרום קוריאה הם שותפי סחר באזור אסיה פסיפיק. דרום קוריאה ואוסטרליה מנהלות מערכת יחסים שהגיעה לקרקע גבוהה מאוד בשנים האחרונות. לדרום קוריאה יש שגרירות בקנברה עיר הבירה של אוסטרליה. ולאוסטרליה שגרירות בסיאול, עיר הבירה של קוריאה הדרומית. בנוסף אוסטרליה שלחה כ-17,000 חיילים אוסטרלים לסיוע בשביל קוריאה הדרומית במהלך מלחמת קוריאה

על פי סקר השירות העולמי של ה-BBC לשנת 2017, 61% מהאוסטרלים רואים את השפעתה של דרום קוריאה באופן חיובי, ועם 24% מביטים באופן שלילי, מה שהופך את אוסטרליה לאומה הפרו-דרום קוריאנית ביותר בעולם.[דרוש מקור]

היחסים בין 1884 ל-1950[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שנות ה-50, יחסיהם של שתי המדינות הללו היו מעטות מאוד ולכן אין כמעט פירוט אליהן.

מלחמת קוריאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר המלחמה פרצה בשנת 1950, אוסטרליה הגיבה במהירות, ושלחה כוחות סיוע לקוריאה הדרומית. בנוסף לאוסטרליה גם ארצות הברית הצטרפה לסיוע בקוריאה הדרומית. אוסטרליה שלחה כ-17,000 חיילים לסיוע בדרום קוריאה. רוברט מנזיס היה ראש ממשלת אוסטרליה באותן שנים.

בשנת 1953 הכוחות האוסטרלים הוצאו מקוריאה הדרומית במסגרת הסכם הפסקת האש.

לאחר מלחמת קוריאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערך החודשי של יצוא הסחורה האוסטרלי לדרום קוריאה (מיליון דולר) מאז 1988
הערך החודשי של יצוא הסחורה הדרום קוריאנית לאוסטרליה (מיליון דולר אוסטרלי) מאז 1988

היחסים עם דרום קוריאה ואוסטרליה חזקים והם ממשיכים לצמוח. כיום דרום קוריאה ואוסטרליה חולקות מערכת יחסים ידידותית ובריאה מאוד. שניהם חברים בארגון לשיתוף פעולה כלכלי באסיה הפסיפיק. ובשנת 2000 הגיע קים דיי יונג לקנברה. בשנת 2009 קוריאנית הנשיא לי מיונג-באק ביקר קווין ראד בקנברה. תוצאות הפגישה היו חיוביות מאוד, כאשר אוסטרליה ודרום קוריאה הכריזו רשמית על חוזה ביטחוני, בדומה לזה שכבר היה בין אוסטרליה ליפן. הם דנו בשיתוף פעולה עתידי ובהסכם סחר חופשי.

קוריאנים באוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרלי קוריאני הוא אדם שהיגר מדרום קוריאה אוסטרליה. כיום אוסטרליה מחזיקה בקהילה הקוריאנית השישית בגודלה מחוץ לקוריאה. האוסטרלים הקוריאנים מונים כ-150,873 אנשים ממוצא קוריאני. ההגירה החלה בשנות השבעים ועדיין ממשיכה את הצמיחה. באוסטרליה על פי נתונים סטטיסטיים של MOFAT מתגוררים 3348 מאומצים קוריאנים באוסטרליה. מאז סוף שנות ה-80 נכנסים לאוסטרלים קוריאנים רבים תחת הקטגוריה העסקית הנדרשת לצמיחה כלכלית. האוכלוסייה הקוריאנית באוסטרליה היא אוכלוסייה צעירה. ישנם גם קוריאנים רבים הלומדים באוניברסיטאות ובבתי ספר באוסטרליה. יש אוכלוסיות קוריאניות בכל ערי הבירה. מרבית הקוריאנים באוסטרליה גרים בסידני ובמלבורן. הקוריאנים באוסטרליה הגיעו לסטנדרטים גבוהים בתחום החינוך, העבודה והספורט באוסטרליה. לדוגמה, שחקן AFL, פיטר פ. בל, ששיחק במועדון הכדורגל פרמנטלה ובמועדון הכדורגל צפון מלבורן הוא ממוצא קוריאני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]