כוכב הצפון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "פולאריס" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו פולאריס (פירושונים).
פולאריס A
PolarisB.jpg
כוכב הצפון כפי שנצפה מטלסקופ החלל האבל
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים הדובה הקטנה
שמות נוספים כוכב הצפון, α Ursae Minoris
סוג משתנה קפאידי
בהירות 1.97
סיווג ספקטרלי F7 Ib-II SB
עלייה ישרה 02ʰ 31ᵐ 48.7ˢ
נטייה ‏51″ ‏15′ ‏89°‏+
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 3.64-
מרחק 30 ± 432 שנות אור
9.2±132.45 פארסק
רדיוס 30 רדיוסי שמש
מסה 5-6 מסות שמש
עוצמת הארה פי 2,200 מהשמש
טמפרטורה 7,200 K
מהירות סיבוב 14 קילומטר לשנייה
היסט 7.56±0.48 אלפיות של שניות קשת
כוכב הצפון בקצה העליון של הדובה הקטנה

כוכב הצפון, הקרוי גם פולאריס, הוא כוכב משתנה קפאידי בולט המצביע בקירוב לכיוון הקוטב השמיימי הצפוני. כוכב זה, הנראה רק בשמי חצי הכדור הצפוני, היה, עד המצאת המצפן ומערכת ניווט לוויינית, נקודת עזר עיקרית להתמצאות בים, בלילה. בעולם העתיק, כל מי שהתעתד להיות ספן נזקק להכירו, וגם כיום מציאת כוכב הצפון נלמדת בשיעורי תורת הניווט הימי. הכוכב נבחר לנקודת עזר משום שהוא נמצא קרוב לכיוון צפון (כלומר - הקו המקשר בינו ובין כדור הארץ יוצר זווית קטנה יחסית עם ציר הסיבוב של כדור הארץ), ומשום שהוא כוכב בהיר יחסית בסביבה חשוכה יחסית. שיא הקרבה הזוויתית של הכוכב לציר צפוי להיות בשנת 2100. הראשון שהבין כי כוכב הצפון לא מצביע בדיוק לכיוון צפון היה מגלה הארצות היווני פִּיתֶאַס, שחקר את צפון אירופה במאה ה-4 לפנה"ס. בשל נקיפת ציר כדור הארץ (פרצסיה), שזמן המחזור שלה קרוב ל-26 אלף שנה, פולאריס לא תמיד הצביע לכיוון צפון ולא תמיד יהיה הכוכב שמול הציר הצפוני.

מידע על הכוכב פולאריס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולאריס הוא כוכב משולש, כלומר מערכת של שלושה כוכבים, אשר נמצאים בסמיכות זה לזה, ונתונים תחת שדה כבידה משותף. גודל המערכת כ-30 רדיוסי שמש ומרחקה ממערכת השמש כ-432 שנות אור. מערכת השמש נעה לעבר פולאריס בקצב של 16 קילומטר בשנייה. פולאריס איננו הכוכב הבהיר ביותר בשמיים, והוא ממוקם רק במקום ה-46 בבהירותו (ערך הבהירות שלו היא 1.97), אך בסביבתו הקרובה הוא הכוכב הבהיר ביותר.

דרכים למצוא את כוכב הצפון[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • כוכב הצפון עצמו שייך לדובה הקטנה ("העגלה הקטנה") ונמצא בקצה ה"זנב" שלה.
  • כדי לאתרו בשמי הלילה, יש תחילה למצוא את הדובה הגדולה ("העגלה הגדולה"), קבוצת כוכבים קלה לזיהוי, הנראית כמו סיר עם ידית מעוקמת. אם מתבוננים בהמשכו של הקו הנוצר בין שני הכוכבים הרחוקים ביותר מן הידית בכיוון מעלה, אפשר למצוא את כוכב הצפון. את המרחק בין שני הכוכבים מכפילים בארבע מהכוכב הקיצון ואז מגיעים לכוכב הצפון.
  • ניתן גם למתוח קו בין שני הכוכבים הקיצונים בקסיופאה, וממנו למתוח קו ב-90 מעלות בקירוב (מהצלע השמאלית העליונה ב-W או מהצלע הימנית התחתונה ב-M) עד שמגיעים לכוכב הצפון.

כוכבים שהיו כוכב הציר הצפוני בהיסטוריה ושיהיו בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]