ישראל טשרני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Colloque international - Arménie-Turquie (2010)-18.jpg

ישראל טשרני (נולד ב-1931) הוא פסיכולוג והיסטוריון ישראלי, פרופסור לפסיכולוגיה וטיפול משפחתי באוניברסיטה העברית בירושלים. טשרני הוא מבכירי חוקרי הרצח עם ומשמש כמנהלו של המרכז לחקר השואה ורצח-עם בירושלים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טשרני נולד בארצות הברית. סיים תואר ראשון בפסיכולוגיה מ-Temple University בשנת 1952, ודוקטורט בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת רוצ'סטר בשנת 1957. בשנות השישים עלה לארץ.

טשרני היה בין מייסדי "האגודה לטיפול משפחתי וזוגי בישראל" בשנת 1977, ונבחר כיושב ראש הראשון שלה עם הקמתה. בשנת 1984 הוא פתח את התוכנית האקדמית הראשונה לטיפול משפחתי בארץ.

טשרני נחשב לאחד מהחלוצים בתחום חקר הרצח עם. בשנת 1982 היה מהמתכננים של "הועידה הבינלאומית לחקר השואה והרצח עם" (International Conference on the Holocaust and Genocide) בתל אביב. לקראת הוועידה הפעילה הממשלה הטורקית לחץ במטרה לגרום לביטול הכנס, מכיוון שהוא כלל גם דיון על רצח העם הארמני במהלך הוועידה. אולם הלחץ לא הצליח והוועידה התקיימה וסוקרה בכלי תקשורת רבים, בהם הניו יורק טיימס.

בשנת 1982 יצא ספרו "איך אנו מבצעים את הבלתי-ניתן למחשבה: ג'נוסייד, הסרטן האנושי", בו הוא בוחן את הסיבות להתרחשות רצח עם וגם מציע לראשונה שיטה לגילוי מוקדם של רצח עם (Genocide early warning system). בשנת 1979 היה מהמייסדים (ביחד עם אלי ויזל ואחרים) של המרכז לחקר השואה ורצח-עם בירושלים וכיום הוא עומד בראשו.

בשנת 1985 ייסד וערך במכון את הניוזלטר "Internet on the Holocaust and Genocide", אשר נשלח לאנשי מקצוע, חוקרים, מוסדות וארגונים. מטרתו ליצור קשר בין חוקרים ופעילים בתחומים אניטרדיציפלינרים כדי לעורר מודעות לנושא הג'נוסייד ולפעול כנגד מעשי רצח עם. בשנת 1995 עבר הנויזלטר מהמכון לאוניברסיטת מקוארי (Macquarie University) באוסטרליה, ושמו שונה ל-"international network on holocaust and genocide".

בשנת 1994 ייסד ביחד עם כמה חוקרים את אגודת חוקרי הג'נוסייד הבינלאומית. הוא שימש כעורך של "האנציקלופדיה לרצח עם" (Encyclopedia of Genocide) אשר יצאה לאור בשנת 1999 בהוצאת המכון לחקר השואה ורצח-עם בירושלים.

כיום, טשרני מכהן כראש מכון ירושלים לחקר השואה והג'נוסייד[1] לצד פרופ' יאיר אורון וחוקרים אחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ישראל טשרני בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]