כוח אכיפת החוק של איראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כוח אכיפת החוק של איראן
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
NAJA.svg
סמל כוח אכיפת החוק
Flag of the Law Enforcement Force of the Islamic Republic of Iran.svg
דגל וסמל המשטרה
היה עקבי, עמוד זמין למען אללה
מידע כללי
תחום שיפוט איראן
משרד אחראי ממשלת איראן
סוכנות אם משרד הפנים
הקמה 1 באפריל 1991
סוכנות קודמת שאהרבאני (1913–1991) ז'נדרמיה (1910–1991) וועדות
מטה מרכזי טהראן
עובדים 500,000 (כולל מגוייסים ומילואים)
police.ir

כוח אכיפת החוק של איראן (בפרסית: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) הוא כוח המשטרה באיראן. הוא נוסד בתחילת 1992 על ידי מיזוג של השארהבני (פרסית: شهربانی) הז'נדרמיה האיראנית (פרסית: ژاندارمری دولتی) וועדות המהפכה האסלאמיות (פרסית: کمیته‌های انقلاب اسلامی) לכדי כוח מאוחד. ליחידה זו יש יותר מ-60,000 שוטרים כולל יחידת משמר גבול, והיא תחת השליטה של משרד הפנים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז המהפכה האיראנית בשנת 1979, שני ארגוני השיטור המרכזיים, הז'נדרמיה והמשטרה הלאומית (שרבני) עברו ארגון מחדש. מנהיגי הרפובליקה האסלאמית שזה עתה קמה מינו במהירות את ז'נדרמריה וקציני משטרה הנאמנים למהפכה להחיות ולארגן מחדש את שתי הגופות תחת הרפובליקה האסלאמית. בין 1979 ל -1983 קיבלו לא פחות משבעה קצינים תיקי המשטרה הלאומית המובילים. אל"ם ח'ליל סמימי, מונה בשנת 1983 על ידי המשפיע עלי אכבר נג'ג-נורי, אז שר הפנים, אשר נזקף לזכותו בארגון מחדש של המשטרה הלאומית על פי ההנחיות האסלאמיות של ה- IRP. הז'נדרמריה הלכה בדרך דומה. שבעה מינויים נערכו בין 1979 ל -1986, מה שהוביל לארגון מחדש מלא. מלבד תא"ל אחמד מוהאגהי, המפקד בתקופה הרפובליקנית המוקדמת שהוצא להורג בסוף קיץ 1980 וחמישה קולונלים טוהרו. אל"ם אל קוצ'צדה מילא תפקיד מרכזי בארגון מחדש וחיזוק הז'נדרמריה לאחר קריסתו הקרובה בתקופה המהפכנית המוקדמת. המפקד בשנת 1987, אל"ם מוחמד סוחרבי, כיהן בתפקיד זה מאז פברואר 1985 והיה הקצין הבכיר הראשון שעלה מהשורות.

החל משנת 1987, המשטרה הלאומית והז'נדרמריה שיקפו את האידאולוגיה של המדינה. למרות פעולות הביטחון הפנימיות היקרות שלהם, תפקידי שני הגופים הוגבלו על ידי ההשפעה הגוברת של הספה והבסיג'. הז'נדרמריה פורקה בשנת 1991 יחד עם ועדות המשטרה הלאומית והמהפכה האיסלאמית. כל שלושת הארגונים הללו מוזגים לכוח אכיפת החוק של ימינו.

המשטרה הלאומית של איראן פעלה עם כ -200,000 שוטרים בשנת 1979. המשטרה הלאומית הייתה גם תחת משרד הפנים, ותחומי האחריות שלה כללו את כל הערים בהן יותר מ -5,000 תושבים, לפחות 20 אחוז מהאוכלוסייה. בנוסף המשטרה הלאומית הייתה אחראית על נוהלי דרכון והגירה, הנפקה ובקרה של תעודות זיהוי של אזרחים, רישוי ורישום נהיגה ורכב, ושיטור ברכבות ושדות תעופה. חלק מתפקידיהם נקלטו במשרד משמרות המהפכה האסלאמית בשנים הראשונות לאחר המהפכה, ושיתוף הפעולה בין שני כוחות אלו נראה נרחב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]