לדלג לתוכן

אנזא"ק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חייל ANZAC מסייע לחייל טורקי פצוע

גֵיסות הצבא האוסטרליים והניו-זילנדיים (גם: אנזא"ק או ANZAC – ראשי התיבות Australian and New Zealand Army Corps) היה כוח צבאי של חיילים אוסטרלים וניו-זילנדים שלחמו במלחמת העולם הראשונה לצד "מדינות ההסכמה" נגד "מעצמות המרכז" בגליפולי, במזרח התיכון ובחזית המערבית.

באוסטרליה וניו זילנד, המונח משמש לא רק לציין את הלוחמים במלחמת העולם הראשונה, אלא לכל החיילים האוסטרליים והניו-זילנדים בעת מלחמה. יום אנזא"ק נחגג כל שנה במדינות אלו לזכר החיילים שנפלו במלחמה, בשתי המדינות, ב-25 באפריל - יום נחיתת הכוחות הראשונה בגליפולי בשנת 1915 בחוף, שנודע לאחר מכן כ"מפרץ אנזא"ק".

עוצבות אנזא"ק

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת העולם הראשונה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
חטיבת פרשים קלה אוסטרלית על מורדות הר הזיתים והר הצופים (1918)
חגיגות יום אנזא"ק מול מלון פאסט, בירושלים, 25 באפריל 1942
אנדרטת אנזא"ק בנגב ליד עלומים
פינת זיכרון ללוחמי אנזא"ק בגן מאיר בתל אביב

בראש הגיס המקורי שלחם בגליפולי עמד הגנרל ויליאם בירדווד והוא כלל את הדיוויזיה האוסטרלית הראשונה והדיוויזיה הניו-זילנדית–אוסטרלית. שלוש החטיבות הרכובות האוסטרליות והחטיבה הרכובה הניו-זילנדית הופעלו כרגלים במהלך מערכת גליפולי. הדיוויזיה האוסטרלית השנייה החלה להגיע מאוסטרליה באוגוסט 1915 וכמה חטיבות ממנה נלחמו בגליפולי בחודשים האחרונים של המערכה.

מערכת גליפולי הייתה כישלון. מתוך כ-15,000 חיילים חזרו רק כ-4,000 בחיים. זה היה כישלון צבאי צורב ביותר אשר הביא לאחר שנים ליצירת מורשת צבאית לאומית אוסטרלית.

לאחר פינוי גליפולי בנובמבר 1915, היחידות האוסטרליות והניו-זילנדיות התארגנו מחדש במצרים. התגבורת שהגיעה מניו זילנד הרחיבה את השורות לכדי יצירת החטיבה הניו-זילנדית. הכוח האימפריאלי האוסטרלי עבר ארגון מחדש משמעותי שתוצאתו יצירת שתי חטיבות חדשות - הדיוויזיות הרביעית והחמישית (הדיוויזיה השלישית התארגנה באוסטרליה ונשלחה ישירות לאנגליה, ומשם לצרפת).

אוגדות אלו אורגנו לכדי שני גיסות. קורפוס אנזא"ק ה-1 וקורפוס אנזא"ק ה-2. בשלב זה הפסיק אנזא"ק לשמש כראשי תיבות והפך למושג המתאר כל התארגנות שכוללת יחידות צבא אוסטרליות או ניו-זילנדיות. קורפוס אנזא"ק I, תחת פיקודו של הגנרל בירדווד, עזב לצרפת בתחילת שנת 1916. קורפוס אנזא"ק II, תחת פיקודו של הגנרל אלכסנדר גודלי, הצטרף אליו לאחר זמן קצר.

דיוויזיית הרגלים הרכובים אנזא"ק התארגנה אף היא באותו זמן והכילה שלוש בריגדות פרשים קלים (Anzac Mounted Division) כמו גם את החטיבה הרובאית הרכובה הניו-זילנדית. הדיוויזיה נלחמה כחיל רגלים רכוב ברחבי המזרח התיכון ובין השאר השתתפה בכיבוש ארץ ישראל מידי האימפריה העות'מאנית. האוגדה לחמה במצרים, בסיני (קרב רומני, קרב מגדבה וקרב רפיח) ובארץ ישראל (קרב עזה הראשון, קרב עזה השני, קרב באר שבע, כיבוש ירושלים, קרב עיון קרא, כיבוש יריחו, כיבוש בקעת הירדן, קרב עבר הירדן הראשון, קרב עבר הירדן השני, מגידו וקרב עבר הירדן השלישי) וסוריה.

ביער בארי נחנכה בשנת 1968 אנדרטת יד אנזא"ק (The Anzac Memorial) תרומת יהדות אוסטרליה וניו זילנד לזכר הכוחות משתי הארצות שפעלו במקום זה.

בחזית המערבית, עוצבות אנזא"ק השתתפו בקרבות רבים. דיוויזיות אוסטרליות וניו-זילנדיות היו מעורבות במספר קרבות בקרב על הסום, כחלק מהגיסות הבריטיים, אך רק במהלך קרב פוזירס ב-23 ביולי 1916 השתתפו עוצבות אנזא"ק כמכלול. היה זה קורפוס אנזא"ק I (הדיוויזיות האוסטרליות הראשונה, השנייה והרביעית).

בווילר-ברטונו, בקרבות הראשונים של הסום בשנת 1918, הפסיקו להשתמש בסימון אנזא"ק כדי לציין גיסות המורכבים מאוגדות אוסטרליות וניו-זילנדיות. קורפוס אנזא"ק I שינה את שמו לקורפוס האוסטרלי (שהכיל את הדיוויזיות האוסטרליות ה-4 וה-5 באותו זמן). הקורפוס האוסטרלי יכיל בסופו של דבר את כל חמש הדיוויזיות האוסטרליות ויהיה הקורפוס הגדול והחזק ביותר של מעצמות ההסכמה בחזית המערבית.

מערכות אחרות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת העולם השנייה הועמדה הדיוויזיה ניו-זילנדית השנייה תחת פיקודו של הקורפוס האוסטרלי הראשון בזמן המערכה ביוון ובאותו זמן כונה הגיס כגיס אנזא"ק. עם מעבר מפקדת הגיס למצרים לאחר כשבועיים, חדל השימוש בשם זה.

במהלך מלחמת וייטנאם, שתי פלוגות של חטיבת הרגלים הניו-זילנדית המלכותית פעלו כחלק מהגדוד הרביעי של החטיבה האוסטרלית המלכותית (4RAR), ואז הם סומלו כגדוד 4RAR/NZ ‏(Anzac).

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנזא"ק בוויקישיתוף