יצחק נוסינוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יצחק נוסינוב (14 ביולי 1889 צ'רניחוב ווהלין - 31 באוקטובר 1950 מוסקבה) היה חוקר ומבקר ספרות יהודי-סובייטי. כתב ברוסית ויידיש.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסינוב לא קיבל חינוך יהודי מסורתי, הוא למד אצל מורים פרטיים ועסק בהשכלה פרטית. ב-1906 הוא הצטרף אל שורותיה של תנועת הבונד. ב-1910 סיים לימודים בגימנסיה בוורשה, יותר מאוחר למד פילולוגיה באוניברסיטאות של שווייץ ואיטליה. ב-1917 הוא חזר לרוסיה, ושנתיים לאחר מכן הצטרף אל שורותיה של המפלגה הקומוניסטית. למשך זמן קצר ניהל את הסניף של היבסקציה בקייב. בסוף שנת 1920 היה מנהל של קולטור-ליגע באוקראינה. בשנת 1921 הוא יסד וערך יחד עם נחום אויסלנדר ודוד הופשטיין את סדרת ספרי שירה ליריק, במסגרתה יצאו לאור 10 ספרים. ב-1922 הוא עבר למוסקבה, ושלוש שנים לאחר מכן החל ללמד ספרות באוניברסיטאות בעיר.

הוא פרסם מאמרים בנושאי ספרות במספר עיתונים וכתבי עת ביידיש, ביניהם עמעס, די רויטע וועלט ואחרים. הוא כתב מספר ערכים בשביל האנציקלופדיה הסובייטית הגדולה והאנציקלופדיה הספרותית, כמו כן היה חבר המערכת של האחרונה. בזמן מלחמת העולם השנייה הוא היה חבר בוועד היהודי האנטי פשיסטי.

רדיפות כנגדו החלו בתקופת המאבק נגד קוסמופוליטיות, בתור תירוץ השתמשו בספרו "פושקין והספרות העולמית", במחקר זה הוא ניסה לאמוד את השפעת סופרים מערביים על יצירתו של משורר וסופר רוסי מפורסם אלכסנדר פושקין, מתנגדיו טענו כי הספר הוא אנטי פטריוטי. הוא נעצר ב-1949 ונפטר במאסר בהיותו בן 61.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]